Free Essay

International Monetary System Between World Wars

In:

Submitted By spevackovajana
Words 3452
Pages 14
Meziválečný vývoj mezinárodního měnového systému

Obsah Úvod 3 1 Předválečný stav MMS 4
Cíl práce
Použité metody
Struktura práce 2 Vývoj MMS za války 5 3 Vývoj MMS po válce 5
Měnové konference 4 Období modifikovaného zlatého standardu 6
Standard zlatého slitku
Standard zlaté devizy
Nastavení směnných kurzů 5 Vývoj MMS během hospodářské krize 8 6 Měnové bloky 8
Zlatý blok
Librový blok
Dolarový blok
Tripartitní dohoda Závěr 10
Shrnutí
Seznam použité literatury a zdrojů 11

* Úvod
Mezinárodní měnový systém (MMS) „jako souhrn vzájemných vazeb mezi měnami a měnovými systémy jednotlivých států a oblastí“ tvoří jeden ze základních kamenů, na kterých stojí světová ekonomika. Jeho hlavním úkolem je zajišťovat hladký průběh plateb mezi zahraničními ekonomickými subjekty, stabilizovat jednotlivé měny, udržovat platební bilanci v rovnováze a celkově vytvářet optimální podmínky pro rozvoj mezinárodních ekonomických vztahů. Jeho případná nestabilita vnáší na světové trhy značnou nejistu, která vede ke sníženému pohybu zboží, služeb, kapitálu i pracovních sil, a tedy ke snížené výkonnosti jednotlivých ekonomik. Trvalou snahou vlád je proto udržovat systém dlouhodobě stabilní v tom smyslu, že odpovídá aktuálním potřebám neustále se měnící světové ekonomiky. Vývoj mezinárodní měnového systému mezi světovými válkami je tedy odrazem změn, které přinesla 1. světová válka. Ta mimo jiné způsobila kolaps tehdejšího systému. Státy se proto snažily různými způsoby vyrovnat s novou neznámou situací, která nastala po relativně dlouhém období stability v podobě klasického zlatého standardu.
Cíl práce
Za cíl svojí práce si kladu chronologický popis meziválečného měnového systému z globálního hlediska. Mojí snahou bude především ukázat, jak se svět vyrovnával s pádem zlatého standardu a jak se vyvíjela situace v nejdůležitějších mocnostech tehdejšího světa ve vzájemných souvislostech a zdůraznit především ty události, které daný systém ovlivňovaly jako celek. Historické pozadí událostí budu zmiňovat na místech, kde je to nutné pro pochopení příčin a důsledků změn v systému a tam, kde to přispěje k lepšímu vykreslení celkové situace.
Použité metody
Jako použité metody bych především uvedla popis jednotlivých událostí a vysvětlení pojmů na základě studia a porovnání pramenů literatury. Dále pak analýzu některých událostí s nastíněním jejich ekonomických důsledků.
Struktura práce
Struktura práce vychází z vývoje MMS v čase. Pokud je potřeba vysvětlit nějaké pojmy, bude mojí snahou začlenit vysvětlení do textu v místech, kde se s daným pojmem setkáváme prvně. Práce začíná popisem stavu těsně před 1. světovou válkou, tedy obdobím, kdy v MMS převládal standard zlaté mince, a následně pokračuje vývojem během války, který byl charakteristický především vysokou inflací a opuštěním zlatého standardu. Následující části jsou vyděleny na základě událostí důležitých pro vývoj MMS – tedy lety 1925 (přibližný přechod na standard zlatého slitku a devizy) a 1929 (velká hospodářská krize znamenající opětovný ústup od zlatého standardu a nástup měnových bloků).
Předválečný stav MMS
Před 1. světovou válkou se světové trhy a světový obchod těšily nebývalému rozmachu. Přední velmocenské postavení si nadále udržovala Velká Británie, následovaná USA a Německem. Dominance Velké Británie byla viditelná především v bankovní a finanční sféře a v míře, s jakou byla libra sterlingů užívána pro světový obchod. (Uvádí se, že se libra užívala v 60 % obchodních transakcí). Příznivý vývoj obchodu byl mimo jiné podpořen stabilním mezinárodním měnovým systémem. Ten vnášel na trhy jistotu, což ve svém důsledku vedlo k nárůstu obchodu a zahraničních investic.
Standard zlaté mince (Gold coin standard)
Od 70. let 19. století postupně velká většina států přešla na měnový systém zlatého standardu, konkrétně na standard zlaté mince. (V roce 1914 používá tento systém 59 zemí světa, včetně Velké Británie, USA, Německa, Švýcarska, Ruska, Skandinávie a Rakouska-Uherska. Jedinou významnější zemí, která se stále ještě držela stříbrného monometalismu byla Čína.)
Standard zlaté mince je charakterizován především tím, že jediným měnovým kovem je zlato, v oběhu se nacházejí plnohodnotné zlaté mince a banky jsou povinny směňovat jakékoliv množství peněz ve zlato za pevnou nominální hodnotu. Dále je povolena volná ražba mincí, volný dovoz a vývoz zlata.
