Reklamy w dojrzałych branżach:
Reklamy produktów, które na rynku znajdują się od dłuższego czasu, mają dużo mniejsze znaczenie, niż reklamy nowe. Konsumenci znają już doskonale wady i zalety produktów, dlatego marketing używa innych sposobów nabycia klientów. W grę wchodzą porównania do innych towarów danego rodzaju, lub zniżki i wszystkim znane hasła reklamowe „nasz proszek jest tani i pierze znakomicie”.
Humor:
Ważną cechą reklam, które walczą o klientów jest humor. Dzieje się tak z prostych przyczyn: dużo lepiej ogląda się taką wyjątkową reklamę, niż kolejny spot pokazujący proszki do prania. Ponadto do reklam z dobrym dowcipem, ludzie często wracają pamięcią, i kierują się tym, wybierając produkt.
Wiele sloganów reklamowych utrwaliło się w naszym codziennym życiu.
„A świstak siedzi i zawija w sreberka”
„Żubr występuje w puszczy”
Znana twarz:
W wielu reklamach biorą udział znani aktorzy, sportowcy lub artyści. Firmy zatrudniające do swojej reklamy sławnych ludzi chcą przyciągnąć oko konsumenta. W końcu każdy wokalista, piłkarz, czy aktor ma grupę swoich fanów, którzy dla samego faktu upodobnienia się do swojego idola kupią paczkę kawy lub wypiją Pepsi.
Opinia eksperta.
W reklamie Sensodyne akcja rozgrywa się w gabinecie stomatologicznym, gdzie lekarz stomatolog opowiada o codziennej ochronie wrażliwych zębów. Chwyt reklamowy polegający na popieraniu doskonałości swoich wyrobów opiniami lekarzy odnosi bardzo dobre skutki.
Perfekcja
Następną formą manipulacji jest pokazywanie aktorów jako nieskazitelnych ludzi. Zawsze są dobrze ubrani, elokwentni. Nic dodać nic ująć. Każdy z nas odkrywa w sobie niedoskonałości i pragnie upodobnić się do ludzi występujących w spotach reklamowych.
Bajka
Reklamy kierowane do dzieci cechują się głośną muzyką i barwnymi kolorami. Najczęściej występują w nich zwierzęta, lub postacie z konkretnych bajek. Dla dzieca świat z komunikatów reklamowych jest równie realny, co świat z jego najbliższego otoczenia.