Free Essay

Exotické Opce

In:

Submitted By akrij
Words 1875
Pages 8
Masarykova univerzita
Ekonomickosprávní fakulta
Studijní obor: Finance

Exotické opce
Seminární práce
Finanční trhy

Autor: Jiří Mayer
Brno 2014

Obsah 1 Úvod 3 2 Exotické opce 4 2.1 Co jsou to finanční deriváty 4 2.2 Opce 4 2.3 Členění opcí 4 2.4 Exotické opce 4 2.5.1 Bermundská opce 5 2.5.2 Asijská opce 5 2.5.3 Binární opce 6 2.5.4 Ladder opce 7 2.5.5 Bariérová opce 7 3 Závěr 9 4 Seznam zdrojů 10 4.1 Tištěné zdroje 10 4.2 Elektronické zdroje 10

1 Úvod Tato seminární práce je zaměřena na finanční deriváty a blíže se zabývá opcemi, což jsou finanční deriváty, které dávají jejímu držiteli možnost za daných podmínek uplatnit nákup nebo prodej podkladového aktiva. Nejdříve je vymezen pojem finanční derivát, dále pojem opce, a hlavním obsahem práce jsou jednotlivé vybrané typy exotických opcí. Cílem této práce je seznámení čtenáře s jednotlivými vybranými typy exotických opcí a snaha o jejich bližší přiblížení čtenáři, který se v této problematice příliš neorientuje. Práce je doplněna několika grafy pro lepší představu toho, jak daná opce funguje, a jedním řešeným příkladem uplatnění opce pro znázornění. Práce se zabývá hlavně bermundskými, asijskými, binárními, bariérovými a ladder obcemi. Jako základní literaturu pro tuto práci jsem zvolil publikaci Oldřicha Rejnuše Finanční trhy - 3.vydání.

2 Exotické opce
2.1 Co jsou to finanční deriváty Finanční derivát je finanční nástroj založený na podkladovém aktivu. Hodnota finančního derivátu se potom odvíjí od hodnoty podkladového aktiva. Podkladovým aktivem může být prakticky cokoliv. Může se jednat o akcii, obligaci, nebo i o počasí.
2.2 Opce
Opce, z anglického option, je druh finančního derivátu, který dává jejímu majiteli právo v daném čase koupit nebo prodat předem domluvené zboží (často akcie) za předem dohodnutou cenu. Na rozdíl od futures, nebo swapu, není vlastník opce povinen tento finanční nástroj uplatnit. Za tuto výhodu není na rozdíl od většiny ostatních finančních derivátů hodnota opce nulová, ale musí být zaplacena opční prémie, aby byla vyvážena nevýhoda prodávajícího. Hodnota opční prémie je složena z její vnitřní hodnoty a z časové hodnoty. Vnitřní hodnota opce závisí na hodnotě podkladového aktiva, nýbrž časová hodnota se snižuje postupně s blížícím se termínem splatnosti opce. Z čehož vyplývá, že opce nabývá nulovou hodnotu po době splatnosti.
2.3 Členění opcí
Kupní opce (call options) jsou opce, které dávají svému držiteli právo ke koupi podkladového aktiva. Prodejní opce (put options) jsou opce, které dávají svému držiteli právo k prodeji podkladového aktiva. Opce evropské mohou být uplatněny pouze v okamžiku jejich expirace, díky čemuž jsou výhodnější pro vydavatele. Opce americké mohou být uplatněny kdykoliv během jejich životnosti, což je výhodnější naopak pro jejich držitele. Jako Plain Vanilla opce jsou označovány opce se základními vlastnostmi, naproti tomu exotické opce mají podle svého druhu celou řadu specifických vlastností.
2.4 Exotické opce Opce se nazývá exotickou zpravidla, pokud splňuje alespoň jednu z těchto vlastností: 1. Ohodnocení opce v době její splatnosti nezávisí pouze na hodnotě podkladového aktiva, ale i na hodnotě podkladového aktiva v určitých okamžicích v době trvání opce. 2. Je zahrnut prvek směnných kurzů zahraničních měn. 3. Jsou stanovena další práva s nákupem nebo prodejem opce. 4. Cena opce nezávisí jen na hodnotě podkladového aktiva v době platnosti opce, ale i na dalších parametrech, například na více podkladových aktivech.
Jejich speciální vlastnost se pak často alespoň okrajově projevuje v jejich názvu.
2.5 Vybrané druhy exotických opcí
2.5.1 Bermundská opce Bermundská opce je druh exotické opce, jejíž držitel má právo uplatnit opce v několika předem definovaných okamžicích její životnosti. V praxi je to opce, která stojí na pomezí mezi opcí americkou a opcí evropskou stejně tak jako zeměpisně stojí tyto ostrovy mezi těmito dvěma kontinenty. Dále existuje tzv. Early exercise date, jejíž vlastnost spočívá v tom, že se od okamžiku svého vydání chová pouze jako opce evropská a po dosažení předem stanoveného termínu, během své životnosti se stává opcí americkou a tou z pravidla setrvává až do doby splatnosti.
2.5.2 Asijská opce Asijské opce získaly svůj název podle svého původu. Hlavním specifikem těchto opcí je to, že hodnota opce nezávisí na hodnotě podkladového aktiva v daném momentu, ale je vypočítaná přes průměrnou hodnotu podkladového aktiva v určitých předem stanovených obdobích. Výhodou této opce je s ní spojená nižší volatilita, ale teoreticky i nižší možnost výdělku. Dalším typem asijských opcí může být tzv. Lookback opce, jejíž cena se odvíjí od dosaženého maxima a minima hodnoty podkladového aktiva, a to za celou dobu trvání v případě evropské opce, nebo za dobu od počátku do okamžiku uplatnění v případě opce americké.
Graf 1: Grafické zobrazení asijské opce

