Free Essay

Nominalistic Money Theory

In:

Submitted By ivandoli
Words 1592
Pages 7
Sadržaj
1.Uvod 1
2. Funkcije novca 2 2.1.Transakcijska funkcija novca 2 2.2. Funkcija novca kao općeg ekvivalenta 2 2.3. Funkcija zalihe vrijednosti 3 2.4. Funkcija svjetskog novca 3
3.Novčane teorije 4
4.Nominalistička teorija novca 5 4.1. Ishodište nominalizma 6 4.2. Počeci nominalističke teorije 7
5. Zaključak 8
6. Literatura 9

1.Uvod
Novac je posrednik u razmjeni dobara i usluga, opći ekvivalent kojim se izražava cijena svih drugih roba i usluga, univerzalna roba koja se može razmijeniti za svaku drugu robu, roba nad robama – jer nijedna druga roba nema takva svojstva. Novcem se raspoređuju i razmjenjuju svi proizvodi ljudskog rada. Uobičajena definicija novca kaže da je novac obračunska jedinica, spremnik vrijednosti, te sredstvo razmjene.
Postoje različite definicije novca kao što su: * Novac je povijesni i gospodarski dokument vremena * Novac je važan datirani umjetnički i kulturni spomenik * Novac je dokument pisma i jezika
Također postoje različite teorije novca, a to metalistička teorija, nominalistička teorija i kvantitativna teorija novca.
Svi navedeni pojmovi opširnije su opisani u priloženom seminarskom radu.

2. Funkcije novca
Pod funkcijama novca podrazumijevamo ulogu koju novac ima kao posrednički mehanizam između procesa robne proizvodnje i razmjene.
Funkcije novca su: * Transakcijska funkcija novca * Funkcija novca kao općeg ekvivalenta * Funkcija zalihe vrijednosti * Funkcija svjetskog novca.
Odnos novac-roba(usluga) u monetarnom području i odnos novac-novac drugog monetarnog područja u suštini ukazuju na svrhu novca, odnosno funkcije koje on obnaša [1].
2.1.Transakcijska funkcija novca
Obnašajući transakcijsku funkciju novac se javlja kao sredstvo razmjene posredujući u razmjeni roba i usluga, olakšavajući i ubrzavajući njihovu razmjenu. Obnašajući transakcijsku funkciju novac se javlja u obliku platežnog i prometnog sredstva.
Novac u funkciji transakcijskog sredstva može biti izvan financijskog sustava(kovinski i papirni novac) ili u financijskom sustavu (knjižni novac te gotovina). Ukoliko je novac koji obnaša transakcijsku funkciju izvan financijskog sustava tada imatelji toga novca imaju oportunitetni trošak njegova držanja zbog gubitka prinosa[1].
2.2. Funkcija novca kao općeg ekvivalenta
U trenutku kada se vrijednost svih dobara može iskazati u jednom dobru tada to dobro postaje opći ekvivalent( posrednik) te ono postaje novac (posredna zamjena). Funkcija novca kao općeg ekvivalenta jedna je od najznačajnijih funkcija novca.
Novčanoj razmjeni prethodila je razmjena dobara zasnovana na slučajnom obliku vrijednosti( neposredna razmjena).

2.3. Funkcija zalihe vrijednosti
Novac je najlikvidniji oblik imovine jer ga je moguće pretvoriti u bilo koji drugi oblik imovine uz najmanje troškove takve aktivnosti( transakcijske troškove). Novac je stoga i vrlo pogodno sredstvo za očuvanje vrijednosti. Novac će funkciju zalihe vrijednosti i uspješnije obnašati ukoliko postoji njegova stabilnost, ali i povjerenje u njega.
Ukoliko je vrijednost novca zavisna od vrijednosti neke kovine tada je to vezana valuta. Vrijednost novca može biti vezana za zlato – zlatni standard, odnosno srebro- srebreni standard. Novac realne , a ujedno i nominalne vrijednosti, upravo je zbog tog svojstva opće prihvatljiv i izvan monetarnog područja na kojem je zakonsko sredstvo plaćanja.
2.4. Funkcija svjetskog novca
Funkciju svjetskog novca obnaša u potpunosti jedino punovrijedni novac, odnosno novac realne i nominalne vrijednosti.
Funkciju svjetskog novca obnašao je punovrijedni robni novac te kovinski novac.
Suvremeni papirni i depozitni novac mogu obnašati funkciju svjetskog novca pod uvjetima: * Da se ovaj novac prihvaća kao referentan. * Da postoji suglasnost korisnika ovog novca za izvršavanje transakcija u ovome novcu.
Danas funkciju svjetskog novca obnašaju takozvane referentne valute, odnosno valute konvertibilne u suvremenome smislu konvertibilnosti[1].
3.Novčane teorije
Fenomen novca i njegova uloga u životu bilo koje zajednice povijesno je rano postala predmetom interesa i pokušaja znanstvenog istraživanja i fundacije.
Razvoj novčanih oblika, njihovo usavršavanje, ali i pojava novih funkcija novca uvjetovalo je i razradu i poboljšanje već postojećih teorija o novcu[2].
Tako su se razvile tri novčane teorije: * Metalistička teorija novca * Nominalistička teorija novca * Kvantitativna teorija novca.

