Free Essay

Positive and Normative Economics

In:

Submitted By cariukas
Words 3162
Pages 13
VILNIAUS UNIVERSITATAS
EKONOMIKOS FAKULTETAS
EKONOMIKOS KATEDRA
Ekonominės politikos magistro programa
I kurso studentas
ESĖ
Pozityvinio ir normatyvinio požiūrio į makroekonomiką problematika

Vilnius, 2016

Tema: Pozityvinio ir normatyvinio požiūrio į makroekonomiką problematika
Ekonomikos teorijoje yra išskiriamos pozityvinės ir normatyvinės ekonomikos kryptys. Pozityvinė ekonomika – tai realių ekonominių reiškinių analizė, jų aiškinimas ir aprašymas, besiremiantis faktine medžiaga. Šios krypties tikslas yra ištirti ir paaiškinti visuomenės ekonominę veiklą bei parodyti kaip veikia šalies ūkis. Pozityvinė ekonomika atsako į tokius klausimus kaip, pavyzdžiui, koks šiuo metu yra vidutinis darbo užmokestis tam tikroje šalyje, koks jis buvo prieš 10 metų. Atsakydami į šiuos klausimus, pozityvinio požiūrio ekonomistai analizuoja įvairius ekonominius reiškinius, nustatinėja veiksnius bei vertina jų įtaką. Remiantis tuo jie pateikia įvairius skaičiavimus ir palyginimus. Dėl pozityvinių teiginių retai kada ginčijamasi, kadangi jie atspindi objektyvią tiesą. Pozityvinės srities ekonomistai atlieką įvairių veiksnių analizę, tačiau nesiima vertintą šių veiksnių rezultatų. Jie nevertina ar rezultatai yra geri ir naudingi visuomenei, ir kaip reikėtų elgtzis, kad situacija pagerėtų. Tai jau yra normatyvinės ekonomikos atstovų užduotis. Normatyvinėje ekonomikoje remiantis pozityvinės ekonomikos nustatytas faktais yra įvertinami ir rekomenduojami įvairūs sprendimai. Pozityvinė ekonomika nurodo ekonomiką, o normatyvinė siūlo kaip ją galima išspręsti (Klimašauskienė, 2010).
Huei-chun Su (2012) teigimu, ekonomika yra menas ir ją analizuodami ekonomistai dažniausiai susiduria su dviem pagrindinėmis kliūtimis: 1) sunku arba praktiškai neįmanoma atlikti ekonominio eksperimento, 2) ekonomika yra susijusi su žmonių elgsena, kuri nuolat kečiasi. Colander D. (1992) nuomone, pozityvinės ir normatyvinės ekonomikos požiūrių atskiriamumas klaidina ekonomistus norint pritaikyti ar nustatyti ar ekonominė politika yra teisinga. Šio autoriaus nuomonė sutampa su Huei-chun (2012) nuomone, kadangi ir Colander (1992) teigia jog ekonomika yra menas, reikalaujantis daugybės diskusijų dėl politinės ekonomikos priemonių pritaikomumo. Tikriausiai ne vienas pritartume šių autorių teiginiams dėl to, kad neįmanoma rasti vienos bendros ekonominės politikos, kurią būtų galima pritaikyti įvairiose valstybėse bei tikėtis tokių pačių rezultatų. To priežastis paprasta – ekonomikoje vienas iš pagrindinių aktorių yra žmogus, kuris kartais gali elgtis nenuspėjai, neracionaliai ir nebūtinai taip kaip mums sako ekonominio, socialinio, psichologinio ar kitos mokslo teorijos. Dėl to ši tema ir yra aktualia, kadangi labai svarbu ir tuo pačiu įdomu sužinoti iš kur kyla pagrindinės ekonominės politikos sukūrimo problemos bei ką mes galime padaryti, kad to išvengtume arba bent kiek įmanoma sumažintume.
Pagrindinis šios esė tikslas yra išanalizuoti kokios yra pagrindines pozityvinės ir normatyvinės ekonomikos problemos bei jas aptarti atsižvelgiant į įvairius literatūros šaltinius. Esė objektas – pozityvinės ir normatyvinės ekonomikos teorijos bei teorijų požiūrių problemos.

