Free Essay

Csr in Smes: Value Creation & Social Networks

In:

Submitted By Emese
Words 2728
Pages 11
Orosz Emese

Társadalmi felelősségvállalás: az értékteremtés új formája egy vállalkozás kapcsolati hálójában

Tanulmányomban egy hazai közepes méretű vállalkozást középpontba állítva azt vizsgálom, hogy a vállalati társadalmi felelősségvállalás (Corporate Social Responsibility, CSR) kapcsán hogyan lehet a kapcsolati hálót értelmezni. Mindezt egy olyan vállalkozás esetén mutatom be, amely egyszerre teremtett értéket a cégen belül és azon kívül: a társaság a méretéből adódó erőforráshiány áthidalására egy olyan stabil hálózatot hozott létre, amely saját versenyképességének növeléséhez is hozzájárult. A hálózat emellett megteremtette a különböző szereplők között a kapcsolatot és lehetővé tette, hogy a háló tagjai kihasználhassák a hálózatból eredő előnyöket. A Magyar Termék Nonprofit Kft. esetét felhasználva felvázolok egy tudatosan létrehozott hálózatot, amelyben különböző típusú kapcsolatokat és hozzájuk tartozó stratégiákat azonosítok. Rávilágítok az eredményes CSR megvalósításához szükséges vállalati kapcsolatokra is.

108 Közgáz diáktudós – Gazdasági-társadalmi fejlődés és fenntarthatóság

Társadalmi felelősségvállalás: az értékteremtés új formája…

109

Bevezetés
A tanulmány célja, hogy kapcsolatot keressen a vállalati társadalmi felelősségvállalás (továbbiakban CSR) és a hálózatokban való gondolkodás között, bemutatva egy úgynevezett CSR kapcsolati hálót. A hálózat nem más, mint egy speciális kapcsolatrendszerekből álló alakzat, amely a gazdasági életben az információk és erőforrások áramlásának rendszere (Håkånsson, 2010). A cikkben a kapcsolati háló és a hálózat fogalmakat azonos értelemben használom. A hálózatos társadalomban és gazdaságban létfeltétel a kapcsolatépítés. Különösen fontos ez a kis- és közepes vállalkozások körében, amelyek gyakran erőforráshiánnyal küzdenek. Mindennapi működésükhöz, az erőforrások mozgósításához és a versenyelőny megszerzéséhez elengedhetetlen, hogy kapcsolatokat építsenek ki (Hortoványi, 2010). Célom, hogy a tanulmányban rávilágítsak a CSR területén a kapcsolatok építésének és ápolásának fontosságára. A felelősség etikai koncepció, Kotler és Lee (2007) szerint a vállalati társadalmi felelősségvállalás elkötelezettséget jelent, a gazdasági szervezetek önkéntesen folytatnak a közösség jólétének érdekét szolgáló üzleti gyakorlatot. A CSR többet jelent az adományozásoknál: azt jelenti, hogy a vállalat „jót” tegyen és azt „jól”. A CSR középpontjában az ezredfordulót követően olyan társadalmi és üzleti előnyökkel bíró kezdeményezések és társadalmi befektetések állnak, amelyek a vállalati versenyképességet növelik (Porter–Kramer, 2006). Ez különösen a vállalkozások CSR tevékenysége kapcsán érdekes, hiszen a kkv szektorban a felelősségvállalás nem formalizált, mint a nagyvállalatok esetében és hiányoznak a formális struktúrák, mint például a CSR beépülése a vállalati stratégiába. A kis-

és közepes vállalatok CSR akciói pedig nem érintenek sokféle területet, hanem a helyi közösség felé irányulnak (Jenkins, 2006). A tanulmányban először megalapozom az elméleti kereteket azzal, hogy bemutatom a kapcsolatok szerepét a vállalkozásokban és a CSR-ban, majd röviden bemutatom a vizsgált esetet, a kutatás módszertanát. A főbb eredményeket a tanulmány második részében mutatom be, külön kitérve a Forest Papír CSR kapcsolati hálójára, valamint az ebből levont stratégiai következtetésekre, a CSR-mátrixra és annak kategóriáira.

Miért jelentős a kapcsolatok szerepe a vállalkozásokban és a CSR-ban?
A kkv szektorban a már említett, a CSR-eszközökben is megmutatkozó erőforráshiány miatt kevesebb lehetőség van specifikus társadalmi felelősségvállalási eszközök kidolgozására, így felértékelődik a kapcsolatok szerepe (Jenkins, 2006). A vállalkozásoknak ki kell aknázniuk a bizalomra, jó hírre épülő kapcsolataikat az érintettek különböző csoportjaival – beszállítókkal, fogyasztókkal, versenytársakkal és a helyi közösséggel –, hogy ezáltal javítsák működési hatékonyságukat (Russo - Perrini, 2009). Ennek elérése pedig nem egyszemélyes feladat, hanem egy érett, jól működő kapcsolatrendszert is megkövetel (Cohen & Greenfield, 1998). Felértékelődik tehát a hálózatok szerepe, hiszen napjainkban a profit elérése önmagában már nem elégíti ki a cégek céljait, és a sikerük nagymértékben függ az úgynevezett érintetti kapcsolatoktól, kapcsolati hálótól (Russo-­ errini, 2009). A hálózatban pedig nem csak az érinP

110 Közgáz diáktudós – Gazdasági-társadalmi fejlődés és fenntarthatóság

Társadalmi felelősségvállalás: az értékteremtés új formája…

111

tettekkel való, hanem az érintettek közötti kapcsolatok is felértékelődnek. Aldrich és Zimmer (1986) megállapításai szerint a vállalkozói tevékenység társadalmilag beágyazott, a vállalkozások az érintettekkel szoros együttműködésben végzik tevékenységüket.