4.Nominalistička teorija novca
Po nominalističkoj teoriji novac ne mora imati realnu vrijednost da bi mogao obnašati monetarne funkcije. Tako ni plemenite kovine nisu novac sve dok ih država tako ne proklamira.
Ishodiše nominalističke teorije čini pravna regulacija novca. Sukladno tomu država temeljem regalnog prava, a kroz pravnu regulaciju određuje što će cirkulirati kao novac uz obvezu svih rezidenata da za podmirenje svojih obveza koriste tu novčanu jedinicu.
Nominalistički pristup u određenju izvršenja novčane obveze je od iznimnog značaja za osiguranje stabilnosti novčane jedinice. Stoga je nominalistički princip danas prevladavajući.
Negativna iskustva s ogromnim promjenama kupovne snage i vrijednosti novca u pojedinim zemljama uvjetovala su da su monetarne vlasti dopustile zaštitu korisnike novca, dakle dopustile su određena odstupanja od nominalističkog principa. Ova se odstupanja utvrđuju posebnim zakonom.
Od nominalističkog principa može se odstupiti i voljom stranaka u ugovornom odnosu, po kome se ustanovljuju tzv. Zaštitne klauzule, kojima je svrha uspostavljanje valorističkog principa i izbjegavanje posljedica nominalizma.
Obično je želja stranaka ugovornica da se visina novčane obveze mijenja isto tako kao što se mijenjaju cijene, indeksi cijena ili tečaj neke valute. U stvari, svrha je ovog valorističkog principa da se u slučaju promjene kupovne snage i vrijednosti novca na ime namirenja novčane obveze ima isplatiti ona količina novca s kojom se može iskupiti ista količina novca s kojom se može iskupiti ista količina zlata koja se mogla kupiti u doba zaključenja ugovora ( razdoblje kovinskog važenja) odnosno ista količina neke valute ili uporabnih dobara kao u vrijeme zaključenja ugovora ( razdoblje papirnog važenja).
Nesumnjivo je da se ova pravna radnja uspostavljanja valorističkog principa sukobljava s ekonomskom logikom. Kada bi se promjena vrijednosti novca osujećivala pravnim normama ili principima, onemogućavao bi se i uspjeh mjera ekonomske politike, što je potpuno neprihvatljivo.

Valoristički bi princip, na primjer, mogao kočiti prilagodbu domaćih cijena svjetskim cijenama ili provođenje bilo koje devalvacije ili revalvacije, čime bi izazvao ogromne posljedice za domaće gospodarstvo koje u današnje vrijeme ne može biti samo nacionalno. Iz ovih razloga, tamo gdje je valoristički princip zakonski i bio dopušten ili se još uvijek dopušta po nekom pretpostavljenom zakonu treba ga primjenjivati samo u onim slučajevima kada popravlja pogreške nominalističkog principa.
S ovakvim shvaćanjem nacionalnih zakonodavstava hormonizirano je i međunarodno/internacionalno monetarno pravo koje, između ostalog, rješava sporove i probleme koji nastaju u međunarodnom prometu novca[2].
4.1. Ishodište nominalizma
Ishodište nominalizma moguće je tražiti u postupcima: * Kvarenja novca, * Uvođenja instituta renovatio monetarum, * Proizvodnji simboličkog novca.
Postupak kvarenja novca kroz smanjenje njegove čistoće odnosno težine ili istovremeno i jednoga i drugoga u suštini je dovodio do odstupanja nominalne realne vrijednosti novca.
Široka primjena instituta renovatio monetarum još je dodatno produbila ovaj jaz, ali sada već u formi koja je pravno utemeljena.
Prihvaćanje simboličkog novca u različitim razdobljima u povijesti, najčešće iz praktičnih razloga , a sve bazirano na povjerenju, sadrži elemente nominalizma. Naime, pojava simboličkog novca koji nema realnu vrijednost jedno je od ishodišta nominalizma.
U suštini je novac znak, ime pa otuda i naziv ovoj teoriji- nominalistička.
Novac je po nominalističkoj teoriji sve ono što država proglasi zakonskim sredstvom plaćanja na svom teritoriju.

