Free Essay

Seminarski Standardizacija

In:

Submitted By andout1
Words 2454
Pages 10
РЕПУБЛИКА СРБИЈА

ВИСОКА ШКОЛА СТРУКОВНИХ СТУДИЈА

БЕОГРАДСКА ПОЛИТЕХНИКА

СЕМИНАРСКИ РАД

Назив теме:

ПРОЦЕС АКРЕДИТАЦИЈЕ У МЕЂУНАРОДНО ПРИЗНАТОМ АКРЕДАЦИОНОМ

ТЕЛУ

Ментор: Студент

Веоград, 2012.

1. Увод

Акредитација је начин успостављања поверења на тржишту услуга и производа пошто представља независну оцену стручности тела која обављају испитивање, еталонирање, сертификацију као и контролисање. Утврђивање и доказивање усаглашености услуга, производа, и процеса са захтевима међународних стандарда је претпоставка за остваривање тржишне конкурентности. Овај процес је од изузетне важности да се користе услуге стручних и за то технички оспособљених лабораторија, контролних организација, као и сертификационих тела чиме се обезбеђује поверење у обављена испитивања, еталонирања, контролисања и сертификације као и њихову поновиљивост. Појавом стандарда ISO 17011 којим се дефинишу општи захтеви за тела која оцењују и акредитују тела за оцењивање усаглашености ствара се основа за унапређење функционисања акредационих тела. Оно што се жели постићи са овом поставком је следеће - један стандард – једно испитивање – важи свуда у свету.

2. Акредитација – Опште одредбе

1. Предмет и подручије примене

Предмет овог стандарда су услови које акредациона тела која оцењују и акредитују тела за оцењивање усаглашености (CAB-ови). Она не морају нудити акредитацију свим врстама CAB-ова. CAB-ови су организације које пружају следеће услуге оцењивања усаглашености : испитивање, контролисање, сертификација система менаџмента, сертификација особља, сертификација производа, еталонирање.

2. Акредитационо тело

• Законска одговорност - Акредитационо тело мора бити регистровано правно лице • Структура- Мора бити таква да поспешује обављање делатности и својим постојањем улива поверење у његове акредитације.Акредитационо тело мора имати надлежност и бити одговорно и стручно за одлуке које се односе на акредитацију, као и опис свог правног статуса, и сродне документе који утичу на квалитет акредитације. • Непристрасност – Мора бити објективно и непристрастно. Ово се обезбеђује документованом и примењеном структуром која омогућава ефикасно учешће свих заинтересованих страна без надмоћи било које стране. • Поверљивост – Акредитационо тело мора чувати поверљивим податке сем у случајевима када се тиме крши закон или има писмену сагласност CAB-а да те податке обелодани. • Законска одговорност и финансије – Акредитационо тело је законски одговорно за своје активности. Такође мора и имати средства за обављање делатности као и опис свог извора прихода. • Послови акредитације – Акредационо тело мора јасно описати своје послове акредитације позивајући се на релевантне нормативне документе.

3. Менаџмент

• Општи – Мора имати успостављен систем менаџмента према међународним стандардима. • Систем менаџмента – Руководство мора дефинисати политике и циљеве укључујући и политику квалитета. Систем мора бити одговарајући за врсту, опсег и обим своје делатности. • Управљање документима – Акредитационо тело мора успоставити процедуре за управљање свим документима који се односе на његове послове акредитације. • Записи – Акредитационо тело мора чувати и одржавати сву релевантну документацију у временском периоду прописаном уговором и законом. • Неусаглашености и корективне мере – Акредитационо тело мора да успостави процедуре које обухватају : индентификовање неусаглашености, утврђивање узрока неусаглашености и кориговање, доношење мера да се неусаглашености не понове и њихова примена као и записивање резултата ових поступака. • Превентивне мере – Акредитационо тело мора успоставити процедуре за индентификацију могућности за унапређивање и предузимање превентивних мера којима се елиминишу узроци неусаглашености. • Интерне провере – Акредитационо тело мора вршити интерне провере којима се утврђује да се оно придржава захтевима међународног стандарда ISO 17011. • Преиспитивање од стране руководства – Систем менаџмента се мора преиспитивати у планираним временским интервалима. • Приговори – Акредитационо тело мора успоставити процедуре за разматрање приговора.

