Free Essay

Kursinis Naujo Produkto Ivedimas

In:

Submitted By 7fac7or
Words 4344
Pages 18
TARPTAUTINĖ TEISĖS IR VERSLO AUKŠTOJI MOKYKLA
VADYBOS FAKULTETAS
REKLAMOS VADYBOS KATEDRA

REKLAMOS TECHNOLOGIJŲ STUDIJŲ PROGRAMA
Ištęstinių studijų skyriusskyrius
IV kursas
RTi 9/1 grupė

PSICHOLOGINIO POVEIKIO METODŲ TAIKYMAS KURIANT PRODUKTO (PASLAUGOS) REKLAMOS KAMPANIJĄ

Kursinis darbas

Studentas Aivaras Gudauskas

Kursinio darbo vadovė Lektorė Kairienė Lijana

Vilnius, 2013

Turinys Įvadas 3 1.Reklamos psichologinio poveikio bei veiksmingumo tyrimo metodų analizė 4 2.Psichologinio poveikio tyrimas – jo metodai 6 2.1 Subjektyvus tikrinimo metodas 7 2.2 Stebėjimų metodas 8 2.3 Aktyvusis metodas 8 3. Acme naudojami psichologiniai reklamos metodai įvedant naują produktą „PeanutMouse“. Analizė 8 3.1 Delfi.lt straipsnis apie „PeanutMouse“ 11 3.2 Reklama socialiniuose puslapiuose 13 3.3 Plakato analizė 14 3.3.1 Plakato spalvinė gama 15 3.4 Viešas pristatymas 16 4. Kiekybinė apklausa: vartotojų požiūris į Acme produkcija, „PeanutMouse“ ir reklamos psichologinį efektyvumą 17 Išvada 24 Literatūros sąrašas 25 Šaltiniai 25 Priedai 26

Įvadas

Reklama tai prekybininkų, paslaugų teikėjų "gelbejimosi ratas", nes sparčiai kylant pasiūlai vartotojai yra užversti pasirinkimo įvairove. Todėl šis amžius galima sakyti yra "Reklamos amžiumi", reklamos būdų vis daugėja, informacijos sklaidos šaltinių daugėja. Tereikia metodo - būdo kaip priversti vartotoją atkreipti dėmesį bent jau į reklamą (o gal ir į patį produktą, paslaugą). Reklamos psichologija – kaip yra paskės Coolidge'as "stipriausias poveikis pritaikantis ir kečiantis (mūsų) įpročius ir gyvenimo būdus, įtakoja tai ką mes valgome, kaip rengiames, ką dirbame ir ką žaidžiame visoje visuomenėje." (Journal of Personality and Social Psychology
1985, Leidinys«, Nr. 3, 586-597 Copyright 1985 by the American Psychological Association, inc "Appeals to Image and Claims About Quality: Understanding the Psychology of Advertising Mark Snyder and Kenneth G. DeBono University of Minnesota" 568psl. ) Mus supančioje visuomenėje informacijos srautas tolygus "komputerio kompiliuojamos informacijos greičiui", todėl suvokti viską tiesiog neįmanoma. Todėl reklama reikalauja priemonių padedančių atkreipti į ją dėmesį. Dabartinės reklamos agentūros nadoja jau gerai žinomus metodus, kurie veikia nuo pat reklamos pakilimo. Kaip mano pasirinktoje temoje meginsim panagrinėti, kokius metodus naudoja įvedant naują produktą . Kuris neturi jokios reputacijos ir nedaug vartotojų susidarę nuomonę apie patį produktą Lietuvoje.

Darbo tema - reklamos psichologinių metodų taikymas įvedant naują produktą (paslaugą) į rinką.

Darbo tikslas – ištirti psichologinių reklamos metodų taikymą rinkoje įvedant naują Acme produktą "PeanutMuose" praktiniais pavyzdžiais.

Darbo keliami uždaviniai:
Išnagrinėti reklamos psichologinius metodus teoriniu aspektu.
Psichologinių medodų efektyvumą naudojamų reklamoje bei jų tyrimai.
Kokius metodus taiko naujajam Acme produktui „PeanutMouse“.
Atlikti vartotojų kiekybinę apklausą ir išsiaiškinti koks vartotojų požiūris į Acme produktą „PeanutMouse“ ir reklamos psichologinį efektyvumą.

Tyrimo objektas - respondentai nuo 18 metų, vartojantys ar žinantys Acme produkciją.

Tyrimo problema - Acme produkcija ir pats brand'as yra gerai žinomas Lietuvoje bei turi platų asortimetą smulkios buitinės technikos, IT ir apšvietimo. Reklamos dažniausiai pasiekia vartotoją viešaisiais ryšiais (PiaR'ais), internetine reklama, bei šiuo metu ir išskirtiniu produktų dizainu. Acme populiariausia tarp vidutines pajamas gaunančių vartotojų ir tarp 18-28 metų amžiaus. Todėl visos reklamos orentuotos į jaunimą. Ir naujasis Acme šūkis yra "Right Now", kurį galima traktuotį kaip "jaunatvišką veržlumą ir atlikti viską dabar" arba kad "ateitis jau čia", na kiekvienam žmogui kelia jam artimas asociacijas. Atsižvelgiant į šią situaciją, nuspręsta atlikti tyrimą bei tyrimo analizę, kurios dėka būtų išsiaiškintas Acme vardo ir naujojo produkto "PeanutMouse" reklamos efektyvumo poveikis psichologiniu aspektu vartotojų pasirinkimui. 1.Reklamos psichologinio poveikio bei veiksmingumo tyrimo metodų analizė

Psichologinio poveikio metodai literatūroje linksniuojmai gana dažnai ir atrodo gana paprasti ir lengavai panaudojami. Bet praktikoje naudojant ir diegiant juos yra sudetingiau. Pačius metodus dažniausiai išskiria i 6 pagrindinius.

