Free Essay

Lecture 2

In:

Submitted By kapina123
Words 2543
Pages 11
Лекция 2
Хидростатично налягане ( неподвижни течности)
Хидростатиката изучава законите за равновесие на флуидите и взаимодействието им с ограждащите ги стени или потопените в тях изцяло или частично твърди тела.
Равновесието е механично състояние на относителен покой между отделните флуидни частици. То е възможно, когато разглеждан флуиден обем е неподвижен или се движи спрямо избрана координатна система по начин, при който отделните му съставни частици не изменят положението си една спрямо друга, т.е. когато целият обем се движи като твърдо тяло. При праволинейно движение това е възможно, ако всички флуидни частици се движат с еднаква скорост или ускорение, а при криволинейно движение – с еднаква ъглова скорост, респ. с нормално ускорение. Равновесието на флуидите се определя от силовото взаимодействие и съществува само когато векторната сума от всички външни сили и моменти или сумите от техните проекции по съответните координатни оси са равни на нула.
Във флуидите не могат да действат съсредоточени сили вследствие на свойството им да текат. Възможно е само действието на сили, които са непрекъснато разпределени във флуидния обем или по повърхнината, наречени съответно масови и повърхностни сили.
Масови сили. Приложени са върху всички частици на флуидния обем и са пропорционални на съответните им маси. Това са преди всичко теглото, инерционните сили на възможните преносни ускорителни движения на съда или системата, а също така и различните видове електромагнитни и други сили.
Непрекъснатото разпределение на масовите сили във флуидния обем дава основание да се приеме съществуването на съответни силови полета, чийто интензитет се определя по израза
ΔF N m
F= M,
= ,
Δm kg s 2 където ΔFM е главният вектор на масовата сила, действаща на масата Δm . Всъщност интензитетът на силовото поле (специфична масова сила) може да се интерпретира физически като сила, действаща върху единица маса, разположена в полето, която по абсолютна стойност е равна на съответното ускорение.
Както се вижда, измерителната единица за специфична масова сила е идентична с измерителната единица за ускорение. Ако масовата сила е теглото на флуида G, то специфичната масова сила (интензитет) е земното ускорение:
G g ⋅m
F= =
=g
m m Тъй като силата е векторна величина, то и специфичната масова сила е вектор и може да се представи чрез своитеrкомпоненти по отделните оси на координатната система: r r r (1)
F = X ⋅i +Y ⋅ j + Z ⋅k където X,Y и Z са компонентите на специфичната масова сила по осите x,y и z.
Повърхностни сили. Повърхностните сили са приложени по повърхнината на разглеждания флуиден обем или отделни негови елементи. Те се обуславят от непосредственото въздействие на частиците на съседните флуидни обеми или на други тела (твърди или газове), които са в допир с разглеждания флуиден обем. В най-общия случай приложените върху произволен повърхнинен елемент повърхностни сили биват нормални и тангенциални. Тези сили, отнесени към единица площ, определят съответните напрежения: нормални (за опън или натиск) – с направление по нормалата към повърхнинния елемент, и тангенциални - когато лежат в неговата равнина.

Поради малките кохезионни сили, респ. свойството им да текат, флуидите не могат да понасят нормални напрежения на опън. В съответствие със закона на Нютон за триенето при флуидите в равновесие (неподвижни или движещи се без деформация) е невъзможно да съществуват тангенциални напрежения. Следователно вътрешното напрегнато състояние на флуидите в относителен покой се характеризира само с нормални напрежения на натиск и е значително по-просто от това на еластичните тела.
Налягане. Нормалното напрежение на натиск при флуидите се нарича налягане и се бележи с р. Ако нормалната сила на натиск ΔР е равномерно разпределена по лицевия елемент Δf, налягането се определя с отношението
ΔP
p=
.
Δf
При неравномерно разпределение на силата на натиск от уравнението се определя средната стойност на налягането. В най-общия случай налягането в произволна точка е равно на границата на отношението
ΔP dP p = lim
=
,
Δf →0 Δf df когато лицевият елемент Δf клони към нула така, че разглежданата точка да остава винаги в него.
Измерителната единица за налягане е N/m2 = Pa. Тази единица за налягане се нарича
Паскал и се бележи с Ра. Наред с нея се използват и следните производни единици: килопаскал (кРа = 103Ра) и мегапаскал (МРа = 106 Ра).
Заедно с тази единица се използват и няколко други:
Физическа атмосфера - 1 atm = 101325 Pa. Това е налягането, което упражнява въздушната обвивка на земята, измерено на морското равнище.
1 ata = 101325 Pa = 760 mm Hg .
Техническа атмосфера - 1 atm = 98100 Pa. Това е стара измерителна единица и се равнява на налягане 1 [kgf/sm2].
1 ata = 98100 Pa = 736 mm Hg = 10000 mm H2O.
Бар (Bar) – 1 bar = 100000 Pa.
Налягането се измерва и посредством височината на стълб течност. Използва се известната от хидростатика зависимост: p=hgρ (1.7)
Проверката на измерителната единица показва, че тази величина е налягане:
[m. m/s2. kg/m3] = [(kg.m)/s2. 1/m2] = [N/m2]
Тъй като земното ускорение и плътността са постоянни величини, налягането е пропорционално на стълба течност: h = p/ (g ρ) [m].
(1.8)
Така височината може да се използва като мярка за налягането.
Например 1 техническа атмосфера преобразувана във воден стълб има следната стойност: h wat =