Další podmínkou fungování tohoto systému byla skutečnost, že státy nesměly provádět sterilizaci přílivu zlata. Systém byl totiž nastaven tak, aby ekonomiky automaticky směřovaly k rovnováze. Pokud měla některá země deficit platební bilance, vyvolalo to odliv zlata ze země, což mělo za následek i pokles tamní cenové hladiny, která opět znamenala zvýšení konkurenceschopnosti, a tedy vyrovnání schodku platební bilance. Opačně vypadala situace v zemích, které měly přebytek v bilanci. Tento mechanismus je znám také jako Huemův zákon. Pokud ovšem země s přebytkem bilance prováděly sterilizaci, znamenalo to, že stahovaly peníze z oběhu, aby tak bránily růstu cenové hladiny. Tím narušovaly i vyrovnávací mechanismus.
Ekonomický přínos standardu zlaté mince
Největším přínosem tohoto systému pro světový obchod byl především fakt, že měny zlatého standardu byly povinny vyjadřovat pevnou hodnotu svých měn ve zlatě. Tím de facto fungovaly mezi měnami fixní měnové kurzy, které tak odstraňovaly případné kurzové riziko. Tyto kurzy se odchylovaly od své ústřední hodnoty pouze v rámci tzv. zlatých bodů, které činily asi 0,5 – 0,7 % a odpovídaly nákladům na převoz zlata z jedné země do druhé. „Například v Británii se platily za jednu unci zlata čtyři libry a v USA 20 dolarů. Důsledkem byl poměr mezi dolarem a librou 5:1.“
Přínosem pro vnitřní ekonomiky jednotlivých států byla hlavně stabilní cenová hladina. Množství peněz v oběhu se odvíjelo totiž od fyzického množství zlata, jehož zásoby byly v té době poměrně stabilní i přesto, že docházelo k občasným objevům nových nalezišť zlata. Centrální banky v těchto ekonomikách tak nemohly provádět monetární politiku a jejich cílem bylo pouze udržovat nastavenou zlatou paritu domácích měn tím, že se snažily zajistit odpovídající množství zlata ve svých bankách.
Vývoj MMS za války
Do 1. světové války vstoupila většina zemí se standardem zlaté mince, od kterého se ale záhy začala odvracet. Příčinou byla především nedostatečná zásoba zlata v ekonomikách. Válka jako velice drahý podnik představovala pro válčící země mimořádně vysoké finanční náklady. Ty, aby pokryly své výdaje, začaly v neznalosti fungování kvantitativní teorie peněz tisknout velké množství peněz. To samozřejmě vedlo k obrovskému nárůstu inflace (ceny se zvýšily během války v průměru o 100 %, v Německu dosahovala inflace až 400 %) a především k neschopnosti nadále krýt svou měnu zlatem. Státy se k emisi peněz uchylovaly také z toho důvodu, že fungovala jako průchodnější forma zdanění. Další zvyšování daní, ze kterého by státy financovaly své výdaji, bylo totiž politicky neprůchodné, ale lidé vesměs nechápali, že růst peněz v oběhu má stejné následky jako zdanění.
Posledním, kdo se během války (v roce 1917) odpoutal od zlatého standardu, byly Spojené státy. Ty rovněž vystřídaly na špici světové ekonomiky Velkou Británii. Celkově došlo ke zhoršení klimatu ve světové ekonomice a především v obchodě, jehož objem poklesl na polovinu. Státy se navíc výrazným způsobem zadlužily, hlavně vůči USA. Po opuštění standardu zlaté mince navázala většina zemí svůj kurz pevně k dolaru nebo švýcarskému franku. Státy začaly rovněž houfně zavádět devizové regulace, které ještě více oslabily obchodní aktivitu.8
Vývoj MMS po válce
Po 1. světové válce nastal v měnovém systému chaos. Státy se snažily opětovně připoutat své měny ke zlatu, ale narazily na značné potíže. Největším problémem bylo především nastavení zlaté parity. Téměř všechny státy prošly za války a následně i po válce inflací, některé devalvovaly své měny a tyto procesy navíc probíhaly v každém státě v různé míře. Největší měnová krize pak zasáhla Německo, které bylo postiženo hyperinflací.
Komu se prvnímu podařilo obnovit standard zlaté mince, byly Spojené státy a to už v roce 19198. Jejich ekonomika nebyla ve velké míře zasažena válkou a navíc disponovaly dostatečným množstvím zlata. Ostatní státy se nicméně potýkaly s nedostatkem zlata a začínaly si uvědomovat, že je potřeba vytvořit nový systém pro obnovení chodu světového obchodu, který byl navíc zasažen vlnou protekcionismu. Negativní vliv na světový obchod mělo i zpřetrhání vzájemných vazeb mezi státy, které se během války bály závislosti na ostatních a snižovaly svoji specializaci v rámci mezinárodního obchodu.
