Прахово Рентгенодифрактометричен Анализ На Керамика От Праисторията
In:
Submitted By Lilka Words 1734 Pages 7
|[pic] |
|СУ “СВЕТИ КЛИМЕНТ ОХРИДСКИ ”ИСТОРИЧЕСКИ ФАКУЛТЕТКАТЕДРА “АРХЕОЛОГИЯ |
|дипломна работа на тема |
|Рентгеноструктурен дифрактометричен анализ на керамика от енеолита от с. м. Козарева могила, с. м. Голямо Делчево и открито селище … |
|[Type the document subtitle] |
| |
|Лили Пунева |
|[Pick the date] |
|[Type the abstract of the document here. The abstract is typically a short summary of the contents of the document. Type the abstract of |
|the document here. The abstract is typically a short summary of the contents of the document.] |
Интердисциплинарните изследвания се превръщат в неизменна част от археологическото проучване. Трябва да се има предвид факта, че всяко изследване на археологически материал с помощта на даден метод (физичен или химичен) само по себе си не носи конретна информация. Всяко подобно изследване трябва да бъде свързано с конкретен материал (набор от артефакти). Едновременно с това от съществено значение е проблематиката, към която е насочено изследването.
Натрупването на опит и информация, както и развиването на даден аналитичен метод с времето дава възможност за проследяване/оползотворяване на пълния обхват от възможности, коити предоставя аналитичният метод и извличане на оптимална информация от получените резултати в помощ на археологически изследвания.
Интердисциплинарните изследвания ни дават възможност да обогатим познанията си за керамиката. На базата на резултати от XRD могат да се направят конкретни изводи за керамичното производство. Тези данни могат да бъдат в полза на
Увод:
Важност на проблема....... Обособяването на керамични материали в различни групи и разграничаването на материали от различни производсвени центрове дава възможност за обогатяване на познанията ни по отношение на търговията и размяната на материали, както и за обхвата на културните взаимоотношения между отделни селища.
Проучвания до момента (на базата на анализа).............
При реализиране на интердисциплинарно изследване чрез използване на химичен или физичен аналитичен метод е необходимо да се вземат предвид нялколко основни характеристики на подбрания метод. Такива са: 1. до колко подбраният аналитичен метод е подходящ за изследване на конкретния археологически материал; 2. точност и възпроизводимост на резултатите.
При избора на аналитичен метод за изследване на дадени археологически артефакти или друг материал трябва да се подчертае, че няма универсален метод за изследване на всички видове артефакти и материали (цит). Всеки един метод е строго специализиран в изследването на различни специфики на археологическите материали. Затова подбора на аналитичен метод трябва да е ясно съобразен с целите на проучването и използваните за целта материали.
Същност на метода:
При археометричните изследвания на керамични находки минералогично-петрографските изследвания заемат основно място. Те могат да бъдат използвани в комбинация с химични анализи и са от решаващо значение за определяне на мястото на производство на дадена керамична група, както и на технологията на изпичане (температурата).
XRD се използва за определяне на минералния състав на готови керамични продукти, без да е необходимо познаването на находищата на изходния материал (глина). (цит). XRD дава информация не за химичния състав, а за кристалния състав на керамиката. Керамичните проби се групират по относителен състав на минерални елементи като кварц, калцит и фелдшпати. Анализът дава реални резултати при употребата на еднаква глина с еднакъв минерален състав по едно и също време на едно и също място.
Минералите са съставени от кристали, чиято структура може да се представи като атоми, подредени в равнини, специфични за всеки кристал. XRD се базира на дифракцията (отражението) на ретгенови лъчи при облъчване на кристалите. Дължината (интензитета) на отразените рентгенови лъчи зависи от междуплискостните разстояния в кристалите (Основи на минералогията, 47). Тъй като всеки кристал се характеризира със специфични разстояния между отделните развнини, то всеки кристал дава различно отражение на ренгеновите лъчи. На базата на различните интензитети на дифрактиралите рентгенови лъчи се разпознават отделните видове кристали, съответно и минерали.
Най-често използваният метод при рентгеновият анализ е праховият, тъй като в повечето случаи на изследване са подложени поликристали. Методът е познат под името Дебай-Шерер. При този метод пробата се стрива на фин прах, като по този начин максимален брой равнини биват изложени на рентгеновото лъчение. .............
XRD се използва най-често за проследяване на източник на първични материали (глини) (цит), както и в търсене на източник, използван за получаване на различни бои или глазури при украса на керамика (цит). Освен в търсене на източник на материали, XRD предоставя възможност за групиране на керамичен материал чрез изследване на минералния състав на готови керамични продукти, а не на сурова глина (цит). Това дава възможност за групиране на керамичен материал по минерален състав от различни обекти. Минералният състав на керамиката зависи, както от минералния състав на изходния продукт или продукти (глина и опоснители), така и от условията, при които е била произведена керамиката (технология на изпичане). Това дава възможност керамичен материал от различни производствени центрове да бъде разграничен без да е известно конкретното находище на глина. По този начин може да се обособят групи от керамика, произведена на едно и също място, по едно и също време. [1]
Точността и възпроизводимостта на XRD са довели до налагането му като един от основните анализи за изследване на керамика. С напредване на научните достижения се появяват редица други методи за изследване на керамика (XRF? и др.). Въпреки това XRD все още е един от най-достъпните и използвани анализи.