Įtaiga – dažniausiai sutinkamas metodas praktikoje. Įtaiga, arba sugestija (lot. suggestio) - tai tiesioginis, neargumentuotas žmogaus poveikis kitam žmogui arba žmonių grupei. Ji naudojama pasitelkiant gerai žinomus (autoritetingus) šaltinius, asmenis. Žmogus jos paveiktas priėma dažniausiai ne pačio priimtus sprendimus, o pateiktus reklamoje ar gaunant informacija iš konkretaus informacijos šaltinio. Vartotojo apsisprendimas būna staigus ir neapgalvotas.

Mano manymų tokia reklama veiksmingiausia tokiose vietose, kur yra prekiaujama pačiu produktu (paslauga). Kaip elementarus pavyzdys dažniausiai sutinkamas Lietuvoje (mini stebėjimo tyrimą atlikau pats apsipirkinėdamas Kauno Akropolio Maksimoje pačio tyrimo trukmė 45min, bet per šį trumpa laiką reklama "suveikė" 6 kartus ): prekybos centruose pakabinamas televizorius virš reklamuojamų prekių ir rodomas trumpas "įtaigus" reklaminis klipukas. Neretai pastebėdavau kaip senyvo ir vyresnio amžiaus žmonės stabtelėdavo priešais tokį televizorių pažiūrėdavo ir įsidėdavo prekę i pirkinių krepšį tai trukdavo tikrai trumpą laiką. Vidutiniška šito klipuko trukmė 10s, o pirkėjo apsisprendimas trukdavo vos 3s. Gana efektyvus būdas.

Mėgdžiojimas – tai pakankamai stiprus metodas, veiksmingiausias žemesnio luomo žmonėms. Daug žmonių mėgsta sekti kitų pavyzdžiu: rengtis, maitintis, perimti vaikščiojimo manieras, gyvenimo būdą, važinėti tik tam tikros markės automobiliu, atostogauti egzotiškuose kraštuose ir t.t. Kadangi jie bando įsijausti - mėgdžioti, aukštesniojo luomo žmones. Pats susižavėjimas yra nevalingas, ir dažniausiai nesąmoningas tai priklauso nuo pačio individo psichinės būsenos.

Kaip pavyzdžiu galiu pateikti elementarią reklamą (Reklama „Antonio Banderas“), kuri turi akivaizdų šį metodą. Visi žinom kvepalų industriją. Būtent joje labiausiai turbūt ir yra naudojamas megdžiojimo metodas kadangi dauguma kvepalų reklamos nufilmuotos su garsiais ir žinomais žmonėmis. Antonio Banderas – visi išgirdę šį vardą susidaro tikro vyro vaizdinį. Ir visi kas nors kiek prijaučia šiam jausmui įsigyja būtent jo vardinio brand’o kevepalus. Būtent tokia taktika manipuliuojame žmogaus svajonėmis, „priverčiame“ patikėti, kad pasinaudojus viena ar kita preke ar paslauga jis taps panašus į sektiną pavyzdį.

Reklama antonio banderas

Užkratas – tai pats sudetingiausias metodas. Jį sunku sukurti, nes jis nepriklausomas nuo pačios reklamos. Dažniausiai galime paaiškinti kaip bandos jausmą tarp vartotojų. Tai toks reiškinys, kurį lengva pamatyti, bet neįmanoma paaiškinti.
Įtikinimo metodas – tai labai plačiai naudojamas metodas. Argumentuojan vartotojui stipriąsias produkto savybes, galbūt palyginant su konkurentų produktu (analogais). Tai tarsi teisiškas konkurentų menkinimas. Dažnai sutinkamas parodose, degustacijose, aktyviuose pardavimuose... Ten kur galime reklamuojant iškarto parduoti prekę.
Įvaizdis – tai atsitiktinai arba tikslingai sukurta asocijacija ar pojutis. Visa tai atspindi nuomonę vartotojų pasąmonėje.

Mūsų rinkoje dažniausiai pirma sukuriamas įvaizdis, po to leidžiamas produktas masinei prekybai. Nors įvaizdis tai sunkiausiai išdirbamas psichologinis metodas reklamoje. Reklamos praktika rodo, kad tai ilgas procesas. Ne retai įvaizdis išgelbėja, net jei reklama ir neveiksminga bei nepasiekia vartotoją. Elementarus pavyzdys Apple. Visiem gerai žinomas produktas, taip pat žinome nelabai seniai atsiradusią parduotuvę iDeal. Jei paklausčiau ar matėte reklamą? Dauguma atsakytų tvirtą NE. Kodėl? Nes reklamai buvo investuota itin mažai pinigų, ją galėjome išvysti internetiniuose portaluose „banner’ių“ pavidalu arba pamatyti iškabas lauko stenduose. Mano manymu, ACC atvežusi Apple į Lietuvos rinką buvo užtikrinta, kad naujo įvaizdžio kurti Lietuvoje nėra prasmės ir tai tik pinigų švaistymas, kadangi šio „obuoliuko“ įvaidis kalba pats už save.

