Analýza požadavků na IS/ICT
A. Shrnutí závěrů analýzy pro vedení společnosti
1.1 Úvod
Cílem tohoto dokumentu je analyzovat současný stav IS/ICT ve společnosti Finest Wines, s. r. o., nalézt nedostatky, které způsobují problémy a brání firmě dále se rozvíjet a posilovat svou konkurenceschopnost, a vypracovat návrh na odstranění těchto nedostatků a vylepšení současného IS/ICT, tak aby lépe podporoval fungování firmy a odpovídal strategickým cílům firmy. Složení řešitelského týmu: Anastasia Borokshinova, Alena Medvedeva, Bc. Kateřina Skořepová, Petr Schiebel, Lubomír Verzich Tento dokument vychází primárně ze zadavatelského dokumentu firmy Finest Wines, s. r. o., osobního jednání se zástupci zadavatelského týmu této firmy (viz zápisy z jednání) a vytvořeného katalogu požadavků
1.2 Manažerské shrnutí
Dle dokumentace zadavatele “ve společnosti nebyl a doposud není zaveden jednotný ERP systém, což se promítá i do nulové integrace samotného e-shopu s interním informačním systém, který je tvořen shlukem postupně nakupovaných aplikací”. Na základě konzultací se zadavateli bylo zjištěno, že firma nemá žádnou databázi zákazníků ani dodavatelů. V případě že chce firma na trhu prosperovat, je takováto situace neudržitelná. Neexistuje zde ani centrální databáze zboží (každá pobočka i centrální sklad si vedou svou vlastní evidenci, ty však nejsou propojeny a jsou přístupné pouze dané pobočce/skladu). 1.2.1 Závěry z návrhu globální architektury IS/ICT Z hlediska globální architektury firma má především slabé stránky, které zahrnuje komplexní řízení zakázek a logistiky. Námi navrhované řešení by mělo zlepšit funkcionalitu a efektivnost především těchto modulů.
-
1 -
1.2.2 Závěry z analýzy funkcí a business objektů (klíčové funkční oblasti a možnosti jejich řešení/inovace prostřednictvím IS/ICT) Přidáním centrální databáze k procesům se zpřehlední a zrychlí odezva na různé stavy (např.: hledáním ve fakturách, které jsou v době po splatnosti a jejich sankcionování). Proces kontroly kvality je nyní použitelný i pro jiné účely než kontrolování zboží jen od dodavatele. Přidali jsme proces zásobování, který se chytře napojuje na proces výdej z centrálního skladu do rekurze.
1.3 Přehled hlavních doporučení dalšího postupu
Název Zjišťování hardwaru Implementace údajů pro simulaci prostředí Srozumění Finest Wines o možnosti zvýšení efektivnosti Tvorba softwaru pro danou specifikaci Testování softwaru Implementace IS do Finest Wines Školení pracovníků Finest Wines Začátek 3.1.2014 6.1.2014 9.1.2014 10.1.2014 1.3.2014 1.4.2014 28.4.2014 Konec 3.1.2014 8.1.2014 9.1.2014 28.2.2014 28.3.2014 25.4.2014 30.4.2014
B.
Cíle a požadavky projektu
2.1 Souhrnné zhodnocení stanovených cílů a jejich zajištění z hlediska času
Vzhledem k tomu, že většina cílů se zaměřuje především na práci s databází, mají všechny tyto cíle nejvyšší prioritu a musí být implementovány zároveň (čímž se ušetří práce na zachování konzistence dat. Potřebný čas na tvorbu a otestování databáze je 4 měsíce
2.2 Specifikace dostupných požadavků zadavatele na IS/ICT – Katalog požadavků
-
2 -
2.3 Způsob podpory cílů informatikou a způsob naplnění stanovených cílů
Zavádění softwaru se provede na již existujícím hardwaru Finest Wines s tím, že si necháváme prostor pro nákup další serverové kapacity pro účely databáze. Způsob naplnění stanovených cílů je zajištěn vysoce kvalitním týmem analytiků, programátorů a testerů.
C.