Problematika tarp pozityvinės ir normatyvinės ekonomijos teorijos požiūrių yra neišvengiama. Pozityvinės ekonomikos išvados yra labai svarbios normatyvinės ekonomikos krypčiai. Dėl pozityvinės ekonomikos išvadų gimsta ir normatyvinės ekonomikos problemos bei klausimai į kuriuos ieškoma atsakymų. Vienas iš žymiausių visų laikų ekonomistų J. M. Keynes (1917) yra nurodęs, kad pozityvinė ekonomikos teorija pasako „kaip yra“, o normatyvinė „kaip turėtų būti“. Taigi, iš pozityvinės ekonomikos išvadų ir išplaukia tolimesnės problemos, kurios vėliau analizuojamos normatyvistų. M.Friedman (1953) yra vienas iš pagrindinių ekonomistų, kuris įvardijo šių dviejų ekonomikos krypčių problematiką ir ją aprašė. Jo teigimu, normatyviniai sprendimai dažnai yra susieti su nuspėjamomis prognozėmis dėl įvairių ekonominės politikos pasekmių. Jo manymu šių skirtingų normatyvinių požiūrių ir prielaidų aibė, galėtų būti susiaurinta pažangios ir kokybiškos pozityvinės ekonomikos rezultatais. Friedman teigimu, ekonomikos teorija pirmiausiai turėtų būti vertinama tik gerai suklasifikavus ekonomines žinias kaip pavyzdžiui įtaka ekonomikai dėl etinių, socialinių, teisinių ar panašių priežasčių. Su Friedman nuomone reikia sutikti. Jei normatyvinės srities ekonomistai turėtų tikrai tobulą informaciją apie įvairius ekonominius reiškinius bei jų sąlygojamus veiksmus, būtų daug lengviau sukonstruoti gerą (galbūt ir ne tobulą) normatyvinės ekonomikos modelį. Tačiau šiuo metu pasižiūrėję vienos ar kitos šalies makroekonominius rodiklius bei pamatę, kad jie skiriasi vargu ar galėsime tiksliai nurodyti kodėl taip yra ir išvardinti visus tą lemiančius veiksnius. Įsivaizduokime, kad galbūt ir pavyksta nustatyti, kodėl šalyje A investicijos nuo taupymo priklauso labiau, o šalyje B mažiau. Bet ar tai nustatę mes tikrai galime sakyti, kad taip bus ir mūsų „modelis“ veiks ir ateityje? Vargu... Todėl tam, kad kuo geriau (nebūtinai tobulai) suprastume kaip veikia ekonomika mums reikia gerai suvokti pozityvinės makroekonomikos kryptį.
Pozityvinės ekonomikos principai yra nepriklausomi nuo normatyvinių prielaidų. Kaip ir aukščiau nustatėme, tai yra mokslas apie tai „kaip yra“, o ne „kaip turėtų būti“ (J. M. Keynes, 1917). Pozityvinės ekonomikos užduotis yra pateikti sistemingus duomenis, kuriais būtų galima remtis ir vėliau daryti teisingas prielaidas apie tolimesnes pasekmes pritaikius vienokius ar kitokius makroekonominius sprendimus. Dėl to pozityvinės ekonomikos atlikimas turi būti labai preciziškas ir tikslus. Bet tuomet iškyla klausimas – ar gauti rezultatai susiję su vieno ekonomikos segmento analize galėtų būti pritaikyti kitam? Kaip pavyzdžiui skirtingų regionų ekonomikos, skirtingi žmonių papročiai ir pomėgiai, kultūriniai skirtumai? Tai apsunkina ekonomistų darbą, kadangi jie apdoroja ir dirba su informacija, kuri kyla iš žmonių. Ir kaip žinome, visi žmonės ir visuomenės yra skirtingos, todėl jei pakeltas minimalus atlyginimas ir pagerino gyvenimo kokybę šalyje A ar mes galime būti tikri, kad tokie patys rezultatai bus ir B šalyje? Čia ir iškyla problema kaip teisingai interpretuoti pozityvinės ekonomikos išvadas ir jas pritaikyti.
Normatyvinė ekonomika arba kitaip „ekonomikos menas“ atvirkščiai nei pozityvinė ekonomika nėra nuo jos nepriklausoma. Kiekvienos normatyvinės ekonomikos teiginys nebūtinai teisingai nuspės galimas pasekmes skirtingose makroekonomikose. Normatyvinėje ekonomikoje naudojamos prielaidos tiesiogiai ir netiesiogiai yra neatskiriama pozityvinės ekonomikos rezultatų dalis. Tikriausiai retas kuris nesutiktų, jog nėra tokios ekonomikos teorijos, kuri „vienas prie vieno“ būtų idealiai pritaikoma ir remiantis ja būtų galima aiškiai nuspėti visas ekonomikos politikos pasekmes. Pavyzdžiui, vienas pilietis gali norėti ir sutikti su tam tikro įstatymo pakeitimu, tačiau antrajam tai nebus naudinga ir jis prieštaraus.
Dėl to visų šių ekonomikos politikos pasekmių „skirtumų“ sprendimas vargu ar gali ir ar kada nors galės būti visiškai išspręstas (suderintas). Tačiau, remiantis kokybiška pozityvine ekonomika skirtumai tarp normatyvinės ekonomikos teiginių gali būti sumažinti. Pavyzdžiui, kad ir tas pats ankščiau minėtas pavyzdys dėl minimalios algos. Viena pusė ekonomistų sako (nuspėja), kad minimalios algos įvedimas mažins skurdą keldamas tų žmonių pajamas, kurie gauna mažesnį nei minimalų atlyginimą ir tai neturės įtakos nedarbo lygiui ar aukštesnes pajamas gaunančių darbuotojų gerovei. Tuo tarpu oponentai teigia, kad minimalios algos įvedimas kaip tik gali padidinti skurdą dėl padidėjusio nedarbo lygio ir galutinis šios politikos efektas duos daugiau neigiamų rezultatų, kadangi tie kurie neteko darbo (kurie buvo žemiau minimalios algos ribos) patyrė daugiau nuostolių nei tie kurie liko įdarbinti. Teiginiai dėl ekonominių pasekmių, kaip pavyzdžiui dėl minėto minimalios algos įstatymo priėmimo, galbūt ir nesuteiks galutinio bendro suderinto sprendimo dėl jo poreikio įvairioms grupėms, tačiau tiksliai atlikta analizė ir galutinių tikslų žinojimas gali padėti priartėti prie bendrai siekiamo rezultato.