„Stereotipas - visuomenės sąmonėje funkcionuojantis supaprastintas, schematizuotas, emociškai nuspalvintas kokio nors objekto vaizdinys“ (Urbanskienė ir kt., 2000, p. 704). „Stereotipas - tai būdas, kuriuo vienos kultūros nariai apibrėžia kitą žmonių grupę ir „priklijuoja" jai tam tikrą etiketę“ (Cereška, 2004, p.l 18). „Stereotipas yra tiesioginė tikėjimų ir vertybių raiška. Reklamoje jie aiškiai išreiškia svarbias, bet dažnai paslėptas visuomenės vertybes ir tikėjimus“ (Urbanskienė ir kt., 2000).
Mano manymu stereotipus suformuoja ne reklama, reklama kuria įvaizdį apie kurį rašiau aukščiau. Stereotipas susiformuoja iš aplinkinių pastabų arba vartotojų susipažinusių su preke, paslauga. Dažniausiai mano praktikoje pasitaikantis atvejis būna neigiamas, ne retai klientai būna įsikandę savo stereotipų, įbruktų juos supančios aplinkos arba kitų nuomonių gausa.

2.Psichologinio poveikio tyrimas – jo metodai

Anot D. Jokubausko: „Atliekant psichologinio poveikio tyrimo metodus nereikėtų rinktis, kur konkurencija ypatingai didelė ar maža.“ Ir kaip jis priduria „Eksperimento metu būtina stebėti konkurentų elgesį.“

Schema: Reklamos psichologinio poveikio procesas
Dėmesio patraukimas
Dėmesio patraukimas

Intereso palaikymas
Intereso palaikymas

Emocijų pasireiškimas
Emocijų pasireiškimas

Įtikinimas
Įtikinimas

Sprendimo pirtkti priėmimas
Sprendimo pirtkti priėmimas

Prekės pirkimas
Prekės pirkimas

(D. Jokubauskas „Reklama ir jos poveikis vartotojui“ 2003 Reklamos studija „InSpe“ Vilnius 111- 112psl.)

Kaip matome pateiktoje schemoje (Reklamos psichologinio poveikio procesas) tai išskirti esminiai vartotojo žingsniai nuo pažinties su produkto reklama iki produkto įsigyjimo. Bet nebūtinai visus šiuos žingsnius praeina visi vartotojai. Vieni žingsniai praleidžiami arba užsibaigia nepriėjus iki prekės pirkimo.

Tiriant psichologinių metodų efektyvumą galime naudotis įvairiais metodais:

1. Subjektyviais tikrinimais 2. Stebėjimų metodais 3. Aktyviuoju metodu 4. Nuomonių vertinimu 5. Tiesioginių klausimų serijos metodu 6. Semantinio diferencialo metodu 7. Trivariantiniu metodu

(D. Jokubauskas „Reklama ir jos poveikis vartotojui“ 2003 Reklamos studija „InSpe“ Vilnius 112psl.)

2.1 Subjektyvus tikrinimo metodas
„Šio metodo esmė ta, kad veiksmingumui tikrinti pasitelkiami tam tikri asmenys- reklamos specialistai, suinteresuoti konkrečios prekės vartotojai ar atsitiktinai parinkti asmenys Galimi tokie šio metodo atlikimo būdai: * individualus interviu; * tikslinių grupių diskusijos.“
(D. Jokubauskas „Reklama ir jos poveikis vartotojui“ 2003 Reklamos studija „InSpe“ Vilnius 113psl.)

Individualus interviu išskiriami į du pobūdžius tikslinis ir bendro. Tikslinis interviu yra paremtas specifiniais klausimais ir dažniausiai esami respondentai būna specialistai. Tam kad lengviau būtų apdoroti informacija rekuomenduota naudoti diktafona.
O kalbant apie bendrojo pobūdžio, tai laisvai leidžiama kalbėti atitinkama tema. Tai labai panašus procesas į giluminį interviu. Kartai ir perauga į giluminį.
Jokubausko knygoje formuluojamas panašus apibrėžimas: „Per bendrojo pobūdžio interviu respondentui leidžiama tam tikra tema laisvai kalbėti.<...> Per pokalbį viena idėja asociacijomis iškelia kitą, ir, remiantis S.Freudo teorija apie potraukių slopinimą, pačios tolimiausios asociacijos ir yra tos, kurių respondntas nenori pripažinti, o tai ir yra pirmiausiai slopinami poreikiai. Giluminio interviu metu respondentas gali pripažintis savo pažiūrio iracionalumą, ko nepavyktų padaryti formaliais tyrimo metodais.“(D. Jokubauskas „Reklama ir jos poveikis vartotojui“ 2003 Reklamos studija „InSpe“ Vilnius 113psl.)

Tikslinių grupių diskusijos. Efektyvumas šio metodo yra didesnis kadangi diskusijų metu respondentai lengviau išsako savo nuomonę. Vyksta 3-4 skirtingose grupėse.

2.2 Stebėjimų metodas
Tai būdas nereikalaujantis įpatingo pasiruošimo. Kadangi stebėtojas nedaro jokios įtakos tiriamam asmeniui tiesiog atlieka stebėjimą atkreipdamas dėmesį į respondento elgesį, reakcija, psichologinius išgyvenimus, daiktus ir pan.....

Mano manymu stebėjimo metodo efektyvumas didžiausias tirinat psichologinius išgyvenimus kadangi stebiamasis nebūna paveiktas pačio stebėtojo ir elgiasi sau natūralioje aplinkoje. Ko pasekoje būna „tikslinga“ informacija apie potencialų pirkėją (priklauso kaip užregistruoja informaciją stebėtojas). Šį metoda ir pats išbandęs keletą kartų, taip pat ir šiuo metu tirtame Acmes produkto diegimo į rinką, ką aptarsime vėliau.