Analýza současného stavu IS/ICT
3.1 Procesy
Zadavatelská firma se chce v rámci své strategie soustředit především na prodej přes eshop a pobočky pak kromě klasického prodeje slouží jako výdejny objednávek. Doba mezi přijetím objednávky a jejím vyřízením (odesláním zboží zákazníkovi, nebo jeho umístěním na danou prodejnu k odběru) je příliš dlouhá, což má nepříznivý vliv na spokojenost zákazníků. Dlouhé doby vyřízení objednávek jsou dané především neexistencí centrální databáze zboží, a tím dochází k neefektivnímu řešení celého procesu. Zdlouhavé kontrolování dostupnosti zboží poté, co zákazník zadá objednávku a případné zjištění, že dané zboží není dostupné, vede k dlouhé době vyřízení objednávky a k nespokojenosti zákazníků. Zavedení centrální databáze zboží napojené na e-shop by mělo tento problém odstranit a celý proces zjednodušit. Díky této databázi bude mít firma přehled kolik kusů daného vína má na skladě a v prodejnách. Systém pak sám může ohlásit, že zásoba vína xyz klesla pod minimální stanovenou úroveň a upozorní pracovníka, který pak vyhotoví objednávku. Tím by se předešlo současnému problému, kdy určité druhy zboží chybí. Zboží se do evidence bude zanášet poté, co přijde na sklad. Každému kusu bude přidělen index, a tedy bude snazší zboží ve skladu nalézt a zároveň se zjednoduší proces každoroční inventury. Nedostatečný ze strany firmy je vztah k zákazníkům. Neexistující databáze zákazníků však firmě nenechává příliš možností jak současný stav zlepšit. Prvním krokem tedy musí být 3 -
vybudování databáze zákazníků. Data do této databáze budeme získávat z údajů z registrace zákazníků v e-shopu a pomocí věrnostních kartiček k nákupu v kamenných obchodech. Při registraci v e-shopu při nákupu nebo použití věrnostní karty při nákupu v kamenné prodejně sbírá zákazník body a ty pak promění za slevu na další nákupy. Věrnostní program má tak dva úkoly. Jednak se jedná o marketingový nástroj, který motivuje zákazníky k opakovaným nákupům a zadruhé pomáhá firmě poměrně snadno získávat data o svých zákaznících. Díky takto získaným údajům bude mít firma větší přehled o tom, kdo jsou její zákazníci, co, kdy a jak často nakupuj, což jí může pomoci lépe plánovat marketingové aktivity a získat lepší přehled o situaci na trhu a postavení své firmy. Posledním problémem je spolehlivost dodavatelů a kvalita dodávaného zboží. Zavedení evidence dodavatelů pomůže zefektivnit proces nákupu tím, že firmě poskytne informace o jednotlivých dodavatelích a jejich spolehlivosti. Bude-li mít firma s některým dodavatelem opakovaně špatné zkušenosti, tuto skutečnost do databáze k danému dodavateli zanese, a tím si v budoucnu může ušetřit mnoho starostí.
3.2 Organizace, personální zajištění společnosti
Organizační struktura společnosti nebude po zavedení nového systému dotčena. Díky automatizaci některých činností, může dojít ke snížení početního stavu zaměstnanců některých oddělení. Dále bude nutné pro některé pracovníky zajistit školení pro obsluhu nového systému.
3.3 Aplikace, aplikační software
V novém systému bude využit stávající e-shop, který bude více integrován se zbytkem IS/ICT. Dále bude v novém systému využita stávající aplikace pro tvorbu objednávek a 4 -
všechny stávajíc ekonomické aplikace. Do celého systému bude integrována nová aplikace pro podporu vztahů se zákazníky (CRM).
3.4 Data, databáze
Databáze zboží, skladů, zákazníků, dodavatelů a jednotlivých prodejen bude propojena do jedné centrální databáze zboží. Údaje o zboží budou získány ze stávajících databází. Jelikož do této databáze bude přistupovat a zapisovat větší množství pracovníků z různých útvarů v podniku je nutné stanovit byznys pravidlo pro práci s databází. Databáze dodavatelů bude vytvořena na základě existujících dat o dodavatelích (název a kontakt) a bude dále rozšiřována o další údaje. Tato databáze bude propojena s aplikací pro tvorbu objednávek. Při vytváření nákupních objednávek se všechny potřebné údaje o konkrétním dodavateli samy naimportují. Databáze zákazníků bude evidovat informace o zákaznících a objednávkách. Data do této databáze budou získávána z registrace v e-shopu a zde provedených nákupech a z vyplněných přihlášek do věrnostního programu a nákupů provedených v kamenných obchodech s použitím věrnostní karty.
