Free Essay

Case Study

In:

Submitted By grdana
Words 4591
Pages 19
СТУДИЈА СЛУЧАЈА
СТУДИЈА СЛУЧАЈА

ПАНЕВРОПСКИ УНИВЕРЗИТЕТ АПЕИРОН
ФАКУЛТЕТ ИНФОРМАЦИОНИХ ТЕХНОЛОГИЈА

Ванредне студије
Смјер „Пословна информатика”

Предмет
ТЕХНОЛОШКИ МЕНАЏМЕНТ

„УЧЕЊЕ НА ДАЉИНУ КАО МОДЕЛ САВРЕМЕНОГ СИСТЕМА ОБРАЗОВАЊА”

(студија случаја)

Предметни наставник
Проф. др Владимир Стојановић

Студенти
Бојан Вјештица - индекс бр. 76-11/VPI
Бојан Микић - индекс бр. 153-11/VPI

Бања Лука, новембар 2013.

ПАНЕВРОПСКИ УНИВЕРЗИТЕТ АПЕИРОН
ФАКУЛТЕТ ИНФОРМАЦИОНИХ ТЕХНОЛОГИЈА

Ванредне студије
Смјер „Пословна информатика”

Предмет
ТЕХНОЛОШКИ МЕНАЏМЕНТ

„УЧЕЊЕ НА ДАЉИНУ КАО МОДЕЛ САВРЕМЕНОГ СИСТЕМА ОБРАЗОВАЊА”

(студија случаја)

Предметни наставник
Проф. др Владимир Стојановић

Студенти
Бојан Вјештица - индекс бр. 76-11/VPI
Бојан Микић - индекс бр. 153-11/VPI

Бања Лука, новембар 2013.

Садржај Садржај 2 УВОД 4 Шта је „Учење на даљину“? 4 Прва примјена 4 Добијање институционално признатог статуса 5 Ситуација данас у свијету и код нас 5 УЧЕЊЕ НА ДАЉИНУ – СИСТЕМ ОБРАЗОВАЊА 7 Појам учења на даљину 7 Кредибилитет учења на даљину 7 КАКО СЕ ОСТВАРУЈЕ УЧЕЊЕ НА ДАЉИНУ? 8 Учење путем Интернета 8 Предности 9 Генерални проблеми 10 Недостаци 10 е-Леарнинг или традиционално учење 11 ЗАКЉУЧАК 12 Друштвена оправданост 12 Трендови 13 ИМПЛЕМЕНТАЦИЈА СИСТЕМА ЗА УЧЕЊЕ НА ДАЉИНУ 14 Процес школовања у варијанти Distance Learning 14 ДЛ платформа 14 Елементи ДЛ система 14 Садржај ДЛ пакета 15 Опис система за учење 15 Почетак рада у Distance Learning-у 15 Динамика учења 15 Провера знања током курса 15 Континуитет у раду 15 Активности током курса 15 Консултације 16 Рад система током године 16 Архивирање курсева 16 Предности коришћења ДЛ система 16 Библиографија 17

УВОД
Шта је „Учење на даљину“? * омогућавање приступа материјалима за учење, скриптама, мултимедијалним презентацијама и осталим образовним ресурсима преко Интернета, уз континуирано тестирање, провјеру знања на свим нивоима, електронску комуникацију са пофесорима и другим полазницима; * употреба ИКТ (Информационо-комуникационе технологије) у сврхе учења; * приближавање и спајање Интернета и учења, или Интернетом омогућено учење; * стицање знања и вјештина на основу информација и упутстава достављених примјеном различитих информационих технологија и осталих форми учења на даљину; * формализован систем подучавања и учења посебно креиран да буде функционалан на даљину употребом електронске комуникације; * поступак приближавања образовних ресурса и обезбјеђивање услова за учење, са више различито удаљених локација од учионице, у мултимедијалном облику и(или) кроз њихову комбинацију са традиционалним методама преношења знања.
Када се говори о учењу на даљину често је у употреби низ термина: Distance Learning, Distance Training, Distance Education, eLearning (e-Learning, „e“ Learning), Online (On-line) Education, Virtual Instruction, Virtual Education, Virtual Classrooms, Electronic Classroom, Blended Learning...
Схватање ових термина као синонима није случајно. Свима њима је заједничко да претпостављају процес учења у којем су извор знања и прималац, физички удаљени и у којем је њихов однос посредован примјеном ИКТ-а.
Прва примјена
Учење на даљину настало је много прије него што бисмо помислили. Наравно, не у облику у којем га ми данас познајемо и користимо, али је имало исту улогу тј. превазићи физичку удаљеност зарад преношења знања.
Пионир Distance Learning-а био је Isaac Pitman, учитељ стенографије. Он је примијенио учење на даљину у раду са својим студентима још 1840. године у Енглеској. Задавао им је да преписују кратке поруке из Библије и враћају му на преглед поштом. Одржавао је комуникацију са студентима широм земље и подједнако успјешно им преносио знања. Такав начин обучавања студената, претеча данашњег учења на даљину, показао је одмах своју квалитативну, економичну, прагматичну страну и слободнију примјену у односу на традиционалне методе.
Учење на даљину се на почетку свог развоја примарно употребљавало коришћењем поштанског система, пружајући могућност образовања људима који су били спријечени да присуствују настави у класичним школама. Тако је први степен развоја учења на даљину био у ствари Correspondence Learning. Користиле су га жене због искључености из програма институционалног образовања које је било намјењено тада само мушкарцима, затим, запослени грађани који су били на радним мјестима током одржавања наставе и они који су живјели исувише далеко од образовних центара.
Откриће радија, 1920. године, и приспијеће телевизије, 1940. године, подстакло је развој нових могућности за учење на даљину. Новим медијима, путем којих се и образовни програм емитовао, слушатељство се проширило до немјерљивих граница. Учење на даљину добија тиме потпуно другачију димензију и постаје већ незаобилазан начин сазнавања. Комерцијализацијом Интернета читав процес учења на даљину бива олакшан, обогаћен већом понудом специјалистичких програма и степеном слободе коју имају корисници у избору програма, као и начина похађања.
Добијање институционално признатог статуса
Универзитет у Лондону, 1859. године, први је универзитет који је понудио степен или ранг обуке за учење на даљину, заснован на његовом спољашњем програму. Други пионир у институционализовању овог вида едукације био је Универзитет у Јужној Африци, који је увео Correspondence Education курсеве од 1946. године. Највећи Distance Education универзитет у Великој Британији, Open University, постоји од 1969. године. У Њемачкој је сличан отворен 1974. године, Fern Universität у Хагену.
Ситуација данас у свијету и код нас
Широм свијета данас постоји више од 90 институција, најчешће под називом Open University, на енглеском или у преводу на локални језик а по узору на давно настали Отворени Универзитет у Енглеској, који примарно истичу значај учења на даљину.
У САД више од 2000 акредитованих високошколских установа нуди образовање на даљину као легитиман облик студија. Преко шест милиона студената је у току 2010. године у САД користило платформу за учење на даљину. У односу на претходне године тај број се вишеструко повећао, а како се предвиђа, наставиће и даље убрзано да расте. Мало ко зна да је прошле године више од милијарду људи широм свијета учило онлајн. Изгледа да ћемо у будућности учити тамо где се затекнемо, јер ће бити довољан само један клик да се са било ког места „ушета” директно у учионицу.
Србија је 2003. године имала неколико десетина корисника. Данас је тај број чак хиљаду пута већи и путем платформе компаније LINK group учи неколико десетина хиљада корисника. Студенти IT-Academy први су имали прилику да се од куће директно и уживо укључују на предавања енглеског језика.
Образовање на даљину је према Закону о високом образовању Републике Српске (чл. 34 Закона Сл. гласник РС 73/10) дефинисано као наставни облик, тј. као метод извођења наставног и студијског процеса који се може примијенити и на редовне и на ванредне студије.
Паневропски универзитет АПЕИРОН изводи студије учења на даљину од школске 2007/08. године рјешењем о испуњености услова за почетак рада издатог од стране Министарства просвјете и културе Републике Српске број: 07.2-4777/07 од 01.08.2007. године, те дозволом за рад (лиценцом) изданом од стране Министарства просвјете и културе РС бр. 07.2-9624/07 од 28.12.2007. Паневропском универзитету је такође издана и посебна лиценца за извођење студија на даљину Министарства просвјете и културе Републике Српске бр. 07.2-9624-1/07 од 28.12.2007. године.