4.2. Počeci nominalističke teorije
Počeci nominalističke teorije pojavljuju se s papirnim novcem, a njezini su dosezi mnogo veći u 18. Stoljeću i poslije. Najveći su joj doprinos dali G.Berkeley i J.Steuart. Mogućnost da se metalima oduzme funkcija novcu dopuštao je i D.Ricardo, iako ga je teško uvrstiti u predstavnike nominalističke teorije.
Teorija je cjelovito razrađena u radu G.Knappa Državna teorija novca(1905), u kojem autor dokazuje da je novac ono što ustanovi država. Knapp gospodarske pojave izvodi iz prava, pravo regulira gospodarski život, što znači da država koja donosi pravne norme istodobno ustanovljuje i gospodarske zakone koji reguliraju gospodarski život, pa sukladno tome, i novčarstvo.
Nominalistička je teorija razgranata u različitim pravcima, ali je svima njima zajednički antimetalizam, što ima i svoju političku sadržinu. Naime, nije nimalo slučajno što su najveći zagovornici nominalističke teorije njemački teoretičari, koji su, budući da je tada Engleska kao najjača gospodarska sila imala supremaciju nad zlatom, nastojali drukčijim tumačenjem podrijetla novca tu supremaciju suzbiti.
Međutim, pristaša nominalističke teorije bilo je i na drugim stranama. Tako je i lord Keynes svojom teorijom regulirane valute u jednom trenutku, došao na poziciju nominalističke teorije jasno iskazavši kako je zlatna valuta preživljena činjenica „barbarskih vremena“.
Nominalistička je teorija dugo bila na marginama građanske gospodarske teorije, a veći je uspjeh imala u provedbi gospodarske politike i općenito politike novčarstva. Zaživjela je u vrijeme traženja da se papirni novac uvede u promet. Kako je papirni novac kasnije postajao sve važniji, širio se i utjecaj nominalističke teorije.

5. Zaključak
Davno u prošlosti ljudima nije bio potreban novac, jer je sve za život svako sam proizvodio ili na neki drugi način pribavljao. Potrebe ljudi bile su male, a viškova nije bilo. Kada su se neka plemena počela baviti pretežno stočarstvom, a druga pretežno ratarstvom, među njima je počela razmjena, zbog ostatka viškova. Razmjenjivali su stočarske proizvode za ratarske. Takva neposredna razmjena robe za drugu robu naziva se trampa. Pri tome su ljudi dogovorno utvrdili koliko jedne robe vrijedi dati za drugu. Jednom robom plaćala se druga roba,a takva roba kojom se može platiti bilo koja druga roba je novac. Novac nije ni više ni manje nego upravo ono što jest- ono što se obično daje ili prima prilikom kupovanja ili prodaje roba, usluga ili drugoga. Iz mnoštva raznih definicija u najkraćem se može reći da je novac općeprihvaćeno sredstvo razmjene ili sredstvo plaćanja. On je specifična roba koja ima takvu moć razmjenjivosti koju nema nijedna druga roba. To ga čini posebnom i rijetkom robom. Specifična suština novca izražava se u njegovim funkcijama; razvitak novca je ustvari razvitak njegovih osnovnih funkcija.

6. Literatura
[1] Matić. B : Monetarna ekonomija, Ekonomski fakultet u Osijeku, Osijek, 2011.
[2] Miller. R. : Moderni novac i bankarstvo, Mate, Zagreb, 1997.