98100
= 10 [m].
1000 . 9 , 81

Начини на определяне на налягането. При определяне на налягането, важна роля играе атмосферното налягане (pо). На фиг.1.1 е показана схема за определяне на

различните компоненти на налягането: абсолютно (p), манометрично (pман) и вакуметрично налягане (pвак).
Абсолютното налягането може да се зададе и посредством молекулно-кинетичната теория:
2 μw 2 p= n
,
(1.9)
3
2 където n е концентрация на молекулите (частиците) – брой частици в единица обем, μ - маса на частиците, w
- средна скорост на частиците:

p

pман

p

pвак po p

Фиг. 1.1 Видове налягане

2

w=

2

w1 + w2 + ....
.
n

Температура
Температурата е термодинамична величина и в механиката на флуидите не е основна величина. Въпреки това тя играе важна роля за процесите на движение на флуидите, тъй като от нея зависят голяма част от характеристиките на флуидите.
Температурата е физическа величина, явяваща се мярка за нагретостта на телата. Тя определя направлението на топлообмена между телата. Ако има две тела А и В, с температури ТА и ТВ и ТА > ТВ, то при допир между тях, тяло А ще отдава топлина, а тяло В ще получава топлина. Чрез този физически процес може да се извършва подреждане на телата по тяхната нагретост или температура.
За измерване на температурата не може да се използва еталонна мярка, както е при много други физически величини. Поради това, измерването на температура става посредством други физически параметри, които са пропорционални на температурата.
За целта се използва специално вещество или техническо устройство, което се нарича термометрично тяло. То трябва да отговаря на някои важни изисквания:
-физическото свойство, което се използва за измерване на температурата трябва да има регулярна зависимост от температурата. Най-добре е тази зависимост да е линейна. - термометричното тяло трябва да поглъща малко количество топлина в процеса на измерване, за да не влияе на измерването. Ако се поглъща голямо количество топлина ще бъде променено температурното състояние на измервания обект и измерването няма да бъде точно.
Съществуват различни температурни скали. Съответствието между някои от най-често използваните температурни скали може да бъде изведено от схемата на фиг.1.2:
Основни реперни термодинамични явления, определящи построяването на различните термодинамични скали са фазовите преходи при нормални условия на едно от найразпространените вещества на земята – водата. За начално на голяма част от скалите се приема температурата на T превръщане на водата от твърдо в течно състояние.
212 F
373.15 К
80 R
100 С
Ето някои съотношения между температурните скали, които могат директно да се определят от

0R
32 F
273.15 К схемата на фиг.1.2:
T
= toC+273,15o -273.15 К
-459.67 F
(преобразуване от скала на Целзий
Целзий
Келвин
Реомюр
Фаренхайт към скала на Келвин)
Фиг. 1.2 Температурни скали о о

о

о

о

о

о

о

о

о

5 o t F + 255,37 o K (преобразуване от скала на Фаренхайт към скала на Келвин)
9
5 t o F = 32 ⋅ + ⋅ ⋅ t o C (преобразуване от скала на Целзий към скала на Фаренхайт)
9
Температурата за идеални газове може да се представи и посредством апарата на молекулно-кинетичната теория:
2 w2
Т = к⋅ m
,
3 2 където к е коефициент, а m и w са масата и скоростта на частиците на веществото
(газа).
T=