УЧЕЊЕ НА ДАЉИНУ – СИСТЕМ ОБРАЗОВАЊА
Појам учења на даљину
Америчка асоцијација за учење на даљину The United States Distance Learning Association, дефинише појам учења на даљину као “достизање знања и вјештина кроз достављене информације и упутства, примјеном различитих технологија и осталих форми учења на даљину”. Једна од дефиниција, која једноставно и добро одређује поменути појам гласи: “Образовање на даљину је систем и процес повезивања полазника са дистрибуираним образовним ресурсима“. Данас се разликују два појма: учење на даљину и E-learning.
Учење на даљину је израсло из дописних школа и у суштини се заснива на материјалима и књигама који се шаљу путем поште или е-поште и полагању испита.
E-learning представља извођење тренинга, учења или едукативног програма електронским путем, најчешће путем Интернета. Заснива се на коришћењу савремене рачунарске и комуникационе технологије. Подразумијева постојање предавања и вјежби на Интернету, ЦД или ДВД медију, консултације са предавачима путем Интернета, проток електронске поште међу учесницима, постојање форума, тестирање на Интернету, видео конференције и сл.
Кредибилитет учења на даљину
Готово сви данашњи универзитети и школе користе неку врсту учења на даљину, чиме се наставни програми обогаћују и студентима односно ученицима омогућавају вредно искуство коришћења најновијих информационо-комуникационих технологија у процесу учења.
Код нас то није случај. Појединачни случајеви који се у нашем окружењу готово једва могу и пронаћи и срести третирају учење на даљину само као додатни сервис за помоћ својим студентима у наставном процесу и то најчешће у форми објављивања текстуалних материјала на Интернету. Без обзира што у својим разматрањима полазимо од тога да ће будући полазници бити генерација незапослених свршених средњошколаца, не смијемо из вида испустити једну велику популацију становништва и то прије свега: * незапослени одрасли људи (са потребом стицања тржишно корисних стручних знања) * запослених људи са средњом стручном спремом (са потребом наставка образовања) * запослених са високом стручном спремом (са потребом иновирања и надоградње постојећих знања)
Да би постигао кредибилитет учења на даљину у условима неразумијевања традиционалне академске заједнице у легитимитет овог вида образовања, а на основу својих искустава, водеће свјетске институције и организације прописују одређене стандарде и системе за обезбјеђење квалитета приликом извођења наставе на даљину. Ти стандарди уређују даље наведене елементе процеса и организације "Учења на даљину", а то су: организација, одговорност и контрола, систем награђивања, окружење за учење и системи за подршку, идентификација потреба, образовни циљеви и резултати, планирање, запошљавање и обука особља, садржај курсева, методе и упутства процедуре приступа, публицитет, услови студија, итд.