Zdroj: Asian Option: Floating Strike Asian Option [online]. 2014. vyd. 2014 [cit. 2014-10-14]. Dostupné z:http://www.thetaris.com/wiki/Asian_Option

2.5.3 Binární opce Binární opce je druh opce, u které není tolik důležité jak velkou hodnotu nabylo resp. Ztratilo podkladové aktivum, ale pouze to, zda podkladové aktivum rostlo nebo klesalo. Opce také vyplácí pouze předem stanovenou částku v případě pozitivního pohybu podkladového aktiva, nebo žádnou v případě negativního pohybu aktiva. Z toho také vyplývá název opce binární, nebo také all or nothing. Při držení call opce je částka vyplacena v případě, že cena podkladového aktiva je v době splatnosti opce vyšší než cena podkladového aktiva při vypsání opce. Při držení put opce je částka vyplacena v případě, že cena podkladového aktiva je v době splatnosti opce nižší než cena podkladového aktiva při vypsání opce. Další druh binárních opcí se nazývá asset or nothing u které není předem stanovena částka, která je vyplacena při pozitivním pohybu podkladového aktiva, ale je vyplacena přímo hodnota podkladového aktiva. U tohoto druhu binárních opcí je již podstatné nejen to, jakým směrem se pohnulo podkladové aktivum, ale i o jakou hodnotu.
Graf 2: Grafické znázornění call opce

Zdroj: SPAULDING, William. Exotic Options. In: Exotic Options [online]. 2014 [cit. 2014-10-14]. Dostupné z: http://thismatter.com/money/options/exotic-options.htm
2.5.4 Ladder opce Ladder opce je druh opce, u níž jsou postupně uzamykány výnosy, v případě že k výnosu dojde. Je stanoven určitý interval postupného uzamykání výnosů, za předpokladu, že opce poroste. Toto si lze představit podobně, jako šplhání po žebříku, jak napovídá název. Tohle je velice výhodné pro držitele, jelikož má tímto zajištěn svůj již nabitý zisk před náhlým nečekaným vývojem podkladového aktiva a tato výhoda je opět většinou zohledněna v hodnotě opční prémie.
Příklad: Investor koupil call opci s podkladovým aktivem (akcií) s realizační cenou 60 USD. Zamykání výnosů je stanoveno na každých 5 dolarů. Hodnota akcie nejprve roste na 71 USD, poté náhle klesá na 55 USD a v době uplatnění opce je hodnota akcie 66 dolarů. Jaký výnos získá investor?
Řešení: Jelikož se jedná o ladder opci, výnosy se za překročení každých 5 USD uzamykaly, tudíž výnosy byly uzamčeny na hodnotě 65 USD a poté na 70 USD. Hodnota akcie sice dosáhla až na 71USD, výnos již však nebyl uzamknut. To, že hodnota podkladového aktiva postupně klesala, náš výnos již neovlivní.
Výsledek: 70 USD – 60 USD = 10 USD
2.5.5 Bariérová opce Bariérové opce – exotičnost těchto opcí vyplývá opět z názvu. Zvláštním pravidlem je stanovení alespoň jedné bariéry. Pokud tuto bariéru prolomí hodnota podkladového aktiva, opce se buď aktivují, nebo deaktivují. Rozlišujeme tedy knock-in a knock-out bariérové opce. V případě knock-in opce je opce aktivována proražením bariéry a v případě knock-out se opce deaktivuje proražením bariéry. Cena těchto opcí bývá většinou nižší než u klasických opcí, protože je u nich velké riziko, že se vůbec neaktivují. Na druhou stranu jsou dobré pro zajišťování. Rozdělujeme i podle toho, zda se jedná o put opci, nebo call opci, a to následovně. A) Up and in bariéra: opce se aktivuje proražením bariéra zdola nahoru. B) Down and in bariéra: opce se aktivuje proražením bariéry shora dolů. C) Up and out bariéra: opce se proražením bariéry zdola nahoru deaktivuje. D) Down and out bariéra: opce se pohybem směrem shora dolů deaktivuje.
Graf 2: Grafické znázornění up and in bariérové opce

