Free Essay

Kursova Rabota Po Rykovodstvo

In:

Submitted By dygoq
Words 2076
Pages 9
КУРСОВА РАБОТА

ЕНРОН

1. Групирайте причините за фалита на Енрон по подходящ начин
1.1. Амбицията и алчността на главните мениджъри и разширяване на дейността на компанията, която не може да си позволи от финансова гледна точка компанията се превръща в глобален топ доставчик в бизнеса с електроенергия, стомана и дървесина конгломератът купува телевизионно рекламно време и извършва застраховки срещу кредитни неустойки компанията, следвайки глобалната и виртуалната стратегия, увеличава мащабите на своята дейност и изгражда нови обекти в Индия, Китай, Индонезия, Филипините, Аржентина, Бразилия, Боливия. Тези проекти струват много средства, които компанията си набавя чрез големи заеми. Кредитите рязко увеличават пасива на баланса и намаляват рентабилността на компанията, което крие риск от срив на ценните книжа на фондовата борса
1.2. Машинациите на финансовия мениджър за да прикрие смущенията във финансите, ръководството одобрява финансовата стратегия на Фастоу за разкриване на множество фиктивни дружества партньори чрез подставени лица дружествата изкупуват придобитите на кредит инвестиционни проекти на корпорацията и ги заплащат чрез реални пари, набавени чрез заеми по същество на дружествата се прехвърлят натрупаните огромни задължения на Енрон компанията отчита в баланса си приходи от сумите, постъпили от фиктивните дружества, а не отчита допълнителното увеличаване на разходите в резултат се отбелязва невероятен ръст на пазарната капитализация чрез поскъпване на акциите когато настъпват падежите на кредитите изкуствения положителен резултат се стопява и всичко рухва
1.3. Подкрепа от страна на други институции счетоводна и консултантска корпорация „Артър Андерсън и сие“ знае за финансовите манипулации на Енрон и въпреки това умишлено ги прикрива, изкушени от печалбата в размер на 100 млн. долара годишно служителите горят хиляди документи, свързани с ревизиите и балансите на Енрон финансоввите дружества J. P. Morgan и Citygroup, които също са замесени в аферата, продължават да кредитират енергийния гигант и оказват натиск на агенциите за кредитен рейтинг да не понижават оценката за компанията

2. Групирайте последиците по подходящ начин
2.1. Законови последици за да не се повтори подобен случай, американските законодатели приемат разпоредби, забраняващи на одиторските компании да извършват консултантски услуги по въпросите на мениджмънта на компаниите, които обслужват счетоводно фалитът на Енрон предизвиква поредица от скандали за финансовата благонадеждност на големите компании в САЩ. С цел да предотврати сривове с такива мащаби, американският конгрес гласува закона „Сарбонис-Оксли“, принуждаващ директорите на компаниите да подписват клетвени декларации, че напълно осъзнават и поемат отговорност за корпоративните финанси
2.2. Последици за замесените в аферата финансовият балон Енрон причинява големи проблеми на основните банки-кредитори J. P. Morgan и Citigroup - те остават с несъбрани заеми в размер съответно на 2.6 и 1.2 млрд. долара акционерите на корпорацията претърпяват много големи загуби в размер на 61 млрд. долара, поради факта, че Кенет Лей тайно е продавал акции, докато ги е убеждавал да задържат своите
2.3. Последици за хората работещи в Енрон стига се до там, че мениджъри, които отоговарят за управлението на човешки ресурси, не желаят да наемат бивши служители на Енрон, само поради факта, че са работели в компания, която е мамела.
2.4. Последици за главните виновници бившият главен финансов директор на енергийната компания влиза в затвора за 10 години одиторът „Артър Андерсън“ официално прекратява дейността си, счетоводна и консултантска, в САЩ по решение на съда Кенет Лей напуска своя пост като главен директор още в началото на изслушванията като се оправдава с финансовия мениджър Фастоу
2.5. Последици, които Енрон причинява за промяна във висшето образование случаят Енрон се превръща в настолна книга на студента в часовете по бизнес етика, броят на които рязко се увеличава заради опасения за липсата на морал у мениджърите скандалът поражда ново научно направление, което учи кое е лошо и кое добро в бизнеса и разглежда тези като: „ Справедливо ли е да постигнем печалба, ако продуктите, които предлагаме не са качествени“

3. Характеристики, типични за англосаксонския модел, присъстващи в казуса Енрон
3.1. Особености на модела единен съвет на директорите

3.2. Културно-исторически особености индивидуализъм и готовност за поемане на бизнес рискове ограничена държавна намеса в икономиката саморегулирането като принцип за решаване на конфликти

3.3. Икономически особености прекалено фокусиране върху ролята на главния мениджмънт ориентация на мениджмънта за постигане и поддържане на високи цени на акциите