Pagalvokime apie tokius ekonominės politikos pavyzdžius kaip: 1) prekybos sąjungų vaidmuo ir veiksmai reguliuojant prekybą, 2) tiesioginė valstybės įtaka kainų kontrolei 3) tiesioginė valstybės įtaka darbo užmokesčiui, 4) tiesioginė valstybės įtaka tarifams. Glaudžiai susietos pozityvinės analizės išvados, apie šių ekonominių politikų rezultatų skirtumus, atskleidžia skirtingus požiūrius į tinkamą prekybos sąjungų vaidmenį, tiesioginę kontrolę kainoms, darbo užmokesčiui ar tarifams. Skirtingos pasekmės bei prielaidos taip pat liečia ir masto ekonomija bei vyriausybių kišimąsi į tam tikro sektoriaus ekonomiką ar privataus sektoriaus reguliavimą. Ir tai yra tik keletas ekonominės politikos pavyzdžių. Valstybės vaidmuo ir jos parengtas ekonominės politikos planas yra labai svarbus mūsų visų gerovei. Tačiau norint turėti tinkamą ekonominę politiką kiekvienam iš mūsų (ir tuo labiau tiems kas ją kuria) reikia labai gerai suprasti kaip veikia ekonomika, kaip ji veikė anksčiau ir kaip ji veiks ateityje. Jei to nesuvoksime ekonominė politika nueis klaidingu keliu ir prives mus prie neigiamų padarinių. Kai nagrinėjama ekonominė politika, dėmesio centre dažniausiai būna jau minėta vyriausybės politika ir tokie jos elementai kaip mokesčiai, vyriausybės išlaidų programos, atskirų pramonės šakų, tokių kaip energetika, tvarkymas bei kiti aukščiau išvardinti veiksmai. Nepaisant to, privataus verslo vykdoma politika irgi svarbi. Reikia suprasti, kaip geriausiai galima organizuoti prekių gamybą, kad mažėtų savikaina. Kokias kainas turėtų nustatyti verslo firmos, jei nori maksimizuoti pelną? Kada parduotuvė turėtų padidinti prekių atsargas savo sandėlyje? Ekonominė politika – tai kolektyviai vyriausybės priimta strategija ekonomikos tikslams pasiekti. Galutinis ekonomikos tikslas yra sukurti tokią ekonominę politiką, kuri sumažintų mūsų problemas ir padidintų naudą, gaunamą iš sunkaus kasdieninio darbo.
Atsižvelgiant į tai, galima teigti, kad tinkamos ekonominės politikos „atradimas“ daug mažiau priklauso nuo progreso normatyvinėje ekonomikoje nei nuo pozityvinės ekonomikos, kuri pasako „kaip yra“. Taigi, iš viso to išplaukia, kad normatyvinė ekonomika yra labai priklausoma nuo pozityvinės ekonomikos ir jos rezultatų. Bet jei jau normatyvinė ekonomika yra tokia priklausoma nuo pozityvinės ekonomikos, man kyla klausimas kodėl iš viso yra atsiradusios šios dvi skirtingos ekonomikos kryptys ir kodėl jos taip skiriasi? Kodėl mes apskritai negalėtume turėti vienos bendros ekonomikos krypties, kuri viską paaiškintų ir sukurtų gerą ekonominės politikos modelį? Kas skiria šias dvi ekonomikos teorijos kryptis?
Analizuojant įvairius literatūros šaltinius bei ieškant skirtingų autorių nuomonių dėl pozityvinės ir normatyvinės politikos krypčių teko susidurti su dviejų ekonomikos mokslų daktarų diskusija (Walter E. Block ir P. Cappelli, 2013). Čia abu autoriai diskutuoja dėl pozityvinės ir normatyvinės ekonomikos krypčių išskirtinumo ir normatyvinės ekonomikos teiginių tikslumo.
Block nuomone tarp normatyvinės ir pozityvinės ekonomikos yra labai aiškus išskirtinumas. Jo nuomone, vien tik tai, kad normatyvinė ekonomika neabejotinai priklauso nuo pozityvinės ekonomikos rezultatų, nereiškia kad mes negalime išskirti šių dviejų krypčių. Tuo tarpu Cappelli nurodo Friedman (1953) teiginius, kurie sako, kad pozityvinė ekonomika nėra priklausoma nuo įvairių standartų, tačiau normatyvinės ekonomikos sprendimai yra priklausomi nuo tam tikrų standartų ir gyvenimo normų. Cappelli nuomone, realioje ekonomikoje šie teiginiai nėra visiškai pritaikomi. Galbūt tai būtų galima pritaikyti kalbant apie filosofiją ir visą bendrą žmoniją bei analizuojant labiausiai standartinius ir bendrinius statistinius duomenis. Tačiau, kai kalba pakrypsta apie „ekonomikos meną“ tuomet prisideda papildomas „paketas“ duomenų apie įvairius įstatymus bei prielaidas lemiančias ekonomiką. Ir visa tai yra susiję su tuo, kad normatyvinė ekonomika nėra nepriklausoma nuo įvairių standartų. Tuomet iškyla klausimas ar mes tikrai galime kontroliuoti žmonių išsilaviną ir darbo rinkos dydį argumentuodami atliktais ekonominiais tyrimais paaiškinančiais nedarbo lygį?
Manau, kad ne. Papildant atsakymą į šį klausimą pagalvokime apie skirtingus požiūrius taikomus gyventojų gerovės tyrimuose, kurie atliekami psichologų, ekonomistų ir sociologų. Visur yra keliamas tas pats klausimas – kas lemia gyventojų gerovę. Tačiau sociologų, ekonomistų ir psichologų požiūriai ieškant atsakymo į šį klausimą išsiskiria. Priežastis yra ta, kad skirtingos disciplinos, turi skirtingas tyrimų struktūras ir pagrindus įkvėptus skirtingų vertybių. Ekonomikos teiginys, kad žmogaus elgesys bus racionalus kuomet jis sieks savo naudos maksimizavimo, skiriasi nuo sociologijos prielaidų, kur dažniausiai laikomasi prielaidos, jog veiksmai yra suvaržyti, arba psichologijoje kur realybė yra mažiau svarbi nei ateityje siekiamas rezultatas. Taigi, iš to išplaukia, kad mes negalime priimti tam tikrų ekonominių sprendimų ar interpretuoti jų rezultatų neatsižvelgdami į įvairias gyvenimo normas, įstatymus ar kitas ekonomines prielaidas, kurios turi reikšmingą įtaką tyrimų rezultatuose. Galbūt mes ir galime sudaryti normatyvinius teiginius remiantis pozityvinės ekonomikos rezultatais, tačiau vien tik tai, kad normatyviniai teiginiai yra sudaryti remiantis pozityvinės ekonomikos išvadomis, neleidžia teigti, kad šios išvados ir teiginiai bus teisingi ir jas galėsime pritaikyti ateityje. Taigi pati didžiausia problema ir yra sukurti visiškai teisingą normatyvinės ekonomikos sprendimą, kuris pasiteisintų visu 100 procentų.
