ВЕСНЯНІ КВІТИ
Пролісок
Ледь зійде сніг, в лісах і чагарниках з'являються блакитні весняні квіти – проліски.
Взагалі кажучи проліски (рід Scilla), яких набереться з півсотні видів, переважно рослини середземноморські (кілька видів є в Південній Африці). Середземноморські види пролісків – великі багатоквіткові рослини з тривалим періодом вегетації. Наші Євроазіатські види пролісків – ефемероїди, тобто рослини, які після короткого цвітіння зникають до наступної весни. Всі проліски – багаторічні трав'янисті цибулинні рослини.
Підсніжник звичайний
Ці ніжні білі весняні квіти знайомі всім. Вони першими з'являються на проталинах після зими і їм не страшні ні весняні заморозки, ні зимові морози, ні весняний сніг. Спочатку з'являється пара листочків і слідом за ними розпускаються білі дзвіночки. Вони люблять півтінь і практично не вимагають догляду. Висаджувати їх можна під деревами, чагарниками, на клумбах, в контейнерах.
Це найбільш ранній медонос, що дає бджолам нектар у лютому – квітні.
Ці весняні квіти використовуються у декоративн му садівництві. Мають понад п'ятдесяти різновидів.
Рослина отруйна! У цибулинах міститься нарведін, у всіх частинах рослини – галантамін.
Медунка
Рослина дуже цінується садівниками за красу, невибагливість і ранні терміни цвітіння. Ранньою весною медунка покривається безліччю дрібних квіток у формі дзвіночків білого, фіолетового, блідо - блакитного, рожевого, бузкового кольору. Нерідко на одній рослині бувають квітки різних відтінків - рожеві і фіолетові – медунки легко перезапилюються між собою і можливі найрізноманітніші колірні поєднання.
У висоту медунка виростає до півметра і також розростається в ширину. Висаджувати краще в півтіні або в тіні, де добре проявляється плямистий малюнок на листках, а квітки набувають більш яскравого кольору.Усі види медунки приурочені до помірного поясу Євразії, при цьому більшість видів – з Центральної та Східної Європи. Найбільш широкий ареал – у медунки м'якої (Pulmonaria mollis): ці весняні квіти поширені від Західної Європи до Малої Азії та Східного Сибіру.Трава всіх видів медунки містить дубильні речовини і рослинні слизи. Листя медунки темної (Pulmonaria obscura) багате аскорбіновою кислотою та іншими вітамінами. У медунці лікарській (Pulmonaria officinalis) містяться сапоніни і таніни.
Шафран
Весняні квіти родини півникових. Їх ще називають крокусами. За легендою, шафран виник з крапель крові юнака Крока. Крок змагався з богом Гермесом в метанні диску і Гермес випадково вбив його. Перший древній шафран був жовтих відтінків, а блакитні, рожеві та білі кольори він отримав в результаті селекції. Сама назва – шафран – походить від арабського слова «жовтий». Шафран використовувався як приправа, пахощі, фарба, лікарська рослина. Цікаво, що в стародавньому Китаї ніхто, крім імператора, не мав права носити одяг відтінку шафрану. А в деяких країнах жінки використовували шафран для полегшення пологів.
Потребує відкритого сонячного місця і рихлого ґрунту.
Брандушка різнокольорова
Брандушки, як і проліски, це весняні квіти первоцвіти. Але, на відміну від пролісків, вони зустрічаються значно рідше. Цвітуть у березні-квітні. Безжально вириваються на весняні букети, тому збереглися лише в затишних місцях.
Це багаторічні весняні квіти.Ростуть з цибулинки, як і більшість первоцвітів. Квітка має чудовий блідо-рожевий колір,росте поодиноко або в кількості 2 3.
Плід – багатонасінна коробочка, що розкривається 3 стулками завдовжки 12-20 мм. Бульбоцибулина оточена темно-бурими перетинчастими оболонками.