Zdroj: DULANEY, Tim a Tim HUSSON. Barrier options. In: SECURITIES LITIGATION CONSULTING GROUP [online]. 2013 [cit. 2014-10-14]. Dostupné z: http://blog.slcg.com/2013/01/barrier-options.html

3 Závěr
Opce jsou, jako ostatní finanční deriváty, široce využívány pro investice, spekulace a zajištění. Můžeme říci, že od vzniku opcí bylo vytvořeno široké spektrum jejich variant a kombinací z nichž si může každý vybrat, která je pro jeho situaci nejvhodnější. Jednotlivé typy opcí je liší hlavně výší opční prémie, částkou, kterou musí vlastník vypisovateli zaplatit, dále dobou splatnosti, různými druhy podkladových aktiv a kombinacemi těchto kritérií.
V práci jsem blíže představil bermundské, asijské, binární, bariérové a ladder opce.

4 Seznam zdrojů
4.1 Tištěné zdroje
1) REJNUŠ, Oldřich. Finanční trhy. 3., rozš. vyd. Ostrava: Key Publishing, 2011, s. 478-510. Ekonomie (Key Publishing). ISBN 978-80-7418-128-3.
4.2 Elektronické zdroje
2) Asian Option: Floating Strike Asian Option [online]. 2014. vyd. 2014 [cit. 2014-10-14]. Dostupné z: http://www.thetaris.com/wiki/Asian_Option
3) DULANEY, Tim a Tim HUSSON. Barrier Options. In: SECURITIES LITIGATION & CONSULTING GROUP [online]. 2013 [cit. 2014-10-14]. Dostupné z: http://blog.slcg.com/2013/01/barrier-options.html
4) Ladder Option. In: Investopedia [online]. 2013 [cit. 2014-10-22]. Dostupné z: http://www.investopedia.com/terms/l/ladderoption.asp
5) Slovník pojmů opcí aneb vysvětleme si základní termíny. In: Vše o obchodování opcí [online]. 2013 [cit. 2014-10-22]. Dostupné z: http://opce-trading.cz/slovnik-pojmu-opci/
6) SPAULDING, William. Exotic Options. In: Exotic Options [online]. 2014 [cit. 2014-10-14]. Dostupné z: http://thismatter.com/money/options/exotic-options.htm
7) Vybrané exotické opce: Tvorba, oceňování a využití [online]. Brno, 2007 [cit. 2014-10-22]. Dostupné z: http://is.muni.cz/th/42276/esf_m/?lang=en. Diplomová práce. Masarykova univerzita.

--------------------------------------------
[ 1 ]. Slovník pojmů opcí aneb vysvětleme si základní termíny. In: Vše o obchodování opcí [online]. 2013 [cit. 2014-10-22]. Dostupné z: http://opce-trading.cz/slovnik-pojmu-opci/
[ 2 ]. REJNUŠ, Oldřich. Finanční trhy. 3., rozš. vyd. Ostrava: Key Publishing, 2011, s. 477-483. Ekonomie (Key Publishing). ISBN 978-80-7418-128-3.
[ 3 ]. Vybrané exotické opce: Tvorba, oceňování a využití [online]. Brno, 2007 [cit. 2014-10-22]. Dostupné z: http://is.muni.cz/th/42276/esf_m/?lang=en. Diplomová práce. Masarykova univerzita.
[ 4 ]. Vybrané exotické opce: Tvorba, oceňování a využití [online]. Brno, 2007 [cit. 2014-10-22]. Dostupné z: http://is.muni.cz/th/42276/esf_m/?lang=en. Diplomová práce. Masarykova univerzita.
[ 5 ]. REJNUŠ, Oldřich. Finanční trhy. 3., rozš. vyd. Ostrava: Key Publishing, 2011, s. 498-500. Ekonomie (Key Publishing). ISBN 978-80-7418-128-3.
[ 6 ]. Vybrané exotické opce: Tvorba, oceňování a využití [online]. Brno, 2007 [cit. 2014-10-22]. Dostupné z: http://is.muni.cz/th/42276/esf_m/?lang=en. Diplomová práce. Masarykova univerzita.
[ 7 ]. Ladder Option. In: Investopedia [online]. 2013 [cit. 2014-10-22]. Dostupné z: http://www.investopedia.com/terms/l/ladderoption.asp
[ 8 ]. REJNUŠ, Oldřich. Finanční trhy. 3., rozš. vyd. Ostrava: Key Publishing, 2011, s. 503-504. Ekonomie (Key Publishing). ISBN 978-80-7418-128-3.
[ 9 ]. REJNUŠ, Oldřich. Finanční trhy. 3., rozš. vyd. Ostrava: Key Publishing, 2011, s. 504-507. Ekonomie (Key Publishing). ISBN 978-80-7418-128-3.

Similar Documents