V letech 1919 – 1924, než se podařilo vyřešit, co bude dále s MMS, fungoval ve většině zemí systém v podstatě založený na floatingu bez intervencí centrálních bank. Měny navíc nebyly zlatem podložené. Kurzy byly v této době velice nestabilní, a proto se státy snažily situaci rychle řešit.
Měnové konference
K otázkám budoucího směřování MMS bylo uspořádáno několik měnových konferencí. První významnější byla konference v Bruselu v roce 1920, na které se státy dohodly, „že vyzvou své centrální banky, aby omezovaly svou poptávku po zlatě.“8 Další konference následovaly v roce 19228 a to v Londýně, v Haagu a především v Janově.
Na janovské konferenci státy kladly důraz především na obnovení stability měn a důvěry v ně. To vyžadovalo volbu takové zlaté parity, která by se shodovala s vnitřní kupní silou dané měny. Jejím konečným cílem bylo pak „obnovení předválečného zlatého standardu, přičemž se doporučovala jeho obnova v podobě modifikovaného zlatého standardu“. Tím byl standard zlatého slitku a zlaté devizy, ke kterému se postupně do roku 1926 přihlásilo 39 zemí.
Období modifikovaného zlatého standardu
Standard zlatého slitku (Gold bullion standard)
Standard zlatého slitku se vyznačoval především tím, že byla omezena přímá směnitelnost peněz za zlato. Minimální množství představoval jeden zlatý slitek, který měl hmotnost 400 trojských uncí (asi 12,4 kg zlata), což v tehdejší době odpovídalo hodnotě asi 1700 liber. To byla významná skutečnost především pro země s nedostatkem zlatých rezerv, protože touto podmínkou byla omezena směnitelnost pouze na kapitálově silné jedince a především ve prospěch mezinárodních transakcí. Navíc byla omezena a později zrušena volná ražba mincí.
Tento standard přijala např. Velká Británie, Francie, Dánsko nebo Norsko.
Standard zlaté devizy (Gold exchange standard)
Standard zlaté devizy omezuje směnitelnost měn za zlato ještě ve větší míře než standard zlatého slitku. Směnitelnost prakticky zůstává pouze pro centrální banky a mezinárodní instituce. Měny totiž přestávají být přímo za zlato směnitelné v jakémkoli množství a jsou směnitelné v pevném kurzu pouze za zlaté devizy, tedy měny států, které jsou za zlato směnitelné, ať už v podobě slitku nebo mince. Těmito měnami byly zpočátku libra sterlingů, francouzský frank a americký dolar. Od roku 1934 pak již jen americký dolar. Současně je stejně jako u zlatého slitku zrušena volná ražba mincí a ty jsou staženy z oběhu.
K tomuto standardu se přihlásily státy Československo, Rakousko, Polsko, Řecko nebo Itálie.
Nastavení směnných kurzů
Nastavení směnných kurzů (tedy vyjádření hodnoty měn ve zlatě) se ovšem ukázalo jako velký problém, který v konečném důsledku znamenal definitivní pád zlatého standardu. Některé státy jako například Velká Británie, Švýcarsko, Norsko, Holandsko nebo Dánsko se rozhodly obnovit zlatý standard na předválečné paritě. Tato nastavená hladina se ovšem záhy ukázala jako velmi nadhodnocená kvůli předchozím inflacím. Tyto státy proto musely zavést politiku deflace na úkor konkurenceschopnosti, stagnace ekonomiky a zvýšené nezaměstnanosti.
Jiné státy jako například Rakousko, Maďarsko, Polsko nebo Německo musely zavést zcela novou měnu. Kdo ovšem vydělal na obnově zlatého standardu, byly země s devalvovanou měnou, ke kterým patřila především Francie a dále pak Belgie, Itálie a Finsko. Tyto země se těšily exportní výhodě a navíc začaly hromadit zásoby zlata. Problémem modifikovaného standardu byl fakt, že země na standardu zlaté devizy byly ohroženy možností, že státy, jejichž měny držely v převážné míře jako rezervy, devalvují svojí měnu. Takováto devalvace pak prakticky znamená v podstatě ztrátu zlatých zásob. Je třeba si uvědomit, že v tehdejší době byla hlavní rezervní měnou libra sterlingů, i když dolar pro ni v této souvislosti postupně začal představovat konkurenci. Celý systém tak v zásadě spočíval na stabilitě měny Velké Británie.
Dalším problémem systému byla Francií prováděná sterilizace přílivu zlata a nerovnoměrné rozložení zlatých rezerv ve světě, které neodpovídalo podílu jednotlivých zemí na světovém obchodu. Největšími příjemci zlata se staly USA a Francie, „jejichž podíl na světových rezervách v roce 1913 byl v roce 54 %, na konci 20. let to již bylo 65 % a jejich podíl stále rostl.“ Naopak Velká Británie měla rezerv nedostatek a nemohla tak dostatečně uspokojit poptávku po libře, potřebné pro světový obchod.