A kutatás módszertana
Tanulmányom alapja egy kvalitatív, mélyinterjúkon alapuló esettanulmány. A Forest Papír Kft. alapítójával készítettem interjút 2012 márciusában azzal a céllal, hogy feltérképezzem a vállalkozás CSR kezdeményezését és az ahhoz kapcsolódó hálózatot. Az eset elemzéséhez felhasználtam a Magyar Termék (2012) kezdeményezés kapcsán online fellelhető cikkeket és dokumentumokat is. Ezek alapján állt össze a CSR hálózat, melyben elemeztem a kapcsolatok erősségét, a csomópontokat és a know-who, azaz a kapcsolati tőkéhez kötődő tudás áramlását.

A Forest Papír Kft. figyelemre méltó CSR tevékenységet folytat, a helyi akciók helyett egy kiterjedt, széles szereplői kört megmozgató CSR-hálózatot épített ki és sikeresen vont be több hazai vállalkozást, akiket a Forest partnereinek tekintek. A hálózat a Magyar Termék Nonprofit Kft. révén jött létre. A Magyar Termék a magyar termékek és termelés fellendítését célzó tanúsító védjegy. Ennek célja, hogy ismertté és elismertté tegye a magyar termékeket, felhívja a figyelmet a magyar termelőiparra, valamint keresletet generáljon a magyar termékek iránt. A Magyar Terméket önmagában CSR akciónak tekintem, mivel célja az értékteremtés és kézzel fogható előnyök megteremtése a hálózat résztvevői számára. Tovább menve, a Magyar Termék révén egy hálózat jött létre, mert számos más vállalkozást és piaci szereplőt tömörít és közöttük kapcsolatot teremt.

A CSR kapcsolati háló
A következőkben bemutatom a hálózatot, amelyben a Forest kezdeményező, koordináló, szervező és stratégiai szerepet tölt be. A nonprofit kft. elindulásához nélkülözhetetlen volt a vállalkozó saját kapcsolati hálója és ismertsége, amely megalapozta más vállalkozások csatlakozását a kezdeményezéshez. Leginkább azonban a profitszerzés és a nagyobb ismeretség elérése sarkallta a későbbi alapítókat arra, hogy csatlakozzanak a programhoz: a vállalkozások a kezdeményezésben rejlő közös erőforrások révén kívántak előrejutni és megvalósítani saját céljukat.

A vizsgált eset bemutatása
A Forest Papír Kft.-t 1994-ben alapította Bodrogai Ferenc vállalkozó. Fő tevékenysége a háztartás-higiéniai papírtermékek (szalvéta, papír zsebkendő, háztartási papírtörlő, toalettpapír) gyártása, feldolgozása és nagykereskedelme. Termékei az ország valamennyi jelentős áruházában megtalálhatók.

1. ábra. CSR kapcsolati háló
Üzleti Üzleti partnerek Partnerek
Független CSR Független CSR kezdeményezések kezdeményezések? ?

Társadalmi felelősségvállalás: az értékteremtés új formája…

113

Forest Papír Kft Forest Papír Kft.

Vízió Vízió Koordinálás Koordinálás

Kisebb Kisebb védjegyvédjegyhasználók használók
Közös Közös market marketing ing Fogyasztók Fogyasztók (országos (országos szinten) szinten)

Szervezés Szervezés

Magyar Termék Magyar Termék Nonprofit Kft. Nonprofit Kft.

Eladók, Eladók, forgalmazók forgalmazók

A kapcsolati háló (1. ábra) felrajzolása során a hálózatok elemzésének eszköztárát (Szabó, 2010) alkalmaztam, feltüntettem a hálózat legfontosabb szereplőit, az erős és gyenge kapcsolatokat, sűrűsödéseket, a hálózat csomópontjait. Három nagyobb csomópontot határoztam meg: a Forest Papírt, a Magyar Terméket, illetve a kezdeményezés első önálló projektjét. Ezt a Dél-Dunántúli régióban kívánja megvalósítani és továbbadni az ország bármely területére, ahogy az interjúalanyom fogalmazott, „mint kompakt, működőképes mintát”.

Magyar Magyar települések települések frakció frakció

Magyar családok családok frakció

Magyar frakció

Magyarország)
Rendezvény Rendezvény Szolgáltatók, Szolgáltatók, üzletlánc, üzletlánc, termelők termelők Ideológiai Ideológiai támogatás támogatás

Projekt Projekt (Észak(ÉszakMagyarország)

Mintaprojekt Mintaprojekt (Dél- Dunántúl) Dél-dunántúl ?