Като всеки друг анализ XRD има и своите ограничения. Като такова може да се отбележи неспособността на анлиза да отдели вторично привнесените минерали от първичните в глината. За да се избегнат тези ограничения се налага корекция с друг анализ – микроскопски.
Всеки използван метод зависи от зададения въпрос и всеки зададен въпрос изисква разбиране на метода.
При изпичане глината губи своята кристална структура. При изследване на керамични проби се наблюдават минерали, асоциирани с глините. Минералите, които напълно се разраничават са кварц, калцит, фелдшпат (цит). Относителната концентрация на минерали от проба от керамична група от определен район е напълно различна от тази в керамична група от друг район (цит).
Концентрацията зависи от географското разпределение, от начина на направа. Възможно е два близкостоящи обекта да бъдат неразличими.!!!!
Минералният състав зависи от три фактора:
1. съдържание на CaO
2. температура на изпичане
3. атмосфера в пещта (цит)
На базата на тези критерии могат да се направят изводи за произход на глината, място на производство (местна или вносна), както и за наличието на търговия или обмен.
Минералният състав на глината може да бъде добър индикатор за процеса на изпичане. Присъствието или отсъствието на даден минерал дава информация за начина на обработка на глината.
Примери:
1. Критска керамица – цветове (фирнис) – за оцветител FeO – смяна на среда (редукция с окисление) – различни оксиди на Fe.
2. Триполска керамика от Билце Злоте: рисуване преди печене след сушене – най-добро запазване на цветовете; хусманит – над 1000 С; черна рисунка с Mn боя; червено – пречистена глина от съда; хематит – кремав цвят на бялата боя; бяло от метакаолинит и калцит – естествено съдържание в глината; протоенстатит – много над 1000 С (при тази t калцитът се разгражда – вторично привнесен).
3. КБЕ о-в Тера – внос на нелуксозна керамика + 5 различни групи вносна луксозна керамика
Важен аспект при изследване на керамиката за даден период е опрделянето на местното производство и разграничаването на продукти с вносен характер (или в следствие на обмен).
Иазследвания започват през ‘30те и ‘40те год на XX в. в Германия и Америка. В последствие започва търсене на конкретно място на производство и локализация на находища на изходните продукти.
Керамиката се счита за един от основните продукти на производство на всяко едно общество. Основните фактори, които се разглеждат при изследване на керамичен материал са типологията на керамиката с цел да се определи принадлежността й към конкретна културна група или зона, като на базата на подобни анализи се правят изводи за преселние на отделни маси хора или за културни и икономически контакти.
Методът предлага възможност за извличане на данни за: произход, сравнение с подобни материали от вече изследвани райони от един и същи период, определяне и сравнение на използвана технология. Всичко това спомага за определяне (датиране понякога) и носи принос в търсене на пътищата на движение на керамиката, съответно и на групите хора, които я произвеждат. Това води до установяване на културните контакти между отделни общества и до определяне на техния обем. Един от аспектите, които дават информация в тази насока е спецификата на използвания материал и района, от който той произхожда. Друга белег, по който могат да бъдат сравнявани материали от различни обекти са отличителните техники на изработване и изпичане на керамичен материал. Методите на обработка или техниките на направа са пряко отражение на културните традиции, както формата и украсата на керамиката.
( Необходим е предварителен подбор на материали/глини, подходящи за работа. Добавянето на допълнително опоснители спомага за улесняване на работата с мазните глини, както и за по-лесно съхнене и изпичане на съдовете. Първичният подбор на материали и опоснотели е изцяло свързан с района, където се намира селището. Подбира се най-близкото находище с материал, подходящ за обработка. Същото важи и за опоснителите. Това обуславя наличието на отделни специфики на материала за всяко селище, което произвежда керамика.
Подобряване на пещите, за по-добър контрол на средата на изпичане, подбор на глини според нуждите – по добър цвят на керамиката, рисунката и т. н. )
Информация, която извличаме от керамиката: търговия (близка или далечна). При самозадоволяващо се общество няма необходимост от търговия с нелуксозни стоки. ???????????????
Роля на керамиката в обществото и приносът й за познаване на икономиката.
За целите на настоящата магистърска теза е използван петрографски анализ за прецизиране на резултатите от рентгенографското изследване. При петрографския анализ минералите се идентифицират въз основа на техните оптични свойства. За целта се изготвят тънки шлифове (dünn Schliff) с дебелина около 0,03 mm. При изработването на шлифовете те се заздравяват с епоксидна смола. Изготвените шлифове се наблюдават с поляризационен микроскоп.
Чрез петрографско изследване се идентофицират различни минерали в керамичната проба – честотата им в изследваната проба, ориентация, големина, форма, а също така и начинът на третиране на повърхността на керамичната проба при изработването на съда. На базата на тези наблюдения могат да бъдат направени изводи за настъпилите промени в керамиката по време на изпичане или наличие на рекристализационни процеси, протекли по време на престоя на находката в почвата. Тези наблюдения са решаващи при определяне на минералния състав на керамичната проба след изпичане и вторично отложените елементи в нея при престоя й в почвата (праисторическата керамика се характеризира със сравнително висока пориозност, което е предпоставка за по-лесното попадане на външни минерали, привнесени от вода). Петриграфското изследване дава информация и за
Техническа част:
В настоящата работа са заложени няколко цели:
1.
-----------------------
[1] В настоящата работа няма да бъде разгледана пълната литература налична по въпроса, тъй като научните изследвания по въпроса нямат пряко отношение към материала, подбран за изследване и могат да бъдат само допълнителни примери за реализацията на XRD.