КАКО СЕ ОСТВАРУЈЕ УЧЕЊЕ НА ДАЉИНУ?
Учење на даљину се остварује преко платформи и алата за учење. Неке од тих платформи су Moodle, WebCT и Blackboard. Иако су Blackboard и WebCT настали први, Moodle је стекао огромну популарност и много се више користи. Ове платформе за учење се првенствено користе на факултетима широм свијета.
Модел учења на даљину премашује границе традиционалне наставе. Полазници су ослобођени обавезе доласка у учионицу на класичан час. Умјесто тога користе остале расположиве ресурсе, материјале за учење, вјежбу и друго путем одговарајућих медија (Интернет, софтвери за учење на ЦД-у или ДВД-у итд).
Овакав начин учења је интерактиван, уз могуће оријентационе сесије, званичних часова или испита под надзором. Ученицима се отвара могућност обуке према сопственој динамици и индивидуалне консултације преко електронске поште, Chat сервиса, електронских конференција и синхроног конференисања, на локалној мрежи или у вишекорисничком домену. Код овог модела, предавачи могу да користе видео пренос преко Интернета који постаје све приступачнији развојем технологије и инфраструктуре. Може се сматрати да слоган „учи било где и било кад” важи у свом пуном значењу. Заправо, коришћењем ових технологија ученици могу учествовати у настави са било које географске локације.
При томе се појам тзв. образовања на даљину, који се прије односио на системе дописних школа или на различите програме образовања путем видеа или телевизије, данас у првом реду повезује с различитим облицима образовања путем Интернета. Многобројне предности таквог облика едукације попут независности од времена и мјеста одржавања наставе, веће могућности индивидуализације наставе те боље доступности наставних садржаја, омогућиле су велику популарност "учења путем Интернета" па оно неријетко постаје алтернатива разним образовним програмима који се презентују у форми класичне наставе.
Учење путем Интернета
Учење путем Интернета може се дефинисати као облик едукације у ком се наставни садржаји презентују полазницима путем Интернета. При томе је основни захтјев који се поставља пред учеснике образовног процеса посједовање рачунара с прикључком на Интернет.
Када је ријеч о програмској подршци која се користи приликом едукације путем Интернета, најчешће се користе тзв. Courseware алати који омогућавају складиштење образовних садржаја на веб серверу и њихово повезивање, комуникацију међу учесницима образовног процеса, управљање учењем те провјеру знања путем разних тестова.
Обука заснована на Веб-у, (WBT – Web based training) се врши објављивањем садржаја за учење на веб сајту образовне установе. Предности оваквог метода дистрибуције материјала за учење су: брза дистрибуција, ученици преко www приступају понуђеном материјалу, могуће је укључити хипермедијске материјале, сервис могу користити појединци или групе истовремено, могућност повезивања - „линковања”, мултимедијалност садржаја, једноставност обнављања и публикације садржаја, могућност администрирања приступа, интерактивност садржаја итд.
E-mail је најједноставнији облик асинхроне интеракције и најчешће се користи само као додатак уз друге облике комуникације. Предности коришћења е-поште су: једноставност при коришћењу, комуникација је приватна, омогућава довољно времена за размишљање и одговор.
Mailing листе су сервис са сличним обликом интеракције. Предности и недостаци су као код е-поште. на овај начин се обезбјеђује једноставност у коришћењу, прилагођеност раду с групом, омогућава дијељење студената и организације у неколико мањих група чији учесници имају одређене сродне карактеристике.
Online форуми као и листе омогућавају јавне расправе, шаљу се питања, одговори, размјењују мишљења, могуће је отворити властиту дискусијску групу по одређеној теми. Овај начин комуникације омогућава да велике датотеке не заузимају простор на нашим дисковима, омогућавају обучавање преписком, употребом преноса фајлова, за пренос материјала курса и формирање огласних табли за комуникацију са наставником.
Internet relay chat (IRC) је синхрона комуникација базирана на текстуалним порукама преко Интернета или Интранета у стварном времену и омогућава повезивање ученика с приближно једнаким знањем, равноправност ученика, објективност оцјене и могућност надокнађивања пропуштеног садржаја.
Видеоконференције - начин синхроне интеракције у коме ученици учествују у заједничком раду на софтверској апликацији. Постоје два начина коришћења подијељене апликације: као средство учења како се користити апликација и за учење концепата и вјештина. Предности оваквог начина интеракције су симулирање стварности и подстицање заједничког учења.
Хибридни пренос обухвата дјелимично коришћење веб-а, поменутих Интернет сервиса као и материјала на чврстим дисковима за пренос фајлова, доводи до квалитетног система који пружа најбоље од CBT и WBT док се у исто време минимализују мане сваког од приступа.
Предности
Учење на даљину штеди вријеме, и за исти предмет потребно је само 25 до 60 одсто времена у односу на традиционално учење. Уштеда времена, новца, повећана мотивација, боље разумијевање градива, смањене шансе погрешног оцјењивања само су неке од предности оваквог начина учења.
Преко ових платформи наставници су постављали своја предавања и имали могућност да дају више образложења и упутстава него што би то стигли да кажу на једном часу. Такође, постоји могућност да се задају задаци и вјежбе. Овакав вид учења је погодан за ученике јер могу да приступе предавањима на било ком мјесту, у било које вријеме и сва предавања и вјежбе ће им бити доступни, па врло лако могу да се врате на претходна градива у случају да нису нешто научили. Показало се да је овакав начин учења ефикасан и погодан како за ученике тако и за наставнике јер је разбијена монотонија обичне учионице и ученицима је омогућена интерактивност преко рачунара. Најзначајнији напредак је примећен у учењу страних језика и информатици. Школама је битан овај начин учења јер се детаљно прати рад и напредовање сваког ученика и врши се контрола и надзор рада свих наставника.
Студент своје предности види у: * Смањењу трошкова станарине и осталих трошкова везаних за боравак у мјесту одржавања студија. * Могућности да бира студијски програм и студира ван мјеста свог пребивалишта без потребе за његовом промјеном. * Избору школе ван физичких граница матичне земље. * Могућности да ради за вријеме студирања независно од мјеста одржавања студија. * Превазилажењу немогућности да посјећује традиционалну наставу услијед неког од својих трајних или привремених физичких проблема, оштећења или болести. * Самоорганизовању времена за учење (висока мотивација, планирање времена и способност за анализу и синтезу садржаја који се учи).
Учење на даљину у односу на класични "традиционални” приступ учењу показује слиједеће предности: * Омогућује стално учење (Lifelong learning) и професионално усавршавање. * Ученици уче независно, властитим темпом, на мјесту и у времену које сами одаберу. На располагању им је велики број предмета које нуде различите институције или наставници. * Властити темпо - ученици пролазе кроз материјал за учење оном брзином и онолико пута колико желе. * Мјесто учења може се одабрати – зависи од медија који се користи за дистрибуисање материјала за учење (учи се на послу, код куће...). * Доступност тема које не нуде курсеви и програми у том подручју – ученици проналазе и похађају програме који их занимају, и ако их не нуде образовне или пословне институције у мјесту у којем живе или раде. * Учествовање у најквалитетнијим или најпрестижнијим програмима – ученик може “похађати” барем неке курсеве на квалитетним институцијама или које држе познати стручњаци без промјене мјеста боравка. * Избор свог начина учења – активно или пасивно учење, различити нивои интеракције: “класични” писани материјал уз вођење властитих биљешки, интерактивне симулације, дискусија са осталим ученицима (е-пошта, телеконференције,...), више мултимедије - графике, анимације, звука... * Практичан рад са различитим технологијама – стичу се не само информације о ономе шта се учи, него и додатна знања и вјештине о коришћењу различитих технологија, омогућује се полазнику да постигне и задржи ниво “писмености за 21. вијек”. * Самостално учење и интеракција – и наставници уче од ученика који самостално траже изворе информација.
Генерални проблеми * компликованији систем - захтјева већи број запослених и ангажованих ресурса, * упитна поузданост система, * инертност људи као заједнички проблем за све системе, * теже заштити ауторска права.
Недостаци
* лоша интернет инфрастуктура у БиХ, * Скупи линкови широке пропусности у БиХ, * мала информатичка писменост у БиХ, * финансијска криза за инвеститоре у том сектору, * лоша административна подршка од стране државног сектора - проблем дозволе. е-Леарнинг или традиционално учење
Бројне су предности онлајн едукације. Јаснији приказ разлика између e-Learning и традиционалног начина учења, евидентан је према следећем упоредном приказу:
Tabela 1 - Упоредни приказ карактеристика учења на даљину и традиционалног начина учења Карактеристике | e-Learning | Традиционално учење | Независност од мјеста одржавања наставе | | | Независност од времена одржавања наставе | | | Ниски трошкови за корисника | | | Могућност самоогранизовања времена за учење | | | Дискусије са другим полазницима курса | | | "1 на 1" консултације са наставником | | | Техничка подршка | | | Текстови за читање | | | Туторијали | | | Мултимедијални материјали | | | Листа додатних ресурса за учење | | | Неограничено понављање градива | | | Пројекти и семинарски радови | | | Локације за учење на Интернету | | | Вјежбања | | | Тестови | | | Завршни тестови | | | Тренутна доступност резултата | | | Ријечник појмова и FAQ база | | | Сертификат о завршеном курсу | | |

