Free Essay

Ogašavanje

In:

Submitted By stampydbk
Words 1006
Pages 5
Headline (naslov)- mijenja se od kampanje do kampanje. Snažan,kratak, efektivan , zabavan i komunicira ono što je bitno za tvrtku, proizvod ili uslugu koja se reklamira. Subheadline- rečenica do dvije opisa o ponudi; navlakuša za za čitanje cijelog reklamnog teksta. Slogan je potpis tvrtke ili robne marke,mnogo je trajniji te se može komunicirati godinama,cilj mu je da bude trajan. headline može postati slogan ako 'uđe u uho' i postane popularan. AIDA- tvorac Frank Wobst. Attention—Interest—Desire—(Memory)---Action Razlika između proizvoda i usluge:proizvod je materijalan dok je usluga nematerijalno. Body copy- najduži tekst u oglasu koji objašnjava sve o tvrtki,proizvodu ili usluzi koja se oglašava. TG- TARGET GROUP Cmyk i rgb – predstavljaju boje i di se koriste red-green-blue (primarne boje) osnovne boje ekrana(komp ili tv) // cijan-magenta- žuta- crna.(tisak, print, boje u printeru) Mješanjem cmyka u postocima dobiju se sve ostale boje. Bez ijedne dobije se bijela, samo k daje crnu. FPS - frame per second::: 24 po sekundi Copy ad- copy je oglašivački tekst; copy ad je oglas od teksta-nema vizuale TVC- tv commercial- tv spot za društvo i kampanje PSA- public service annauncment – društvena kampanja Koorporativno oglašavanje- korporacija koja sadrži više brendova ali se oglašava kao korporacija- agrokor. Počelo 80-tih godina da se prikaže odgovornost korporacija prema ljudima Brand- (robna marka)-skup vrijednsti, dodatna vrijednost. Označava iza čega stoji neka tvrtka,što ona predstavlja za što se zalaže i šta želi postići. pametan brend stvara zajednicu potrošača. One se razlikuju po tipu humora te se po tome stvaraju grupe. (pivske reklame) Brand equity- spremnost da se za poznati brend plati više. Lewis ili no name Brend perception- težina brenda u očima potrošača Brand image- kako potrošači doživljavaju naš brend. Brand awarenes – sposobnost potrošača da se sjeti i prepozna pod raznim uvjetima (jingle, logo, ime....) te ga poveže s određenim asocijacijama u sjećanju. Pozicioniranje; tvorci su Trout & Ries- traženje pozicije unutar konkurencije i jedinstvenih elemenata da bi pozicionirali naš brend u odnosu na konkurenciju. Traženje svog mjesta. Biti drugačiji. Kongitivna disonanca – situacija kada oglašavanje pruža prilično drugačiu sliku o robnoj markinego što dotična robna marka ima u realnosti. Opasnost oglašivačke komunikacije: Oversupply - robe ima koliko se hoće , nudi se sve I kvalitetom su isti. Teže je iskomunicirati svoj proizvod. Hiperinformiranost: zagušenost hrpetinom komunikacija, 90% iritira i zbunuje, treba se izboriti za mjesto a pritom ne naživcirati gledatelja. Edukacija kupca; kupac se (psihički) štiti od reklama i ima svoje definirane potrebe. Treba se obratiti kao samostalnim inteligentnim ljudima uz poštovanje.