4. Људски ресурси

• Особље – Акредитационо тело мора имати довољан број стручног особља за обављање делатности. • Праћење – Акредитационо тело прати перформансе и стручност свог особља ради утврђивања потребе за даљим обучавањем. • Записи о особљу – Акредитационо тело мора имати документоване квалификације, обуку и искуство својих радника и ти податци морају се ажурирати. • Ти податци морају да садрже следеће – име и адресу, положај који заузимају, образовне квалификације и статус, радно искуство, обуку коју поседују, компетентност за специфичне задатке, искуство у оцењивању и резултате праћења њиховог рада.

3. Процес акредитације

1. Критеријуми акредитације

Општи критеријуми морају бити они који су утрврђени међународним нормативним документима – стандардима и упутствима.

2. Информације

Акредитационо тело мора пружати одређене информације на увид и те информације су следеће :

• Информације о процесима оцењивања и акредитације • Документ или документе који садрже захтеве за акредитацију, као и техничке захтеве • Опште информације везане за трошкове акредитације • Опис права и обавеза CAB-ова • Информације о акредитованим CAB-овима • Информације везане за подношење приговора и жалби • Информације о надлежности према којој функционише програм акредитације • Опис својих права и дужности • Опште информације о начину прибављања финансијске подршке • Информације о својим активностима и утврђеним ограничењима деловања • Информације о повезаним телима уколико постоје

3. Подношење захтева

Захтев за акредитацију подноси прописно овлашћени представник CAB-а уз званичан захтев. Захтев треба да садржи следеће – опште карактеристике CAB-а (име, адресу, правни статус, људске и техничке ресурсе), опште информације које се односе на CAB, јасно дефинисан обим акредитације, сагласност да ће испуњавати захтеве за акредитацију и друге обавезе. Такође акредитационо тело мора захтевати од CAB-а да пре почетка оцењивања обезбеди следеће информације – опис услуга оцењивања усаглашености које CAB обавља и копију пословника о квалитету CAB-а и одговарајућа пратећа документа.
Акредитационо тело мора испитати достављене податке.

4. Преиспитивање ресурса

Акредитационо тело мора утврдити да ли је компетентно да обави оцењивање CAB-а који је поднео захтев у смислу сопствене политике, компетентности и расположивости одговарајућих оцењивача и експерата. У ову проверу мора такође и ући способност акредитационог тела да обави почетно испитивање.

5. Подуговарање оцењивања

Акредитационо тело може подуговарати оцењивање али не сме подуговарати процес доношења одлуке. Ако се подуговара оцењивање акредитационо тело мора имати политику под којим условима до тог подуговарања може доћи. Мора се водити рачуна о поверљивости и спречавању сукоба интереса. Акредитационо тело мора преузети одговорност за сва подуговорена оцењивања и оно мора имати компетентност за одлучивање. Такође мора обезбедити да тело коме подуговара оцењивање има компетентност за то и да се придржава стандарда и других норми. За подуговарање је потребна и сагласност CAB-а. Акредитационо тело формира списак подуговарача које ангажује и прати њихову компетентност и води записе о њиховим резултатима.