Civil Civil szervezetek szervezetek

„Legjobb „Legjobb gyakorlatok” gyakorlatok„ önkormányzatokönkormánynak

Csomópontok és szerepük a hálózatban
Forest Papír: A Forest jelentős szerepet tölt be a hálózatban, hiszen a Magyar Termék víziója itt született, itt zajlik a koordináció és a szervezés, valamint a közös marketing meghatározása, amelyet erős kapcsolatokként ábrázoltam. A háló feladata az értékteremtés és a fogyasztók elérése. Ez történhet az egyes vállalkozások által közvetlenül, illetve a közös marketingakció révén, amelyet a magyar termékek vásárlása adta értékekkel és tartalommal töltenek meg. Magyar Termék: Több akció kiindulópontja és kezdeményezője: a mintaprojekt, a jövőbeni észak-magyarországi projekt, a „Legjobb gyakorlatok” akció. Itt kizárólag erős kapcsolatokról beszélhetünk, de az egyes akciók között látszólag nincs kapcsolat, egymástól függetlenül, különböző szereplők bevonásával indulnak. Ez hiányosságként értékelhető, mivel így a kapcsolatok közti szinergiákat nem használják ki. A jövőbeni projekt struktúrájában a mintaprojekthez lesz hasonló, azonban új kapcsolatok kiépítését igényli, mivel célja a helyi termelés és gazdaság fellendítése.

zatoknak

Lobbi Lobbi (Állam) (Állam)
Oktatás Oktatás

Üzlethálózat Üzlethálózat

Minősítés Minősítés Dél- Dél-Dunántúli Dunántúli Turisztikai Turisztikai régió régió vezetősége Helyi turisztikai Helyi turisztikai szolgáltatók szolgáltatók Megjelenés Megjelenés Interaktív Interaktív honlap honlap

Helyi Helyi fogyasztók fogyasztók

vezetősége

Termelők Termelők

Mejelenés Megjelenés

Közvetlen vagy erős kapcsolat Közvetett vagy gyenge kapcsolat Akció Szereplő Marketingtevékenység Tudásáramlás (know-how)

Forrás: saját ábra

114 Közgáz diáktudós – Gazdasági-társadalmi fejlődés és fenntarthatóság

Társadalmi felelősségvállalás: az értékteremtés új formája…

115

Dél-dunántúli mintaprojekt: A legtöbb szereplő és kapcsolat a mintaprojekt alapján elemezhető: eljutunk a projekt építőköveiig, a helyi kistérségi termelőkig és a helyi fogyasztókig, akikre az akció irányul. Fontos a nagymértékű erőforráskoncentráció, a különböző szereplők hozzáadott tudásában és összekapcsolódásában, valamint a szinergiák és kapcsolatok kihasználására való törekvés. A helyi szereplők közötti közvetlen kapcsolatok azonban háttérbe kerülnek, mivel a termelők sem egymással, sem a fogyasztókkal nem lépnek kapcsolatba, így a mintaprojekt jelenti a közvetítő csatornát. Érdekesség, hogy az alapító kapcsolati tőkéje már csak közvetetten járul hozzá a projekt sikerességéhez.

összpontosul. Kiemelt szerepet kap a Forest kapcsolati tőkéje. A csatlakozó vállalatok kezdetben a vállalkozó személyes ismeretségi köréből kerültek ki. A vállalkozó, az alapítók, valamint a tagok személyes kapcsolatai a stratégiai döntések során a legfontosabb erőforrások, mind a megvastagított vonalak mentén koncentrálódnak.

Eredmények: Kapcsolatok kategorizálása egy mátrixban
A kapcsolati hálóból levezetve a kapcsolatok erőssége szerint megkülönböztethetünk erős és gyenge kapcsolatokat. Továbbá megfigyeltem, hogy egyes kapcsolatoknál a kapcsolati tőke koncentrálódik, míg más kapcsolatoknál a kapcsolati tőke hiánya figyelhető meg. Ezek alapján rajzoltam fel egy olyan mátrixot, melyben kategorizáltam a kapcsolatokat a kapcsolatok erőssége és a kapcsolati tőke koncentráltsága szerint. A következőkben értelmezem a kiindulási mátrixot és az abból levezetett eredményeket.
2. ábra. Kapcsolaterősség – know-who koncentrációmátrix Kapcsolati tőke Nem koncentrálódik Kapcsolat erőssége Gyenge vállalat – új projekt Koncentrálódik nem értelmezhető

A kapcsolati tőke és a tudás áramlása
Az elemzés részét képezte, hogy feltérképezzem a hálózatban a tudásáramlást és a know-who, azaz kapcsolatrendszer szerepét. A hálózatok kialakulása hiányos tudáson alapul (Håkansson, 2010), mivel egyetlen szereplőnek sincs teljes tudása, a hálózat szereplőinek összekapcsolódása, a kapcsolatrendszer révén tesznek szert ismeretre. A tudás ebben az értelemben a kapcsolati tőkéhez fűződik, ez a know-who. Olyan kapcsolatrendszer, melyen keresztül a vállalkozó információkhoz és erőforrásokhoz juthat, egyúttal kommunikálhat a piaccal. A tudás átadásával megnő az erőforrásokhoz való hozzáférés lehetősége, lehetővé válik a feladatok és a költségek megosztása. A kapcsolati tőke áramlását megvastagított vonallal jelöltem a hálózatban (1. ábra), a koncentráltságának köszönhetően az információ és a kapcsolati tőke is a csomópontokban