Similar Documents

Premium Essay

Economics

...(BBS) estimated GDP growth of 5.83% for the financial year 2009-10. MTMF consider a growth of 6 percentage due to positive trend in export earning, a rose in production of aman and boro, increase in agriculture and industrial credit and finally the growth of imports of capital machinery and industrial raw materials. We will examine how increase in broad agriculture and service sector and increase in sub sectors of industrial sector lead to a positive growth in GDP at current market price. (According to BER GDP at market price is estimated TK 47405 which is 11.21% higher than GDP per capita of FY 2008-09). Moreover with a table of average change in the GDP (both current and constant), change in Money Supply (M2) and the regression outputs with different variables, we will examine how Money supply (M2) have a positive correlation with real GDP and nominal GDP while inflation and nominal GDP have a strong positive correlation ....

Words: 2095 - Pages: 9

Free Essay

The Cuantitative Theory of Money

...What Is the Quantity Theory of Money? By Reem HeakalAAA |  The concept of the quantity theory of money (QTM) began in the 16th century. As gold and silver inflows from the Americas into Europe were being minted into coins, there was a resulting rise in inflation. This led economist Henry Thornton in 1802 to assume that more money equals more inflation and that an increase in money supply does not necessarily mean an increase in economic output. Here we look at the assumptions and calculations underlying the QTM, as well as its relationship to monetarism and ways the theory has been challenged. QTM in a Nutshell The quantity theory of money states that there is a direct relationship between the quantity of money in an economy and the level of prices of goods and services sold. According to QTM, if the amount of money in an economy doubles, price levels also double, causing inflation (the percentage rate at which the level of prices is rising in an economy). The consumer therefore pays twice as much for the same amount of the good or service. Another way to understand this theory is to recognize that money is like any other commodity: increases in its supply decrease marginal value (the buying capacity of one unit of currency). So an increase in money supply causes prices to rise (inflation) as they compensate for the decrease in money's marginal value. The Theory's Calculations In its simplest form, the theory is expressed as: MV = PT (the Fisher Equation) Each variable...

Words: 1077 - Pages: 5

Free Essay

Monetary System of the Republic of Kazakhstan

...MBA, Ph.D. Candidate Bazarbekova Alma Damerovna Almaty 2011 Content 1. Introduction 2. Theories of money 3. Evolution of money 3.1. Kinds of modern money 3.2 Analysis of structure of monetary weight of Republic Kazakhstan on 2010. 3.3. Money in the world countries 4. Conclusion 1. Introduction Money is the major attribute of market economy. The monetary system functions, stability of economic development of the country in many respects depends. Studying of the nature and the basic functions of money, process of evolution of monetary systems, the organisations and developments of monetary circulation, the reasons, consequences and methods of struggle against inflation is necessary for the subsequent analysis of features of functioning of all financial system. Businessmen in the economic activities constantly deal with monetary units of the country and the foreign states. Money - the historical category inherent in commodity manufacture. Before occurrence of money barter took place. The goods which were used daily concern the most ancient kinds of money, and at an exchange served as a universal equivalent: food (cattle, salt, tea, grain, rice, etc.), fur (skins of fur animals), an instrument of labour (mattocks, axes, knifes, shovels), ornaments (rings, bracelets, chains). Gradually the role of money has passed to metals, at first in the form of ingots of the different form, and since VII century BC - in the form of...

Words: 7164 - Pages: 29

Premium Essay

History

...I. THE THEORY OF THE IDEAS AND PLATO’S ONTOLOGY I. 1. The ontological dualism The theory of the Ideas is the base of Plato’s philosophy: the Ideas are not only the real objects ontologically speaking, but they are the authentically objects of knowledge epistemologically speaking. From the point of view of ethics and politics, they are the foundation of the right behaviour, and anthropologically speaking they are the base of Plato’s dualism and they even allow him demonstrate the immortality of the soul. Plato defends a clear ontological dualism in which there are two types of realities or worlds: the sensible world and the intelligible world or, as he calls it, the world of the Ideas. The Sensible World is the world of individual realities, and so is multiple and constantly changing, is the world of generation and destruction; is the realm of the sensible, material, temporal and space things. On the contrary, the Intelligible World is the world of the universal, eternal and invisible realities called Ideas (or "Forms"), which are immutable and do not change because they are not material, temporal or space. Ideas can be understood and known; they are the authentic reality. The Ideas or Forms are not just concepts or psychic events of our minds; they do exist as objective and independent beings out of our consciences. They are also the origin of sensible things, but although they are the authentic beings, Plato, unlike Parmenides of Elea, do not completely...