2.3 Aktyvusis metodas
„Aktyvusis metodas – tai pirkėjų apklausa, kurios metu galima surinkti informaciją, negaunama kitais metodais. Apklausa atliekama platinant anketas ir kalbant su pačiais pirkėjais. Ji leidžia nustatyti, kaip pirkėjas sužinojo apie prekę ir jei jis ją nusipirko, kas paskatino jį tai padaryti.. Parodžius reklaminę medžiagą prašoma išsakyti visas savo emocijas (kas labai padeda nustatyti psichologinį poveikį vartotojui) ir mintis.“ (D. Jokubauskas „Reklama ir jos poveikis vartotojui“ 2003 Reklamos studija „InSpe“ Vilnius 113psl.)

Kitaip tariant aktyvusis metodas įtraukia respondenta į kažkokią veiklą iš kurios gauname reikalingą informaciją apie reklamos poveikį. Tai gali būti klausimynas, testas, atpažinimo ar prisiminimo testas.

3. Acme naudojami psichologiniai reklamos metodai įvedant naują produktą „PeanutMouse“. Analizė

Taigi Acme gerai žinomas brand'as Lietuvos, pabaltijo ir rytų europos IT rinkoje.
ACME Group
„ACME Europe” priklauso „ACME Group“ įmonių grupei, įkurtai 1993 metais. „ACME Group“ įmonių grupė yra sparčiausiai auganti kompiuterių komponentų ir periferijos didmenininkė bei filmų platintoja Baltijos šalyse. 2011 metais „ACME Group“ apyvarta siekė 168 mln. EUR.
ACME Europe
„ACME Europe“ (prieš tai „ACME Baltija“) įkurta 1998 metais. Per 15 veiklos metų kompanija tapo viena didžiausių kompiuterių priedų, smulkios buitinės technikos ir apšvietimo gamintoja Rytų ir Centrinės Europos regionuose. Kompanija taip pat yra pirmaujanti įgaliotoji pasaulyje gerai žinomų prekinių ženklų (pvz. SanDisk, Verbatim, A-data, Jabra, MIO, Elecom, Golla, Belkin, Intenso) platintoja.
ACME prekinis ženklas
ACME siūlo visiškai naują Right NOW koncepciją. ACME – tai optimalus technologinis ir estetinis sprendimas šiandienai.
ACME prekių asortimentą sudaro trys produktų kategorijos: Elektronika | Smulki buitinė technika | Apšvietimas |
Kiekvienoje kategorijoje yra daugiau kaip 26 gaminių grupės – daugiau kaip 300 gaminių. Ryžtingai siekdami patenkinti varijuojančius klientų poreikius pagal jų šiandienos galimybes, sukūrėme tris skirtingas produktų linijas.
Atkakliai siekiantys greito komfortabilaus gyvenimo už pamatuotą kainą, savo lūkesčius išpildys rinkdamiesi START liniją.
PERFORM linija skirta išrankiems, aukštos kokybės ieškantiems žmonėms.
O stilingos, mėgstančios bendrauti ir ryškios asmenybės, savo mylimus produktus suras UNIQUE linijoje.
Unikalieji ACME produktai dalyvauja tarptautiniuose dizaino konkursuose, tokiuose kaip „Good Design Awards 2012“, „If Design Awards 2012“, “Reddot Award 2012“. Unikalusis įrenginys ACME „Peanut mouse“ dėl išskirtinio įrenginio dizaino ir itin patogaus bei nesudėtingo valdymo buvo apdovanota „Plus X Award 2012“ konkurse net dvejose kategorijose – „Design“ ir „Ease of use“
ACME produktais prekiaujama šiose pardavimo vietose: Mobilieji kanalai ir degalinės | Elektronikos parduotuvės | Specializuotos IT parduotuvės | "Apple" įrenginių parduotuvės | Prekybos centrai |
Platus ACME produktų asortimentas patenkins tiek mūsų partnerių, tiek galutinių vartotojų lūkesčius.
(ištraukta iš Acme Europe puslapio: http://www.acme.eu/lt-lt/about , skiltis „Apie“)

Taigi mūsų tyriamasis produktas Acme „PeanutMouse“ (paveikslėlis 1. „PeanutMuose Banner“):

1. PeanutMouse Banner

„ACME „Peanut mouse“ pelė pelnė prestižinį apdovanojimą „iF design awards“. Tai didžiausias kasmetinis Europos dizaino konkursas, vykstantis Vokietijoje nuo 1953 m. Šiuo metu „iF“ logotipu pažymėti gaminiai tapo standartine produkto kokybės gaire, pripažinta gamintojų ir dizainerių, žiniasklaidos ir klientų. Riešuto formos pelė išsiskiria originaliu dizainu, o taip pat ne viena technologine inovacija. Unikalus įrenginys taip pat įvertintas net dviem ne mažiau žinomo konkurso „Plus X Award“ apdovanojimais. Įrenginys apdovanotas „Design“ ir „Easy of use“ kategorijose. Šių metų pavasarį šį ACME pelė taip pat tapo Lietuvos dizaino prizo “GERAS DIZAINAS” nugalėtoju. ACME “Peanut mouse“ priklauso išskirtinių IT produktų linijai ACME UNIQUE. Šios linijos gaminiai pasižymi naujausiais technologiniais sprendimais ir unikaliu novatorišku dizainu.“
(Acme internetinėje parduotuvėje „PeanutMouse“ pelės aprašymas: http://www.acmemedia.lt/kompiuteriu-priedai/beviele-pele-acme-peanut-wireless-rechargeable-mouse-white-oxid.html)

Šiam produktui Acme pasirinko šiuos sklaidos šaltinius: * Internetinė reklama: -naujienų portalai (viešųjų ryšių straipsniai); -reklama socialiniuose portaluose; -plakatai pardavimo vietose; * Atskiri stendai parduotuvėse: -piloniukas su kabliais pakuotėms; * Viešas pristatymas.