Erős

vállalat – fogyasztó vállalat – partnerek

116 Közgáz diáktudós – Gazdasági-társadalmi fejlődés és fenntarthatóság

Társadalmi felelősségvállalás: az értékteremtés új formája…

117

Abból indultam ki a mátrix felrajzolásakor, hogy az kiindulópontként szolgáljon a vállalkozás számára, hogy a kapcsolati háló alapján a kapcsolatait kategorizálja. A mátrix szerint a vállalkozás számára legkedvezőbb kapcsolattípus, ha erős kapcsolatokat alakít ki, amelyekben koncentrálódik a knowwho. Ezek a kapcsolatok jelenleg azok, amelyek a vállalkozás és a partnerek között születnek az új akciók indítása vagy a meglévők szervezési, valamint a stratégiai jellegű döntések kapcsán. Gyenge kapcsolatra és egyidejű know-who koncentrációra a hálózatban nem találtam példát. Másik esetben az erős a kapcsolatra és a nem koncentrálódó know-whora példa a fogyasztó-vállalat kapcsolat. A fogyasztóval erős kapcsolat alakult ki, mivel a kezdeményezés elsősorban őket szólítja meg, de kevéssé vannak bevonva magának a hálózatnak a működésébe. A negyedik lehetőség, amikor az egyes szereplők között a kapcsolat gyenge és a kapcsolati tőke sem jelentős. Tipikusan egy-egy új projekt elindulása és a kezdeti bizonytalanság kapcsán értelmezhető ez az állapot. Még nem tudjuk, hogy a hálózat milyen mértékben tud kapcsolati tőkét mozgósítani, és hogy a potenciális szereplőkkel milyen erősségű kapcsolat kialakítására lesz lehetőség. A kategorizáláson túl a mátrix döntési eszköz is, mivel megteremti a lehetőségét annak, hogy az egyes kapcsolatkategóriákra konkrét akciókat és CSR stratégiákat alakítsunk ki. Lehetséges CSR stratégiák a kapcsolaterősség – know-who mátrixban A kapcsolaterősség – know-who mátrix alapján specifikus CSR stratégiákat alakítottam ki, amelyek minden esetben az

adott kapcsolatokra értelmezhetők. A stratégiákat a 3. ábra szemlélteti, melyek nem jelentenek kizárólagosságot, hiszen minden kapcsolat esetében más- más stratégia lehet hatékony.
3. ábra. CSR kapcsolati stratégiák Kapcsolati tőke Nem koncentrálódik Kapcsolat erőssége Gyenge új potenciál Koncentrálódik erősítés

Erős

allokáció

gondozás

A gondozás stratégiája az egyszerre koncentrált és erős kapcsolatokra vonatkozik. E kapcsolatok a CSR akciók működése szempontjából elengedhetetlenek, a hálózat stabilitását jelentik és alapot adhatnak az új CSR jellegű tevékenységek és akciók bevezetésének. A gondozás utal arra, hogy fontos a folyamatos kapcsolattartás, a rendszeres információcsere és egyeztetés, hogy a kapcsolatok magas szinten tarthatók legyenek. Az erősítés stratégiája a gyenge, de koncentrált kapcsolatokra vonatkozik. A magas know-who miatt ezekben a kapcsolatokban lehetőség van arra, hogy egy nagyobb erősségű állapot felé mozduljanak el. Ennek érdekében a kapcsolat erősségére kell gondot fordítani, a kapcsolatok rendszeresebbé, gyakoribbá tételével és a szereplők nagyobb mértékű bevonásával. Az allokáció a kapcsolati tőke allokációjára és átcsoportosítására vonatkozik, például a vállalat és a fogyasztó esetére.

118 Közgáz diáktudós – Gazdasági-társadalmi fejlődés és fenntarthatóság

Társadalmi felelősségvállalás: az értékteremtés új formája…

119

Előnyös lehet a kapcsolati tőke allokációja a fogyasztók vagy egyéb szervezetek irányába azért, hogy még inkább érdekeltté tegyék őket a kezdeményezés sikerességében. Például úgy, ha saját közösségükben terjesztik és kommunikálják az adott CSR akciót, így potenciális partnereket szólíthatnak meg, akiket a kezdeményezés önmagában nem ért volna el. Új potenciált hordoznak azok a kapcsolatok, amelyek gyengének mondhatók és a know-who koncentrációjuk sem jelentős, de lehetőség van mindkét dimenzió erősítésére. Ehhez szükség van egyrészről a szálak szorosabbra vonására, illetve a kapcsolati tőke kiterjesztésére az új kapcsolatok bevonásával. Az allokáció és az erősítés eszköztára egyszerre vagy szimultán alkalmazható ebben az esetben. Általánosságban megállapítható a mátrix kapcsán, hogy ahhoz, hogy a vállalkozások képesek legyenek CSR stratégiákat megvalósítani, ahhoz mélyrehatóan ismerniük kell kapcsolataikat, azok erősségét és azt, hogy hol rejtenek nagy kapcsolatitőke-potenciált. A kapcsolatok ilyen módú bekategorizálása teremti meg a stratégiák kialakításának lehetőségét. Ez a megközelítés a társadalmi felelősségvállalás egy új megközelítése, amely a kapcsolatok kiaknázásának stratégiájára épít. Ehhez a kapcsolati háló felrajzolása is segítséget nyújt.

Összegzés
A tanulmány egy vállalkozás CSR kapcsolati hálóját vizsgálta meg. A CSR hálózat az értékteremtés egy új, hálózatos formája, amely révén a vállalkozás a kezdeti erőforráshiányból kapcsolati tőkét kovácsolt. A CSR hálózat hozadéka, hogy hozzá-