Kaip to pavyzdį pagalvokime apie laisvąją prekybą. Tikriausiai visi sutiksime su pozityvinės ekonomikos teiginiu, kad laisvoji prekyba kelia žmonių gerovę ir gyvenimo kokybę. Tačiau, pereinant į šį klausimą iš normatyvinės ekonomikos pusės ir analizuojant jį kaip „turėtų būti“ ar mes galime drąsiai sakyti, kad reikia panaikinti visus prekybos apribojimus ir tai padarys visus laimingais bei turtingais? Block nuomone (2013) tai yra dvi visiškai skirtingos „visatos“ – ekonominė ir etinė. Neįmanoma visiškai aklai remtis pozityvinės ekonomikos prielaidomis sudarant normatyvinės ekonomikos teiginius.
Taigi, apibendrinant visą informaciją, būtų galime prieiti išvados, kad norint priimti gerus ir kiek įmanoma tikslesnius normatyvinės ekonomikos sprendimus reikia remtis kokybiškais ir gerai atrinktais pozityvinės ekonomikos rezultatais. Tam reikia gerai suprasti ir mokėti tinkamai interpretuoti pozityvinės ekonomikos krytį. Pirmiausiai išsiaiškinkime iš ko susidaro pozityvinė ekonomika. Friedman (1953) išskiria du pagrindinius elementus. Pirmasis tai yra kaip „kalba“ skirta skatinti sisteminių ir organizuotų metodų pritaikomumo pagrindimą. Antra dalis „kūnas“ suprantamas kaip visuma materialių hipotezių skirtų paaiškinti sudėtingai realybei ir jos bruožams.
Žvelgiant į „kalbos“ dalį, pozityvinės ekonomikos teorija neturi materialios būsenos (Friedman M., 1953). Kaip to pavyzdys galėtų būti tautologiniai bruožai. „Kalbos“ dalis yra padėti suprasti empirinius ir matematinius duomenis bei gebėti juos teisingai interpretuoti. Bet tuomet kaip kalbame, kad ir apie pačius tautologinius skirtumus, ar tikrai mes galime teisingai juos interpretuoti ir suskirstyti? Ar mes tikrai turime išsamius duomenis? Ar tikrai kiekvieno individo elgesys yra atskirai paaiškinamas ir gali būti lengvai interpretuojamas? Taigi ar tikrai galime analizuoti visus individus ir visą ekonomiką vienu metu neišskirstant jos į siauresnes grupes?
Atsakymų į šiuos klausimus reikėtų ieškoti iš dalies loginiuose, iš dalies faktiniuose apmastymuose. Faktiniai rezultatai gali parodyti ar analitiniai rezultatai yra prasmingi ir teisingi atsižvelgiant į konkrečias problemas. Loginiuose tyrimuose mes galime nustatyti ar tam tikra „kalba“ yra tinkama analizuojamai aibei bei teisingai užpildo mūsų rezultatus.
Iš „kūno“ elemento pusės (M. Friedman, 1953) bei materialių hipotezių, pozityvinė teorija turėtų būti apspręsta remiantis nuspėjamumo poveikiu toje klasėje, kurioje siekiame paaiškinti tam tikrą fenomeną. Anot Friedman tik faktiniai įrodymai gali pasakyti ar mūsų iškeltos pozityvinės ekonomikos krypties teorijos hipotezės yra teisingos ar ne. Vienintelis tinkamas sprendimas tam nustatyti yra prielaidos palyginimas su jau įvykusiais faktiniais rezultatais. Friedman (1953) nuomone, faktiniai įrodymai negali įrodyti hipotezės, jie gali tik suklysti atmetant ją, kuomet mes dažniausiai teigiame, jog hipotezė buvo patvirtinta remiantis praeitimi.
Kad išvengti šios painiavos, reikėtų aiškiai nurodyti, kad prielaidos (nuspėjimai) bei tinkamumo tikrinimas neturėtų remtis reiškiniais, kurie dar neįvyko ar kurie yra prognozuojami. Tikrinimas turi remtis reiškiniais, kurie įvyko tačiau dar nebuvo apsvarstyti arba nėra žinomi tam asmeniui, kuris sukuria analizuojamas prielaidas.
Hipotezės ar prielaidos teisingumas patikrinimas nėra vien tiktai jos išskyrimas iš daugelio iškeltų hipotezių ir jos kaip vienintelės priėmimas. Analizuojamos prielaidos ir ją lemiančių faktorių skaičius turi būti baigtinis, tačiau pačių hipotezių (prielaidų) skaičius ne. Jei yra viena hipotezė, kuri yra paaiškinama esamais įrodymais, reiškiasi jų yra ir daugiau. Kaip pavyzdį paimkime vartojimo mokestį kokiai nors prekei. Įvedus mokestį prekės kaina padidės suma lygia mokesčiui. Tai atitinka konkurencinės rinkos prielaidas, kuomet yra stabili paklausos kreivė ir horizontali stabili pasiūlos kreivė. Tačiau tai taip pat atitinka konkurencinės rinkos sąlygas kuomet pasiūlos kreivė kyla arba leidžiasi, kompensuojant tai atitinkamu paklausos ar pačios pasiūlos kreivės pasistūmimu į kitą poziciją. Pavyzdžiui monopolinės rinkos situacijoje, pastovūs ribiniai kaštai ir stabili paklausos kreivė būtent ir atspindės tokį rezultatą. Tačiau tai yra tik labai supaprastintos teorijos, kuriose dauguma prielaidų tiesiog neatskleistos ir laikomos stabiliomis. Bet ar tikrai analizuojant ekonomiką mes galime eliminuoti socialinius, kultūrinius ir kitus reiškinius ir vis tiek gauti teisingus sprendimus?