Пармалат

1. Посочете предпоставките за фалита на Пармалат.
Като основните предпоставки за фалита на Пармалат могат да се изтъкнат корупцията, пропуски в нормативната уредба, касаещи финансовия контрол, прекомерно близки отношения с одитори, агенции за кредитен рейтинг и финансови институции, грешки при избор на стратегия, лоши придобивания, финансирани чрез прекомерно голям дълг.
Одитори: Счита се, че Италия е сред страните с най-строги правила по отношение на корпоративния одит. Законодателят изисква от компаниите да сменят одитора си на всеки десет години и ограничава одиторите да извършват други услуги своите клиенти. Независимо от това, Parmalat се възползва от пропуск в закона, позволяващ предишния им одитор Grant Thornton да остане като подизпълнител. Deloitte & Touche поемат одита на Parmalat, a Grant Thornton остава одитор на офшорната компания Bonlat Financing Corporation. Това дава възможност да се манипулира изнесената информация за стойностите на активите ФО на компанията и да се завишава стойностите на финансовите резултати.
АКР: Агенциите за кредитен рейтинг (АКР) и най-вече Standard&Poors, волно или неволно допускат грешки при оценяването на базираните на рискови ипотеки ценни книжа и най-вече на обезпечени дългови задължения(collateralised debt obligations, CDO). Представят се данни за масово надценяване на емисиите и незаслужено присъждане на по-висок рейтинг. Обяснението за провалите на АКР се търси чрез извеждане на следните причини за техните грешки - бизнес моделът „емитентът плаща“, липсата на правомощия при осигуряването и проверката на данните, липсата на конкуренция, подходът „независим от цикъла рейтинг”, статусът на квазирегулаторни органи - регулациите широко използват кредитните рейтинги при надзора на финансовите институции, съчетаването на рейтингови с консултантски услуги, липса на алтернативни оценки, използване на неадекватни математически модели, липсващи или недостатъчно данни, липсваща или неефективна регулация на дейността на АКР - те на практика са оставени без контрол и не отговарят за допуснатите грешки.
Банки: Не можем да пропуснем и ролята на финансовите институции. Едни от най-големите партньори на Пармалат при придобивания на компании и емитиране на облигации са Bank of America, Citicorp/Citigroup,Morgan Stanley, Merrill Lynch и J.P. Morgan. Въпреки че са знаели, че Пармалат използва офшорни дружества за манипулиране на резултатите си, вместо да се откажат, банките, водени от голямата финансова изгода, дори подпомагат Пармалат да организира сложни финансови структури. Така например те преднамерено са надценявали облигациите на Пармалат, дори на 12.11.2003 Citigroup вдига рейтинга от “to hold (да се задържи)” на “to buy (да се купи)”. През 1999, посредством self-referenced credit-linked notes(CLNs) Merrill Lynch подобрява финансовото здраве на Пармалат. Друг пример е регистрираното от Citigroup дужество Buconero(от италиански - черна дупка), чрез което Пармалат крие заеми и провежда голяма част от финансовите си измами.
Грешки при избор на стратегия, лоши придобивания: През 1976 г. Пармалат започва процес на "интерннациолизаци" чрез експанзия първо в Южна Америка(Бразилия, Аржентина, Венецуела, Колумбия) и по-късно в Европа, Китай, Канада и Австралия. Но в същото време прави и две значителни грешки - навлизането на пазара на сладки и паста, където конкуренцията е много силна - Barilla и Ferrero - компаниите с най-добра репутация в Италия, и покупката на “Odeon Tv”. И двете инвестиции вместо да увеличат печалбите, увеличават задлъжнялостта.
В началото на 90-те години "Пармалат" рязко сменя стратегията, за да се пребори с гигантите на пазара на хранителни продукти - Nestle, Kraft Foods, Unilever. Концернът за първи път в своята история започнал да се разширява чрез покупката на други компании. През 1993 г. той става собственик на 17 фирми - 4 в Италия, 6 в Бразилия, 4 в САЩ, останалите - в Аржентина, Венецуела, Унгария и Уругвай. През следващата година експанзията на "Пармалат" продължила в Чили, Колумбия и Парагвай. Кулминацията е купуването през 1998 г. на австралийската компания Pauls за почти $1 млрд. През 2001 г. загубите на пари от собственото производство измества дейността на компанията към деривати и други спекулативни финансови инструменти.
Корупция: Калисто Танци е използвал финансови средства и връзки в политическите среди за да прикрие финансовите измами и да получава протекции на бизнеса си.