járult a vállalkozás versenyképességének, alkupozíciójának megerősödéséhez és a vállalkozó szerint egy stabil vevőkör kialakulásához. A kapcsolatrendszer hozzájárult a Forest erős tárgyalópozíciójához, a többi vállalat és szereplő számára megteremtette a közös érdekérvényesítés lehetőségét. Az eset rávilágít arra, hogy egy vállalkozás miként tud a saját erejéből egy stabil hálózatot kiépíteni, annak előnyeit kihasználni és mindez hogyan teremt értéket a vállalkozás vagy a fogyasztók szintjén. A tanulmány főbb eredményei a következőkben foglalhatók össze: – A Forest Kft. és a Magyar Termék kezdeményezés kapcsolatainak feltérképezése és a kapcsolati háló felrajzolása, mely egy stabil, különböző kapcsolattípusokat tartalmazó struktúra. A CSR kapcsolati háló kiindulási pontja a kapcsolatok kategorizálásának, amely lehetővé teszi a tudatosabb kapcsolatépítést. – A kapcsolattípusok CSR stratégiák kidolgozására adnak lehetőséget. A stratégiák megfogalmazásával a kapcsolati háló működésének eredményesebbé tétele és a lehetőségek jobb kihasználása valósul meg. – A tanulmány rávilágított a hálózatok fontosságára a CSR-kezdeményezések terén. A háló kapcsolódásainak feltérképezése a vállalkozó számára is hasznos, mivel így célzottabban építheti ki kapcsolatait és alakíthatja a hálózatot a Magyar Termék kezdeményezés révén. A hálózat elemzése lehetővé teszi, hogy célzott stratégiákat valósítsunk meg, ami összhangban van Porter és Kramer (2006) a stratégiai CSR-ral kapcsolatos megállapításaival, mi-

120 Közgáz diáktudós – Gazdasági-társadalmi fejlődés és fenntarthatóság

Társadalmi felelősségvállalás: az értékteremtés új formája…

121

szerint a CSR mindennapi működésbe való beépítésével, az érintettekkel való kapcsolat kiépítésével, versenyelőnyre lehet szert tenni.

Porter, M. E. – Kramer, M. R. (2006): Strategy & Society: The link between competitive advantage and corporate social responsibility. Harward Business Review, Vol. 84 No. 12, 78–92. Russo, A. – Perrini, F.(2010): Investigating stakeholder theory and social capital: CSR in large firms and SMEs. Journal of Business Ethics, Vol. 91 No. 2, 207–221. Szabó Zsolt Roland (2010): Hálózatok vezetői nézőpontból. In: Balaton Károly (szerk, 2010): Stratégiai menedzsment, Aula Kiadó, Budapest.

Köszönetnyilvánítás
Köszönöm konzulensemnek, Szabó Zsolt Rolandnak, hogy tanácsaival és meglátásaival támogatta a tanulmány megszületését. Hálás vagyok a TÁMOP-4.2.1.B-09/1/KMR-2010-0005 azonosítójú projektjének is, amelynek keretében ez a tanulmány elkészült.

Interjúk
Bodrogai Ferenc (2012), a Forest Papír Kft. ügyvezetője, 2012. március 19.

Felhasznált források
Aldrich, H. E. – Zimmer C. (1986): Entrepreneurship through social networks. In: Sexton, D. – Smilor, R. (szerk., 1986): The Art and Science of Entrepreneurship, Ballinger: New York. 3–23. Cohen, B. – Greenfield, J. (1998): Ben & Jerry’s Double-Dip: Lead with your values and make money too. Simon & Schuster. Fuller, T. – Tian, Y. (2006): Social and symbolic capital and responsible entrepreneurship: an empirical investigation of SME narratives. Journal of Business Ethics, Vol. 67 No. 3, 287–304. Håkansson, H. (2010): Határtalan hálózatok – Az üzleti kapcsolatok menedzsmentjének új szemlélete. Alinea Kiadó, Budapest. Hortoványi Lilla (2010): Vállalkozó vezetés Magyarországon. Vezetéstudomány, XLI. évf. 4. sz. 21–31. Jenkins, H. (2006): Small business champions for corporate social responsibility. Journal of Business Ethics, Vol. 67 No. 3, 241–256.

Honlapok
Magyar Termék honlapja (2012): www.amagyartermek.hu, Letöltés: 2012. február 15.

A tanulmány a szerző Kapcsolati tőkéből felelősség című tudományos diákköri dolgozata alapján készült. Konzulens: Szabó Zsolt Roland A dolgozat a BCE Közgáz Campus 2012. évi Tudományos Diákköri Konferenciáján a Stratégiai menedzsment szekcióban I. helyezést ért el.

Similar Documents

Premium Essay

Mgmt1001

...The issue of corporate social responsibility (CSR) has become an increasing concern among individuals and society. CSR has thus become an integral part of arguably most businesses in light of topical issues. However, much skepticism towards businesses’ agendas underpinning their CSR initiatives is abounding. This may be justifiably so. Evidence suggests that CSR initiatives undertaken by both large businesses as well as small and medium enterprises (SME) are largely resultant of strategic and profit driven imperatives rather than humanitarian and altruistic aspirations. This essay will explore the underlying factors that compel Australian businesses’ CSR ventures by analysing their stances on CSR as well as extrinsic drivers of CSR, further citing CSR’s pertinence to businesses’ financial performance, hence evincing that altruistic reasons are not the foremost impetus for the undertaking of CSR for corporations in Australia. Definitions of CSR differ widely in literature (Truscott, Bartlett & Tywoniak, 2009). This essay will draw upon Carroll’s (1979) construct of CSR, comprising of economic, legal, ethical and discretionary responsibilities assumed by business entities, as a yardstick in determining the degree of CSR undertaken by firms. Economic dimensions of CSR encompass profit generation through effective business management, legal dimensions entail compliance with codified law, ethical dimensions embody adhering to ethical and moral parameters and discretionary dimensions...