3.5 Souhrnné hodnocení stavu IS/IT
Současný stav IS/ICT neodpovídá střednědobým cílům firmy. Je tedy třeba provést několik změn. Nejdůležitější změnou je posílení vztahu se zákazníky a zrychlení vyřízení objednávky při nákupu přes e-shop. V rámci nového řešení IS/ICT bude třeba upravit některé stávající procesy a v jednom případě přidat nový proces (registrace zákazníků).
D.
Návrh koncepce řešení
4.1 Návrh globální architektury IS/IT
4.1.1 Globální architektura
-
5 -
Řešení pro firmu Finest Wines bude realizováno pomocí přidaných komponent do stávajícího informačního systému. Z hlediska globální architektury jsou námi navrhované moduly součástí komplexního řízení zakázek a logistiky. Požadavky jsou objektivně realizovány v průběhu několika měsíců.
4.2 Funkční a procesní návrh
4.2.1 Kontext IS – okolí systému, kontextový diagram
4.2.1.1 Okolí systému
-
6 -
4.2.1.2 Kontextový diagram
-
7 -
4.2.2 Funkce IS/ICT
-
8 -
4.2.3 Návrh optimalizovaného procesního schématu
4.2.3.1 Autentifikace (ověření) zákazníka
-
9 -
Systém zjistí, zdali je zákazník již přihlášen - pokud ne, pokračuje na další proces, kde je zákazník vyzván jakým způsobem chce ověření provést. Mohou nastat tři situace:
·
Zákazník se registruje: pokud se zákazník zaregistruje, budou mu za nákup přičteny věrnostní body podle fixní převodové sazby. Zákazníkem vyplněné údaje se přenesou do centrální databáze Jednorázový nákup: Zákazník musí vyplnit kontaktní údaje (jméno, příjmení, e-mail, tel. č. a adresu). Firma se zaměřuje na konzumenty, ne firmy, tudíž není nutno evidovat jiné údaje. Zákazník nedostává za nákup body. již registrovaný zákazník: Zákazník se pouze přihlásí ke svému účtu - nemusí vyplňovat své údaje, systém je načte z údajů v databázi. Při provedení nákupu se zákazníkovi přičtou věrnostní body na jeho účet.
·
·
4.2.3.2 Uskutečnění objednávky přes e-shop (pokud není vidět – externě eshop.png)
-
10 -
Proces se zjednoduší tím, že budeme mít k dispozici centrální databázi vín, která bude propojená s e-shopem. Zákazník si tedy v e-shopu může objednat pouze ta vína, která máme v daném množství dostupná skladem, nebo na prodejně. Odpadne tím tedy zdlouhavý proces kontroly dostupnosti všech položek na objednávce a zrychlí se celý proces vyřízení objednávky. Zároveň zákazník uvidí, na kterých prodejnách víno je a na kterých není a muselo by se mu sem tedy dovézt z centrálního skladu. Díky tomu získává větší přehled o tom, jak dlouho bude trvat, než bude jeho objednávka vyřízena. Zákazník má dvě možnosti, jak si objednané zboží převzít:
·
vyzvednutí na pobočce: o víno se zde fyzicky nachází - Zákazník si může objednávku vyzvednout prakticky ihned po jejím dokončení a zaplacení v e-shopu. Pracovník centrálního skladu, který dostane objednávku z e-shopu, zjistí, že všechny položky objednávky se na dané prodejně nacházejí, upozorní pracovníka na dané pobočce na objednávku. Ten požadované zboží pro zákazníka připraví, ověří přijetí platby od zákazníka, a poté pomocí SMS (automaticky generované z IS) zákazníka informuje o tom, že jeho objednávka je připravena k vyzvednutí na pobočce. víno se na požadované pobočce nenachází - Pracovník centrálního skladu dostane objednávku z e-shopu a zjistí, že dané položky nejsou na požadované pobočce a hledá v evidenci nejbližší pobočku s daným produktem (centrální sklad i jednotlivé pobočky jsou brány jako jeden sklad pro celou síť propojenou jednotnou databází). Tím, že danou položku neposílá z centrálního skladu, ale z geograficky nejméně vzdálené lokality (tou však může být i centrální sklad), uspoří náklady na logistiku. Pracovník centrálního skladu dává pokyn pracovníkovi na pobočce, která disponuje daným zbožím k jeho přípravě a předáním expediční firmě, která ho dopraví na požadovanou pobočku. Zároveň upozorní pracovníka na pobočce vyzvednutí o objednávce. Ve chvíli, kdy pracovník převezme a zkontroluje objednané zboží, zkontroluje přijetí platby (pokud zákazník nebude platit v hotovosti na pobočce) a informuje zákazníka pomocí SMS o tom, že je jeho objednávka připravena k vyzvednutí na pobočce.