Хидростатично налягане
В дадена точка на флуидното пространство могат да се построят безброй равнини с различна ориентация. Във всяка от тези равнини действат повърхностни сили
(налягания). Ако флуидът е в равновесие, тези налягания ще са само нормални.
Съществен е въпросът как се променя налягането за различните повърхнини минаващи през дадена точка.
За определяне на налягането в различните повърхнини (площадки) се разглежда безкрайно малък тетраедър със страни dx, dy, dz. Той има 4 страни: площадка перпендикулярна на ос x, която има площ dSx = dy.dz; площадка перпендикулярна на ос y, която има площ dSy=dx.dz; площадка перпендикулярна на ос z, която има площ dSz=dy.dx и площадка, затваряща тетраедъра с нормала към повърхността n и площ dSn. z Повърхностните сили зависят от налягането px, py, pz и pn и площта ( dSx, dSy …..).
Масовите
сили се определят от специфичната масова сила F и от обема dV=dx . dy . dz. Когато безкрайно малките величини dx , dy, dz се оставят да клонят
P
p dz към нула ( → 0), то обемът V клони към нула
(dS )
P
(V → 0), по-бързо от S (защото се определя y (dS ) dy от произведението на три безкрайно малки величини). От математиката е известно, че dx при преход към нула на даден израз в който n (dS )
P
има безкрайно малки величини, P променливите с по-голям порядък на x Фиг. 3 Хидростатично налягане безкрайно малки величини (по-висока степен) могат да се пренебрегнат. Тъй като повърхностните сили се определят от безкрайно малки величини от втори порядък (dSx, dSy ….), а масовите сили от величини от трети порядък те могат да се пренебрегнат. Условието за равновесие на силите действащи на флуида означава, че сумата от проекциите на всички сили върху отделните оси трябва да е нула:
Условия за равновесие:
ΣX = 0 → Px = Pn . cos (n.x)
ΣY = 0 → Py = Pn . cos (n.y)
(2)
ΣZ = 0 → Pz = Pn . cos (n.z)
Където Px, Py, Pz са силите действащи в площадки dSx, dSy …, а Pn – сила действаща в площадка dSn.
Наляганията в различните площадки се определя от изразите: x y

x

y

y

z

z

n

Px Pn . cos(n.x)
=
Sx
Sx
Py Pn . cos( n. y ) py =
=
Sy
Sy

px =

pn =

Pn
Sn

Pz Pn . cos(n.z )
=
Sz
Sz
Площадките в координатните повърхнини dSx, dSy , dSz се явяват проекции на площадката dSn в съответните координатни равнини:
Sx = Sn . cos (x.n) ; Sy = ……; Sz = ……
След заместване в уравненията за равновесие (2) се получава: px = pn; py = pn; pz = pz.
От тези равенства се получава окончателно: px = py = pz = pn
(3)
Това равенство може да се тълкува по следния начин: налягането във всички площадки минаващи през дадена точка от флуидното пространство на флуид, намиращ се в равновесие е еднакво. Това налягане се нарича хидростатично налягане.
При флуидите в равновесие поради липсата на тангенциални напрежения в произволна точка на флуидния обем налягането по всички направления остава еднакво и не зависи от ориентирането на лицевия елемент в пространството, по който то действа в дадената точка. То се характеризира само с големината си, която в дадена точка на флуидния обем и във фиксиран момент от време има напълно определена стойност. Следователно налягането може да се разглежда като скаларна величина, която е функция само на координатите и времето, т.е. p = p(x, y, z, t).
Разгледаното свойство на флуидите в равновесие се отнася и за движение на идеалните флуиди. При движението на реалните флуиди обаче се появяват тангенциални напрежения, в резултат на които налягането в произволна точка не е еднакво и зависи от направлението на лицевия елемент, върху който е приложено.
Основно уравнение на хидростатиката
Диференциалното уравнение на хидростатиката установява зависимостта на налягането в произволна точка във флуидното пространство от характера на действащите във флуида масови и повърхностни сили. За получаване на това уравнение се разглежда равновесието на елементарен флуиден обем с форма на паралелепипед (фиг.4) с дължина на ръбовете dx, dy, dz, Тъй като флуидът е в равновесие (неподвижен) силите действащи този елемент трябва да са в равновесие. Тогава елементът се намира в относителен покой (равновесие) спрямо околното флуидно пространство. pz =

p+ z ∂p dz ∂z

p +

(dSx )

dz (dSy )

∂p dx ∂x

∂p dy ∂y

p +

p

dx (dSz ) y p

dy p x

Фиг.4 Уравнение на хидростатиката

Нека върху единица маса от паралелепипеда да действа масовата сила F (1) с компоненти X, Y, Z. Ако по трите стени,пресичащи се в точка О, действа налягане р
(хидростатично налягане), то по съответните противоположни стени на паралелепипеда налягането ще бъде