2. Посочете главната и второстепенната причина за фалита на Пармалат.
Главната причина за фалит на Пармалат се крие в рязкото намаляване на коефициента и на ликвидност, което от своя страна се дължи на инвестирането на свободни парични средства на компанията в ценни книжа.
Като други причини за краха можем да посочим недобре преценената експанзия, отклоняване на средства към членове на фамилията Танци, твърде близките отношения с банки, одитори и агенции за кредитен рейтинг.

3. Групирайте последиците от фалита на Пармалат по подходящ начин.
Големи финансови загуби от страна на инвеститорите - загубите се оценяват приблизително на 14 млрд евро и около 130 000 частни лица са загубили парите се. Големи загуби претърпяват и пенсионните фондове.
Негативните последиците за икономиката на Италия са също огромни - счита се, че по това време над 1% от БВП на Италия се дължи на Пармалат. В резултат на фалита намалява ликвидността на финансовите пазари в Италия и се наблюдава голям отлив на инвеститори. Освен това Пармалат е имала 38 000 служители и е държала 50% от млечния пазар на Италия, което неминуемо води до проблеми при производителите на мляко основно в Италия и Франция.
Разкриване на порочни схеми за манипулиране на финансовите резултати на компаниите и избягване на данъчното облагане посредством офшорни зони и фиктивни финансови сделки. Активно участие в тях вземат всички заинтересовани страни - корпорарацията, инвестиционните банки, одиторите, дори и агенциите за кредитен рейтинг. В резултат се наблюдава срив на доверието към инвестиционни банки, одиторски компании и агенции за кредитен рейтинг.
Друга сериозно последица е промяна на нормативната уредба и регулирането на дейността на корпорациите. Пример за това са промяна на закона за фалити в Италия, и глобалното въвеждане на нови правила и стандарти за отчетност и регулиране на корпорациите.

4. Кои характеристики, типични за континенталния модел, могат да се открият в Пармалат.
В управлението на Пармалат могат да се открият някои особености на континенталния модел на корпоративно управление. Създателят и собственик на мажоритарен дял от акциите на компанията, Калисто Танци е и председател на Борда на директорите и изпълнителен директор. Почти всички големи италиански банки имат големи кредити към хранителната компания. Това въответства на голямата роля на банките и високата концентрация на акционерното участие, характерни за континенталния модел на корпоративно управление.
Пармалат е стратегически ориентирана към разрастване и дългосрочно развитие, а не към краткосрочни печалби. Основната и цел е завладяване не само на италианския пазар, но и завоюване на позиции на международни пазари. Ориентацията на инвестициите и е към увеличаване стойността на компанията, което също е отличителна черта на немския модел на управление.
Социалната отговорност също е висока. Собственикът на компанията, Калисто Танци, постоянно финансира културни събития, реставрации, благотоврителни каузи в Парма, спонсорира легендите във Формула 1 Ники Лауда и Нелсън Пикет, купува футболния клуб "Парма" и го превръща в един от водещите клубове не само на Ботуша, но и в Европа.

5. Сравнете двата казуса по избрани критерии.
Разлики: Ефектът от фалита на Енрон е много по-мащабен в сравнение с Пармалат, защото Енрон е 11 пъти по-голям от Прамалат, защото скандалът с Енрон разклати схващането за корпоративна Америка и разтърси из основи финансовите пазари. Докато ефектът от кризата с Пармалат има по-скоро локални за Италия последствия.
Прилики: Въпреки, че въздейстието върху икономиката от фалита на двете компании е много различен, двата скандала имат и много общи елементи. В допълнение към сходните техники за манипулиране на финансовите резултати, в двата скандала като основни действащи лица са замесени едни и същи одитори, инвестиционни банки, агенции за кредитен рейтинг, присъждащи незаслужено „инвестиционен рейтинг“, използвани са сходни деривати.
Основните им дейности в енергийния и млечния сектор респективно, постепенно се изместват от операции на финансовите пазари
Същите одитори и същите престъпления. Фалитът на Енрон доведе до фалита и на Arthur Andersen, докато Пармалат доведе до криза двата одитора на фирмата Deloitte и Grant Thornton. Същите одитори, понеже днес Arthur Andersen и Deloitte са едно, след провала на Arthur Andersen, Deloitte Touche Thomatsu придоби италианското поделение на Arthur Andersen.
АКР: Основните АКР понижават кредитния рейтинг на Енрон и Пармалат от инвестицонен на „боклук“ само няколко дни преди обявяването на фалит.
Банките: JP Morgan Chase, Citigroup, Bank of America, Merrill Lynch и др. са имали тесни връзки както с Енрон, така и с Пармалат.
Връзка с политическата власт: Кенет Лей, главен изпълнителен директор на Enron, е основен инвеститор на Джордж Буш, на министри и членове на Конгреса.При Parmalat, Танци, собственик на групата, в тесни връзки с политически лидери и разадаване на подкупи за да прикрие финасовите измами.

Similar Documents