Korporacije - za promjenu stava ili svjetonazora naspram samih tvrtki. Korporacije općenito imaju loš image; lopovi.... Kadar – sve ono što kamera snimi od uključenja do isključenja. Sekvenca – skup kadrova koji se percipira kao jedna vremensko prostorna cjelina- sastoji se od 150-200 kadrova koji mogu trajati i 1 sec. Plan u tv spotu ili audio-vizualnom materijalu: određuje se s obzirom na udaljenost objekta ili osobe od kamere. Najbliži detalj je (ecu ili xcu) extreme close up: full blizu Krupni plan - close up: mjera je ljudska glava Srednji plan: mjera je ljudsko tijelo Polu-total: percipiranje lokacije. Mi u dvorani,predavanje,prostorija, ljudi. Total: snimanje s krana ili helikoptera---- obično je etablirajući kadar tj prvi kadar koji dočarava mjesto radnje. Sinopsis u tv spotu: kratak opis radnje koja se u njemu događa. Storyboard u tv spotu:; u njemu se crta sinopsis;serija ilustracija ili sličica koja plasirana u nizu ima svrhu prikazati 'pre-vizualizaciju' spota. Postkadar u tv spotu: (telp) kadar koji 'potpisuje' naručitelja (vip-sve zbog vas) + neka fora da začini spot ili slično. PSA- publice service annauncment- tv spot u humanitarne,društvene i slične svrhe. VO – voice over Označavanje glasova u tv i radijskim spotovima: man voice over----- female voice over------- child voice over. Brif - projektni zadatak za samo jednu stvar. Ne 47 Učinkovita komunikacija. Success : Chip Heath Simple – utvrditi srž, najvažniju stvar i podijeliti ju Unnespected – dobiti pažnju kroz iznenađenje i zadržati je kroz interes Concrete- pomoći ljudima da razumiju i zapamte, dati konkretnu informaciju. Credibility – pomoći ljudima da se slože i vjeruju kroz statistiku ili vjerodostojne podatke Emotion - ( pozitivna energija, humor), igranje na njihovu osobnost i interese;mora im to biti bitno Story- priča koji ima; natjerati ih na akciju pokazujući im kako (stimulation) ili inspirirati da sami to učine ( inspiration) Oblici tiskanog oglašavanja - vanjsko oglašavanje (bilbord, city light...) Relevantna oglašivačka komunikacija: istiniti, pravo mjesto za tu vrstu oglasa. Svi gledaju šta e tu za mene. Gloria i motorne pile. Koliko se oglašivačka poruka obraća direktno svome kupcu. Direktna samohvala oglašivača nije dobra jer radi kontraefekt. Meta tekstualnost- kreativni postupak da se napravi reklama o reklami; snima se kako mi snimamo reklamu (tele 2 i bijela ovca) Intertekstualnost – uzimanje konteksta i koncepata iz drugih oblika kreativne industrije (darth vader u vw...). opći pojam koji se preuzima u 'mojoj' reklami. 4M – briggs& stewart Motivation- zašto nekoga zanima to što ga zanima ( Ernest Dichter) ulazak friških ljudi u ciljnu grupu; kako ih prepoznati Message – kreativna, efektivna Media mix – di cemo oglašavati. Odabir medija Maximizaton – postizanje maksimalnog efekta kampanje s raspoloživim sredstvima. Biti siguran u stvarni cilj kampanje;koncentrirati se na taj cilj.

Oglašivačka kampanja: koordinirana aktivnost gdije se kroz više odabranih medija odašilje željena oglašivačka ponuda; nekada je imala rok trajanja, danas toga nema zbog utjecaja društvenih medija ; nema se utjecaj na to. (ante nich darinka, živi preko facea i stvara permanentnu komunikaciju). Teaser – najavljuje nešto a ne zna se šta (zaposlili smo slona ;piko, tele 2 gregor...) PPM – pre producton meeting: prije organiziranja kampanje , susret na kojem se raspravlja na temelju storyboarda o lokaciji,glumcima,kostmima, lovi... ne o ideji već o produkciji iste. Word of mouth- usmena predaja, agencije koje angažiraju studente da laju o nečemu. Testimonial – svjedočenje o nečemu. Celebrety koji svjedoči oo nečemo cloony- martini. Sensodine pasta. Short term brend – kratkoročni brend ( Dan Herman) take the money and run, ljetni hit, postići popularnost na brzinu i gotovo. USP- unique selling position. Pokušati pronaći neku jedinstvenost koju konkurencija nema i tako je prodavati. Slogan nije nužan brendu Bodycopy nije nužan oglasu

Similar Documents