Friedman (1953) nuomone ekonomikos teorija turi būti kur kas daugiau nei struktūrizuota tautotologijos, kultūrinių, socialinių žinių visuma, jei ją yra įmanoma nuspėti ir ne vien tik apibūdinti tam tikrų veiksmų sekomis. Interpretuojant autoriaus nuomonę, galima suprasti, kad norint atrasti gerą ir rezultatyvią ekonomikos teoriją, reikia gerai išanalizuoti ne tik gautus empirinius rezultatus, tačiau kartu susintetinti ir sociologinę, kultūrinę ir kitą informacij,ą kuri lemia ekonomiką.
Colander nuomone (1992) šie ideologiniai skirtumai tarp pozityvinės ir normatyvinės ekonomikos teorijų supainiojo ekonomistus pritaikant politinę ekonomiką kaip dalį pozityvinės ekonomikos ir tuo tarpu naudojant pozityvinės ekonomikos metodologiją bei ignoruojant normatyvinės teorijos metodologiją. Pozityvinės ir normatyvinės teorijų atskirtiniams paveikia ekonomistų suvokimą ir lemia jų išsilavinimą ekonomikoje. Pagal Colander (2003) pritaikant atlikos ekonominės politikos analizę veiksniai, kurie buvo atmesti pozityvinės ekonomikos analizėje turėtų būti įtraukti atgal. Tai yra neekonominiai veiksniai arbai pavyzdžiui įvairių institucijų veikla. Kai tik vietiniai veiksniai yra įtraukiami tampa sudėtinga arba apskritai neįmanoma pritaikyti pasaulyje galiojančių standartų bei metodų. Colander nuomone reikia persvarstyti ekonomikos politiką ir žiūrėti į tai kaip į meną bei įtraukti neekonominius veiksnius, kurių nederėtų nuvertinti. Taigi iškyla klausimas, kaip modernieji ekonomistai atlieka normatyvinę analizę? Ar jie įtraukia naujus socialinius idealus vertindami konkrečią ekonomiką?
Anot autoriaus Huei-chun (2012) dauguma ekonomistų ignoruoja socialinius idealus viso pasaulio kontekste. Vietoj to, normatyvinėje analizėje yra koncentruojamasi į abstrakčius kriterijus politikos nustatymui. Pavyzdžiui, kad ir ta pati gerovės ekonomika, kuri yra apibrėžiama kaip viena svarbiausių normatyvinės ekonomikos šakų, fokusuojasi į Pareto efektyvumą kaip pagrindinį tikslą, konstruojant abstrakčias socialinės gerovės funkcijas kaip galutinį rezultatą. Tuo tarpu Colander nuomone (1992) tai nėra realaus pasaulio tikslai ir dauguma ekonomistų normatyvinėje teorijoje vengia kūrybingų sprendimų ir labiau renkasi mokslų pagrįstas prielaidas bei vengia socialinių vertybių. Mongin (2006) nuomone normatyvinės ekonomikos užduotis yra ištirti metodus ir kriterijus, siekiamos ekonominės būsenos įvertinimui. Taigi taip išeitų, kad normatyvinė ekonomika pirmiausiai ieško būdų kaip reikia atlikti analizę, tačiau nesikoncentruoja į jos atlikimą, kas yra pozityvinės ekonomikos krypties šaka. Normatyvinė ekonomika yra susijusi su vertybių sprendimais, tačiau nekuria šių sprendimų. Šis Mongin (2006) normatyvinės ekonomikos apibrėžimas yra natūralus rezultatas normatyvinės ekonomikos plėtros dvidešimtajame dešimtmetyje. Pavyzdžiui, perėjimas nuo 40-ojo dešimtmečio taip vadintos senosios gerovės ekonomikos į naująją gerovės ekonomiką lemia ekonomistų siekį vengti vertybinių teiginių dėl tarpasmeninių naudingumo palyginimo. Socialinio pasirinkimo teorija, kurią iniciavo K. Arrow šešiasdešimtajame dešimtmetyje ignoruoja tarpasmeninius palyginimus gerovėje ir koncentruojasi į įvairius formalius veiksnius vertinant socialinę būseną.
Taigi būtų galima prieiti išvados, kad dauguma ekonomistų moderniąją normatyvinę ekonomiką suvokia kaip dalį ekonomikos mokslo labiau nei ekonomikos meno, kurį įvardino Colander. Moderniojoje normatyvinėje ekonomikoje nėra koncentruojamasi į pagrindinius politikos tikslus ir gerovės normas, tačiau ieškoma formalaus kriterijaus ekonominės politikos įvertinimui remiantis Pareto optimizavimu ir socialinės gerovės funkcijomis.
Iš viso to, ką aptarėme aukščiau būtų galima išskirti šias pagrindines problemas susijusias su pozityviniu ir normatyviniu požiūriu į makroekonomiką. Pirmoji - tai šių makroekonomikos požiūrių suderinamumas. Analizuojant makroekonomiką iš pozityvinės krypties pusės dažnai tenka eliminuoti tam tikrus socialinius, kultūrinius, psichologinius ar kitus faktorius. Tačiau žvelgiant iš normatyvinės ekonomikos požiūrio perspektyvos į visus šiuos reiškinius yra labai svarbu atsižvelgti bei tuo pačiu tinkamai naudoti pozityvinės ekonomikos prielaidas bei jas interpretuoti. Tačiau čia ir iškyla klausimas ar tokiu atveju tikrai pozityvinės ekonomikos rezultatai yra patikimi ir tinkami naudoti normatyvistams. Iš to „išplauktų“ antroji svarbi šių požiūrių problema – jų išskirtinumas. Ar mes galime aiškiai nustatyti ribas tarp pozityvinės ir normatyvinės makroekonomikos, jei vėliau modeliuojant ekonominę politiką mes stipriai remiamės šiais požiūriais suprasdami, kad jų vertybės skiriasi. Kuriant tinkamą ekonominės politikos modelį labai svarbu atsižvelgti į tuos faktorius kurie buvo eliminuoti pozityvinėje ekonomikoje, tačiau įtraukti normatyvinėje. Viską apibendrinant svarbu suprasti tai, kad šie abu požiūriai į makroekonomiką yra labai svarbūs mūsų ir bendrai gerovei. Norint priimti tinkamus ekonominės politikos sprendimus, reikia turėti kokybiškus pozityvinės makroekonominės analizės duomenis bei sugebėti juos tinkamai interpretuoti normatyvinėje ekonomikoje. Mano manymu, kokybiški šių dviejų požiūrių rezultatai ir naudojamos prielaidos kartu gali duoti daug kartų geresnį sinerginį rezultatą nei duotų atskirai.