6. Припреме за оцењивање

Пре иницијалног оцењивања CAB се може прелиминарно посетити у циљу индентификације евентуалних недостатака у његовом систему. Акредитационо тело мора водити рачуна да током такве посете избегне консултације о недостатцима. Оно мора имати и оцењивачки тим који се састоји од главног оцењивача и уколико је то потребно одређеног броја оцењивача или експерата за одређени облик акредитације. Тај тим мора поседовати знање о обиму за који се акредитација тражи и имати разумевање које је довољно да се поуздано оцени компетентност CAB-а за рад у оквиру обима акредитације. Чланови тог тима морају да се понашају непристрасно и да избегну дискриминацију по било ком основу. Морају и обавестити CAB о евентуалној повезаности или конкурентском положају између њих и CAB-а. CAB се такође обавештава о именима и положају оцењивача. Акредитационо тело јасно дефинише задатак оцењивача. У случају потребе морају се обезбедити процедуре за узимање узорака на лицу места ако је то потребно зарад оцењивања. Потребно је обићи све локације које су кључне и које су обухваћене акредитацијом. Надзор такође обухвата обилазак локација и посебне процедуре за узимање узорака у одређеном временском интервалу. Акредитационо тело се договара са CAB-ом око датума и времена плана оцењивања. Акредитационо тело мора обезбедити све релевантне документе оцењивачком тиму.

7. Преиспитивање докумената и записа

Оцењивачки тим мора испитати сву релевантну документацију и записе које је CAB доставио ради вредновања његовог система, начина на који је документован, и усаглашености са са релевантним стандардом или стандардима и другим захтевима акредитације. Акредитационо тело може у случају неусаглашености одлучити да не пређе на оцењивање на лицу места и у том случају мора писмено о тим неусаглашеностима обавестити CAB.

8. Оцењивање на лицу места

Оцењивање CAB-а започиње уводним састанком на коме тим оцењивача саопштава сврху оцењивања, јасноћу критеријума акредитације, и потврђује план и обим оцењивања. Оцењивање се врши на кључним локацијама CAB-а где се врше његове активности. Када је то релевантно мора присуствовати и другим локацијама где CAB ради како би прикупио доказе о компетентности и придржавању стандардима. Тим оцењује перформансе релевантног броја особља CAB-а и тако потврђује компетентност акредитације.

9. Анализа и извештај оцењивања

Тим за оцењивање мора анализирати све прикупљене информације и доказе – прикупљене из документације и оцењивања на лицу места. Ова анализа мора бити довољно детаљна да утврди степен компетентности CAB-а са захтевима за акредитацију. Ако тим не може да дође до закључка треба да се обрати акредитационом телу ради разјашњења. Процедуром за извештавање морају да буду испуњени следећи захтеви –

• Организован састанак пре напуштања локације са усменим или писменим извештајем оцењивања CAB-у који може да постави додатна питања о налазима • Писмени извештај о исходу оцењивања се мора доставити CAB-у са коментарима о компетентности и евентуалним неусаглашеностима • Од CAB-а се мора затражити да одговори на извештај и опише мере које ће предузети у неком року ради отклањања евентуалних неусаглашености

Акредитационо тело је одговорно за извештај о оцењивању, укључујући и неусаглашености чак и када водећи оцењивач није стално запослен у том телу. Оно мора и преиспитати мере које CAB доноси ради уклањања неусаглашености. Ако се мере оцене као недовољне акредитационо тело може тражити додатне информације или спровести накнадно оцењивање.

Информације дате доносиоцу одлуке треба да садрже: јединствену индентификацију CAB-а, датум оцењивања на лицу места, имена оцењивача, јединствену индентификацију локација које се оцењују, предложени обим акредитације који је оцењен, извештај о оцењивању, изјаву о адекватности унутрашње организације и процедура CAB-а, информације о отклањању свих неусаглашености, сваку додатну информацију која може помоћи у утврђивању испуњености захтева и компетентности CAB-а, ако је могуће резиме резултата испитивања оспособљености или других поређења које је CAB спровео и евентуално мера предузетих као последица ових резултата, евентуално – препоруку у погледу додељивања, смањења, или проширења акредитације за предложени обим.

