Free Essay

Mahomet's Caricatures

In:

Submitted By kubana
Words 1763
Pages 8
Między wolnością a odpowiedzialnością- karykatury Mahometa

30 września 2005 roku duński dziennik „Jyllands-Posten” w artykule pt. Muhammeds ansigt (Twarz Mahometa), zamieścił dwanaście karykatur przedstawiających założyciela islamu, Mahometa. Miały one charakter satyryczny i były dodatkiem do artykułu o wolności prasy. Niektóre rysunki nawiązywały do terrorystycznej działalności organizacji islamistycznych. Ich zamieszczenie w dzienniku przez Flemminga Rose’a było protestem wobec kłopotów, jakie miał duński pisarz i dziennikarz Kåre Bluitgen, który bezskutecznie poszukiwał autorów ilustracji do książki dla dzieci dotyczącej Mahometa. Odmawiano mu ze strachu przed reakcją wyznawców islamu, którzy nie tolerują przedstawiania jego postaci w formie graficznej.
Publikacja wywołała w Danii falę demonstracji tysięcy muzułmanów. Sprawa doprowadzając do skandalu dyplomatycznego. Ambasadorzy 11 krajów muzułmańskich, w tym nawet dążącej do członkostwa w UE Turcji, zażądali od rządu duńskiego ukarania gazety. Gazeta stanowczo odmówiła przeprosin- tłumacząc się swoją niezależnością, co rozzłościło zwłaszcza młodych imigrantów. Zachęceni buntem francuskich przedmieść wszczęli zamieszki w Aarhus.
30 stycznia 2006 roku dziennik "Jyllands-Posten" przeprosił muzułmanów za publikacje. Mimo tego, następnego dnia redakcja dziennika została ewakuowana z powodu alarmu bombowego. Zbrojne ugrupowanie, najprawdopodobniej wywodzące się z Iraku, wezwało na stronie internetowej do ataków na cele w Danii i Norwegii. Wielu duchownych w krajach arabskich wzywało do osądzenia autorów kontrowersyjnych rysunków. Liczne kraje arabskie wystosowały protest do rządu Danii, żądając przeprosin za obraźliwe dla muzułmanów publikacje.
Karykatury Mahometa przedrukowało wiele innych gazet i czasopism, m.in. z takich krajów jak: Niemcy, Norwegia, Francja, Szwajcaria, Stany Zjednoczone, Węgry, Bułgaria, Nowa Zelandia, a także Polska. Publikacje następowały też w krajach muzułmańskich – w Maroku, Egipcie, Jordanii czy Malezji. Działania te, zdaniem publikujących je gazet, były aktem solidarności z duńską gazetą i formą protestu przeciwko przemocy, a także formą podkreślenia prawa do wolności wypowiedzi.
Zamieszczenie karykatur wzbudziło, szczególnie w styczniu i lutym 2006 roku, falę protestów w krajach muzułmańskich z powodu przekonania o świętości osoby Mahometa oraz zakazu przedstawiania jego postaci. Głównie w krajach arabskich przerodziły się one w antyeuropejskie zamieszki. Wielokrotnie łamano prawo międzynarodowe, naruszając nietykalność siedzib misji dyplomatycznych i konsularnych. W Damaszku podpalono ambasady Norwegii i Danii, a w Bejrucie konsulat duński. W Gazie obrzucono kamieniami konsulat niemiecki, zdemolowano placówki Unii Europejskiej. Wybicie