LITERATŪROS SĄRAŠAS

1. Block, W., Cappelli, P. (2013). Debate over the normatyve and positive distinction in economics. Economics, Management & Financial Markets. Mar2013, Vol. 8 Issue 1, p11-19. 9p. 2. Colander, D., (1992). Retrospectives: The Lost Art of Economics. Journal of Economic Perspectives, 6(3): 191-198. DOI: 10.1257/jep.6.3.191 3. Friedman, M., (1953). Essays in Positive Economics. University of Chicago Press (1953), 1970, p. 3-43. 4. Keynes, J.N. (1917). The Scope and Method of Political Econom. London: Macmillan and Co. 5. Klimašauskienė, D. (2010). EKONOMIKA IR EKONOMIKOS TEORIJA. Priega per internetą: http://web.vu.lt/ef/d.klimasauskiene/files/2010/11/Ekonomika-ir-ekonomikos-teorija.pdf. (Žiūrėta 2016 m. vasario 20 d.) 6. Mongin, P. (2006). A Concept of Progress for Normative Economics. Economics and Philosophy. 22, 19 – 54. 7. Su, Huei-chun., (2012). Beyond the Positive-Normative Dichotomy: Review Essay. London School of Economics and Political Science. Journal of Economic Methodology, v. 19, iss. 4, pp. 375-90.

Similar Documents

Premium Essay

Mangement

...CHAPTER 1—WHAT IS ECONOMICS? MULTIPLE CHOICE 1. The basic problem of economics arises when there are unlimited resources available to fulfill society's limited wants. a.|True| b.|False| ANS: B PTS: 1 NAT: Financial theories, analysis, reporting, and markets LOC: Scarcity, tradeoffs, and opportunity cost TOP: Economics | Scarcity and Choice 2. Economics is the study of choice under conditions of a.|demand| b.|supply| c.|scarcity| d.|opportunity| e.|abundance| ANS: C PTS: 1 DIF: 1 NAT: Financial theories, analysis, reporting, and markets LOC: Scarcity, tradeoffs, and opportunity cost TOP: Economics | Scarcity and Choice 3. The study of economics would be superfluous if _____ did not exist. a.|demand| b.|capital| c.|corporations| d.|profit| e.|scarcity| ANS: E PTS: 1 DIF: 2 NAT: Financial theories, analysis, reporting, and markets LOC: Scarcity, tradeoffs, and opportunity cost TOP: Economics | Scarcity and Choice 4. Which of the following disciplines is not a social science? a.|psychology| b.|mathematics| c.|economics| d.|political science| e.|sociology| ANS: B PTS: 1 DIF: 1 NAT: Financial theories, analysis, reporting, and markets LOC: The study of economics, and definitions of economics TOP: Economics | Scarcity and Choice 5. What does economics have in common with sociology? a.|Economics and sociology ask fundamentally the same questions.| b.|Economics and sociology use the same tools to analyze...

Words: 12936 - Pages: 52

Premium Essay

Microeconomics

...------------------------------------------------- Chapter 1—Introducing the Economic Way of Thinking MULTIPLE CHOICE 1. When economists say scarcity, they mean: a. | there are only a limited number of consumers who would be interested in purchasing goods. | b. | the human desire for goods exceeds the available supply of time, goods and resources. | c. | most people in poorer countries do not have enough goods. | d. | goods are so expensive that only the rich can afford it. | ANS: B PTS: 1 DIF: Easy REF: Full: 3 | Mic: 3 TOP: Scarcity TYP: RE 2. When economists say goods are scarce, they mean: a. | consumers are too poor to afford the goods and services available. | b. | consumers are unwilling to buy goods unless they have very low prices. | c. | goods are generally freely available from nature in most countries. | d. | the desire for goods and services exceeds our ability to produce them with the limited resources available. | ANS: D PTS: 1 DIF: Medium REF: Full: 3 | Mic: 3 TOP: Scarcity TYP: SA 3. Scarcity is a problem: a. | measured by the amount of goods available. | b. | of the poor, but not the rich. | c. | because human wants are unlimited while resources are limited. | d. | only in industrialized economies. | ANS: C PTS: 1 DIF: Easy REF: Full: 3 | Mic: 3 TOP: Scarcity TYP: RE 4. Scarcity can be eliminated if: a. | people satisfy needs rather than wants. | ...

Words: 9136 - Pages: 37

Free Essay

Positive and Normative Analysis

...Positive and Normative Analysis Positive analysis uses what is occurring in an economy as a basis for any statements regarding the future. A positive economic statement is based on fact and can have its accuracy tested. In contrast, a normative economic statement is subjective and cannot be proven or disproven. The statement “Minimum wages create unemployment among young and unskilled workers.” is a normative analysis. This theory could not be tested because every individual would have a different opinion regarding reasons for unemployment within the groups being discussed. Also, testing data from two different groups to see if their reasons for unemployment are the same would be extremely difficult to conclude with accuracy. “If the price of a product in a market decreases, with other things being equal, the quantity demanded will increase.” is an example of positive analysis. This theory could be tested using any product on the market and its accuracy would be proven or disproven easily. If you sold “Acme” hand soap at a discount of $0.50 a bottle, and all other hand soaps remained the same price, it would be reasonable to assume that “Acme” hand soap would sell more frequently. Another example of normative economics is “A little bit of inflation is worse for society than a little bit of unemployment.” because opinions would be varied on this topic. Personal beliefs would keep all people from agreeing on which is actually worse for society as a whole. Differences in social...