(Mano manymų pasirinktas labai ribotas kiekis sklaidos būdų.)
Nors Acme ne pirmus metus kuria peles asmeniniams kompiuteriams, ši pelytė yra jų pasididžiavimas, pelnius ne vieną apdovanojimą.
Šis produktas orentuotas tikslinei auditorijai gaunančiai vidutines pajamas ir sekantiems IT technologijų naujienas bei inovacijas. Gavus apdovanojimus per Lietuvą nuaidėjo atgarsiai, kad ir lietuviai moka sukurti praktišką ir gražų daiktą. Atsirado ne vienas viešųjų ryšių straipsniukas taip padėdamas sutupyti šiam produktui skirtas reklamos išlaidas, o sutaupė žiniasklaida (internetiniai naujienlaiškiai) aprašydami produkto savybes ir laimėjimus.

3.1 Delfi.lt straipsnis apie „PeanutMouse“

Lietuviško kapitalo kompanija „ACME Europe“ gavo prestižinį “iF product design award 2013“ apdovanojimą už bevielę įkraunamą pelę ACME “Peanut mouse”. Tai didžiausias kasmetinis Europos dizaino konkursas vykstantis Vokietijoje nuo 1953 m.
Apdovanojimas jau spėjo tapti išskirtinio dizaino patvirtinimo ženklu bei standartine produkto kokybės gaire, pripažinta gamintojų ir dizainerių, žiniasklaidos ir klientų. Konkurso metu apdovanojimai skiriami už geriausius darbus trijose kategorijose: gaminio dizainas, komunikacijos dizainas ir pakuotės dizainas.
Šios pelės forma primena žemės riešutą. Dėl simetriškos formos ACME “Peanut mouse“ turi ypatingą funkcinį išskirtinumą – su ja vienodai patogu dirbti ir dešiniarankiams, ir kairiarankiams. Originalaus dizaino pelėje integruota ličio polimerų baterija, įkraunama nuo kompiuterio USB laidu. Pilnam pakrovimui užtenka vos poros valandų, o pakrauta pelė nepertraukiamai gali dirbti ištisą mėnesį. Net ir krovimo metu su pele galima dirbti kaip laidine pele. „Konkurso komisiją sudaro garsiausi pasaulio dizaineriai, tad džiaugiamės žinodami, jog mūsų produktas išrinktas vienu geriausių iš 3,011 dalyvavusių. Šis tarptautinis pripažinimas liudija ACME UNIQUE produktų linijai priklausančių įrenginių dizaino ir technologijų meistriškumą“, – sako „ACME Europe” generalinis direktorius Paulius Paršeliūnas.
Kiekvienais metais šių prestižinių apdovanojimų laimėtojai yra atrenkami iš išskirtiniu dizainu pasižyminčių gaminių. Atrenkant gaminio dizaino apdovanojimo laimėtojus vertinami tokie gaminio aspektai kaip dizaino kokybė, funkcionalumas, novatoriškumo laipsnis, naudojimo paprastumas ir poveikis aplinkai. „Nors tai pirmasis ACME laimėtas „iF design awards“ apdovanojimas, tačiau esame tikri, jog nepaskutinis – mūsų dizaineriai jau baiginėja kitus kompiuterių aksesuarus, kuriuos pristatysime vasarą“, – sako „ACME Europe” produktų vystymo direktorius Ignas Rumbutis.
ACME „Peanut mouse“ šių metų rudenį taip pat buvo įvertinta net dviem „Plus X Award“ konkurso apdovanojimais – „Design“ ir „Easy of use“ kategorijose. Šių metų pavasarį originali pelė taip pat tapo vienu iš Lietuvos dizaino prizo “GERAS DIZAINAS” nugalėtojų.
Pasaulinio pripažinimo sulaukusi bevielė įkraunama pelė priklauso ACME UNIQUE produktų linijai, pasižyminčiai naujausiais technologiniais sprendimais ir unikaliu novatorišku dizainu.
(Straipsnis iš internetinio dienraščio „delf.lt“: http://gyvenimas.delfi.lt/naujos_formos/uz-lietuviu-sukurta-kompiuterio-pele-prestizinis-if-product-design-award-2013-apdovanojimas.d?id=60154831)

Pamėginkime paanalizuoti straipsnį kurį rašė delfi.lt dienraštyje (užsakytas Acme):

„ACME Europe“ gavo prestižinį “iF product design award 2013“ apdovanojimą už bevielę įkraunamą pelę ACME “Peanut mouse”...
Pačiame pirmame sakinyje minimas žodis „prestižinis“, kadangi šis produktas skirtas vidutines pajmas gaunantiems vartotojams, šis žodis sukelia pojūti apie prabangą ir išskirtinumą, tarsi jie būtų aukštesnio luomo.

Apdovanojimas jau spėjo tapti išskirtinio dizaino patvirtinimo ženklu bei standartine produkto kokybės gaire, pripažinta gamintojų ir dizainerių, žiniasklaidos ir klientų.
Kaip matome pasitelkiami stiprūs žodžiai dažnai naudojami reklamų antraštėse. Kokybė, išskirtinumas tai viskas ko dažniausiai trokšta vartotojas įsigydamas prekę, o tai tarsi įtikinimas iš patikimo šaltinio.