szyb i próby podpalenia ambasady Austrii w Teheranie świadczy o stosowaniu przez muzułmanów odpowiedzialności zbiorowej wobec państw europejskich. Do wielotysięcznych manifestacji doszło też m.in. w Islamabadzie, Chartumie, Kabulu, Stambule. W mieście Surabaya (Indonezja) tłum zaatakował konsulat Stanów Zjednoczonych. Wedle niektórych doniesień, w starciach z siłami porządkowymi w Afganistanie 6 lutego miały miejsce pierwsze ofiary śmiertelne.
Protesty odbyły się także w miastach zachodniego kręgu cywilizacyjnego, np. w Londynie 3 lutego protestowało około 500 osób, część w strojach z imitacjami ładunków wybuchowych. Tydzień później zgromadziło się tam 4 tysiące osób, a dwa tygodnie później - 10 tysięcy. 18 lutego 2006 tysiąc osób demonstrowało w Wiedniu. 17 lutego 2006 demonstrowano pod konsulatem duńskim w Los Angeles.
17 lutego 2006 muzułmanie zebrali się pod konsultem włoskim w Bengazi, protestując przeciw zachowaniu włoskiego ministra ds. reform Roberto Calderolego, który występował w koszulkach z nadrukowanymi karykaturami. Z protestami przeciw publikacjom karykatur łączyć należy też ostrzelanie w dniu 6 lutego żołnierzy duńskich w pobliżu Basry i zerwanie przez Irak kontraktów z Danią i Norwegią. W reakcji na publikacje karykatur władze Czeczenii zadeklarowały, że nie będzie przyjmowana pomoc humanitarna ze strony Danii. Zażądała również wyjazdu działającej już w tym kraju Duńskiej Rady Uchodźców. Być może z tym faktem należy połączyć zabójstwo w Stambule katolickiego księdza Andrei Santoro.
Dyskusje wokół tej sprawy i liczne głosy opinii publicznej podzieliły się na głosy za i przeciw. Przy tej okazji wiele powiedziano o wolności słowa, wyrażania poglądów i przekonań, prawa mediów do nieskrępowanych wypowiedzi. W prasie zachodniej, zwłaszcza francuskiej i niemieckiej, pojawiły się opinie o nieograniczonej, a nawet świętej wolności słowa.
W kodzie kulturowym cywilizacji europejskiej - "zachodniej", wolność słowa jest czymś tak oczywistym, że nie podlega nawet dyskusji. Gdy ktoś starał się dotąd podważyć tę zasadę, zwykle były to kręgi związane z chrześcijanami, tym razem obrażeni poczuli się muzułmanie i dali temu wyraz w sposób dotąd niespotykany. W świecie Zachodu islamską reakcję na karykatury Mahometa przyjęto z trwogą i osłupieniem - w mediach dominował przekaz o fanatyzmie i niepohamowanej agresji wyznawców Allacha.
Sprawa karykatur spotkała się z ostrą reakcją Parlamentu Europejskiego. Eurodeputowani stwierdzili, że Arabowie nie mogą domagać się, by europejskie rządy wpływały na wolność słowa, nawet jeśli chodzi o krytykę religii. I tak samo jak Komisja Europejska zapewnili o pełnej solidarności z Duńczykami.
Mimo tego, iż w tej sprawie znaleźli się obrońcy wolności słowa, to jednak większość państw była przeciwna publikacji karykatur. Oto niektóre wypowiedzi na ten temat:

Wielka Brytania: "Przedruki karykatur były niepotrzebne, nie okazano wrażliwości, nie poszanowano innych, popełniono błąd" - mówił minister spraw zagranicznych Jack Straw.
Nowa Zelandia: "Bezsensownie obraźliwe" - tak opisał karykatury minister ds. negocjacji handlowych Jim Sutton.
Stany Zjednoczone: "Wzniecanie nienawiści religijnej czy etnicznej jest niedopuszczalne" - powiedziała Janelle Hironimus, urzędniczka z biura prasowego Departamentu Stanu.
Polska: "Wykroczono poza granice swobody wyrażania poglądów" - powiedział premier Kazimierz Marcinkiewicz.

Turcja przyjęła to dość spokojnie, chociaż doszło do niewielkich demonstracji, lecz taki kraj jak Irak zaleca duńskim żołnierzom ostrożność na terenie Azji. Pakistańczycy spalili flagę i kukłę Premiera Danii, a nawet jeden z obywateli Danii zaoferował 17 tys. dolarów za jego głowę. Turecki premier oświadczył, że karykatury są niemożliwym do zaakceptowania atakiem na wartości duchowe i pokazuje, że wolność słowa powinna zostać poddana ograniczeniom. Kraj ten, który w tej sprawie nic nie może zrobić, gdyż stara się o członkostwo w UE, a ta domaga się respektowania w pełni wolności słowa. Więc jeśli Turcja nie będzie przestrzegała praw nie zostanie jej członkiem.
4 lutego 2006 Polska dolała oliwy do ognia. Dziennik „Rzeczpospolita” przedrukował dwie z dwunastu karykatur (na jednej przedstawiono Mahometa apelującego do zamachowców-samobójców, by zaprzestali ataków, bo w niebie zabrakło już dla nich dziewic, na drugiej ukazono proroka z bombą w turbanie). Redaktor naczelny dziennika- Grzegorz Gauden napisał: "Zdecydowaliśmy się przedrukować te karykatury, bo całkowicie odrzucamy metody, do których odwołali się islamscy przeciwnicy publikacji. Wolności wypowiedzi trzeba bronić. Także wtedy, kiedy nie zgadzamy się z ich treścią."
Publikacja spotkała się z ostrą krytyką najwyższych władz państwowych, w tym premiera Kazimierza Marcinkiewicza oraz ministra spraw zagranicznych Stefana Mellera, którzy przeprosili muzułmanów za obrazę uczuć religijnych. Publikacje te potępili również inni politycy (m.in. Ryszard Czarnecki z Samoobrony, Adam Bielan z PiS, Wojciech Wierzejski z LPR i Ryszard Kalisz z SLD) oraz władze Kościoła katolickiego.
Nie wszyscy politycy są jednak zdania, że należało przepraszać za publikację, mimo iż większość z nich podkreśla niefortunność zamieszczenia karykatur, które wzbudziły ta wielki protest środowisk muzułańskich w całej Europie. Niektórzy z nich uważają, że szybkie przeprosiny rządu zamiast zapewnienia, że Polska nie dąży do eskalacji konfliktu, były błędem.
W obronie gazety wystąpił m.in. europoseł Bronisław Geremek, który uznał, że rząd nie powinien przepraszać, bo nie było za co. Zaznaczył, że wolność prasy jest wartością bardzo istotną i "państwo nie powinno się do tego wtrącać". Wicemarszałek Sejmu Wojciech Olejniczak powiedział: "Jestem daleki od potępienia, gazetę za to, że Polakom przybliżyła istotę całej sprawy".
Publikacji bronił także socjolog Ireneusz Krzemiński, który powiedział, że krytycyzm jest jedną z podstawowych cech europejskiej kultury, wliczając w to krytykę świętości.
Wielu komentatorów podkreślało, że obecny konflikt nie odbywa się pomiędzy cywilizacją Zachodu a islamem, lecz pomiędzy demokracją a muzułmańskimi fanatykami religijnymi.
Publicysta „Rzeczpospolitej” Krzysztof Gottesman wziął w obronę stanowisko swojej gazety: - „Nie możemy jednak zgodzić się na przypisywanie nam nieprawdziwych intencji: podsycania nienawiści religijnej i etnicznej. Nie chcieliśmy i nie chcemy nikogo poniżyć ani obrazić. Nie żywimy do nikogo nienawiści”.

W moim przekonaniu publikacja karykatur Mahometa w polskim dzienniku nie była rozsądnym działaniem. Trudno mi uwierzyć w tłumaczenia, że chodziło o solidarność w imię wolności słowa. Oczywiście wolność słowa jest dla medium niesłychanie istotna. Nie mniej jednak równie ważne są granice, w ramach których można posługiwać się wolnym słowem. Myślę, że w takich sytuacjach istotny jest po prostu takt, zdrowy rozsądek i działanie tak, by nie obrazić uczuć czy przekonań innych. Warsztat dziennikarza nakłada na niego też pewną odpowiedzialność za to, co robi.
Poza tym trzeba pamiętać, że w krajach muzułmańskich „wolna prasa” oznacza co innego, niż w Europie. W większości arabskich krajów wolność słowa jest ograniczona, a rząd wie, jakie informacje pojawią się następnego dnia w gazecie. Zatem niewykształcony muzułmanin, głęboko urażony tym, co Europa wyczynia z jego Prorokiem, wybiega na ulicę, podnosi kamień, a potem podpala ambasadę. Bo nic innego nie może zrobić. Bo tylko tak da ujście swojej emocji. Pozostanie w domu, przemilczenie tak potężnej zniewagi świadczyłoby o braku szacunku do Boga.

Podsumowując uważam, że media europejskie popełniły dwa błędy. Pierwszy popełniła gazeta duńska, publikując karykatury. Drugi natomiast popełniły gazety, które poszły jej śladem zakrywając się wolnością słowa, która nie ma nic do rzeczy jeśli chodzi o międzynarodowe konflikty pod groźbą, a nawet możliwością wywołania wojny.