Words: 1293 - Pages: 6

Premium Essay

Csr Comapny Details

...387 From supply chains to value chains: A spotlight on CSR Malika Bhandarkar and Tarcisio Alvarez-Rivero* 1. Introduction Corporate social responsibility (CSR)1 has become a hot topic in boardrooms across the world. Changes in corporate value systems are being driven by pressures from different actors, including governments, consumers, non-governmental organizations (NGOs) and institutional investors (diagram 1). Multinational corporations (MNCs) have operations spread across the globe, relying on both foreign affiliates and arm’s-length suppliers arrayed along global supply chains, many of which encompass developing countries. What then does the growing CSR movement mean for developing country producers? The chapter addresses this question. Diagram 1 Institutional Investor Tier I Tier II Tie r III NonGovernmental Organization Multinational Corporation Supply Chain, consisting of: Consumer Government CSR has relevance to many facets of a corporation’s operations. Strong CSR policies can help to recruit the right people for the job, keep attrition rates low by promoting a “feel good” quotient, improve corporate image, prepare for future regulation, empower “soft” laws (Vogel, 2005, p.162), appease green customers, and convince institutional investors that the corporation is following sustainable practices that positively impact the bottom line. * Policy Integration and Analysis Branch, Division for Sustainable Development, UNDESA...

Words: 8922 - Pages: 36

Premium Essay

Literature Review

...About CSR Practices: A Literature Review Kavitha W * and Anita P ** Corporate Social Responsibility (CSR) is now prominent and evident more than ever due to the emphasis laid on businesses regarding environmental, social and ethical issues. The level of CSR activities of the firms is made known to public only through the disclosures. This paper reviews the literature on CSR disclosures and the effect of these disclosures. There are various factors which determine the extent of disclosures like the size of the firm, industry, high visibility, etc. Introduction Corporate Social Responsibility (CSR) is now prominent and evident more than ever due to the emphasis laid on businesses regarding environmental, social and ethical issues. This is because over the recent years, there have been social, political and economic pressures on corporate management to pay attention on social and environmental consequences of corporate activities. These pressures motivated the corporate management to actively participate in a wide range of social welfare activities. CSR now-a-days covers almost all issues like the use of child labor; inequality of employment; environmental impact; involvement in local community; products’ safety; company cultures; brand image and reputation. Apart from this, companies are now disclosing these activities in their annual reports, and one of the parameters to judge the performance of a company is CSR reporting. Corporate Social Responsibility CSR is defined...

Words: 28706 - Pages: 115

Premium Essay

Business Ethics

...Small business social responsibility: Expanding core CSR theory Laura J. Spence Abstract This paper seeks to expand business and society research in a number of ways. Its primary purpose is to redraw two core CSR theories (stakeholder theory and Carroll’s CSR pyramid), enhancing their relevance for small business. This is done by the application of the ethic of care, informed by the value of feminist perspectives and the extant empirical research on small business social responsibility. It is proposed that the expanded versions of core theory have wider relevance, value and implications beyond the small firm context. The theorization of small business social responsibility enables engagement with the mainstream of CSR research as well as making a contribution to small business studies in scholarly, policy and practice terms. Key words: corporate social responsibility, ethic of care, feminist ethics, small and medium sized enterprises (SMEs), small business, Carroll’s pyramid, stakeholder theory. Correspondence: Laura J. Spence, PhD. Professor of Business Ethics. Director, Centre for Research into Sustainability, School of Management, Royal Holloway, University of London, Egham, Surrey, TW20 0EX, UK. Laura.Spence@rhul.ac.uk Acknowledgements: With sincere thanks to the special issue editors and reviewers, Kate Grosser and Dirk Matten for their insightful comments in the development of this paper. Introduction Small business social responsibility - whether it be a software...

Words: 12529 - Pages: 51

Premium Essay

Tax Planning

...REPORT Corporate Social Responsibility: Innovation and Business Skills Australia March 2011 Better business through innovation... Acknowledgements IBSA wishes to acknowledge the work of the project team who have prepared this report. CSR Sydney www.csrsydney.com David Morrissey Franziska Kleedehn Sustainability Learning Institute Bruce McKenzie Cheryl Hardie Ian Hardie Andrew McKenzie Damian Collins www.sustainabilitylearning.com.au IBSA is grateful to the large number of people and organisations who have supported IBSA in this project and who participated in workshops and in other ways contributed their time and insights. For further information about this report or any other work being undertaken by Innovation & Business Skills Australia Ltd, please visit www.ibsa.org.au. Innovation & Business Skills Australia Ltd Level 11, 176 Wellington Parade East Melbourne VIC 3002 Australia P +61 3 9815 7000 F +61 3 9815 7001 E reception@ibsa.org.au W www.ibsa.org.au This work has been produced with the assistance of funding provided by the Commonwealth Government through the Department of Education, Employment and Workplace Relations (DEEWR). The views expressed in this work do not necessarily represent the views of DEEWR. In addition, DEEWR does not give warranty or accept any legal liability in relation to the content of this work. © IBSA 2011 No material contained within this publication may be reproduced in full or in part without the...