ЗАКЉУЧАК
Друштвена оправданост
Образовање се данас сматра условом опстанка и развоја модерних друштава. У области информационих технологија значај образовања је у пропорционалној сразмјери са технолошким развојем друштва.
Једна од карактеристика савременог Информационог друштва је да након редовног образовања основна школа, средња школа, факултет итд. грађанин има потребу да настави са образовањем и то у времену и на начин који не ремети његове дневне обавезе. Сама по себи се намеће потреба да се образовне активности спроводе независно од локације и времена.
Поставља се питање да ли и како стандардни традиционални образовни процес може одговорити поменутим захтјевима. Искуства говоре да је то свакако могуће примјеном савремених технолошких рјешења у процесу учења. Са експанзијом технологије и иновација у области учења на даљину, расположивост таквог начина едукације повећава се драматично. Многе традиционалне школе неке од својих програма конципирају у облику учења на даљину, а многе школе су израсле фокусирајући се искључиво на учење на даљину.
Нове могућности и обавезе у каријери младих људи у смислу промјене мјеста рада, промјене посла због бољих финансијских услова, промјенљивог радног времена, великог броја састанака и пословних путовања, рада на терену, чине да нове генерације студената, које су у могућности да своје школовање радећи финансирају, све више приступају програмима учења на даљину.
Развој привреде који нас очекује у будућем времену свакако нам не дозвољава ситуацију да су студенти, млади људи, пословно неактивни или да бирају између студија и посла. Те двије врло битне ствари не могу бити никако супротстављене. Младом човјеку треба омогућити да ради и учи у исто вријеме.
Већина школа у свијету данас има у својој понуди озбиљно организоване “Dstance Learning” програме. Прије свега, такве програме карактерише велика посјећеност и учешће “нових” генерација студената. Подаци које је изнијела горе поменута асоцијација, говоре о више милиона студената широм Америке и Европе који су тренутно у неком од облика „Distance Learning” студија.
Наше школство је у својој свакодневној организацији наставе потпуно искључило могућност да студент, осим што студира, ради. При томе мислимо прије свега на немогућност посјећивања предавања и обављања других обавеза на студијама поподне или за вријеме викенда и самим тим стављање студента у ситуацију да бира између двије ствари које су супротстављене и суштинске: учење или посао. Супротне примјере можемо пронаћи једино када су у питању последипломске студије.
На засједању Европског вијећа у Лисабону 2000. године донијет је Меморандум о доживотном учењу Memorandum on lifelong learning, Europian Comision, који потврђује да је Европа ушла у "вријеме знања" са свим оним импликацијама које та чињеница има на културни, економски и друштвени живот. Европско вијеће је такође закључило да је унапређење доживотног учења нужно за успјешну транзицију ка друштву и економији утемељеним на знању. Доживотно учење мора постати водеће начело цјелокупне организације образовања и стицања знања и главни начин за развој грађанства, друштвене повезаности и запошљавања.
Трендови
Развој Distance Learning-а у свијету данас је достигао једну од преломних тачака. Велики број свјетски признатих високошколских установа у свом програму студија као обавезан избор савременог начина образовања примјењују ову категорију учења, као озбиљно организоване програме које карактерише велики број полазника.
Набројаћемо само неке од најзначајнијих институција које примјењују у свом образовном раду Distance Learning: у САД то су National Technological University, Vestern Governors University, University of Phoenix, California Distant Lerning Program, Columbia Network for Engineering Education, u Evropi The International Council for Open and Distance Education – Oslo, United Kingdom Open University, Virtual University Enterprises, University for Industry итд.
У Европи значајне су иницијативе развоја Дистанце Леарнинг-а које су реализоване прије свега преко European Distance and E-learning Network и European association of Distance Education Teaching Universities. Open University из Велике Британије поставио је неке стандарде за овакав тип образовања по чијем узору су организоване институције које примјењују "Dstance Learning" у Шпанији, Њемачкој, Холандији и Португалији.
Европска комисија у својим документима e-learning Action Plan, снажно подржава развој учење на даљину, односно е-образовања у свим државама чланицама ЕУ. У Европској комисији разрађен је јасан план да се на универзитетима у свим земљама чланицама понуди полазницима Distance Learning и е-образовање. Као и многи други програмски документи као што су eEurope+, eEurope , Information Society итд. И резолуција Европског Савјета даје оваквом виду образовања значајан приоритет у даљем развоју образовања у ЕУ.
Увођење образовања на даљину можемо сагледати и као еволутиван развој новог начина образовања. Учење на даљину уједно је изазов и оруђе за побољшање и унапређење образовних процеса код нас и један је од темеља за нове и боље начине управљања знањем. Интензивно увођење информационих технологија у образовне процесе постао је приоритет модерних високообразовних институција широм свијета.