Vývoj MMS během hospodářské krize
Příchod velké hospodářské krize způsobil odhalení slabin modifikovaného zlatého standardu. V důsledku 1. první světové války se drtivá většina zemí světa zadlužila nebo byla nucena platit válečné reparace, přičemž hlavním věřitelem těchto států byly USA. Ty začaly s příchodem velké hospodářské krize v roce 1929 vyžadovat splátky dluhů ve zlatých devizách nebo ve zlatě.
Dlužnické státy ve snaze získat dostatečné množství deviz začaly uplatňovat politiku protekcionismu a navíc přistoupily k devalvaci svých měn. Osudným se pro tento systém stal rok 1931, kdy Velká Británie devalvovala libru o 25 % a následně přešla do režimu řízeného floatingu, čímž destabilizovala celý systém. Francie a další státy ve snaze, aby nepřišly o svou konkurenční exportní výhodu, kterou získaly svou nadhodnocenou měnou, přistupovaly k odvetným devalvacím. Tato politika je známá také pod názvem „ožebrač svého souseda“.
V praxi to mohlo vypadat např. tak, že Francouz, přišel do své banky, která mu směnila frank za pevně stanovené množství peněz podle nominálního kurzu. Pokud ovšem Britové devalvovali svoji měnu, tak za toto množství zlata obdržel v Británii více peněz než dříve, a protože cenová hladina zůstala v Británii stejná, staly se nákupy a tedy i dovozy z Británie výhodnější.
Politika ožebračování souseda přispěla k dalšímu narušení rovnováhy systému. Státy začaly hromadně rušit vazby svých měn na zlato a všude ve světě se začalo stahovat zlato z oběhu a používalo se pouze jako rezerva v bankách. USA navíc přistoupily v roce 1934 k devalvaci dolaru a později v tomtéž roce přerušily vazbu své měny na zlato. Po tomto roce se dolar stal také jedinou zlatou devizou. Nová devalvovaná hodnota činila 35 dolarů za trojskou unci. Na této devalvované hodnotě setrval dolar až do roku 1971. Jedinou institucí, kde se mohl směňovat dolar za zlato, se stal „Federální rezervní systém, což je obdoba centrální banky Spojených států“.
Státy si uvědomovaly, že situaci, kdy velká většina kurzů je velmi nestabilní, je potřeba řešit, a snažily se najít nové uspořádání MMS. Z tohoto důvodu byla uspořádána i měnová konference v Londýně v roce 1933. Zúčastněné státy se ovšem ve svých představách o budoucím MMS značně lišily, protože se snažily upřednostňovat především své národní zájmy. Jednání proto ztroskotala, a tak jednotlivé skupiny zemí začaly řešit situaci po svém. Vytvořily se proto tzv. měnové bloky.
Měnové bloky
Měnové bloky byly uskupení států s podobným pojetím měnové politiky. Měny těchto států byly navázány pevným kurzem na měnu vedoucí země a zároveň držely v této měně i převážnou většinu rezerv. Tyto bloky byly mezi sebou navzájem propojené clearingovými dohodami.
Zlatý blok
První měnovým blokem, který byl vytvořen v roce 1933, byl Zlatý blok. Členy tohoto uskupení byly země, které do té doby nedevalvovaly hodnotu své měny ke zlatu a usilovaly o znovuzavedení zlatého standardu. Jednalo se o Francii, Itálii, Švýcarsko, Holandsko, Polsko a Československo. „Země však měly často problémy s udržením parity ke zlatu a byly nuceny provádět deflační politiku s cílem udržet konkurenceschopnost svých exportérů.“. Nakonec ani tyto země nebyly schopny odolat tlakům na své měny a opět musely přistoupit k devalvacím, které znamenaly zánik tohoto bloku v roce 1936.
Librový (sterlingový) blok
Librový blok vznikl v roce 1931 poté, co byla devalvována libra sterlingů, a sdružoval státy, které držely většinu svých rezerv v této měně. Tento blok byl ve své době velmi úspěšný, zajistil relativní stabilitu a minimální inflaci. Jeho cílem bylo především zastavit v zemích deflaci a udržet stabilní měnový kurz k libře. Členy tohoto bloku byly Velká Británie, státy Commonwealthu, Skandinávie, Japonsko, Čína, Portugalsko, Řecko a další. Blok fungoval až do počátku 2. světové války a po zavedení válečných devizových omezení se přeměnil na librovou oblast.
Dolarový blok
Dolarový blok vznikl po devalvaci dolaru v roce 1934 a sdružoval USA, Kanadu a většinu zemí Ameriky. Z dolaru se rovněž stala měna zlatého slitku ve vztahu k zahraničí a v rámci domácího oběhu měna papírová. Po roce 1939 se z tohoto bloku stává dolarová oblast.
Tripartitní dohoda
Fungování těchto bloků podpořila i Tripartitní dohoda z roku 1936 uzavřená mezi Francií, Velkou Británií a USA. Státy se totiž obávaly dalších konkurenčních devalvací v rámci těchto bloků, a tak se zavázely je neprovádět. Součástí smlouvy byla i dohoda o převodech měnového zlata, ve které se USA zavázaly konvertovat dolary za pevnou hodnotu 35 dolarů za unci.
Měnové bloky tak uzavírají vývoj meziválečného MMS, na který po válce navázal Bretton-Woodský MMS. * Závěr
Shrnutí
Meziválečný MMS se vyznačoval značnou nestabilitou a proměnlivostí. Do války používaný zlatý standard byly státy kvůli své nezodpovědné politice týkající se emise peněz nuceny opustit. Jeho opuštění postavilo státy před novou situaci, se kterou si neuměly poradit. Nadměrným tiskem peněz byly ve světě spuštěny inflační spirály, které nadále nedovolovaly držet se standardu zlaté mince. Většina zemí dočasně přešla do systému floatingu. Docházelo ovšem ke značným fluktuacím kurzu, které poškozovaly světový obchod, a proto se rozhodlo o návratu ke zlatému standardu. Kvůli nedostatku zlata ve světě se přistoupilo na systém standardu zlatého slitku a zlaté devizy. Ten snížil potřebu zlata pro běžné použití a začal postupně zlato z oběhu stahovat. S příchodem hospodářské krize na konci 20. let začaly státy provádět devalvace a odvetné devalvace svých měn, aby získaly exportní výhodu. Ty způsobily definitivní pád zlatého standardu ve všech formách. Dolar si sice ještě zachovával směnitelnost své měny za zlato, ale již pouze pro centrální banky a mezinárodní instituce. V průběhu 30. let se vytvářely ve světě měnové bloky, do kterých vstupovaly státy se stejnými zájmy ohledně měnového systému. V tomto uspořádání vstoupil také systém do 2. světové války. Jak se ukázalo, popis MMS v tomto období a pochopení důvodů, které vedly k jeho změnám, je značně komplikovaný. Každý stát byl motivován svými zájmy při tvorbě systému a podat globální pohled na něj je z tohoto důvodu značně obtížné. Jednotlivé systémy se navíc během vývoje časově i věcně prolínaly. Výsledkem práce není proto ani tak celkové vykreslení tehdejší situace, které by generalizovalo pro všechny státy jednotlivé prvky systému, ale spíše popis několika oddělených částí, které představují jednotlivé měnové oblasti. Zajímavé by jistě bylo sledovat i vývoj po 2. světové válce s ohledem na ten předchozí. Tzn. sledovat, zda se státy poučily ze svých chyb při tvorbě MMS, nakolik i nadále upřednostňovaly své národními zájmy, případně jak reflektovaly svůj tehdejší přístup s odstupem času.