Words: 14126 - Pages: 57

Premium Essay

International Management: Managing Across Borders and Cultures, Text and Cases, Seventh Edition

...China and India and other emerging economies such as those in Africa, and the expansion of the EU; the globalization of human capital; and the esca- lating effects of Information Technology and the global spread of e-business. We follow these trends and their effects on the role of the international manager throughout the book. For exam- ple, in Chapter 6 we focus further on strategies for emerging markets, while also dealing with changing strategies to respond to economic decline around the world and an increasing level of nationalism in some industries; we have a section on “Using E-Business for Global Expansion” as well as discussing “born global” companies. In Chapter 7, we added a section on strategies for SMEs and a new section on “Value Creation in Alliances.” We have condensed some research material in Chapter 3, while adding a new cultural profile on Latin America and expanded the one on Germany. In Chapter 2 we lead into another contemporary...

Words: 1340 - Pages: 6

Premium Essay

Corporate Social Responsibility

...Corporate Social Responsibility An Implementation Guide for Business Paul Hohnen, Author Jason Potts, Editor Corporate Social Responsibility An Implementation Guide for Business Paul Hohnen, Author Jason Potts, Editor ii Corporate Social Responsibility: An Implementation Guide for Business © 2007, International Institute for Sustainable Development The International Institute for Sustainable Development contributes to sustainable development by advancing policy recommendations on international trade and investment, economic policy, climate change and energy, measurement and assessment, and sustainable natural resources management. Through the Internet, we report on international negotiations and share knowledge gained through collaborative projects with global partners, resulting in more rigorous research, capacity building in developing countries and better dialogue between North and South. IISD’s vision is better living for all—sustainably; its mission is to champion innovation, enabling societies to live sustainably. IISD is registered as a charitable organization in Canada and has 501(c)(3) status in the United States. IISD receives core operating support from the Government of Canada, provided through the Canadian International Development Agency (CIDA), the International Development Research Centre (IDRC) and Environment Canada; and from the Province of Manitoba. The Institute receives project funding from numerous governments inside and outside Canada,...

Words: 41123 - Pages: 165

Premium Essay

Corporate Social Responsibility

...Corporate Social Responsibility An Implementation Guide for Business Paul Hohnen, Author Jason Potts, Editor Corporate Social Responsibility An Implementation Guide for Business Paul Hohnen, Author Jason Potts, Editor ii Corporate Social Responsibility: An Implementation Guide for Business © 2007, International Institute for Sustainable Development The International Institute for Sustainable Development contributes to sustainable development by advancing policy recommendations on international trade and investment, economic policy, climate change and energy, measurement and assessment, and sustainable natural resources management. Through the Internet, we report on international negotiations and share knowledge gained through collaborative projects with global partners, resulting in more rigorous research, capacity building in developing countries and better dialogue between North and South. IISD’s vision is better living for all—sustainably; its mission is to champion innovation, enabling societies to live sustainably. IISD is registered as a charitable organization in Canada and has 501(c)(3) status in the United States. IISD receives core operating support from the Government of Canada, provided through the Canadian International Development Agency (CIDA), the International Development Research Centre (IDRC) and Environment Canada; and from the Province of Manitoba. The Institute receives project funding from numerous governments inside and outside Canada,...

Words: 41123 - Pages: 165

Premium Essay

Csr Activities

...A Developing Country Perspective of Corporate Social Responsibility: A Test Case of Bangladesh Ali Quazi, The University of Newcastle Ziaur Rahman, IITM, Bangladesh Byron Keating, University of Wollongong Abstract The ‘social contract’ between the corporation and the community is of critical importance. The motivations for these contracts are continuously being revisited to understand how CSR programs can nurture and contribute to the growth of firms. While CSR issues are attracting a great deal of attention in the developed world, there is a need for more research into CSR in the developing world. This paper considers the CSR practices of a small sample of multinational corporations (MNCs) and local firms in Bangladesh to better understand this situation. Introduction Corporate social responsibility (CSR) has generated significant debate in academic and corporate circles in recent times. This debate acknowledges the importance of CSR in the first-world, but raises questions regarding the extent to which corporations operating in developing countries have CSR obligations (Jamali and Mirshak, 2007). Conventional wisdom suggests that CSR is more relevant to corporations operating in the developed countries due to elevated community expectations of socially responsible behaviour. In contrast there is also a belief that societal expectations in the developing countries mainly centre on economic growth; therefore relegating CSR to be of lesser importance to the society and...

Words: 2454 - Pages: 10

Premium Essay

Summary of Chapter

...inefficient use of capital was covered up by the availability of easy money from governments, optimistic foreign investors lured by the emerging markets. The system could not keep up the pretence as it became sensitive to a downturn in the economic cycle which hit the region in 1997. → End of easy money and beginnings of reforms. 4. After 1997, reforms: • Improvements to accountability and disclosure in the financing of industry • Reduction of favoritism and corruption during control of licenses and capital • Opening of markets to foreign competition • Adoption of international standards in accounting, trading, IPR • General rise in professionalism in management and administration • Adoption of democratic processes in politics • Notion of CSR Important point: this does not mean that these countries will converge to a Western formula. They will converge to some degree but then remain distinct and true to themselves → continuing variety of the region’s business systems. What is a business system? = A complex...

Words: 9679 - Pages: 39

Premium Essay

Comperative Study of Corporate Social Activities of Bank and Non Bank Financial Institute

...Comperative Study of Corporate Social Activities of Bank And Non Bank Financial Institute Executive Summery This paper deals with some banks & non-banking financial institutions which are performing CSR. It is the continuing commitment by business to behave ethically and contribute to economic development while improving the quality of life of the workforce and their families as well as of the local community and society at large. It would be give strategic, longer run competitive advantage for banks and non-banking financial institutions in Bangladesh to embrace CSR in their management approaches and operations, with initiatives chosen in broad-based, extensive stakeholder engagement. Corporate social responsibility may help to establish clear boundaries among the different interests of the groups like shareholders, citizens, providers, and customers. In this paper, we will describe, analyze, and formalize the critical responsibility parameters, as well as the variables that shape them. Introduction The title of our term paper is “Comparative Study on the Corporate Social Responsibility Performing by Banking, Non-Banking Financial Institutions” . Globally, the notion of Corporate Social Responsibility (CSR) is fast gaining acceptance as the contribution that businesses can and should make voluntarily...