Words: 460 - Pages: 2

Premium Essay

Create

...Chapter 1 Exam – The Nature of Economics Multiple Choice. Choose the one alternative that best completes the statement or answers the question. 1) Economics is best defined as A) the study of how people make choices to satisfy their wants. B) the study of individual self—interests. C) the study of how government can most efficiently raise funds by taxation. D) the process by which goods are sold in free markets. 2) Microeconomics is defined as that part of economic analysis which A) studies the behavior of the economy as a whole. B) includes the problems of inflation and unemployment. C) studies the individual decision making by households and firms. D) concerns international finance and exchange rates. 3) In his book “An Inquiry into the Nature and Causes of the Wealth of Nations,” economist Adam Smith argued that individuals A) tend to act in an altruistic manner. B) always consider the impact of their actions on the welfare of others. C) are motivated by self—interest. D) are generally not concerned with economic questions. 4) When studying individuals’ economic behavior, economists assume that A) individuals understand the rationale for all their actions. B) individuals act as if they were rational. C) only educated people act as if they were rational. D) self—interest is of limited relevance in predicting an individual’s actions. 5) Holding all variables but one constant and assessing the impact of the one variable which has changed...

Words: 2402 - Pages: 10

Premium Essay

Econ Final

...CHAPTER 1—WHAT IS ECONOMICS? MULTIPLE CHOICE 1. The basic problem of economics arises when there are unlimited resources available to fulfill society's limited wants. a.|True| b.|False| ANS: B PTS: 1 DIF: Difficulty: Easy NAT: BUSPROG: Analytic STA: DISC: Scarcity, tradeoffs, and opportunity cost TOP: Scarcity and Individual Choice KEY: Bloom's: Knowledge 2. Economics is the study of choice under conditions of a.|demand| b.|supply| c.|scarcity| d.|opportunity| e.|abundance| ANS: C PTS: 1 DIF: Difficulty: Easy NAT: BUSPROG: Analytic STA: DISC: Scarcity, tradeoffs, and opportunity cost TOP: Scarcity and Individual Choice KEY: Bloom's: Comprehension 3. The study of economics would be superfluous if __________ did not exist. a.|demand| b.|capital| c.|corporations| d.|profit| e.|scarcity| ANS: E PTS: 1 DIF: Difficulty: Moderate NAT: BUSPROG: Analytic STA: DISC: Scarcity, tradeoffs, and opportunity cost TOP: Scarcity and Individual Choice KEY: Bloom's: Comprehension 4. Which of the following disciplines is not a social science? a.|psychology| b.|mathematics| c.|economics| d.|political science| e.|sociology| ANS: B PTS: 1 DIF: Difficulty: Moderate NAT: BUSPROG: Analytic STA: DISC: The Study of economics, and definitions in economics TOP: Scarcity and Individual Choice KEY: Bloom's: Comprehension 5. What does economics have in common with sociology? a.|Economics and sociology ask fundamentally the same questions...

Words: 13032 - Pages: 53

Premium Essay

Compurter

...example of a well-established law for which no really satisfying theory is available. We can use the Law of Gravity, and even correct it for the effects of relativity (General Relativity), but we don't have any consensus notion of how it functions. 1b. WHY IS THE LAW OF DEMAND AND SUPPLY CALLED LAW? The common sense principle or law that defines the generally observed relationship between demand, supply, and prices: as demand increases the price goes up, which attracts new suppliers who increase the supply bringing the price back to normal. In microeconomics, supply and demand is an economic principle of price determination in a market. It concludes that in a competitive market, the unit price for a particular good will vary until it settles at a point where the quantity demanded by consumers (at current price) will equal the quantity supplied by producers (at current price), resulting in an economic...

Words: 3729 - Pages: 15

Premium Essay

Econ Excercise 1 Solutions

...Exercise 1 Solution Chapter 1 Economics: Foundations and Models 1.1 Three Key Economic Ideas 1) Which of the following statements is true about scarcity? A) Scarcity refers to the situation in which unlimited wants exceed limited resources. B) Scarcity is not a problem for the wealthy. C) Scarcity is only a problem when a country has too large a population. D) Scarcity arises when there is a wide disparity in income distribution. Answer: A Comment: Recurring Diff: 1 Page Ref: 4/4 Topic: Scarcity Objective: LO1: Explain these three key economic ideas: People are rational. People respond to incentives. Optimal decisions are made at the margin. AACSB: Reflective Thinking Special Feature: None 2) By definition, economics is the study of A) how to make money in the stock market. B) how to make money in a market economy. C) the choices people make to attain their goals, given their scarce resources. D) supply and demand. Answer: C Comment: Recurring Diff: 1 Page Ref: 4/4 Topic: Scarcity Objective: LO1: Explain these three key economic ideas: People are rational. People respond to incentives. Optimal decisions are made at the margin. Special Feature: None 3) Where do economic agents such as individuals, firms and nations, interact with each other? A) in public locations monitored by the government B) in any arena that brings together buyers and sellers C) in any...

Words: 1579 - Pages: 7

Free Essay

Economics as Science

...ics Economics as a Science and its relevance to Law Economics is the branch of knowledge concerned with the production, consumption, and transfer of wealth. It is the condition of a region or group as regards material prosperity. It is the social science that analyzes the production, distribution, and consumption of goods and services. Now the Question is whether Economics is a science or not? Economics is a science that treats of those social phenomena that are due to wealth getting and wealth using activities of Man. The word ―Economics‖ is derived from the Greeks word ―Oikonomos‖ which means to manage the house. So it means the management of a household especially in those matters, which are relating to the income and expenses of the family. After sometime, political economy term was also used for this topic and slowly political economy adopted the shape of Economics. There are numerous definitions of Economics offered from time to time but there is no clear and concise definition. Keeping in view this situation J.M. Keynes has rightly, stated ―Political Economy is said to have strangled itself with definition.‖ However, Economics is considered to be a science as well as an art. Some of its features like, self corrective nature, systematic body of knowledge, own laws and theories, universal validity of its laws (law of demand, marginal utility, law of diminishing returns etc) support economics to be a science, but its other features like lack of predictability and lack of...