* Seznam použité literatury a zdrojů * Cihelková, E., Křížová, J., Kunešová, H., Martinčík, D.: Světová ekonomika. Nové jevy a perspektivy. Praha, C. H. Beck, 2001 * Kubišta, V.: Mezinárodní ekonomické vztahy, Praha: HZ, 1999, s. 177 * Kubišta, V.: Mezinárodní měnové vztahy, Praha: VŠE, 2003 * Němeček, E.: Mezinárodní měnový systém. Otázka konvertibility, stability a likvidity, Praha: Karolinum, 2000 * Žídek, L.: Dějiny světového hospodářství, Plzeň: Aleš Čeněk, 2007

--------------------------------------------
[ 2 ]. Kubišta, V.: Mezinárodní měnové vztahy, Praha: VŠE, 2003, s. 4.
[ 3 ]. Cihelková, E., Křížová, J., Kunešová, H., Martinčík, D.: Světová ekonomika. Nové jevy a perspektivy. Praha, C. H. Beck, 2001, s. 50.
[ 4 ]. Žídek, L.: Dějiny světového hospodářství, Plzeň: Aleš Čeněk, 2007, s. 164.
[ 5 ]. Žídek, L.: Dějiny světového hospodářství, Plzeň: Aleš Čeněk, 2007, s. 161.
[ 6 ]. Němeček, E.: Mezinárodní měnový systém. Otázka konvertibility, stability a likvidity, Praha: Karolinum, 2000, s. 19, 20.
[ 7 ]. Žídek, L.: Dějiny světového hospodářství, Plzeň: Aleš Čeněk, 2007, s. 162.
[ 8 ]. Kubišta, V.: Mezinárodní ekonomické vztahy, Praha: HZ, 1999, s. 177.
[ 9 ]. Žídek, L.: Dějiny světového hospodářství, Plzeň: Aleš Čeněk, 2007, s. 160.
[ 10 ]. Žídek, L.: Dějiny světového hospodářství, Plzeň: Aleš Čeněk, 2007, s. 57.
[ 11 ]. Kubišta, V.: Mezinárodní měnové vztahy, Praha: VŠE, 2003, s. 26.
[ 12 ]. Kubišta, V.: Mezinárodní ekonomické vztahy, Praha: HZ, 1999, s. 177.
[ 13 ]. Němeček, E.: Mezinárodní měnový systém. Otázka konvertibility, stability a likvidity, Praha: Karolinum, 2000, s. 67.
[ 14 ]. Žídek, L.: Dějiny světového hospodářství, Plzeň: Aleš Čeněk, 2007, s. 168.
[ 15 ]. Kubišta, V.: Mezinárodní měnové vztahy, Praha: VŠE, 2003, s. 20.
[ 16 ]. Žídek, L.: Dějiny světového hospodářství, Plzeň: Aleš Čeněk, 2007, s. 166.
[ 17 ]. Kubišta, V.: Mezinárodní měnové vztahy, Praha: VŠE, 2003, s. 20
[ 18 ]. Němeček, E.: Mezinárodní měnový systém. Otázka konvertibility, stability a likvidity, Praha: Karolinum, 2000, s. 21.
[ 19 ]. Žídek, L.: Dějiny světového hospodářství, Plzeň: Aleš Čeněk, 2007, s. 166.
[ 20 ]. Kubišta, V.: Mezinárodní měnové vztahy, Praha: VŠE, 2003, s. 27.
[ 21 ]. Tamtéž
[ 22 ]. Tamtéž
[ 23 ]. Kubišta, V.: Mezinárodní měnové vztahy, Praha: VŠE, 2003, s. 28.
[ 24 ]. Žídek, L.: Dějiny světového hospodářství, Plzeň: Aleš Čeněk, 2007, s. 166.
[ 25 ]. Žídek, L.: Dějiny světového hospodářství, Plzeň: Aleš Čeněk, 2007, s. 168.
[ 26 ]. Kubišta, V.: Mezinárodní měnové vztahy, Praha: VŠE, 2003, s. 31.
[ 27 ]. Kubišta, V.: Mezinárodní ekonomické vztahy, Praha: HZ, 1999, s. 178.
[ 28 ]. Kubišta, V.: Mezinárodní měnové vztahy, Praha: VŠE, 2003, s. 28.
[ 29 ]. Kubišta, V.: Mezinárodní ekonomické vztahy, Praha: HZ, 1999, s. 178.
[ 30 ]. Žídek, L.: Dějiny světového hospodářství, Plzeň: Aleš Čeněk, 2007, s. 168.
[ 31 ]. Tamtéž
[ 32 ]. Tamtéž
[ 33 ]. Kubišta, V.: Mezinárodní měnové vztahy, Praha: VŠE, 2003, s. 30.
[ 34 ]. Kubišta, V.: Mezinárodní měnové vztahy, Praha: VŠE, 2003, s. 30.
[ 35 ]. Žídek, L.: Dějiny světového hospodářství, Plzeň: Aleš Čeněk, 2007, s. 169.
[ 36 ]. Žídek, L.: Dějiny světového hospodářství, Plzeň: Aleš Čeněk, 2007, s. 169.
[ 37 ]. Kubišta, V.: Mezinárodní měnové vztahy, Praha: VŠE, 2003, s. 31.
[ 38 ]. Němeček, E.: Mezinárodní měnový systém. Otázka konvertibility a likvidity, Praha: Karolinum, 2000, s. 50.