(p +

dp

dx)dy.dz.....( p +

dp

dy )dx.dz.....( p +

dp

dz )dx.dy dx dy dz Тези стойности са в сила, когато изменението на дадена величина е линейно. Тъй като се разглежда безкрайно малък елемент, изменението на физическите величини се приема за линейно в този много малък интервал (физическите параметри не могат да претърпят големи изменения за кратко време).
Равновесието на елемента се записва като се положат нула сумите от компонентите на всички сили по съответните оси.
Например за проекциите на силите по ос x може да се запише: dp ⎤

⎢ p − ( p + dx dx ⎥ dy.dz + ρ . X ⋅ dx.dy.dz = 0 или


При по-нататъшното опростяване се получава:
1 dp dp = ρ ⋅ X или X = ρ dx dx Аналогично за проекциите по другите оси се получава:
1 dp
1 dp
Y=
Z= ρ dy ρ dz
Тези уравнения могат да се запишат във вида:
1 dp
1 dp
1 dp
X−
= 0; Y =
= 0; Z =
=0
ρ dx ρ dy ρ dz

⎡ dp ⎤
⎢ dx dx ⎥ dy.dz + ρ . X ⋅ dx.dy.dz = 0



(5)

Тъй като масовата сила се представя във векторен вид като: F = X.i + Y.j + Z.k където i, j, k са единичните вектори по осите x, y, z, а векторната функция grad
(градиент) има вида: dp r dp r dp r i+ j+ k = gpad ⋅ p , dx dy dz то горните уравнения могат да се запишат във векторен вид:
F = 1/ρ grad p.
(6)
В това уравнение F е вектор на специфичната масова сила (1). Ако то се запише като уравнения на съответните компоненти на векторите ще се получат три отделни уравнения, които ще са точно уравнения (5).
Горното уравнение може да се запише в още една форма (посредством потенциала на масовите сили). За целта се извършват следните операции: умножават се уравнения (1) съответно с dx, dy, dz
1.
2. събират се левите и десните страни на получените равенства: dp dp dp ρ ( x.dx + y.dy + z.dz ) = dx + dy + dz ,
(7)
dx dy dz
От математиката е известно, че пълен диференциал на дадена функция се представя като: dp dp dp dp = dx + dy + dz dx dy dz
Следователно дясната част на (7) е пълен диференциал и лявата част също трябва да е пълен диференциал на някаква функция. Ако се означи тази функция като φ = φ(x,y,z) и функцията е такава, че:
X = ∂ φ/∂ x ; Y = ∂ φ/∂yx ; Z = ∂ φ/∂ z ;
То лявата част може да се запише като пълен диференциал: dφ = (X.dx + Y.dy + Z.dz) или уравнението приема вида: ρdφ = dp
(8)
Това е запис на уравнението на хидростатиката в диференциална форма.

Similar Documents

Free Essay

Note Taking

...1. Record. During the lecture, record in the main column as many meaningful facts and ideas as you can. Write legibly. 2. Reduce. As soon after as possible, summarize these ideas and facts concisely in the Recall Column. Summarizing clarifies meanings and relationships, reinforces continuity, and strengthens memory. Also, it is a way of preparing for examinations gradually and well ahead of time. 3. Recite. Now cover the column, using only your jottings in the Recall Column as cues or "flags" to help you recall, say over facts and ideas of the lecture as fully as you can, not mechanically, but in your own words and with as much appreciation of the meaning as you can. Then, uncovering your notes, verify what you have said. This procedure helps to transfer the facts and ideas of your long term memory. 4. Reflect. Reflective students distill their opinions from their notes. They make such opinions the starting point for their own musings upon the subjects they are studying. Such musings aid them in making sense out of their courses and academic experiences by finding relationships among them. Reflective students continually label and index their experiences and ideas, put them into structures, outlines, summaries, and frames of reference. They rearrange and file them. Best of all, they have an eye for the vital-for the essential. Unless ideas are placed in categories, unless they are taken up from time to time for re-examination, they will become inert and soon forgotten...