Similar Documents

Free Essay

Political Satire

...Your Name Instructor’s Name Course Name Date of Submission POLITICAL SATIRE Thesis Statement Political satire does in various ways alter the political history as it strengthens and accompanies political accomplishments. Political satire aims to inform individuals about matters pertaining to the general public as well as issues interconnected to government and politics, in a lighter but educational manner. It not only acts as a curative means to entertain citizens but also has a substantial effect on the political scene of a country. Based on this, “Political satire in the 21st century has a higher impact on the public opinion than a revealing newspaper article through creating humor and simplicity." Introduction The use of satire to express thoughts, themes, and opinions has been in existence since the early ages. It was written by an old Irish bard in an effort to put his solemn contempt upon the intended target. Mostly, satire targeted leaders, their styles of leadership, ideas and actions. The satire on the king, especially during the Irish king’s regime, was liable to result in his dethronement or even death. Political satire has been used in the past periods and continues to be used to criticize the political scenes in a humorous way. The use of satire over centuries as a literary tool has made it possible for essential thoughts, themes, and ideas to be passed across and expose the malfunctions and flaws in the society in a humorous manner. Over...

Words: 3053 - Pages: 13

Free Essay

Team Urs

...Editorial Cartoon Project                                  Due date _____________________   You will read, analyze, and evaluate at least two political cartoons. They can be found in newspapers, news magazines or online.   In the College Board’s AP Language course description, it says students are to analyze graphics and visual images and determine how such images relate to written texts and serve as alternative forms.   First, let’s explore some analysis techniques from the Library of Congress website: http://www.loc.gov/teachers/classroommaterials/presentationsandactivities/activities/political-cartoon/ Click on the “About This Activity” tab and the “Learn More About Political Cartoons” tab. You may find some links on the Library of Congress website to cartoon sites. The analysis guide below is also on the Library of Congress website. Directions 1. Find two political cartoons (newspapers, news magazines, online) 2. Visit the Library of Congress website 3. Using the persuasive and rhetorical criteria below, write a one-half page to one page analysis for each of the cartoons. (word-processed, single-spaced) 4. Include a Works Cited page for the project (combine the information from both cartoons) 5. Include both cartoons 6. You will be evaluated on the clarity, depth, and accuracy of your analysis! Cartoon Analysis Guide Symbolism: Cartoonists use simple objects, or symbols, to stand for larger concepts or ideas. After you identify the symbols in the cartoon...

Words: 667 - Pages: 3

Premium Essay

Bruce Plante: An Example Of A Political Cartoon

...Political cartoons are a method of conveying a message that is controversial or perhaps a hot topic at the time. Bruce Plante illustrated a comic featuring a grandfather speaking to his son on a porch swing about what not to do when confronted by the police in the future. The cartoonist wants the viewer to acknowledge that this is a very risky world for people of color. The cartoon features a little black boy and an older man (presumably his grandfather), sitting on a porch swing. The grandfather speaks with a pained expression and says “child, when you get stopped: don't run, don't put your hands in your pocket, don't jaywalk, don’t sell cigarettes illegally, don’t ride around with a broken taillight…” The boy says nothing but looks at his...

Words: 368 - Pages: 2

Free Essay

English Paper

...would enhance my argument. First off I started with Prezi, which is a “presentation tool that can be used as an alternative to traditional slide making programs such as PowerPoint. Instead of slides, Prezi makes use of one large canvas that allows you to pan and zoom to various parts of the canvas and emphasize the ideas presented there” (Prezi 2015). I thought the use of Prezi would help me better convey my argument while making it interesting to the audience. My next media to use in my remediation was Political cartoons (also known as editorial cartoons) which can be defined as “illustrations or comic strips containing a political or social message that usually relates to current events or personalities” (WW2). They can show Symbols, Caricatures, Stereotypes, Analogies, Juxtaposition, Irony, Captioning, and labels. By using political cartoons I can demonstrate tropes on both supporting and against, while persuading the audience. One such political cartoon depicts a women in a doctor’s examination table talking to her doctor after some testing. Her doctor is standing in front of her and he says “The bad news is your illness has no cure. However, the good news is we can manage your pain with medical marijuana. But the really bad news is I’ll be arrested if I prescribe pot. So…Take two aspirins a day and see me next month.” (Frank R). This particular political cartoon illiterates that medical marijuana can help people in...