Similar Documents

Free Essay

Bretton Wood System

...Bretton Woods System and world trade in post-war period Introduction This reading report is based on two technical papers( The Bretton Woods international monetary system: An historical overview by Michael D. Bordo 148 pages & The post-war rise of world trade: Does the Bretton Woods System deserve credit? By Andrew G. Terborgh 74 pages)on Bretton Wood System as well as the post war international trade system since the U.S has become the most powerful economy after World War II, that US dollar was at that time the dominant currency internationally speaking. The first paper is titled of “The Bretton Woods International Monetary System: An historical overview” by professor Michael D. Bordo who is an economic professor and Director of the center for Monetary and Financial History at Rutger University. His paper has a brief overview of Bretton Woods experience. From its emergence and how it evolved that influence the monetary convertibility and gold dollar standard, until its collapse due to the U.S depression in 1970s. I considered this article to be a very technical one that gives many details on Bretton Wood System in history, but the very interesting part could also be that the author has given the ideas that why Bretton Woods was very stable but lived so short. Meanwhile, the second paper I chose to read is “The Post-War Rise of World Trade: Does the Bretton Wood System Deserve Credit?” . This one is more of an analyzing paper written by Andrew G. Terborgh, economic professor...

Words: 5167 - Pages: 21

Premium Essay

The Bretton Woods Institutions Have Done More Harm Than Good

...Most of the countries tried to reestablish the gold standard after World War I, but it had been totally collapsed during the Great Depression in 1930s. Some economists said comply with the gold standard had prohibited monetary authorities from increasing the money supply rapidly enough to recover the economies. Therefore, the representatives of most of the world's leading nations met at Bretton Woods, New Hampshire, in 1944 to create a new international monetary system. The representatives had decided to link the world currencies to the dollar since the United States accounted for over half of the world's manufacturing capacity and held most of the world's gold during that time. At the final, they agreed should be convertible into gold at $35 per ounce. What is Bretton Woods System? The Bretton Woods system is often refer to the international monetary regime that prevailed from the end of World War II until 1971. The origin of the name is from the site of the 1944 conference that had created the International Monetary Fund (IMF) and World Bank. According to the history, the Bretton Woods system was the first example of a fully negotiated monetary order intended to govern currency relations among sovereign states. In principle, the regime was designed to combine binding legal obligations with multilateral decision-making conducted through an international organization -- the IMF, endowed with limited supranational authority. In practice the initial scheme, as well as its subsequent...

Words: 3904 - Pages: 16

Premium Essay

Reere

...Chapter 2: International Monetary System Question in the test bank follow the order of the chapter outline: Evolution of the International Monetary System The Current Exchange Rate Arrangements European Monetary System The Euro and the European Monetary Union The Mexican Peso Crisis The Asian Currency Crisis The Argentine Peso Crisis Fixed versus Flexible Exchange Rate Regimes Evolution of the International Monetary System 1. The international monetary system can be defined as the institutional framework within which a) international payments are made. b) movement of capital is accommodated. c) exchange rates among currencies are determined. d) all of the above Answer: d) 2. Corporations today are operating in an environment in which exchange rate changes may adversely affect their competitive positions in the marketplace. This situation, in turn, makes it necessary for many firms to a) carefully manage their exchange risk exposure. b) carefully measure their exchange risk exposure. c) both a) and b) Answer: c) 3. The international monetary system went through several distinct stages of evolution. These stages are summarized, in alphabetic order, as follows: (i)- Bimetallism (ii)- Bretton Woods system (iii)- Classical gold standard (iv)- Flexible exchange rate regime (v)- Interwar period The chronological order that they actually occurred is: a) (iii)...

Words: 6176 - Pages: 25

Premium Essay

Brief History of Indian Monetary System

...A Brief History of the International Monetary System Kenneth N. Matziorinis 1. Introduction The international monetary system is the structure of financial payments, settlements, practices, institutions and relations that govern international trade and investment around the world. To understand the international monetary system, we can start by looking at how a domestic monetary system is structured. The Canadian financial system, for instance, is composed of a) a currency; b) a central bank which issues that currency; c) financial deposit-taking and lending institutions such as commercial banks and d) the Canadian Payments Association. The currency used in Canada is the Canadian dollar. It is the means of payment, store of value and unit of account for all transactions conducted within Canada. It is the currency in which all assets and liabilities are measured. As such, exchange rates are not an issue in our domestic transactions. The country’s central bank, is the Bank of Canada. Its role is to issue the currency of the land, the Canadian dollar, to manage the supply of money to ensure that there is neither too much of it that could cause inflation, nor too little that could cause recession and to oversee the financial system, acting as a lender of last resort when the need arises. Commercial banks and other non-bank financial institutions are the main players in the financial system. They engage in the process of financial intermediation, which is the taking of deposits...

Words: 12586 - Pages: 51

Premium Essay

Paper

... After World War I most countries wanted to return to the old financial security and stable situation of pre-war times as soon as possible. Discussions about a return to the gold standard began and by 1926 and all leading economies had re-established the system, according to which every nation’s circulating money had to be backed by reserves of gold and foreign currencies to a certain extent. But several mistakes in implementing the gold standard (mainly that a weakened Great Britain had to take the leading part and that a number of main currencies where over- or undervalued) led to a collapse of the economic and financial relations, peaking in the Great Depression in 1929. Every single country tried to increase the competitiveness of its export products in order to reduce its payment balance deficit by deflating its currency. This strategy only led to success as long as a country was deflating faster and more strongly than all other nations. This fact resulted in an international deflation competition that caused mass unemployment, bankruptcy of enterprises, the failing of credit institutions, as well as hyper inflations in the countries concerned. In the 1930s several conferences dealing with the world monetary problems caused by the Great Depression had ended in failure. But after World War II the need for a stabilizing system that avoided the mistakes, which had been made earlier, became evident. Plans were made for an innovative monetary system and a supervising...