Words: 297 - Pages: 2

Free Essay

Education

...INSTRUCTIONS FOR MAKING ANNUAL REPORT 1. Fill out all the categories with natural words keeping in view about the individuality of student. 2. Write independently for each student & don’t bother about your mistakes in grammar. 3. Use comprehensive & encouraging words.(e.g; Osama still needs improvement in studies) 4. If, you are confused about a student – Ask your fellow teacher or consult the principal. 5. Use the backside of this report’s page to write a brief note about the student. Here are some samples filled in for you convenience:- |C.W. |He / She has been doing C.W. regularly & neatly/nicely/charmingly. | |H.W. |A bit irregular in doing H.W. / Has been doing H.W. with due care. | |Hand-Writing |Can / Can’t write neatly & independently. / Hand Writing still needs improvement. | |Reading |Can / Can’t pronounce letters and words correctly. | |Attention In Class |Listens the lectures with due care. / Careless in attending class lectures. | |Participation in |Is shy but friendly. / Shows reluctance/active participation in group discussions. ...

Words: 273 - Pages: 2

Free Essay

Bill

...AMB200 Consumer Behaviour Portfolio Purpose The purpose of this assessment is for you to understand consumer behaviour by applying theories to your own behaviour. In this assessment, you will submit three (3) out of six (6) tutorial worksheets as part of a portfolio. You must submit worksheet 1 and then choose any two (2) from worksheet 2 to 6. The tutorial program has been designed to assist your learning and is directly linked to this assessment. You should aim to attend most of the tutorials if you seek a good mark. Consumer Behaviour List In the first tutorial, you will be select ONE consumer behaviour from the list below that you have done in the last three months. You will then complete worksheets in the tutorials of weeks 2 – 7 on that consumer behaviour. Once you have selected a behaviour you cannot change as your assessment requires to submit worksheets on the same behaviour. List of Consumer Behaviours * Buying a PC/laptop/high-technology item * Booking/arranging/going on an overseas holiday * Selecting a university * Going to the movies * Choosing a restaurant for a special occasion * Evaluating and selecting a mobile phone plan * Choosing to do volunteer work * Buying a fashion item * Going to a concert * Changing a bad habit (smoking, reducing alcohol intake, getting fit, eating better) Assignment structure and requirements You must follow this structure, do not change the order of the content of the worksheets...

Words: 608 - Pages: 3

Premium Essay

Roses

...TOPICS COVERED | READING MATERIAL | T& L | 17/7- 11/7 | * 1st lecture- Introduction to Module Understanding the concepts of IB * 2nd lecture- Evolution of International Business Globalization and International Business * Tutorial – Debate on the merits and demerits of Globalization | IB by Wall and Rees ch- 1 | LecturesGroup DiscussionsQ&A | 214/7-18/7 | * 1st lecture- Internationalization Process ( Exports, Non-equity and equity based) * 2nd lecture- Factors contributing to International Business Assignment hand over and discussion * Tutorial – Discussion on the factors that contributed for the growth of IB | IB by Wall and Rees ch- 2 | LecturesGroup DiscussionsQ&A | 321/7-25/7 | * 1st lecture- Why Firms invest abroad Gains from Trade Shift from developed countries to developing and emerging countries * 2nd lecture- International Business Strategies * Tutorial – Case study | IB by Wall and Rees ch- 3IB by Alan and Simon Ch- 2 & 9 | LecturesGroup DiscussionsQ&A | 428/7-1/8 | * 1st lecture- International Business Strategies * 2nd lecture- International Institutions and Markets * Tutorial – Case study | IB by Wall and Rees ch- 4 | LecturesGroup DiscussionsQ&A | 54/8-8/8 | * 1st lecture- Regional Strategies * 2nd lecture- Regional Strategies cont * Tutorial – Debate on the shifting production...

Words: 391 - Pages: 2

Free Essay

Porter Forces

...areas of the business, namely operations management, human resource management and marketing within the broader context of the changing organisation and the global economy. MODULE LEARNING OBJECTIVES By the end of this module, through completion of the assessment, attendance at lectures and participation in seminars you will have gained knowledge and understanding of:  the changing nature of the global economy and its impact on management,  operations management and organisational aspects of the business,  the future for managing human resources  the changing nature of the market place, marketing and consumer behaviour Also, you will have developed skills in being able to:  think critically, conceptually and contextually,  select and apply theoretical academic models,  search and select appropriate reading material,  use case studies to apply theoretical models to real life  present material in both written scholarly essays and oral presentations  understand the dynamics of group work  reflect upon the learning experience to further develop interpersonal skills 1 MODULE ORGANISATION The Module uses Needle’s Business in Context (5th Edition, 2010) as a linked text. Several of the lectures relate to specific chapters in this textbook. It is strongly recommended...