10. Доношење одлуке о акредитацији и њено додељивање

Акредитационо тело мора бити сигурано да су информације довољне да одлучи да ли су захтеви за акредитацију испуњени. На основу вредновања свих примљених информација, акредитационо тело мора донети одлуку о томе да ли да додели или прошири акредитацију. Када акредитационо тело користи резултате оцењивања које је обавило друго акредитационо тело, мора бити сигурно да је то друго тело радило у складу са са захтевима овог међународног стандарда. Акредитационо тело мора акредитованом САБ-у доставити сертификат о акредитацији који идентификује следеће : • Идентитет и логотип акредитационог тела; • Јединствени идентитет акредитованог САВ-а; • Све локације из којих се обавља једна или више кључних активности, а које акредитација обухвата; • Јединствени акредитациони број акредитованог САВ-а; • Датум додељивања акредитације и датум њеног престанка важења; • Кратко назначавање обима акредитације или упућивање на њега; • Изјаву о усаглашености и позивање на стандард(е) или друге нормативне документе, као и издање или ревизију коришћене за оцењивање САВ-а. Такође мора идентификовати : a) За сертификациона тела : • Врсту сертификације, • Стандарде или њихове врсте,према којима су производи,особље,услуге или системи менаџмента сертификовани, • Индустријске секторе,када је то релевантно, • Категорије производа и категорије особља; b) За контролна тела : • Врсту контролног тела • Област и опсег контролисања за које је акредитација додељена и • Прописе,стандарде или спецификације,који садрже захтеве према којима се контролисање морта обавити c) За лабораторије за еталонирање : • Еталонирања,укључујући и врсте извршених мерења, мерне опсеге и најбољу мерну способност d) За лабораторије за испитивање : • Испитивање или врсте испитивања која се обављају, и материјале или производе који су испитани и, где је погодно, методе које се користе.

11. Жалбе Акредитационо тело мора разматрати жалбе које САВ-ови подносе, донети одлуку о основаности жалбе, обавестити САВ о коначној одлуци, предузети мере када је то потребно и водити записе о овој процедури.

12. Поновно оцењивање и надзор
Поновно оцењивање је слично почетном оцењивању, с тим што се узима у обзир предходно искуство у оцењивању. Мора се успоставити план и процедуре за та периодична оцењивања ради провере да ли САВ и даље испуњава захтеве за акредитацију. Посебне процедуре морају бити постављене за посебне САВ-ове, интервал не би требало да траје дуже од две године. Ако се уоче неусаглашености мора се постављати рок за њихово отклањање. Могу се и спровести и вандредна оцењивања.

13. Проширење акредитације
Ако САВ поднесе захтев акредитационо тело мора предузети активности да утврди да ли је могуће проширење акредитације или не.

14. Суспендовање, одузимање или смањење акредитације
Акредитационо тело мора поставити процедуре за суспензију, одузимање или смањење акредитације. Ово се дешава када САВ не испуњава ѕахтеве акредитације.

15. Записи о CAB-овима
Акредитационо тело мора водити записе о САВ-овима као би доказало да су сви захтеви ефективно испуњени. Ови записи мсе морају чувати на сигурном и морају обухватати : коресподенцију, записе и извештаје оцењивања, записе о разматрањима комитета и одлукама о акредитацији, и копије сертификата о акредитацији.

16. Испитивање оспособљености и друга поређења за лабораторије
Акредитационо тело мора успоставити процедуре за оцењивање коментентности лабораторија и њихових информација за процесе оцењивања и одлучивања. Ово може урадити само или може ангажовати друго тело за то. У случају недостатка исти се морају уклонити.

