CMR Konvencija
Podrucje primene CMR konvencija primenju se samo ukoliko je zemlja potpisala i prihvatila istu. Primenjuje se samo na drumski saobracaj, cak i ako vozila promene vise drzava. Ukoliko se robi nesto desi van drumskog saobracaja, to je regulisano posebnim ugovorom. Osobe za koje odgovara prevoznik 1. Prevoznik odgovara za sopstvene propuste, propuste svog osoblja kao i svih drugih lica koje u njegovoj sluzbi ucestvuju u prevozu robe. 2. Ako slucajno prevoznik ili osoba koja za njega vrsi prevoz izgubi CMR list, i dalje se primenjuju sva pravila ove konvencije. Podrazumeva se da CMR treba da bude sastavljen u 3 primerka i da na njemu bude napisano sve ono sto CMR treba da sadrzi. 3. Za sve propuste oko netacnosti i nepravilno popunjenog CMRa odgovara posiljalac, sa tim da je prevoznik duzan da proveri tacnost podataka i da u polje primedbe unese bilo koju nepravilnost. Ako u tovarnom listu nema primedbe, pretpostavka je da su roba i njena ambalaza u momentu kada ih je prevoznik preuzeo bile u dobrom spoljnom stanju. 4. Radi ispunjenja carinskih i drugih formalnosti, posiljalac treba prevozniku uz CMR, da preda i sva ostala potrebna dokumenta. S tim da, prevoznik nije duzan da ispita tacnost ovih dodatnih dokumenata. Prevoznik samo odgovara za netacnu upotrebu dokumenata koja su mu predata. 5. Posiljalac ima pravo da raspolaze robom, da trazi od prevoznika da obustavi prevoz ili da izmeni mesto isporuke, ali to pravo prestaje da vazi onog momenta kad je drugi primerak CMRa predat primaocu. Tada se prevoznik podvrgava nalozima primaoca. 6. Kada roba stigne na odrediste i tamo se ustanovi gubitak ili ostecenje, primalac robe ima mogucnost da prema prevozniku istakne svoja prava koja proisticu iz ugovora o prevozu. 7. Ako se ispostavi, da iz bilo kog razloga, nije moguce, ispostaviti robu, onako kako je predvidjeno CMRom, prevoznik je duzan, da od lica, koje ima pravo raspolaganja nad robom, zatrazi dalja uputstva. Ukoliko je ispostavljanje robe moguce, ali pod drugacijim uslovima nego onim koja su definisana CMRom, a nije moguce da prevoznik kontaktira lice koje ima pravo raspolaganja nad robom, on preduzima mere koje mu se cine najboljim u tom trenutku i koje su u skladu sa interesima lica koje raspolaze nad robom. 8. Prevoznik ima pravo za naknadu troskova koji su nastali trazenjem uputstava, osim ako do ovih troskova nije doslo njegovom krivicom. 9. Ako se pojave smetnje prilikom isporuke robe ili primalac odbije da primi robu, prevoznik ima pravo da robom raspolaze, cak i bez prvog primerka CMRa.
Odgovornost prevoznika 1. Prevoznik odgovara za potpun ili delimican gubitak robe ili za stetu koja je nastala, a koja se moze dogoditi od trenutka preuzimanja robe, pa do momenta isporuke, kao i za kasnjenje isporuke. Prevoznik se oslobadja ove odgovornosti, ako je do navedenih dogadjaja doslo krivicom lica koje ima pravo raspolaganja nad robom. 2. Roba moze da se smatra nestalom ako nije isporucena u roku os trideset dana, od dana naznacenog u ugovoru.
Naknada stete 1. Kad se na osnovu odredaba ove Konvencije prevozniku stavi na teret naknada štete zbog potpunog ili delimičnog gubitka robe, ova naknada se obračunava prema vrednosti robe u mestu i u vreme njenog preuzimanja. 2.Vrednost robe se određuje prema berzanskom kursu, ili ako toga nema, prema tržišnoj ceni ili, ako ne postoji ni jedno ni drugo, prema uobičajenoj vrednosti robe iste vrste i kvaliteta. 3.Ipak naknada štete ne može da pređe 25 franaka po kilogramu nedostajuće bruto težine. Pod frankom se podrazumeva zlatni franak, težine 10/31 grama finoće 0,900. (Po Protokolu od 28.12.1980. godine naknada štete ne može da pređe 8,33 SDR (specijalno pravo vučenja) po kilogramu bruto težine). 4.Sem toga, plaća se prevozna cena, plaćena carina i drugi pridošli troškovi prilikom prevoza robe, i to u celosti u slučaju delimičnog gubitka; druga šteta se ne plaća. 5.U slučaju kasnjenja, ako lice ovlašćeno za raspolaganje robom dokaže da je iz toga proistekla šteta, prevoznik je dužan da plati naknadu za ovu štetu, koja ne može preći prevoznu cenu. 6.Kad prema važećim propisima gubitak, oštećenje ili kasnjenje koje se dogodi pri prevozu koji je regulisan ovom Konvencijom daje pravo na vanugovornu odgovornost, prevoznik može da koristi odredbe ove konvencije koje isključuju njegovu odgovornost ili koje određuju ili ograničavaju naknadu štete.
Reklamacije i tuzbe 1.Ako primalac robe, robu primi, a ne ospori prevozniku njen kvalitet i ne pozali se na ostecenja, odnosno ako u roku od 7 dana, od dana prijema robe ne uputi primedbe prevozniku ili posiljaocu, smatra se, da je robu primio u stanju koje je opisano u tovarnom listu. 2.U slucaju kasnjenja robe, primalac ima pravo na nadoknadu, samo ukoliko u roku od 21 dan sastavi primedbu i dostavi je posiljaocu robe. 3. Za sve sporove i tuzbe, nadlezni su sudovi u zemljama koje su ugovorile posao i koje su prihvatile CMR konvenciju. Tuzbe za otvaranje prava iz prevoza za koje vazi ova konvencija zastarevaju u roku od godinu dana. Ipak u slucaju prevare ili krivice, koja se po pravosudju zemlje u kojoj se vodi spor smatra kao krivica, zastarelost iznosi 3 godine.