o
·
doprava domů: V případě požadavku na dopravu domů přijde objednávka pracovníkovi centrálního skladu a ten disponuje daným zbožím. Kontroluje, zdali zákazník za zboží zaplatil a posílá pracovníkovi na dané pobočce příkaz k připravení požadovaného zboží a jeho předání expediční firmě. V případě, že zboží se na žádné z poboček nenachází, nebo je centrální sklad nejméně geograficky vzdálen od místa doručení, připravuje pracovník centrálního skladu požadované zboží, kontroluje provedení platby ze strany zákazníka a předává řádně připravené zboží expediční firmě.
4.2.3.3 Výdej zboží z centrálního skladu (také pro zásobování poboček a centrálního skladu)
-
11 -
Díky evidenci skladník snadno požadované zboží ve skladu najde a hned vidí, zdali ho je dostatek (i když zásoby by nám díky systému, který nás vždy na klesající zásoby upozorní, neměly dojít). Ze systému skladník vygeneruje výdejku (ta bude poté sloužit účetnímu oddělení pro zaúčtování). Skladník zboží řádně zabalí a připraví na přepravu tak, aby nedošlo k poškození zboží během přepravy, a předá ho expediční firmě. Pracovník na pobočce při přebírání zboží od expediční firmy zkontroluje, zda nebylo zboží při přepravě poškozeno, a poté ho převezme Pokud zboží na skladě není, proběhne proces zásobování.
4.2.3.4 Inventura
-
12 -
Pracovník centrálního skladu kontroluje, zdali zboží fyzicky přítomné v centrálním skladu souhlasí s údaji v systému. Pracovníci jednotlivých poboček vždy při inventuře kontrolují zboží na svých prodejnách. Za provedení kontroly je zodpovědný pracovník, který kontrolu v daném místě provádí. Za případné nesrovnalosti v množství zboží je zodpovědný vedoucí skladu/prodejny.
4.2.3.5 Potvrzení o zaplacení
-
13 -
Z dat, která zákazník vložil v procesu Uskutečnění objednávky přes e-shop, se zjistí jestli chtěl zákazník uplatnit věrnostní slevu, popřípadě v jaké výši. Zákazník zaplatí objednávku (platí se vždy předem) a systém čeká 7 dní na její zaplacení. Pokud do té doby zákazník nezaplatí, objednávka se stornuje. V opačném případě se stav objednávky zapíše do centrální databáze a odešle se dokument o zaplacení zákazníkovi na e-mail.
4.2.3.6 Kontrola kvality
-
14 -
Pracovník při přebírání zboží od dodavatele kontroluje, zda dodavatel dodal správný druh a množství zboží, zda není zboží poškozeno a jestli je v bezvadné kvalitě. Pokud zboží neprojde kontrolou, pracovník toto zboží reklamuje dodavateli/expediční firmě a vyčká na náhradu zboží. Zboží poté pracovník zanese do centrální databáze. V případě pochybení dodavatele zboží, pracovník tuto skutečnost zanáší do centrální databáze a pokud je tento dodavatel nahlášen potřetí, systém s ním automaticky vypoví smlouvu a vyškrtne ho z centrální databáze
4.2.3.7 Zásobování
-
15 -
Pracovník centrálního skladu, popřípadě pracovník pobočky periodicky (např.: 1x za 2 dny, či pokud se mu to zdá vhodné) spouští proces kontroly množství zboží, který kontroluje stav zboží v centrální databázi na skladě pobočky / centrálním skladě. Pokud je minimální kapacita zboží plně obsazena, proces v pořádku končí. Pokud systém zjistí nedostatek, vygeneruje objednávku na doplnění zboží do daného skladu a zašle tuto objednávku do centrálního skladu (což je v podstatě spouštěcí event pro proces Výdej zboží z centrálního skladu). 4.2.4 Objekty a datová základna
4.2.4.1 Konceptuální model tříd podle UML
-
16 -
-
17 -
4.2.4.2 Popis jednotlivých tříd
Název třídy Osoba Zaměstnanec
Popis Rodičovská univerzální třída evidující jméno a adresy pro osoby Krom atributů v rodičovské třídě eviduje také zařazení do platové třídy zaměstnanců a jejich přístupové údaje do IS, včetně funkcí vykonávající ve firmě. Třída pro evidenci zákazníka a jeho údajům IS. Podtřída „Osoby“. Vlastnosti této třídy zajišťují evidenci dodavatele pomocí jeho „id“, časové rozmezí dodání zboží a umožňuje určit spolehlivost pomocí atributů „zbožíVPořádku“ a počtu „početŠpatnýchDodání“. Dědí vlastnosti pouze od třídy „Osoba“ jelikož zde neexistuje zaměstnanecký vztah s firmou. Třída upřesňující vztahy firmy k objednanému zboží mezi pobočkami a skladem. Dědí atributy po třídě „Zaměstnanec“ z důvodu soukromého vlastnictví Expediční firmy firmou Finest Wines. Umožňuje sledovat kapacitu skladů a poboček, jejich umístění a kdo v nich pracuje.