ИМПЛЕМЕНТАЦИЈА СИСТЕМА ЗА УЧЕЊЕ НА ДАЉИНУ
Процес школовања у варијанти Distance Learning
Link group је творац прве српске платформе за E-learning – Distance Learning System.
ДЛ платформа
За реализацију пројекта Distance Learning-а, развијена је ДЛ платформа, која чини основу постојећег Distance Learning система. ДЛ платформа је производ Softlink-а, софтверског сектора компаније Link group д.о.о. и потпуно је домаћи производ и то једина домаћа мултимедијална и интерактивна платформа за е-леарнинг. Имплементирани су сви елементи неопходни за потпуну симулацију наставног процеса у било ком окружењу које крајњи корисник изабере.
Изграђена је по узору на водеће свјетске e-learning платформе. Пажљиво су анализирани и имплементирани сви аспекти учења на даљину који са трендом развоја информационих и комуникационих технологија, готово свакодневно добијају нову форму, прије свега у виду нових мултимедијалних и интерактивних елемената и садржаја.
Технологија кориштена у развоју ДЛ платформе: * PHP * MySQL база * JavaScript
Плафторма је Browser based и не захтјева коришћење и инсталацију додатних и допунских софтверских рјешења.
Елементи ДЛ система
Главни елементи Distance Learning система су: * систем креирања курса * систем за припрему курса - вођења кроз курс * систем тестирања * систем праћења напредовања корисника * систем праћења статуса корисника
Подсистеми:
* подсистем за евиденцију корисника * подсистем за креирање и управљање курсевима * подсистем за креирање материјала за учење * универзални подсистем приказа материјала * подсистем за тестирање * подсистем бодовања * подсистем праћења коришћења * подсистем организације курсева * подсистем комуникације и обавјештавања * хијерархија приступа * подсистем квалитета * стабло и база знања појмовник, Faq, Search
Садржај ДЛ пакета * Материјали за учење на ЦД-у * Username и Password за приступ ДЛС-у * Упутство за коришћење ДЛС-а * Упутство за израду семинарских радова * Правила школовања за ДЛ полазнике
Опис система за учење
Distance Learning System је заснован на коришћењу савремене информационе технологије у свим елементима процеса учења. Учење у мрежи рачунара преко Интернета односно Интранета представља основну идеју овог система.
Интернет односно Интранет се користи за остваривање услова за интеракцију корисника са садржајем, предавачима ауторима и осталим учесницима у Distance Learning моделу учења.
ДЛС омогућава комплетно управљање курсевима на Интернету као и остваривање интерактивности, двосмјерне комуникације и размјене података.
Почетак рада у Distance Learning-у
Након обављеног уписа, полазници у ДЛ варијанти се уносе у Distance Learning System и додељују им се први курсеви. Сви неопходни материјали за учење шаљу се поштом, у склопу ДЛ пакета. Пакет је намијењен свим полазницима у Distance Learning-у.
Динамика учења
Полазник у варијанти Distance Learning-а сам бира динамику и време учења, што значи да није у обавези да прати све курсеве истовремено. Курсеви се састоје из одређеног броја наставних модула чије отварање и праћење је временски произвољно од стране сваког полазника. Завршетак рада из одређеног курса није везан за остале курсеве.
Провера знања током курса
Током сваког курса полазници у ДЛ варијанти имају провјеру знања након сваког пређеног наставног модула. Начин провјере знања зависи од врсте и природе курса, а може да се састоји од: * теста по модулу * семинарског рада * пројекта
Континуитет у раду
Полазник је у обавези да након сваког наставног модула ради тестове и пројекте, чиме стиче услов за откључавање следећег модула. Овим је обезбијеђен: * континуитет у раду сваког полазника * стицање предзнања за прелазак на слиједеће наставне модуле
Активности током курса
Поред наведених провкера знања, сваком полазнику је остављена могућност активнијег учешћа у раду и то кроз: * постављање питања предавачу * Chat са предавачима и осталим колегама * дискусије са осталим полазницима и колегама на форуму * предлагање интересантних веб адреса и туторијала * предлагање нових појмова за ријечник појмова и др.
Све наведене активности су имплементиране унутар Distance Learning System-а чиме се олакшава рад и коришћење и избјегава употреба додатних софтверских рјешења.
Такође, све наведене активности се додатно кредитирају и посебно вреднују у коначној оцјени полазника на том курсу.
Консултације
За све курсеве предвиђене су и консултације, једном месечно у претходно договореним терминима, на којима ће полазници имати могућност директних консултација са предавачем.
Рад система током године
ДЛ платформа је активна током читаве године и доступна је свим корисницима, 365 дана годишње, 24 часа дневно.
Архивирање курсева
Курсеви који су успешно положени и одбрањени, смјештају се у архиву ДЛ система, која се води за сваког полазника.
Предности коришћења ДЛ система
Основне предности коришћења ДЛС-а су у директној вези са карактеристикама система који омогућава: * крајње једноставне поступке коришћења од стране свих учесника * рад у Интранет и Интернет варијанти * креирање, повезивање и дистрибуцију курсева и тестова * дефинисање услова извођења обуке од стране корисника * висок ниво интерактивности између апликације и корисника * праћење напредовања корисника курсева * приступ модулима са било које умрежене локације у складу са хијерархијом приступа * независност од серверских платформи и софтверских алата Open Sources технологија * превазилажење лоше Интернет инфраструктуре * коришћење без посебних захтјева за конфигурације радних станица и сервера * коришћење различитих Browser апликација * постизање ниске цијена коришћења по курсу за крајњег корисника * повезивање на: * постојеће базе података * постојеће или нове информационе системе * одговарајући систем за стратешко управљање људским ресурсима * друге Интернет локације * импорт постојећих материјала за учење или материјала независних аутора

Библиографија
A Memorandum on Lifelong Learning. (n.d.). Преузето новембар 2013 са http://www.bologna-berlin2003.de/pdf/MemorandumEng.pdf
IT Academy. (n.d.). Преузето новембар 2013 са http://www.it-akademija.com/
United States Distance Learning Association. (n.d.). Преузето новембар 2013 са http://www.usdla.org/
Багарић, И. (2010). У П. д. Багарић, Менаџмент информационих технологија (прво изд.). Београд, Србија: УНИВЕРЗИТЕТ СИНГИДУНУМ.
Стојановић, В. (2008.). У П. д. Стојановић, Технолошки менаџмент. Бања Лука, БиХ, Република Српска: Паневропски Универзитет "АПЕИРОН".