4. Одговорност 1. обавезе САВ-а

САВ мора стално испуњавати захтеве за акредитацију, сарађивати са акредитационим телом у циљу доказивања да се захтеви поштују, мора обезбедити доступност информацијама, обезбедити документима, организовати присутвовање ради оцењивања при вршењу својих услуга, полагати право на акредитацију само у обиму у којем је додељења, користити своју акредитацију савесно и платити трошкове које акредитационо тело утврди. Такође мора и обавестити акредитационо тело о свакој релевантној промени везаној за његову акредитацију.

2. Обавезе акредитационог тела

Акредитационо тело мора пружити на увид информације о актуелном статусу акредитација које је доделила САВ-овима. Акредитационо тело мора пружити САВ-у информације о начинима који су погодни за остваривање следљивости разултата мерења у односу на обим за који је акредитација дата. Тело мора дати информације о међународним аранжманима у које је укључено. Такође тело мора благовремено обавестити заинтересоване о свим променама у погледу његових захтева за акредитацију.

3. Позивање на акредитацију и коришћење синбола

Акредитационо тело као власник акредитационог синбола мора регулисати заштиу и употребу тог синбола. Акредитованом САВ-у је дозвољено да користи овај симбол на својим извештајима или сертификатима, али само у обиму акредитације. Акредитационо тело мора предузети одговарајуће мере за поступање са не тачним позивањем на акредитациони статус, или обмањујућом употребом акредитационих симбола.

5. Прилог П-1 Речник појмова

|Појам |Објашњење |
|SRPS ISO/IEC 17011 |Српски стандард – општи захтеви за акредитациона тела која акредитују |
| |тела за оцењивање усаглашености |
|CAB |Тело за оцењивање усаглашености |
|Систем менаџмента |Систем у менаџменту који се усресређује на остваривање резултата, у |
| |вези са циљевима квалитета, да се на одговарајући начин задовоље |
| |потребе, очекивања и захтеви заинтересованих страна. |
|Еталонирање |Еталонирање је скуп поступака којима се, у одређеним условима, |
| |успоставља однос између вредности величина које показује мерило или |
| |мерни систем, или вредности које представља материјализована мера и |
| |одговарајућих вредности остварених еталонима. |

6. Литература

1. Јелић др М. ; Стандардизација и оцењивање усаглашености, Висока школа струковних студија - Београдска Политехника, Београд, 2012. 2. Институт за стандардизацију Србије ; Српски стандард SPRS ISO/IEC 17011, Београд, 2007. 3. Савезни завод за стандардизацију ; Југословенски стандард JUS ISO 9000 : 2001, Београд, 2001. 4. Сајт Акредитационог тела Србије ; http://www.ats.rs/ 5. Паунковић, З. ; Стандардизација и оцењивање усаглашености, Висока школа струковних студија - Београдска Политехника, Београд, 2003.

Similar Documents

Free Essay

Tqm - Total Quality Managment

...EKONOMIKA I ORGANIZACIJA POSLOVANJA SEMINARSKI RAD: TQM Predmetni nastavnik: Ivana Zlatanović Student: Branko Puzić 03/05 Datum predaje: 02.05.2006. TQM Branko Puzić SADRŽAJ: 1. TOTALNO UPRAVLJANJE KVALITETOM................................................................................4 1.1 OSNOVNI PRNCIPI TQM-a.....................................................................................................8 2. OSNOVNI ELEMENTI TQM-a ....................................................................................................10 3. VEZA IZMEðU TQM-a I SERIJE STANDARDA ISO 9000......................................................13 3.1 ISO9000 NASUPROT TQM-u ................................................................................................13 3.2 UPOREðIVANJE KARAKTERISTIKA STANRDA ISO9000 I TQM SISTEMA ..............13 4. TQM ORGANIZACIJA.................................................................................................................15 5. NAJPOZNATIJI MENADŽERI KVALITETA ............................................................................19 ZAKLJUČAK ....................................................................................................................................21 LITERATURA...................................................................................................................................22 2/22 TQM Branko Puzić UVOD Svet u oblasti proizvodnje,...

Words: 5505 - Pages: 23