Zákazník Dodavatel
Expediční firma
Sklad
Zboží
Třída definuje vlastnosti (druh, název,…) manipulovaného zboží a odpovídá za stav, je-li dostupná k objednání. Společný atribut několika tříd s ním pracující (Dodavatel, ExpedičníFirma,Objednávka, Zboží) atribut evidující nejen číslo zboží (id_zboží), ale i množství. Třída umožňující tvorbu a práci s fakturou, započtení ceny, zápis objednávky, určení komu byla určena, kdo s ní pracuje a jaké časové okolnosti s ní spjaté vznikají. Pro samotnou tvorbu objednávek slouží tato třída, kde seznam zboží tvoří asociovaný atribut SeznamZboží, ukazuje pokud byla objednávka dodaná, popřípadě jaká pobočka s ní pracuje, jakým způsobem má být dodaná a pro evidenci je zavedeno opět „ID“ objednávky. Třída reklamuje určitou objednávku. Její atribut, Vyřízeno, určuje její stav
Seznam zboží
Faktura
Objednávka
Reklamace
4.3 Organizace
Současný stav organizační struktury je plně vyhovující a není potřeba ho nikterak měnit
4.4 Personál
4.4.1 Personální nároky na provoz IS/ICT Pro optimální funkčnost implementovaného IS je alespoň základní znalost práce 18 -
s počítačem. Veškerá lokalizace je v českém jazyce, takže není potřeba umět cizí jazyk. Důležitá je ovšem základní znalost vyplňování formulářů a procesy s ním spojené pro tvorbu/mazání/úpravu objednávek (pokud se náhodou zákazník dovolá pracovníkovi kamenného obchodu, aby si objednal zboží telefonicky, či upravil stávající objednávku). Zároveň je potřeba obezřetnost (aby dotyčný člověk nevytáhl při odchodu z práce napájení od databáze při jejím zálohování, protože když nějaké světýlko poblikává, je to špatně) 4.4.2 Návrh rekvalifikace Naše firma nabízí zaškolení k práci s tímto IS a taktéž vyvarování se a oprava klasických (ovšem nikterak pro databázi nebezpečných) problémů (např.: oprava špatně vyplněné objednávky)
4.5 Souhrnné závěry k analýze a konceptuálnímu návrhu IS/ICT
Požadavky firmy Finest Wines o rozšíření jejího informačního systému byly po oboustranných dohodách detailně analyzovány. Požadavky se týkaly především efektivnější spolupráce se zákazníky, lepšího zajištěni a evidence zboží, evidence dodavatelů do databáze. Všechny tyto požadavky byly zpracovány z hlediska technické, organizační a ekonomické úrovně. Využije se jako základ stávající informační systém. Postupně budou přidávány potřebné komponenty, které budou provádět potřebné činnosti zadané zadavatelem. Navrhovaný informační systém pro firmu Finest Wines přinese větší efektivitu, kontrolu a rychlost firemních funkci a procesů. Proběhnou především časové a nákladové (náklady na logistiku) úspory. Je poskytnuta potřebná funkcionalita ke splnění domluvených potřeb zadavatele.
E.