Dėl simetriškos formos ACME “Peanut mouse“ turi ypatingą funkcinį išskirtinumą – su ja vienodai patogu dirbti ir dešiniarankiams, ir kairiarankiams.
Vėl naudojami žodžiai sukelti unikalumo pojūtį. Bet paskutiniais žodžiais šiuo atveju dalelytė „IR“ tampa pabrėžimu, kad tai tinka visiem tiek dešiniarankiams, tiek kairiarankiams. Norint pabrėžti, jog tai skirta visiems nadojami du antonimai pridedant tas pačias dalelytes: ir jaunam, ir senam , tiek vyrams, tiek moterims ir panašiai... Taip skaitydamas šiuo atveju kairiarankis ar dešiniarankis jo pasąmonė užfiksuos, kad įsigyjęs, jis galės pilnavertiškai naudotis šiuo produktu. Dešiniarankis užfiksuos žodį „dešiniarankis“, o kairiarankis atvirkščiai „kairiarankis“.
Vos paskaičius ir paanalizavus šį viešųjų ryšių straipsnį akivaizdu, kad tai paslėpta reklama. Tai vienas iš pagrindinių šio Acme produkto reklaminės kampanijos sklaidos būdų. Skatinant sukelti išskirtinumo, kokybės, ir prestižo pojūtį vartotojui. O sudarius tokį produkto įvaizdį žmogus gaus pasitenkinimą šiais pojučiais. Nes dažnas vartotojas perka ne prekę, o pojūtį.

3.2 Reklama socialiniuose puslapiuose
Acme pasielgė labai protingai, žinant kad prouktas skirtas jaunesniam vartotojų ratui (kaip parodė atlikta apklausa, kurią aptarsime darbo eigoje) produktą pateikė žaidimo forma populiariausiame socialiniame portale facebook.com.
Kodėl facebook.com?
Tai sparčiausia grandininės-virusinės reklamos sklaidos šaltinis.
Reklamos principas: pažaidęs vartotojas šį žaidimą surinktų taškų rezultatą iš karto (automatiškai) afišuoja visiem to žmogaus esamiems draugams (kontaktams) jo sienoje. Taip sukeldamas virusą ir sportinį interesą surinkti daugiau nei „mano“ draugas. „ Jei žaidžia draugas tai žaisiu ir aš. Juk draugas žino kas yra geriausia. Tai jau išbandyta patikimo žmogaus.“ Visa tai iškyla vartotojo pasąmonėje. Taip žinia apie šį produkta sklinda pati, pačio vartotojo pagalba. Galbūt žais ir žaidė ne visi, bet vien šmėkštelėjus Acme vardui kuris ir taip žinomas stiprina tą pažįstamumo jausma dar labiau, tuo pačiu pamačius pačią pelyte parduotuvėje sukels ta žinomumo jausmą kadangi žemesnis pasamonės lygis bus JAU užfiksavęs šį pavadinimą „PeanutMouse“, „Acme“.

Kitas jų reklamavimo būdas, tai patys prekybiniai stendukai.

Stenduko forma ir paskirtis stovėti atviroje aplinkoje kadangi matomumas iškabintų prekių ant jo yra 360 laipsniu.
Taigi žmogus eidamas iš bet kurios pusės matys šį prouktą. Kas ir yra svarbiausia kad užfiksuotu pirkėjo bent žemesnis pasąmonės lygis
.
Jame aiškiai matosi jų reklaminis plakatas kuris yra visur naudojamas.

Acme reklaminis plakatas

3.3 Plakato analizė

Matome didelėmis raidėmis šūkį „Cyber space exploration inspired by nature“ (vert. Iš anglų k. „Skaitmeninio kosmoso tyrinėjimas įkvėptas gamtos“) Man pačiam užkliūna pats šūkis kadangi jis neturi užslėptos žinutės vartotojui, kuri galėtų įtakoti sprendimo priėmimui arba aiškios žinutės kad tai pelė skirta „VISIEM“ (kairiarankiam, dešiniarankiam...). Pats šūkis skamba gražiai.