Words: 11604 - Pages: 47

Premium Essay

Business

...The main thrust of Durkheim's overall doctrine is his insistence that the study of society must eschew reductionism and consider social phenomena sui generis. Rejecting biologistic or psychologistic interpretations, Durkheim focused attention on the social-structural determinants of mankind's social problems. Durkheim presented a definitive critique of reductionist explanations of social behavior. Social phenomena are "social facts" and these are the subject matter of sociology. They have, according to Durkheim, distinctive social characteristics and determinants, which are not amenable to explanations on the biological or psychological level. They are external to any particular individual considered as a biological entity. They endure over time while particular individuals die and are replaced by others. Moreover, they are not only external to the individual, but they are "endowed with coercive power, by . . . which they impose themselves upon him, independent of his individual will." Constraints, whether in the form of laws or customs, come into play whenever social demands are being violated. These sanctions are imposed on individuals and channel and direct their desires and propensities. A social fact can hence be defined as "every way of acting, fixed or not, capable of exercising on the individual an external constraint." Although in his early work Durkheim defined social facts by their exteriority and constraint, focusing his main concern on the operation of the legal...

Words: 20388 - Pages: 82

Premium Essay

Ir Theories

...Theories of International Relations Third edition Scott Burchill, Andrew Linklater, Richard Devetak, Jack Donnelly, Matthew Paterson, Christian Reus-Smit and Jacqui True Theories of International Relations This page intentionally left blank Theories of International Relations Third edition Scott Burchill, Andrew Linklater, Richard Devetak, Jack Donnelly, Matthew Paterson, Christian Reus-Smit and Jacqui True Material from 1st edition © Deakin University 1995, 1996 Chapter 1 © Scott Burchill 2001, Scott Burchill and Andrew Linklater 2005 Chapter 2 © Jack Donnelly 2005 Chapter 3 © Scott Burchill, Chapters 4 and 5 © Andrew Linklater, Chapters 6 and 7 © Richard Devetak, Chapter 8 © Christian Reus-Smit, Chapter 9 © Jacqui True, Chapter 10 © Matthew Paterson 2001, 2005 All rights reserved. No reproduction, copy or transmission of this publication may be made without written permission. No paragraph of this publication may be reproduced, copied or transmitted save with written permission or in accordance with the provisions of the Copyright, Designs and Patents Act 1988, or under the terms of any licence permitting limited copying issued by the Copyright Licensing Agency, 90 Tottenham Court Road, London W1T 4LP. Any person who does any unauthorized act in relation to this publication may be liable to criminal prosecution and civil claims for damages. The authors have asserted their rights to be identified as the authors of this work in accordance with the Copyright...

Words: 132890 - Pages: 532

Premium Essay

Bas Bhat

...CRIME, PROCEDURE AND EVIDENCE IN A COMPARATIVE AND INTERNATIONAL CONTEXT This book aims to honour the work of Professor Mirjan Damaška, Sterling Professor of Law at Yale Law School and a prominent authority for many years in the fields of comparative law, procedural law, evidence, international criminal law and Continental legal history. Professor Damaška’s work is renowned for providing new frameworks for understanding different legal traditions. To celebrate the depth and richness of his work and discuss its implications for the future, the editors have brought together an impressive range of leading scholars from different jurisdictions in the fields of comparative and international law, evidence and criminal law and procedure. Using Professor Damaška’s work as a backdrop, the essays make a substantial contribution to the development of comparative law, procedure and evidence. After an introduction by the editors and a tribute by Harold Koh, Dean of Yale Law School, the book is divided into four parts. The first part considers contemporary trends in national criminal procedure, examining cross-fertilisation and the extent to which these trends are resulting in converging practices across national jurisdictions. The second part explores the epistemological environment of rules of evidence and procedure. The third part analyses human rights standards and the phenomenon of hybridisation in transnational and international criminal law. The final part of the book assesses Professor...

Words: 195907 - Pages: 784