Postup řešení projektu
5.1 Organizace a řízení projektu
5.1.1 Struktura a organizace jednotlivých týmů, funkce, náplň, úkoly
-
19 -
Řídící komise
Tým kvality
Tým akceptace
Vedoucí projektu
Technický tým
Vývojářský tým
Implementační tým
Testovací tým
5.1.2 Řídící komise, její obsazení, způsob práce, pravidla jednání Za dodavatele: Vedoucí týmu řešitelů – Lubomír Verzich – hlavní kritik Zástupce vedoucího týmu – Bc. Kateřina Skořepová – tajemník projektu Za zadavatele: deleguje zadavatel 5.1.3 Použité metody a nástroje pro řešení projektu Všichni pracovníci účastnící se projektu budou seznámeni si přidělenými úkoly a komunikačními pravidly. Úkoly v rámci jednotlivých týmů přiděluje vedoucí týmu dle kvalifikace pracovníků. Interní i externí komunikace bude probíhat osobně, pomocí e-mailu nebo telefonicky. Vzhledem ke skutečnosti, že komunikace bude převážně probíhat interně a s ohledem na poměrně malý počet zúčastněných pracovníků by komunikace neměla představovat závažný problém. Problémy, které se vyskytnou v rámci řešení jednotlivých úkolů, budou členové týmu projednávat s vedoucím týmu, a to pokud možno osobně (pokud je problém urgentní a vedoucí se právě nenachází v blízkosti, mohou být problémy konzultovány s vedoucím pomocí telefonu). Pokud se vyskytne závažnější problém, který může ohrozit průběh projektu, je k jeho řešení přizván i vedoucí projektu. Každý pátek (pokud na pátek připadne svátek, posouvá se na čtvrtek) se bude konat krátká schůzka vedoucího projektu s vedoucími jednotlivých týmů, kde vedoucí týmu podají hlášení o tom, jak pokračují práce na jednotlivých úkolech. Členové týmu průběžně během celého týdne informují vedoucího o svých aktivitách a výsledcích či případných problémech. Členové týmu mezi sebou komunikují prostřednictví e-mailu či osobních schůzek. 20 projektu
Dokumenty k revizi si mezi sebou posílají pokud možno elektronicky. Finální dokumenty jsou vedoucímu týmu předávány v tištěné i elektronické podobě. Elektronickou komunikaci zahrnuje jak e-mail, tak zasílání dokumentů typu MS Word či Google Docs na e-mail či sdílení na úložišti Google Drive. Tištěné dokumenty budou vedoucímu týmu předávány osobně.
5.1.3.1 Použité nástroje
PowerDesigner, Astah, MS Word, MS Excel
5.1.4 Ostatní použité metody a nástroje pro řešení projektu
5.1.4.1 Metoda rozdělení práce – obsahuje 2 kroky:
1) Volné vybírání povinností – subjekt si vybere témata, která se mu jdou nejsnadněji 2) Donucené vybírání povinností – pokud subjekt první fázi jakýmkoliv způsobem zameškal, nebo je nerozhodný, vedoucí projektu mu práci uloží pod libovolnou pohrůžkou v případě jeho nesplnění (záleží na ochotě subjektu). Pokud subjekt první fází prošel, ale nemá minimální bodové ohodnocení rovnající se v tomto případě 20 bodům, probíhá druhé kolo volného vybírání, dokud vše není rozděleno k většinové spokojenosti
5.1.4.2 Metoda výpomoci při zpracování úkolů
Jedná se obecně o skupinovou sešlost, kde jeden subjekt, jenž úkolu rozumí, přikazuje, co se má dělat, zatímco mu ostatní subjekty pokládají otázky, aby plně pochopily mozkový stav toho, kdo si myslí, že to chápe
5.1.4.3 Metoda „Piš, co ti diktuju!“
Největší efekt má tato metoda pod tlakem stresu. Nejčastěji se forma stresu projevuje blížícím se termínem odevzdávání. Je pravdou, že subjekt, který metodu řídí, by mohl úkol napsat sám a rychleji, ale to by morálně nebylo správné (čti: jsem moc líný na to, abych se s tím otravoval, takže to nějak napiš a já ti řeknu, cos tam udělal špatně)
5.1.4.4 Metoda Nikdo neví, jak se to dělá, ale výsledek je víceméně dobře
Jak už název vypovídá, jedná se o skupinovou sešlost, avšak s tím rozdílem, že nikdo neví, jakým způsobem se to dělá. Pokud počítáme se základní sociologickou rovnicí: Nikdo neví nic, ale výsledkem je něco; zjistíme, že i z ničeho se něco získá