--------------------------------------------
[ 1 ]. http://en.wikipedia.org/wiki/Isaac_Pitman
[ 2 ]. http://www.studylondon.ac.uk/universities/profile/24401486-open-university
[ 3 ]. http://www.fernuni-hagen.de/IWW/startseite.html
[ 4 ]. http://www.link.co.rs/
[ 5 ]. http://www.vladars.net/sr-SP-Cyrl/Vlada/Ministarstva/mpk/PAO/Pages/Visoko_obrazovanje.aspx
[ 6 ]. http://www.apeiron-uni.eu/
[ 7 ]. http://www.usdla.org/
[ 8 ]. https://moodle.org/
[ 9 ]. http://www.webct.com/
[ 10 ]. http://uki.blackboard.com/sites/international/globalmaster/
[ 11 ]. http://www.bologna-berlin2003.de/pdf/MemorandumEng.pdf
[ 12 ]. http://www.eden-online.org/home/highlights.html
[ 13 ]. http://memorias.utpl.edu.ec/sites/default/files/documentacion/cread2013/Evaluacion-comparativa-calidad-aprendizaje.pdf
[ 14 ]. http://www.it-akademija.com/navigacija.php?IDStranicaPodaci=189

Similar Documents

Free Essay

Case Study Case Study Case Study

...This case study is an excellent example of how different types of parties can be brought together in a large scale transaction and how the original energy of those early meetings can be lost over time. I imagine that when Anthony Athanas was purchasing those old piers back in the 1960s many, if not all, of his colleagues, friends, and family members told him that he was off his rocker. I’m sure Athanas was looking at this land as his family’s ticket to financial prosperity and somewhat of a legacy that he could leave to his descendants for years and years to come. One of the items I wish the case would have divulged is the amount of money that Athanas had invested in the properties. For me this information would have given an insight to his net worth and how much he had riding on this investment. I assume it was substantial given his actions later in the process. Twenty years later Athanas’ dreams came true and all those naysayers were more than likely green with envy. The amount of pride Athanas’ had in his investment at that moment had to have been insurmountable. Being approached by a big time real estate development company and their extremely wealthy client, Hyatt Corporation, must have made Athanas feel larger than life and made him feel like something he isn’t, which is a developer himself. The case doesn’t give much insight into whether Athanas had any representation or anyone consulting him throughout the process. From the beginning, I saw this as matchup...

Words: 1190 - Pages: 5

Premium Essay

Case for Case Studies

...A Case for Case Studies Margo A. Ihde Liberty University Author Note Correspondence concerning this article should be addressed to Margo A. Ihde, Psychology 255-B05, Liberty University, Lynchburg, Va. 24515. E-mail: mihde@liberty.edu A Case for Case Studies Case Studies are utilized across many disciplines including but not limited to medical science, political science, social science and psychology. There is however some confusion as it relates to the use of case studies. The first such confusion that must be clarified is what the definition of a case study is and what constitutes a case study. The second clarification is to identify the reasons for using a case study. A third area is outlining the advantages and disadvantages of using a case study. Lastly, when a researcher concludes a case study would be the best option they then must determine where and in what ways would the data and information be sourced. Identifying the answers for these four areas is imperative to understanding and utilizing a case study. Case Study – Defined The definition for a case study within all many disciplines is very similar. A case study is usually described as an investigation into a real situation involving an individual, a group, an organization, or a society focusing on a single subject or object (Pegram, 2000). To begin, identifying a case studies purpose would contribute to determining what would and should be investigated. The study could focus on the “history...

Words: 855 - Pages: 4

Premium Essay

Case Study

...Select a case study from the University of Phoenix Material: Young and Middle Adulthood Case Studies located on the student website. Write a 700- to 1,050-word paper describing the influence the experiences have made on the person’s development. Address the following in your paper: Discuss the family, social, and intimate relationships of the person in the case study. Identify any role changes that have occurred. Explain the immediate and future effect of healthy or unhealthy habits practiced by this person. Include at least two peer-reviewed resources. Format your paper consistent with APA guidelines. University of Phoenix Material Young and Middle Adulthood Case Studies Read the following case studies in order to complete the Week Three Individual Assignment. Case Study 1: Jackson Jackson is a 25-year old male who has recently been admitted to a substance abuse program in Chicago, Illinois. He has been arrested several times for possession of a controlled substance but has not served any time in jail. He grew up in a single-parent household with his mother, Tina. Tina, 45, is employed as a high school teacher; his biological father is not involved in his life. Tina’s boyfriend, Michael, often attempts to serve as a father figure to Jackson. Jackson went to college immediately after high school, focused on a degree in chemistry. In high school, he was a good student who earned A’s and B’s in most courses. After a car accident, a slight head injury...

Words: 414 - Pages: 2

Premium Essay

Case Study

...A Case Study by any Other Name Cathy Foster Liberty University   A Case Study by any other Name Researchers have different methods of observing their subjects. Among the most popular is the case study. Case studies are used a lot in psychology and one of the most famous psychologists that used case studies to detail the private lives of his patients was Sigmund Freud. What is a Case Study? “A case study is an observational method that provides a description of an individual” (Cozby & Bates, 2012). During a case study the individual is usually a person however that’s not always the situation. The case study can also be a setting, which can include a school, business, or neighborhood. A naturalistic observational study can sometimes be called a case study and these two studies can overlap (Cozby & Bates, 2012). Researchers report information from the individual or other situation, which is from a “real-life context and is in a truthful and unbiased manner” (Amerson, 2011). What are some Reasons for Using a Case Study Approach? There are different types of case studies. One reason to use a case study is when a researcher needs to explain the life of an individual. When an important historical figure’s life needs explaining this is called psychobiography (Cozby & Bates, 2012). The case study approach help answer the “how”, “what”, and “why” questions (Crowe, 2011). What are Some Advantages and Disadvantages to the Case Study Approach? Some advantages...

Words: 548 - Pages: 3

Premium Essay

Case Studies

...Case 1. STATE UNIVERSITY BOARD OF REGENTS: What Am I Living For? Question: Is there anything wrong with the actions of the three personalities in this case? Elaborate your answer. After reading the case study and analyzing it, from my opinion I think yes there is anything wrong with the actions of the three personalities- Mr.Bondoc, his wife and Dr. Agao. For elaboration I will explain them one by one. Mr.Bondoc acted as the champion of the student’s cause therefore it’s his responsibility to fight for the own good of the students, the one who will voice out their stands and if possible disagree to the proposals that may greatly affect them like increasing of their tuition fee.It’s great that he has the attitude of convincing others in personal way for them to agree of opposing the proposals of Dr. Agao because of this they can stop his proposals. He must maintain and assure that he is doing his job and must not allow others to control him in bad way or stop him to do his obligation but stated on the case study his wife wished him to maintain good relationship with Dr.Agao which unfortunately leads him to suddenly accept his proposals. It showed that he let others dictate him what to do and failed to do his job. About the wife of Mr.Bondoc, she was carried away by the good actions showed by Dr. Agao without knowing his real intentions of befriending her. Shecan be easily manipulated like what Dr. Agao wanted her to do through doing special treatments...