Words: 2031 - Pages: 9

Free Essay

Study Guide

...TEXTS AND IDEAS: ANTIQUITY AND THE 19TH CENTURY Tentative Syllabus – subject to change Morse Academic Plan: MAP-UA 404 Section 040 New York University, Fall 2013 Teaching Staff Professor Friedrich Ulfers Department of Germanic Languages and Literatures Office: 19 University Place, Rm 329 Drop-in Office Hours: Mon. 4:00-6:00 Teaching Assistants: Susanne Fuchs (sf1363@nyu.edu) Office: 19 University Place, room 336 Office Hours: TBA Jonathan Kassner (jk3218@nyu.edu) Office: 19 University Place, room 336 Office Hours: TBA Class Times & Locations Lectures: Mon & Wed. 2:00 pm – 3:15 pm 12 Waverly Place, G08 (Auditorium) Recitations: Thurs (sec. 041) 8:00 am – 9:15 am GODD B07 Kassner Thurs (sec. 044) 11:00 am – 12:15 pm KJCC BSMT Kassner Thurs (sec. 045) 3:30 pm – 4:45 pm KJCC BSMT Fuchs Thurs (sec. 046) 4:55 pm – 6:10 pm GCASL 375 Fuchs Assigned Texts Sophocles, Antigone in Sophocles I, University of Chicago The Oxford Study Bible, Oxford University Press Plato, Symposium, Hackett Marx, Communist Manifesto, Norton Critical Edition Darwin, Origin of Species (includes The Descent of Man), Norton Critical Edition Nietzsche, The Birth of Tragedy, Cambridge University Press (contains both Birth of Tragedy and “On Truth and Lying in a Non-Moral Sense”) Freud, The Interpretation of Dreams, Perseus Distribution Thomas Mann, Death in Venice, Norton Critical Edition Franz Kafka,...

Words: 1203 - Pages: 5

Free Essay

Res 111 Presentation Essentials Unit 1 Db Rhetorical Triangle

...com/downloads/res-111-presentation-essentials-unit-1-db-rhetorical_triangle/ For More Courses and Exams use this form ( http://hwguiders.com/contact-us/ ) Feel Free to Search your Class through Our Product Categories or From Our Search Bar (http://hwguiders.com/ ) Use the Internet, library, and unit resources to research each of the following four approaches for developing a presentation: a speech or lecture a workshop a discussion a group activity You are expected to do the following: Explain the reasons why or when you would use each of these approaches. Describe how the three attributes of the Rhetorical Triangle (speaker, audience, and situation) are utilized in each of the four approaches LAYOUT OF PAPER: Part 1: A speech or lecture - Begin this section of your paper by explaining how, why and/or when you would use a speech or lecture to develop a presentation. - Then you should explain how the three components of the Rhetorical Triangle (i.e., the speaker, the audience, and the situation) operate within the dynamics of a speech or lecture. Part 2: A workshop - Begin this section of your paper by explaining how, why and/or when you would use a workshop to develop a presentation. - Then you should explain how the three components of the Rhetorical Triangle (i.e., the speaker, the audience, and the situation) operate within the dynamics of a workshop. Part 3: A discussion - Begin this section of your paper by explaining how...

Words: 3311 - Pages: 14

Free Essay

Assignments

...What is the lecture method of teaching? In: Educational Methods and Theories, Learning Theories, General Educational Development (GED) [Edit categories] Answer: It is the practice of having the teacher, or lecturer, at the front of the classroom talking to students. This is seen as one-way communication, since the lecturer is the only one speaking. An effective use of this is a short talk to provide students with the background information they need to do the work. What are the steps in lecture method? In: Uncategorized [Edit categories] Answer: student analysis  lesson planning formulation of the lesson guide  prepration for presenting the lecture  presentation of the lecture  testing follow-up What is lecture method? In: Learning Theories [Edit categories] Answer: The lecture method is a teaching method, in fact the teaching method most often found in universities today. It bases itself upon the transmissive teaching model, in brief terms that knowledge is an object that can be transferred from the teacher to the learner.  Practically it implies a lecturer holding a lecture for a group of people. A strength is that it is possible to educate large number of people at once, thereby lowering costs. A limitation is that it yields less deep knowledge compared to other teaching methods such as case-based learning. (Chaplin 2009, White et al. 2009, Grunwald & Hartman 2010). Advantages of lecture method in teaching? Answer: The lecture method of teaching...