5.1.4.5 Metoda What if?
Hlavním nástrojem analytika je předpovídání budoucnosti, nebo spíš podrobněji: Řešení problémů, které v současnosti neexistují, ale velmi pravděpodobně nastanou v budoucnosti, kdy se jejich existence prokáže, až když je pozdě (např.: první výplatní páskou 21 -
v červených číslech) 5.1.5 Struktura, obsah a forma dokumentace Strukturu dokumentace určuje cvičící Ing. Roman Nedzelský. Forma a obsah dokumentace je vedena dodavatelem 5.1.6 Předávací procedury Dokument a vše kolem něj se odevzdává až při jeho dokončení
5.2 Harmonogram řešení
Název Zjišťování hardwaru Implementace údajů pro simulaci prostředí Srozumění Finest Wines o možnosti zvýšení efektivnosti Tvorba softwaru pro danou specifikaci Testování softwaru Implementace IS do Finest Wines Náplň Získání přehledu o výpočetní síle a stabilitě existujícího hardwaru firmy Finest Wines Zjištění efektivnosti při dané hardwarové sestavě Schůzka s představiteli Finest Wines o možnosti dodatečného nákupu hardwaru Tvorba a odlaďování databáze Testování softwaru a jeho dolaďování Implementace beta verze pro cílový hardware a jeho nastavení Termín Odpovědnost Výstup Dokument o schválení hardwarové sestavy Dokument o efektivnosti daného hardwaru Smlouva o nákupu hardwaru alfa verze informačního systému beta verze informačního systému 3.1.2014 IT technik 8.1.2014 IT technik 9.1.2014 IT Specialista
28.2.2014 tým vývojářů 28.3.2014 tým testerů
25.4.2014 vedoucí Implementovaný systém implementačního ve Finest Wines týmu 30.4.2014 vedoucí Dokončení práce a implementačního poslední vyúčtování týmu
Školení pracovníků Finest Školení pracovníků v používání softwaru Wines pomocí 2 instruktorů
-
22 -
5.3 Ekonomická analýza
5.3.1 Náklady na vývoj a implementaci softwaru
Název Zjišťování hardwaru Implementace údajů pro simulaci prostředí Srozumění Finest Wines o možnosti zvýšení efektivnosti Tvorba softwaru pro danou specifikaci Testování softwaru Implementace IS do Finest Wines Školení pracovníků Finest Wines Cena bez DPH Náklady 500,00 Kč 4 000,00 Kč 2 000,00 Kč
288 000,00 Kč 62 000,00 Kč 99 000,00 Kč 16 500,00 Kč
590 000,00 Kč
5.3.2 Předpokládané ekonomické výhody IS Díky novému softwaru se zvýší vaše konkurenceschopnost na trhu a snadné a rychlé ovládání zvýší efektivitu práce takovým způsobem, že umožní zeštíhlení pracovních pozic při zachování současného stavu firmy
-
23 -
F.
Přílohy
6.1 Zápisy z jednání
Jednání č. Datum:8.11.2013 Věc: Upřesnění Účastníci za řešitelský tým: Kateřina Skořepová, Lubomír Účastníci za zadavatelský tým: Adamec, Způsob: osobní schůzka 1 zadání Verzich Holub
Na schůzce jsme si se zadavateli prošli celý zadavatelský dokument. Byl rozebrán současný stav IS/ICT v podniku. Z jednání vyplynulo, že firma Finest Wines, s. r. o. nemá jak databázi zákazníků, tak databázi dodavatelů. Současná podoba evidence zboží je taktéž nedostačující. Dále byly probrány aktuální průběhy jednotlivých procesů a identifikovány problémové oblasti. Na základě těchto poznatků jsme upřesnili požadavky zadavatelů. Na základě zadavatelské dokumentace jsme do katalogu požadavků zařadili požadavek č. 1 a č. 2. Dále byly diskutovány další problémové oblasti s nejsaně stanovenými požadavky a po jejich upřesnění byly tyto požadavky také zaneseny do katalogu (požadavek č. 3 a č. 4). Jednání Datum: Věc: Upřesnění Účastníci za řešitelský Účastníci za zadavatelský Způsob: e-mailová komunikace č. 2 13.11.2013 požadavků Verzich Zrůst
tým: tým:
Lubomír Daniel
Byl řešen způsob přijímání zboží na centrální sklad. Řešením, na kterém jsme se se zadavateli dohodli, je indexace zboží, která zároveň usnadní proces každoroční inventury. Tento požadavek byl zanesen do katalogu požadavků (požadavek č. 5).
-
24 -