Words: 674 - Pages: 3

Premium Essay

Case Study

...CASE STUDY COMPONENTS: Introduction: Identify case study topic and list assertions (3-6) that can be verified with evidence (field notes, interviews, etc.) 1. Assertions and Evidence: Discuss each assertion separately (minimum one paragraph for each assertion) and include supportive evidence. Underline assertion statements as presented. 2. Implications/Effects: Conclude with an interpretive discussion of implications/effects. Inferences and conclusions based on evidence presented can be drawn. SAMPLE CASE STUDY FOCUSING ON MANAGEMENT STRATEGIES: Management Case Study Introduction Throughout the study, Shelley’s class was well managed. Explanations and evidence to support the following six assertions regarding Shelley’s management style are presented: 1. Shelley did not focus extensively on behavior management; 2. Shelley monitored student behavior throughout lessons; 3. Shelley promptly dealt with potential disruptive behavior; 4. Shelley reinforced acceptable behavior; 5. Shelley was very tolerant of student interaction and discussion; and, 6. Shelley devoted a great deal of time to task management. Assertions and Evidence Throughout the study, Shelley did not focus extensively on behavior management. On most days, the students in Shelley’s class were very well behaved and seemed to be familiar with Shelley’s rules regarding classroom behavior...

Words: 1264 - Pages: 6

Free Essay

Case Study

...Case Study for “Carl Robins a new employee for ABC, Inc.” Rodrequez M. Dover University of Phoenix Class: Comm/215 Essential of College writing Author Note This paper is my first case study report. My thesis for this report is: It is important before hiring for any job that we check all the requirements for the new recruits, and that we have all the things require for their training.". In this case study we learn quickly that Carl Robing was new at ABC, Inc. as a recruiter and he had recruited 15 new trainees to work for Monica Carrolls. We also learn that he did not have a outline or a way to keep up with what he would need for the new hires to start on time. Carl did not do some of the most important steps to make sure that this hiring process went off without a hitch. He did not secure the room that they would us for training or make sure that all the orientation manuals were correct. Carl did not make sure that all there information was in the system nor did he set up there mandatory drug screen. Carl upon receiving his new job should have took the time to research what he would be doing in his new position and what was the companies’ policies for each thing that he would be doing. I feel if Mr. Robing had done that doing his training he would have been better able to execute the task of hiring new trainees. I know some of you may be thinking how you know that they have these policies glad you asked. I know because the drug test was mandatory...

Words: 830 - Pages: 4

Premium Essay

Case Study

...Case Study: Trip Seven Screen Printing Carolina Barvo Vilaro, Professor Terrell Jones Purchasing Management TRA3132 Florida State College at Jacksonville ABSTRACT This paper has the purpose to analyze the case study of Trip Seven Screen Printing. Through this paper I will discusses viable solutions for the problem that arise with the current supplier of Trip Seven Screen Printing. INTRODUCTION Being in constantly communication with suppliers, meet with the payments and be transparent in what both parties need at the time of generating an order, it will allow supplier to deliver a quality product or service, and achieve the expectations of the customer. It is important to build a good relationships with suppliers. It is a characteristic that e companies should take in consideration to succeed in the market. This will allow them to get good results for their business, improve the quality of the inputs and achieve future agreements which are beneficial for the company. Proper coordination with vendors allows companies to produce a better final product or service, which will generate greater customer satisfaction and, therefore, higher sales for the business. The good relationship becomes more crucial in the case of companies that rely on a provider in specific. This can be related to the case study in which Trip Seven Screen Printing has as a unique supplier, American Apparel, even though their relation has been satisfactory for the past years, recently, issues...

Words: 1511 - Pages: 7

Premium Essay

Case Study

...Case Study: Considerations on group development Case Study: Considerations on group development In the current business world, several organizations have adopted the idea of creating a team to address an emergency situation, to improve something that is idling or to create a new thing from scratch, all in order to work in a more effective and efficient way. Every group faces challenges and victories, even if small ones. According to Robbins and Judge, “Teams are more flexible and responsive to changing events than traditional departments or other forms of permanent groupings. They can quickly assemble, deploy, refocus, and disband”. (Robbins 308) It is with this in mind that this paper will analyze the case study number 3, “ Building a Coalition”, and develop thoughts and considerations about the issues in the study, connecting them to the theory on building teams. Group Development The story begins with the creation of a new agency by the Woodson Foundation, a nonprofit social service agency, and the public school system in Washington D.C., with the participation of the National Coalition for Parental Involvement in Education (NCPIE), which is an organization of parents that is involved in the school through the Parent Teacher Association (PTA). They share a common interest in building this new agency in order to create an after school program to help students learn. The three separate groups opted to develop a cross-organizational development team, responsible for...

Words: 2209 - Pages: 9

Premium Essay

Case Study

...Case Study 1: Prelude To A Medical Error 1. Background Statement My case study is over chapters 4 and 7. The title is Prelude to a Medical Error. In this case study, Mrs. Bee is an elderly woman who was hospitalized after a bad fall. After her morning physical therapy, Mrs. Bee felt she could not breathe. Mrs. Bee had experienced terrible spasms in her left calf the previous evening and notified Nurse Karing. Nurse Karing proceeded to order a STAT venous Doppler X-ray to rule out thrombosis. She paged Dr. Cural to notify him that Mrs. Bee was having symptoms of thrombosis. Dr. Cural was upset that he was being bothered after a long day of work and shouted at the nurse, telling her he had evaluated Mrs. Bee that morning and to cancel the test. When Nurse Karing returned to the hospital the next day, Mrs. Bee’s symptoms were worse. She ordered the test. After complications, Dr. Krisis from the ER, came immediately to help stabilize Mrs. Bee. Unaware of Nurse Karing’s call to Dr. Cural, Dr. Krisis assumed the nursing staff was at fault for neglecting to notify Dr. Cural of Mrs. Bee’s status change the previous evening. Denying responsibility, Dr. Cural also blames the nursing staff for not contacting him. Not being informed of Mrs. Bee’s status change, her social worker, Mr. Friendly, arrives with the news that her insurance will cover physical therapy for one week at a rehabilitation facility and they will be there in one hour to pick her up. An angry Nurse Karing decides...