Words: 17168 - Pages: 69

Premium Essay

Promotional Activities of Bank

...1.0 Introduction 1.1 Origin of the Report The report has been prepared as a requirement for the completion of BBA Degree and course BUS 498, Project Work, SSM Sadrul Huda, course instructor, assigned to do an analysis report on “Promotional Activities of different private banks in Bangladesh”. For this purpose I, Mustafizur Rahman, ID – 2007-1-10-097 choose to prepare this report on Promotional Activities of 5 different private banks. The date of submission of the report is April 28, 2011. 1.2 Background Promotion is a form of corporate communication that uses various methods to reach a targeted audience with a certain message in order to achieve specific organizational objectives. Nearly all organizations, whether for-profit or not-for-profit, in all types of industries, must engage in some form of promotion. Such efforts may range from multinational firms spending large sums on securing high-profile celebrities to serve as corporate spokespersons to the owner of a one-person enterprise passing out business cards at a local businessperson’s meeting. Like most marketing decisions, an effective promotional strategy requires the marketer understand how promotion fits with other pieces of the marketing puzzle (e.g., product, distribution, pricing, target markets). Consequently, promotion decisions should be made with an appreciation for how it affects other areas of the company. 1.3 Objectives of the Study: Objectives of Marketing Promotions The most obvious objective...

Words: 14662 - Pages: 59

Premium Essay

Goldman Sachs Case Study

...It further reports that we no longer can maintain a fragmented, reactive approach to sustainability and CSR activities. "Companies can choose to see this agenda as a necessary evil—a matter of compliance or a risk to be managed while they get on with the business of business—or they can think of it as a novel way to open up new business opportunities while creating value for society." Now, taking the perspective of Goldman Sachs, they very beautifully state that the social responsibilities of a company is not just about reducing environmental footprint. They emphasize on a research at both the corporate and university level that we are at the doorstep of this next generation of employees and consumers that have specific needs at work and which are significantly different from the previous generations. Amongst these is a desire to align personal and corporate values. In order to attract and retain this group, they believe that companies need to provide rewards beyond financial gain. Other examples : This paradigm market shift towards understanding its social responsibilities is reflected in the practices of many of the Fortune 500...

Words: 6717 - Pages: 27

Premium Essay

Case Studies - Csr in Pakistani Perspective

...Case studies - CSR in Pakistani perspective A selection of companies based on as a sample on various industries of Pakistan. 1. Citizen-Police Liaison Committee ( CPLC) 2. National Refinery Limited 3. Pakistan Petroleum Limited 4. Shell Pakistan 5. Pakistan State Oil (PSO) 6. Pak-Arab Refinery Company Limited 7. Sui Southern Gas Company ( SSGC) 8. Askari Commercial Bank Limited 9. Khadam Ali Shah Bukahari (KASB) Securities 10. The Bank of Punjab 11. First Woman Bank Limited ( FWBL) 12. Dollar East Exchange Company (PVT) Limited 13. Cresent Steel and Allied product Limited ( CSAPL) 14. ICI Pakistan Limited 15. Engro Chemical Pakistan Limited 16. Soccer Ball industry of Pakistan 17. Unilever Pakistan limited 18. National Foods Pakistan Limited 19. Proctor and Gamble Pakistan 20. Geo TV Citizen-Police Liaison Committee (CPLC): CPLC is a joint venture of the private and the public sectors. The few concerned and compassionate citizens, initiated in 1989 to establish the CPLC, which is over the period, become an important component of police system in Karachi. Rooted in the business community and dependent largely on private donations and on the volunteer work of business community. It conduct crime analysis, plays an important role in the investigation of kidnappings, and provides a range of police related services directly to poor and rich alike without any discrimination.[1] So in this way CSR motivate citizen to support police in fighting crime, after...

Words: 7465 - Pages: 30

Premium Essay

Corporate Governance on Small-and-Medium Entreprises

...business. Generally speaking, corporate governance deals with interaction and relationship between business management, board of director, shareholders, and other stakeholders in the business (Abor and Adjasi, 2007). Quality and existence of the business could be determined by well-implemented corporate governance. In the practice, good corporate governance is an issue of big businesses, not for small medium enterprises (SMEs). But the fact said, SMEs contributed about more than 90% of the economic development. It is contradictory with the other fact that most SMEs could only last for ten years, before they went bankrupt. Most of the studies about corporate governance focused more on the implication of corporate governance in the big businesses (Memili, 2011; Culasso et al., 2012). There are still relatively less researches talking about corporate governance’s implementation in SMEs comparing to in the big ones (Johannison dan Huse, 2000; van den Heuvel et al., 2006). Therefore, this research aims to study the implementations of corporate governance in SMEs, and specifically comparing those implementations in family business and in nonfamily business. Aspects that would be used in analyzing the implementation are five aspects contained in Indonesia Code of Good Corporate Governance 2006, which are transparency, accountability, responsibility, independency, and fairness. To strengthen the analysis, basic characteristics of both type of business would be also used, which are ownership...

Words: 9253 - Pages: 38