Words: 478 - Pages: 2

Free Essay

Hist 349 Syllabus

...History 349/LACS 349: Revolutionary Movements in Modern Latin America GSI: Jamie Andreson | Fall 2014 | E-mail: ajamie@umich.edu | Sec 002: Wed 1-2, 2520 CCL | Office hours: Mondays 1-3 pmOffice location: 1621 Haven Hall Mailbox: 1029 Tisch Hall | Sec 003: Wed 3-4, 3556 DANA | | | Section objectives: Section is designed to complement rather than summarize material covered in lecture. Discussion section provides the opportunity to think critically and analytically about the issues raised throughout the course material. In section we will gain further understanding of the readings and their connections to lectures, as well as the relationship between primary and secondary sources. We will also prepare for papers, projects and exams by discussing topics, arguments, and polishing writing skills. Classroom expectations: In order to foster a positive learning environment for everyone, students are required to arrive to class on time, prepared and ready to engage in respectful and collaborative learning. This means abiding by the following codes of conduct: * Do not use cell phones or laptop computers for purposes other than consulting course material. * Be respectful and attentive to your fellow students. Provide space for everybody to talk and listen to varied perspectives during debates and discussion. * Support your statements with evidence. Do not rely on personal opinions or anecdotes but rather connect talking points to course material. ...

Words: 765 - Pages: 4

Free Essay

Keke

...and Economics Unit Guide S2 Day Session 2, North Ryde, Day 2013 Table of Content Table of Content General Information Convenor and teaching staff Credit Points Prerequisites Corequisites Co-badged status Unit Description 2 3 3 3 3 3 3 3 List of changes since first version was published Learning Outcomes Assessment Tasks Class Test Assessed Coursework Group Projects (3) Final Examination 4 5 6 6 6 6 8 Unit Schedule Delivery and Resources Classes Prizes Required and Recommended Texts and/or Materials Technology Used and Required Teaching and Learning Strategy 9 11 11 11 11 11 12 Policies and Procedures Academic Honesty Grades Grading Appeals and Final Examination Script Viewing Special Consideration Policy Student Support UniWISE provides: 13 13 13 13 13 14 14 Student Enquiry Service Equity Support IT Help 14 14 14 Graduate Capabilities Problem Solving and Research Capability Learning Outcome Assessment Task 15 15 15 15 Engaged and Ethical Local and Global citizens Learning Outcome Assessment Task 15 15 15 Discipline Specific Knowledge and Skills Learning Outcome Assessment Task 15 16 16 Critical, Analytical and Integrative Thinking Learning Outcome Assessment Task 16 16 16 Research and Practice Policy on Group Projects Page 2 of 20 17 18 General Information Convenor and teaching staff Unit Convenor: Jan Zwar Email: jan.zwar@mq.edu.au Phone: 61 2 9850 8491 Office: E4A 420 Consultation Hours:...

Words: 5383 - Pages: 22

Free Essay

Assessment

...CoordinatorLecturer | Name: Associate Professor Rumintha WickramasekeraPhone: 3138 1560Room: GP Z1046Email: bsb119@qut.edu.au | | Name: Dr Alvin TanPhone: 3138 1257Room: GP Z 1051Email: ac.tan@qut.edu.au | Unit Administrator | Name: Ms. Jan HeffernanPhone: 31381850Room: GP Z1018Email: j.heffernan@qut.edu.au bsb119@qut.edu.au | Academic queries | Email: bsb119etutor@qut.edu.au | Administrative queries | Email: bsb119@qut.edu.au | Tutor contact details | Available in Contact Us section of Blackboard | Lecture Schedule Date: Week Beginning | Lecture Topic | Readings from textbook | Week 129 February | Introduction * Overview of Australian Business Environment * Globalisation and interdependencies * Drivers of internationalisation | Ch 1(pp19 to 28 & 43 to 63) | Week 27 March | Introduction to IB Theories and Databases * Models/theories of internationalisation * Country analysis * EIU, GMID Databases | Ch 2 (pp90-108) | Week 314 March | Business environments – Socio-economic characteristics * Country profile and macro-segmentation * Levels of economic and social development * Determinants of market potential | Ch 7 | Week 421 March | Business environments – cultural diversity * Elements of culture * Dimensions of culture * Doing business across cultures | Ch 5 | Midsemester Break | Week 54 April | Business environments – trade and investment * Instruments of trade policy * Costs and benefits of FDI...