Words: 1288 - Pages: 6

Premium Essay

Case Study

...1. In the case of Retrotonics, Masters’ management style has several features ,such as disrespecting and improper decision-making. Firstly, Masters ignored his subordinates’ feeling which make them embarrassed. For example, the production manager, Lee, who suffered Masters’ criticism in front of other employees(Drew 1998, para 4). Although employees need the evaluation from the manager, they tend to accept the criticism privately. Another factor of Masters’ management style is making decisions in improper ways. According to Drew(1998, para 3), Master set difficult and stressful deadlines for the staff. This is the main reason why employees in engineering apartment are stressed. Therefore, those decisions that Masters made have negative effects on both staff and productivity. 2. There are three management styles are suit for Masters’ situation, in terms of delegating, democratic style and autocratic style. Firstly, delegating which is an important competence for managers. Delegating can avoid to interferes in management. In Masters’ case, Imakito and Lee are experienced and professional in their work. Hence, delegating assignments to them is a method to achieve the business goals effectively. Furthermore, democratic style which encourage employees to share their own opinions and advice is suit for manage the engineering department, because most staff in this department are experts in their work(Hickey et al 2005, pp.27-31). Having more discussions and communication with those...

Words: 450 - Pages: 2

Premium Essay

Case Study

...Case Studies  Engineering Subject Centre Case Studies:  Four Mini Case Studies in  Entrepreneurship  February 2006 Authorship  These case studies were commissioned by the Engineering Subject Centre and were written  by: · Liz Read, Development Manager for Enterprise and Entrepreneurship (Students) at  Coventry University  Edited by Engineering Subject Centre staff.  Published by The Higher Education Academy ­ Engineering Subject Centre  ISBN 978­1­904804­43­7  © 2006 The Higher Education Academy ­ Engineering Subject Centre Contents  Foreword...................................................................................................5  1  Bowzo: a Case Study in Engineering Entrepreneurship ...............6  2  Daniel Platt Limited: A Case Study in Engineering  Entrepreneurship .....................................................................................9  3  Hidden Nation: A Case Study in Engineering Entrepreneurship11  4  The Narrow Car Company...............................................................14 Engineering Subject Centre  Four Mini Case Studies in Entrepreneurship  3  Foreword  The four case studies that follow each have a number of common features.  They each  illustrate the birth of an idea and show how that idea can be realised into a marketable  product.  Each case study deals with engineering design and development issues and each  highlights the importance of developing sound marketing strategies including market ...

Words: 4018 - Pages: 17

Premium Essay

Case Study

...Case Study 3 Randa Ring 01/25/2012 HRM/240 1. How did the problems at Deloitte & Touche occur in the first place? I feel that the problem began in the work environment. It looks as if there was limited opportunity for advancement. As well that the company was not able to handle issues that a raised from work and family. I think that it was a wonderful idea to have the company made up of women. I feel that it was a very positive thing because a lot of their issues where not geared towards men. 2. Did their changes fix the underlying problems? Explain. Yes I feel that the changes that they made did fix some of their underlying problems. With them keeping their women employees no matter what position that they were in at the time went up. For the first time the turnover rates for senior managers where lower for women than men. 3. What other advice would you give their managers? They really need to watch showing favoritism towards the women. They did to treat everyone as an equal. I also feel that they should make the changes geared towards the men and women’s issues that have to deal with family and work. 4. Elaborate on your responses to these questions by distinguishing between the role of human resources managers and line managers in implementing the changes described in this case study When it comes to Human resource managers, they will work with the managers in implementing changes. As well they will make a plan to show new and current...

Words: 330 - Pages: 2

Premium Essay

Case Study

...Case Study Southwestern University Southwestern University (SWU), a large stage college in Stephenville, Texas, 20 miles southwest of the Dallas/Fort Worth metroplex, enrolls close to 20,000 students. In a typical town-gown relationship, the school is a dominant force in the small city, with more students during fall and spring than permanent residents. A longtime football powerhouse, SWU is a member for the Big Eleven conference and is usually in the top 20 in college football rankings. To bolster its chances of reaching the elusive and long-desired number-one ranking, in 2001, SWU hired the legendary BoPitterno as its head coach. One of Pitterno’s demands on joining SWU had been a new stadium. With attendance increasing, SWU administrators began to face the issue head-on. After 6 months of study, much political arm wrestling, and some serious financial analysis, Dr. Joel Wisner, president of Southwestern University, had reached a decision to expand the capacity at its on-campus stadium. Adding thousands of seats, including dozens of luxury skyboxes, would not please everyone. The influential Pitterno had argued the need for a first-class stadium, one with built-in dormitory rooms for his players and a palatial office appropriate for the coach of a future NCAA champion team. But the decision was made, and everyone, including the coach, would learn to live with it. The job now was to get construction going immediately after the 2007 season...

Words: 1096 - Pages: 5

Premium Essay

Case Studys

...Recovery of Trust: Case studies of organisational failures and trust repair BY GRAHAM DIETZ AND NICOLE GILLESPIE Published by the Institute of Business Ethics Occasional Paper 5 Authors Dr Graham Dietz is a Senior Lecturer in Human Resource Management and Organisational Behaviour at Durham University, UK. His research focuses on trust repair after organisational failures, as well as trust-building across cultures. Together with his co-author on this report, his most recent co-edited book is Organizational Trust: A cultural perspective (Cambridge University Press). Dr Nicole Gillespie is a Senior Lecturer in Management at the University of Queensland, Australia. Her research focuses on building, repairing and measuring trust in organisations and across cultural and professional boundaries. In addition, Nicole researches in the areas of leadership, teams and employee engagement. Acknowledgements The authors would like to thank the contact persons in the featured organisations for their comments on an earlier draft of this Paper. The IBE is particularly grateful to Severn Trent and BAE Systems for their support of this project. All rights reserved. To reproduce or transmit this book in any form or by any means, electronic or mechanical, including photocopying, recording or by any information storage and retrieval system, please obtain prior permission in writing from the publisher. The Recovery of Trust: Case studies of organisational failures...

Words: 16669 - Pages: 67