Mano pasiūlymas šūkiui būtų: „Lightning-fast browsing inspired by nature“ (liet. „Žaibo greitumo naršymas įkvėptas gamtos.“) Kadangi pelė yra skirta naršymui po kompiuterį arba specialybiškai sakant tai kompiuterio komponentas vartotojo sąsajai valdyti. Todėl derėtų nurodyti produkto paskirtį. Pasak D.Ogilvy „ Antraštė yra reklamos esmė. Jei ji gera, priverčia stabtelėti tuos skaitytojus, kurie yra galimi jūsų reklamuojamo gaminio pirkėjai. Jei siekiate parduoti vaistą nuo šlapimo nelaikymo antraštėje išryškinkitę žodžius „ŠLAPIMO NELAIKYMAS<..>.“ (David Ogilvy „Reklamos žmogaus išpažintis“ UAB „baltų lankų“ leidyba 2009 Vilnius psl. 121)
Tai ir aš tokios pačios nuomonės jog derėtų išryškinti ir pabrėžti daikto paskirtį arba patį daiktą, o galbūt ir tikslinę auditoriją jei tokia yra.
3.3.1 Plakato spalvinė gama
Kaip žinome spalvos žmogui sukelia emocijas, paaštrina skonį, įtakoja nuotaiką...
Acme plakatą matome pilką pereinantį į baltą spalvą, taip pat ir pats produktas parinktas baltas (nors pasirinkimas yra keletos spalvų). Taigi galime sakyti vyrauja balta spalva.
Balta yra susijus su šviesa, gėriu, dieviškumu, grynumu, ir nekaltybe. Ji yra laikoma tobulumo spalva. Taip pat saugumą, grynumą ir švarą. Skirtingai nei juoda, balta dažniausiai turi teigiamą atspalvį. Balta reiškia sėkmingą pradžią. Heraldikoje balta vaizduoja tikėjimą ir grynumą.
(ištraukta iš studijuok.lt : http://www.studijuok.lt/article/21/spalvu_reiksmes_ir_ju_naudojimas.htm)
Balta spalva naudojama šiame plakate norit pabrėžti jų technologijų paprastuma ir tuo pačiu tobulumą. Kad vartotojui nesukeltu svetimumo jausmą, kad jaustusi jog ir jie gali naudotis „tobulais“ tarsi jiems skirtiems produktais nors ir nėra išmanantis aukštąsias technologijas. Taip pat kyla šviežumo, naujumo jausmas jog visa tai yra labai nauja.
Internete ieškodamas vaizdinės informacijos radau įdomų ir tikrai gera plakata kurį galėjo naudoti prieš paleidžiant produktą į rinką:
(Plakatas: „PeanutMuose lygu peanut“)
Šiek tiek patobulinus šį plakatą tiesiog uždedant firminius ženklus ir paslaptingą šūkį, tarkim „Įkvėpti gamtos“ ar kažką panašaus, sukeltume vartotojui susidomėjimą, smalsumo jausmą tarsi būtų priversti laukti kol išeis pats produktas. Taip pat išplatinus šiuos plakatus būtų papraščiau su pačiu pažįstamumu. Ir vartotojui susidūrus jau su pačiu produktu būtų papraščiau, nes jis žinotų jog tai jau yra kažkur matęs. Taip pat sukeltą susidomėjimą, kas tai per daiktas ir jo smalsumą patenkintu pilna informacija prie prekės, kad ir skrajučių forma.

3.4 Viešas pristatymas
Dėja pačiam neteko apsilankyti „PeanutMouse“ produkto pristatyme. Bet pats pristatymas garantuoja, kad bene 40 procentų visų dalyvių būtų įsigyje (dėja procentinė dalis tai tik pamąstymas). Kadangi pristatymuose dalyvaujantys asmenys atėje savo noru, jie jau turi susidomėjimą. O argumentuota kalba apie produktą paveikia žmogų naudodamas psichologinį metodą įtaiga taip jog sukelia jausmą, kad geresnio daikto už šį nėra ir tas pristatantysis žmogus siekia „pagelbėti“ JAM.

4. Kiekybinė apklausa: vartotojų požiūris į Acme produkcija, „PeanutMouse“ ir reklamos psichologinį efektyvumą

Apklausos uždaviniai: * Sužinoti kuris reklamos būdas efektyviausias * Koks reklamos psichologinis paveikumas
Buvo apklausta 62 respondentai, perkantys Acme produkciją. Apklausa vyko divi savaites. Vartotojam buvo pateikta anketa sudaryta iš 12 klausimų prie prekybinio stendo. Anketa buvo susisteminta ir pateikta dieagramomis su išskirta procentine dalimi.

1 diagrama

Pirmoje diagramoje matome susidomėjusių „Acme“ produkcija lyčių pasiskirstyma. Didžioji galimų vartotojų sudarė vyrai viso 72 procentai, o moterų 28 procentai. Kaip matome „Acme“ produkcija patraukliausia vyrams.

2 diagrama

Antroje diagramoje mes aiškiai matome susidomėjusių vartotojų amžiaus pasiskirstymą. Didžiąją dalį sudaro tarp 19-28 metų amžiaus galimi vartotojai sudarydami 42 procentus apklaustųjų. 26 procentai buvo jauniausieji tarp 13 ir 18 metų. Sekantys buvo 29-35 metų amžiaus vartotojai sudare 18 procentų apklaustųjų. 9 procentus sudarė 36-45 metų amžiaus ir mažiausiai susidomėjusių buvo 46 metų ir daugiau, kurie sudarė vos 5 procentus.

3 diagrama

Trečioje diagramoje matome iš visų apklaustųjų didžioji dalis sudariusi 80 procentų jau buvo girdėje apie „Acme“ anksčiau, o 20 procentų susidūre pirmą kartą.

4 diagrama

„Acme“ reklamose matome stipriąją dalį užimą grafika sudariusi 26 procentus, ji ir patraukia daugiausia vartotojų dėmesį. Sekanti stiprioji pusė reklamų yra spalvinė gama sudariusi 18 procentų. 15 procentų sudaro pati įdėja, 11 procentų – muzika, 9 procentus – kita, 8 procentus – originalumas, 7 procentus – parinkti personažai ir mažiausia bei silpniausia pusė užėmė „Acme“ produktų šūkiai sudarę 6 procentus.

5 diagrama

Apklaustųjų didžioji dalis jau tųrėjo ar buvo pirkę „Acme“ produkcijos ir sudarė 52 procentus apklaustųjuų, likusioji dalis 48 procentus.

6 diagrama

Iš apklaustųjų kųrie jau buvo įsigyje „Acme“ produktų buvo iš apšvietimo prekių grupės sudariusi 42 procentu dalį, sekanti buvo IT technologijos sudariusi 39 procentus, ir mažiausiai populiari prekių grupė buvo smulki buitinė technika.