Words: 1135 - Pages: 5

Free Essay

International Monetary System

... | SHANGHAI FINANCE UNIVERSITY SCHOOL OF INTERNATIONAL ECONOMICS AND TRADE [pic] DEPARTMENT OF INTERNATIONAL ECONOMICS AND TRADE INTERNATIONAL MONETARY SYSTEM The History of IMS and its Potential Reformulation Introduction to IMS, Evolution of IMS, Beginning of Bretton Woods and Ending, Dirty floats, Current situation and Reformed Monetary system WINNIE PAUL NDOSA (2011178102) 12/24/2013 |The History of IMS and its Potential Reformulation | | | |Introduction to IMS, Evolution of IMS, Beginning of Bretton Woods and Ending, Dirty | |floats, Current situation and Reformed Monetary system | | | |WINNIE PAUL NDOSA (2011178102) | |12/24/2013 | Introduction
 The
year
1252
marked
the
minting
of
the
very
first
gold
coin
in
Western
Europe
since
Roman
times.
Since
this
landmark,
the
international
monetary
system
has
evolved
and
transformed
itself
into
the
modern
system
that
we
use
today.
The
modern
system
has
its
roots
beginning
in
the
19th
century.
In
this
thesis...

Words: 4540 - Pages: 19

Premium Essay

The Bretton Woods System

...Bretton Woods system. 1. What is The Bretton Woods System? The Bretton Woods agreement was created in a 1944 conference of all of the World War II allied nations. It took place in Bretton Woods, New Hampshire. Actually, according to Helleiner (2011), the creation of the Bretton Woods system happened when allied nations of WW2 decided to come up with an integrated monetary financial system to help nations rebuild after the war. The opportunity to create such a new system arose “in the early 1940s when the US & UK policy makers began to plan the organisation of the post-war international monetary and financial system”. In other words, the...

Words: 1582 - Pages: 7

Premium Essay

Ponka

...rate systems. DEFINITION OF EXCHANGE RATE Exchange rate is defined as the rate at which one currency may be converted into another. The exchange rate is used when simply converting one currency to another (such as for the purposes of travel to another country), or for engaging in speculation or trading in the foreign exchange market. There are a wide variety of factors which influence the exchange rate, such as interest rates,inflation, and the state of politics and the economy in each country, also called rate of exchange or foreign exchange rate or currency exchange rate. (1). FLOATING EXCHANGE RATE SYSTEM In a floating exchange rate system, governments and central banks do not participate in the market for foreign exchange. The relationship between governments and central banks on the one hand and currency markets on the other is much the same as the typical relationship between these institutions and stock markets. Governments may regulate stock markets to prevent fraud, but stock values themselves are left to float in the market. The U.S. government, for example, does not intervene in the stock market to influence stock prices. The concept of a completely free-floating exchange rate system is a theoretical one. In practice, all governments or central banks intervene in currency markets in an effort to influence exchange rates. Some countries, such as the United States, intervene to only a small degree, so that the notion of a free-floating exchange rate system comes...

Words: 4843 - Pages: 20

Free Essay

Business and Management

...INTERNATIONAL BUSINESSs Name SIDRA IFTIKHAR SECTION: Ah REGISTERATION NO :078 Submitted to sir saqib fareed sheikh GLOBALIZATION Globalization is the process of international integration arising from the interchange of world views, products, ideas, and other aspects of culture. In particular, advances in transportation and telecommunications infrastructure, including the rise of the Internet, are major factors in globalization and precipitate further interdependence of economic and cultural activities. GATT General agreement on tariffs and trade, an international treaty (1948–94) to promote trade and economic development by reducing tariffs and other restrictions. it was superseded by the establishment of the world trade organization in 1995 History of GATT • Following World War II, the victor nations sought to create institutions that would eliminate the causes of war. • Their principles were to resolve or prevent war through the United Nations and to eliminate the economic causes of war by establishing three international economic institutions. GATT, 1947 Because the ITO was stillborn the provisional agreement for the ITO, the General Agreement on Tariffs and Trade (GATT) became the agreement...

Words: 1751 - Pages: 8

Free Essay

Global Financial Mgmt

...Europe and the rest of the world. Bretton Woods institutions were created in 1944 during the United Nations Monetary and Financial Conference at the Mount Washington Hotel (The Bretton Woods Committee, n.d.). The Bretton Woods institutions created an international basis for exchanging one currency for another. It also led to the creation of the International Monetary Fund (IMF) and the International Bank for Reconstruction and Development, now known as the World Bank (Stephey, 2008) and the General Agreement on Tariffs and Trade (GATT)—the precursor to the World Trade Organization (WTO). In addition to establishing the World Bank, the Committee chose the U.S. dollar as the pillar of international monetary exchange. The meeting provided the world post World War II currency stability which was desperately needed. The Bretton Woods system itself may have collapsed in 1971, when President Richard Nixon severed the link between the dollar and gold — a decision made to prevent a run on Fort Knox, which contained only a third of the gold bullion necessary to cover the amount of dollars in foreign hands. By 1973, most major world economies had allowed their currencies to float freely against the dollar. It was a rocky transition, characterized by plummeting stock prices, skyrocketing oil prices, bank failures and inflation (Stephey, 2008). However you spin it, Bretton Woods established the United States as the leader and the leader of the new post Second World War economic order. Times...