Words: 877 - Pages: 4

Premium Essay

Ffff

...AEM 4160: Strategic Pricing Professor: Jura Liaukonyte Exam 2 – March 14, 8:40 AM Suggestion: do not delay studying till the last minute. Do not hesitate to contact me to ask questions or to schedule an appointment. I will also answer your questions via email. Exam is cumulative but there is more weight put on the material presented after EXAM 1.  There will be approximately 30% of questions (or total points) from Lectures 2 through 8 (excluding the cases and articles)  There will be approximately 70% of questions from Lectures 9 through 13 (including cases)  Remember that some of the material discussed in Lectures 9-13 actually relies on your complete understanding of prior lectures. Reading    Lecture Notes: Lectures 2 through 8 Lecture Notes: Lectures 9 through 13 HBS cases: o Advance Selling for Services o Pricing Information: How to Customize Both the Product and Its Price o Merck: Pricing Gardasil o The UCLA Medical Center: Kidney Transplantation Some highlighted topics Beyond the problems solved and discussed during the lectures and in HW3 and HW4 the following list should serve as a reminder of what we covered in lectures 9 through 13. Please refer to EXAM 1 handout for topics covered in lectures 2 through 8. • Services Pricing • Advanced booking • Pricing with capacity constraints • Uncertainty in demand • How to calculate optimal booking limit • Overage, underage costs • Optimal protection level and critical ratio •...

Words: 442 - Pages: 2

Free Essay

Week 2 Lecture

...Threats and Vulnerabilities  Introduction  Note: There’s a covert channel in this lecture. Can you find it before it is revealed?  Iatrogenic Software Security Problems  Iatrogenic is a great word except for the fact that it really applies only in a medical context:  harm caused by the physician’s treatment.  Here's an example: a patient goes into the hospital with a broken leg and gets an infection from  being in a contaminated hospital environment; it’s called an iatrogenic infection and it was  caused by the treatment. Given the medical terminology used for malware, such as viruses, it  seems reasonable to consider a program made vulnerable by a coding flaw and victimized by a  virus as having an iatrogenic infection.  Vendors take it as a fact of life that they can expect a certain number of bugs for a certain  number of lines of code. Having 10 bugs per 1,000 lines of code is considered common. It does  seem strange that, with all our digital expertise, we still can’t expect consistently accurate code.  One of the most successful attacks, the buffer overflow, is based on the failure of developers to  properly constrain the assignment of memory. This is not meant to imply that it is all the fault  of developers. The resources required to eliminate this problem make the task formidable.  However, much of the fault with software security is the result of a hasty development cycle, as  mentioned above.  Although it is considerably more difficult to correct coding problems after an application is ...

Words: 1687 - Pages: 7

Premium Essay

Dennis

.................................................................................................. 1 Learning Outcomes .......................................................................................................................... 1 Teaching & Support Staff.................................................................................................................. 2 Course Delivery ................................................................................................................................. 3 i. ii. i. ii. iii. iv. Lectures................................................................................................................................ 3 Tutorials ............................................................................................................................... 3 Prescribed textbook ............................................................................................................. 4 Blackboard ........................................................................................................................... 4 Podcast of lectures ............................................................................................................... 5 Student Webmail.................................................................................................................. 5 Course Learning Resources ...........................................................................................................

Words: 3081 - Pages: 13

Premium Essay

The Use of Guided Notes for Active Engagement During Teacher-Directed Lectures

...The Use of Guided Notes for Active Engagement during Teacher-Directed Lectures By Anna Jessica B. Pantujan Holy Cross of Davao College, Sta. Ana Ave., Davao City Introduction It has been said that students learn by doing. It follows that if one increases the doing, the result is an increase in learning (Blackwell & McLaughlin, 2005). Research indicates that student achievement improves when teachers provide opportunities for active engagement (Konrad, Joseph & Eveleigh, 2009). The major educational goals of student understanding of content and application of skills are commonly pursued via lecture in classroom settings. Students are held accountable for obtaining information from the lectures, and performance is evaluated on class exams and quizzes. Therefore, students should take thorough notes during lectures so they can refer to the content at a later time (Boyle, 2001). Marzano, Pickering and Pollock (2001) identify note taking as one of the research based strategies for increasing student achievement. Despite the importance of this behavior, however, students are often poor note takers (Austin, Lee & Carr, 2004). Since note-taking can be a difficult task for some students, the use of guided notes can give students a standard set of notes for future references (e.g., tests and quizzes) as well as eliminate the possible frustration, lack of motivation, and off-task behaviors that may exist due to poor note-taking skills (Anderson, Yilmaz &...

Words: 2191 - Pages: 9