7 diagrama

60 procentų apklaustųjų nebuvo girdėje apie naująjį mūsų tiriamą produktą, ir tik 40 procentų girdėję.
8 diagrama

Iš visų apklaustųjų kurie buvo girdėje apie „PeanutMouse“ reklamą pastebėjo internete viso 44 procentai. 32 procentai pastebėjo reklaminiuose plakatuose ir 24 procentai parduotuvėse. Dėja nei vienas iš apklaustųjų nebuvo girdėje apie viešus pristatymus.

9 diagrama

Devintoje diagramoje matome susidomėjusių vartotoju reklama procentinę dalį didžioji dauguma sudariusi 56 procentus ir matę „PeanutMouse“ reklamą liko sudominti. 44 procemtams informacija pasirodė neįdomi.
10 diagrama

10 diagrama bandėme patikrinti sudominusias efektyviausias psichologines priemones. Kaip matome didžiausią įtaką daro produkto apipavidalinimas sudaręs 37 procentu ir tik trimis procentais atsiliko „Acme“ prekinis ženklas sudaręs 34 procentus. Likusieji buvo šūkis sudaręs 18 procentu ir 11 procentų spalvinė gama.

11 diagrama

Didžiąjai pastebėjusių vartotojų daliai paliko najovės įspūdį 70 procentų. 12 procentų kokybės įspūdį. 8 procentus inovatyvumo, po 3 procentus ekologiškumo ir mielumo ir po 2 procentus moteriškumo ir vyriškumo. Tik mielumo įspūdžio nepaliko nei vienam respondentui.

12 diagrama

Dvylikta diagrama rodo kokia procentinė dalis iš apklaustųjų pirktų šį produktą ir kokią dalį reklama paveikė arba ne. Dėja tik 40 procentų apklaustųjų pirktų šį produktą. O likusioji 60 procentų nepirktų.

Išvada

Atlikę tyrimą ir apklausę 62 asmenis nustatėme, jog : * Didžioji dalis žinančių „acme“ produktus yra pakankamai jauni žmonės ir vyriškos lyties. * Efektyviausia mūsų tiriamo produkto reklama yra afišuojama internete ir plakatais kuriuose spalvinė gama naudojama kaip psichologinis paveikos metodas. * Didžioji dalis apklaustųjų nėra girdėje apie „PeanutMouse“. * Vartotojai labiausiai „PeanutMouse“ reklamoje pajautė naojovės įspūdį. Matome kad baltos spalvos vyravimas daro akivaizdžią įtaką. * Vartotuojų nuomone reklamose stipriausiai dėmesį patraukė pati prekė jos dizainas ir „Acme „ prekės ženklo žinomumas.

Taigi „PeanutMouse“ reklaminę kampaniją reiktų dar vystyti, kadangi didžioji dalis nėra girdėjusį apie produktą. Pačių psichologinių metodų reklamoje nėra daug. Naudojami tik patys elementariausi tai spalvinė gama sukelianti inovatyvų įspųdį, šūkis kaip apklausa parodė nėra gerai pastebimas arba patraukiantis akį. Nors vizualiai viskas atrodo gana patraukliai kamapanijos išbaigtumo trūksta. Vienintelis stipriai naudojamas metodas, pažystamumo ugdymas ir stiprioji „Acme“ brand‘o pusė tai jau užsidirbtas žinomumas.

Literatūros sąrašas

Journal of Personality and Social Psychology 1985, Leidinys«, Nr. 3, 586-597 Copyright 1985 by the American Psychological Association, inc "Appeals to Image and Claims About Quality: Understanding the Psychology of Advertising Mark Snyder and Kenneth G. DeBono University of Minnesota"
Urbanskienė R., Obelenytė O. Reklama ir rėmimas. - Kaunas: Technologija, 1995.
Bronislovas Čereška “Reklama: teorija ir praktika” Vilnius, 2004
Darius Jokubauskas “Reklama ir jos poveikis vartotojui” Vilnius, 2003
David Ogilvy „Reklamos žmogaus išpažintis“ UAB „baltų lankų“ leidyba Vilnius, 2009

Šaltiniai

www.acme.eu www.delfi.lt www.acmemedia.lt

Priedai

Acme naujojo produkto psichologinių metodų efektyvumo reklamoje tyrimas

Jūsų lytis: * Vyras * Moteris

Jūsų amžius: * 13-18 * 19-28 * 29-35 * 36-42 * 45 ir daugiau

Ar esate girdeje apie „Acme“ prekinį ženklą: * Taip * Ne

Kas jus labiausiai patraukia ACME reklamoje (pažymėkite 2 pačius svarbiausius kriterijus): * Idėja * Orginalumas * Personažai * Muzika * Spalvos * Grafika * Šūkis * Kita

Ar esate įsigyje „Acme“ produkcijos: * Taip * Ne

Kas tai per produkcija: * Smulki buitinė technika * IT technologijos * Apšvietimas

Ar girdėjote apie „PeanutMouse“: * Taip * Ne

Kur išgirdote, pastebėjote apie „PeanutMouse“: * Internete * Reklaminiuose plakatuose * Viešuose pristatymuose * Parduotuvėje

Ar sudomino reklaminė informacija „PeanutMuose“: * Taip * Ne

Kas patraukė dėmesį „PeanutMouse“ reklamoje: * Produkto apipavidalinimas * Vyraujančios spalvos * Reklaminis šūkis * „Acme“ prekinis ženklas

Kokį įspūdį paliko Acme „PeanutMouse“ plakatas-reklama: * Naujovės * Ekologiskumo * Inovatyvumo * Mielumo * Vyriškumo * Moteriškumo * Neigiamą * Kokybės

Ar pirktumėte „PeanutMouse“: * Taip * Ne

Similar Documents