Words: 2471 - Pages: 10

Free Essay

Keynes

...the ‘Bretton Woods Conference’, to discuss their vision for rebuilding the world economy after the ravaging war. John Maynard Keynes, perhaps the biggest economist celebrity of his time, attended the conference with his own idea of how the post-war economy should shape up. Unfortunately for him, and perhaps for us all, his ideas were overruled in favor of American treasury secretary, Harry Dexter White’s plan, and was lost in the annals of history, before seeing renewed resurgence in the context of contemporary instabilities in the international monetary system, forcing a rethink of what was lost in the conference years ago. The Bretton Woods Conference was a defining event in world history, as it established the monetary system that we see today. Dollar hegemony and its status as a reserve currency has been called an ‘exorbitant privilege’, against which there have been voices time and again, but never has the wave been as strong as today. From a concern by economists, such as Triffin, Monbiot, Skidelsky, the overreaching impact of the economic recession of the late 2000s has led to significant doubts about the current system for policymakers and national leaders. In 2008, Monbiot recalled Keynes while analysing the financial instability of 2008, “John Maynard Keynes had the answer to the crisis we’re now facing; but it was blocked and then forgotten”. Skidelsky talks about reforming the ‘non-system’ by focusing on Keynes’ Clearing Union proposals and suggests that it is desirable...

Words: 2548 - Pages: 11

Free Essay

Globalization

...portray the expanded development of individuals, information and thoughts, and merchandise and cash crosswise over national outskirts that has prompted expanded interconnectedness among the world's populaces, monetarily, politically, socially and socially. Globalization as a concept refers both to the compression of the world and intensification of consciousness of the world as a whole both concrete global interdependence and consciousness of the global whole in the twentieth century (Robertson, 1992: 8). Despite the fact that globalization is regularly considered in monetary terms (i.e., "the worldwide commercial center"), this methodology has numerous social and political ramifications too. A lot of people in nearby groups partner globalization with modernization (i.e., the change of "conventional" social orders into "Western" industrialized ones). At the worldwide level, globalization is considered regarding the difficulties it postures to the part of governments in universal issues and the worldwide economy. There are warmed verbal confrontations about globalization and its sure and negative impacts.  "Friedman realized early that to write intelligently about world economics he needed to make himself an expert in six tightly integrated domains that are usually reported separately: financial markets, politics, culture, national security, technology, and the environment" (Brand, 2002, Introduction section). While globalization is considered by a lot of people as having the capacity...

Words: 1742 - Pages: 7

Premium Essay

The Exchange Rate

...general balance and disbalance of economy, monetary and fiscal policy, the state of the budget, international policy, the condition and development of the country’s economy compared to the world situation and dominating countries, purchasing power of the currency, and other internal and external factors. The history of world exchange rate systems shows us that the world community (in its majority) has in fact shifted from the system of fixed exchange rates to floating exchange rate system. Currently there exist different combinations of floating and fixed exchange rate systems, together with specific economical instruments, created for exchange rate regulating. Since the development of production and a number of divisions of labor there existed such a phenomenon as commodity money. There was no other monetary system until 17th century when there appeared coins having an intrinsic value, not linked with commodity. Usually the value of the coin was associated with the content of gold in the coin. The exchange rate between different coins and different currencies depended on the content of gold in the coin as well, and equaled to the relative content of gold in the coins. In 17th century banks started issuing own banknotes which had the same purchasing power as coins and were backed by precious metals in the banks. People could convert these banknotes into precious metals if they wished so. With the development of this system (the so-called fractional reserve banking)...

Words: 2755 - Pages: 12

Premium Essay

Gold and Currency Market Relation

...Exchange Market  FX, forex, or currency market) is a form of exchange for the global decentralized trading of international currencies.  Virtual  No one central physical location that is the foreign currency market  Exists in the dealing rooms of various central banks and large international banks and corporations.  The dealing rooms are connected via telephone and computers  The foreign exchange market assists international trade and investment by enabling currency conversion. Exchange Rates  Trading on the Foreign Exchange Market establishes rates of exchange for currency  Exchange rates are constantly fluctuating on the forex market as demand rises and falls for particular currencies, their exchange rates adjust accordingly  Instantaneous rate quotes are available from a service provided by Reuters Gold Standards  A monetary system in which a country's government allows its currency unit to be freely converted into fixed amounts of gold and vice versa.  The exchange rate is determined by the economic difference for an ounce of gold between two currencies  It was premised on three basic ideas:  A system of fixed rates of exchange existed between participating countries  Money issued by member countries had to be backed by gold reserves  Gold acted as an automatic adjustment The Fall of Gold Standards  With the Great War the gold supply continued to fall behind the growth of the global economy  The British pound sterling and...

Words: 1244 - Pages: 5

Free Essay

Review of International Business

...Chapter 1 An Overview of International Business International business – business transactions between parties from more than one country. The global economy – an economy in which national borders are irrelevant The global manager – The early era of international business – Basic Forms of Global Business Activities Exporting and Importing Exporting – the selling of products made in one’s own country for use or resale in other countries. Importing – the buying of products made in other countries for use or resale in one’s own country. Merchandise exports and imports (visible trade) – such as clothing, computers, and raw materials. Service exports and imports (invisible trade) – such as banking, travel, and accounting activities. International Investments Foreign direct investments (FDI) – investments made for the purpose of actively controlling property, assets, or companies located in host countries. Foreign portfolio investments (FPI) – purchases of foreign financial assets (stocks, bonds, and certificates of deposit) for a purpose other than control. Home country – the country in which the parent company’s headquarters is located. Host country – any other country in which the company operates. Other Forms of International Business Activity International licensing – a contractual arrangement in which a firm in one country licenses the use of its intellectual property (patents, trademarks, brand names, copyrights, or trade secrets) to a firm in a...

Words: 6038 - Pages: 25