Words: 820 - Pages: 4

Premium Essay

Political Cartoon Imperialism

...Political cartoons usually demonstrate a powerful message within an illustration. Cartoonist demonstrate their point of view and usually target people to comprehend their point of view with a convincing argument, not many people had the education to read but many did have the ability to see and draw a conclusion based on a picture “I don’t care a straw for newspaper articled Tweed declared like constituents can reed but they can stop seeing them dam pictures. (Tweed, Min 5:30)”. Over the centuries these cartoons have helped expose corruption with a political system or simply reveal the true image of a politician and what his/her motives and ideals depict. One of the two biggest leaders that have been attacked by political cartoons are Boss Tweed to Theodore Roosevelt. Tweed was the first to be attacked by these cartoons by an artist named Thomas Nest and within his illustrations he mentions how Tweed took advantage of the system and grew in power by doing so “He was one of the first people who saw the power of man’s politics (Tweed, Min 0:46)”. As soon as he became a senator and sought this power he took advantage and defrauded New York by what is called the Tweed Ring a group of political leaders that worked with all the finances. The way they were able to take in billions of current dollars in their pockets was by overcharging companies. Roosevelt in the other hand was less about money and industrial power and more about global power something known as imperialism. Imperialism...

Words: 442 - Pages: 2

Free Essay

Insurance

...Synonyms and Antonyms, by James Champlin Fernald 1 Synonyms and Antonyms, by James Champlin Fernald Project Gutenberg's English Synonyms and Antonyms, by James Champlin Fernald This eBook is for the use of anyone anywhere at no cost and with almost no restrictions whatsoever. You may copy it, give it away or re-use it under the terms of the Project Gutenberg License included with this eBook or online at www.gutenberg.net Title: English Synonyms and Antonyms With Notes on the Correct Use of Prepositions Author: James Champlin Fernald Release Date: May 21, 2009 [EBook #28900] Language: English Character set encoding: ISO-8859-1 *** START OF THIS PROJECT GUTENBERG EBOOK ENGLISH SYNONYMS AND ANTONYMS *** Produced by Jan-Fabian Humann, Stephen Blundell and the Online Distributed Proofreading Team at http://www.pgdp.net English Synonyms and Antonyms A Practical and Invaluable Guide to Clear and Precise Diction for Writers, Speakers, Students, Business and Synonyms and Antonyms, by James Champlin Fernald Professional Men Connectives of English Speech "The work is likely to prove of great value to all writers."--Washington Evening Star. 2 "The book will receive high appreciation from thoughtful students who seek the most practical help."--Grand Rapids Herald. "It is written in a clear and pleasing style and so arranged that but a moment's time is needed to find any line of the hundreds of important though small words which this book discusses."--Chattanooga Times. "Its...

Words: 206737 - Pages: 827

Free Essay

Test2

...62118 0/nm 1/n1 2/nm 3/nm 4/nm 5/nm 6/nm 7/nm 8/nm 9/nm 1990s 0th/pt 1st/p 1th/tc 2nd/p 2th/tc 3rd/p 3th/tc 4th/pt 5th/pt 6th/pt 7th/pt 8th/pt 9th/pt 0s/pt a A AA AAA Aachen/M aardvark/SM Aaren/M Aarhus/M Aarika/M Aaron/M AB aback abacus/SM abaft Abagael/M Abagail/M abalone/SM abandoner/M abandon/LGDRS abandonment/SM abase/LGDSR abasement/S abaser/M abashed/UY abashment/MS abash/SDLG abate/DSRLG abated/U abatement/MS abater/M abattoir/SM Abba/M Abbe/M abbé/S abbess/SM Abbey/M abbey/MS Abbie/M Abbi/M Abbot/M abbot/MS Abbott/M abbr abbrev abbreviated/UA abbreviates/A abbreviate/XDSNG abbreviating/A abbreviation/M Abbye/M Abby/M ABC/M Abdel/M abdicate/NGDSX abdication/M abdomen/SM abdominal/YS abduct/DGS abduction/SM abductor/SM Abdul/M ab/DY abeam Abelard/M Abel/M Abelson/M Abe/M Aberdeen/M Abernathy/M aberrant/YS aberrational aberration/SM abet/S abetted abetting abettor/SM Abeu/M abeyance/MS abeyant Abey/M abhorred abhorrence/MS abhorrent/Y abhorrer/M abhorring abhor/S abidance/MS abide/JGSR abider/M abiding/Y Abidjan/M Abie/M Abigael/M Abigail/M Abigale/M Abilene/M ability/IMES abjection/MS abjectness/SM abject/SGPDY abjuration/SM abjuratory abjurer/M abjure/ZGSRD ablate/VGNSDX ablation/M ablative/SY ablaze abler/E ables/E ablest able/U abloom ablution/MS Ab/M ABM/S abnegate/NGSDX abnegation/M Abner/M abnormality/SM abnormal/SY aboard ...

Words: 113589 - Pages: 455