Words: 2838 - Pages: 12

Free Essay

Christian Ethics Project 1

...economy based on self-interest, they are looking out for themselves, but they also are looking at how those decisions may affect the customer. These are the type of people you can trust and want to invest time and money into. If someone is making decisions out of selfishness, they are really looking out for themselves only. This kind of decision making cannot be trusted, since they only look out for themselves and would have no problem backing out of a situation and leaving the customer. 2. Does your textbook present only positive economics and avoid any normative economics? If not, give some examples of normative issues covered in your textbook. Positive economics is objective and fact based, and normative economics is subjective and value based. There is no way that our textbook can be just positive economics. It even states it in Roger Miller’s comment: “…the very choice of which topics to include in an introductory textbook involves normative economics. There is not a value-free, or objective, way to decide which topics to use in a textbook” This statement alone confirms the fact that...

Words: 528 - Pages: 3

Premium Essay

Introduction to Microeconomics and Opportunity Cost

...micro-economics and macro-economics is that micro-economics is concerned with the individual, group or company level; whereas macro-economics is concerned with the study of economics on a national as well as holistic scale. Therefore micro-economics specifically focusses on issues that affect individuals and associated company/enterprise 2. What is the ceteris paribus assumption? Why is it used in economics? Ceteris paribus is It is often safe to assume that “Ceteris Paribus” concerns itself with the notion that all other variables, except those under immediate consideration are ‘held at a constant’ A Latin phrase meaning “all other things remaining constant” In economics, this phrase is used and referred because in the real world – it is difficult to isolate all the different variables that may influence or change the outcome of what one is researching and how an individual makes a decision as a result. In economics, this phrase is used to rule out the possibility of other factors changing, which may as a result have impact on the overall outcome of individuals 3. What is the difference between positive and normative statements in economics? Provide an example of each Positive Economics is based on “objectives” and “facts” whereas Normative Economics is “subjective” and “value” based. It is considered that Positive Economics does not necessarily have to be a correct statement, but must be able to be tested and proved/disproved, whereas Normative Economic statements...

Words: 611 - Pages: 3

Free Essay

Econ Ch. 2 Notes

...available production technology Microeconomics- the study of how households and firms make decisions and how they interact in markets Macroeconomics- the study of economy-wide phenomena, including inflation, unemployment, and economic growth Positive Statements- claims that attempt to describe the world as it is Normative Statements- claims that attempt to prescribe how the world should be The Economist As Scientist Economists view subject with objectivity devise theories, collect data, analyze data use scientific method The Scientific Method: Observation, Theory, And More Observation interplay between theory and observation experiments difficult in economics: have to look to history allows us to examine present and predict future The Role Of Assumptions economists make assumptions to make the world easier to understand two countries, two goods applying correct assumption to right data different assumptions for short0run and long-run effects of a change in the quantity of money Economic Models models not often real but are accurate and helpful economists use diagrams and equations omit details to show what’s truly important models are built with assumptions Our First Model: The Circular-Flow Diagram simplifies our thinking about economic activities explains generally how economy is organized and how participants interact two types of decision makers (households and firms) inputs=factors of production markets for goods and services vs markets for factors...

Words: 642 - Pages: 3

Premium Essay

Econ

...Economic Principles ECN220 Economic Principles Truly, the mind has been studied for many years, and is an amazing organ. Specifically, the study of economics and what causes people to make the decisions they do. “The National Science Foundation (NSF)-funded scientist is looking directly at brain activity to see whether, and how, certain portions of the brain correlate with the values people express, and the choices they later make,” (Cimons, 2014). What is economics? Economics is a study of people’s decisions, how they come to make those decisions and why. The decisions can be for the family, personal, or business. Indeed scarcity plays an important role in the decisions that people make, and unfortunately is a way of life. Everyone has their own view of what type of scarcity that causes them to make their decisions, as it can be the amount of time, money constraints, or labor issues. How do Economists use theories and models to understand important economic issues? Economists use theories and models as a tool, or a way to determine an answer. “John Maynard Keynes (1883–1946), one of the greatest economists of the twentieth century, pointed out that economics is not just a subject area but also a way of thinking,” (Principles of Economics, 2014). Identify each of the following topics as being part of microeconomics or macroeconomics:    a. the impact of a change in consumer income on the purchase of luxury automobiles Microeconomics    b. the effect of...

Words: 430 - Pages: 2

Premium Essay

Macroeconomics

...1 Introduction: What Is Economics? Chapter Summary Economics is about making choices when options are limited. Options in an economy are limited because the factors of production are limited. We can use economic analysis to understand the consequences of our choices as individuals, organizations, and society as a whole. Here are the main points of the chapter: • Most of modern economics is based on positive analysis, which answers the question “What is?” or “What will be?” Economists contribute to policy debates by conducting positive analyses about the consequences of alternative actions. • Normative analysis answers the question “What ought to be?” • The choices made by individuals, firms, and governments answer three questions: What products do we produce? How do we produce the products? Who consumes the products? • To think like economists, we (a) use assumptions to simplify, (b) use the notion of ceteris paribus to focus on the relationship between two variables, (c) think in marginal terms, and (d) assume that rational people respond to incentives. • We use macroeconomics to understand why economies grow, to understand economic fluctuations, and to make informed business decisions. • We use microeconomics to understand how markets work, to make personal and managerial decisions, and to evaluate the merits of public policies. Learning Objectives 1. 2. 3. 4. 5. List the three key economic questions. Discuss the insights from economics for a real-world problem such as...

Words: 5328 - Pages: 22

Premium Essay

Ten Principles of Economics

...Principles of Economics Economy. . . . . . The word economy comes from a Greek word-Oekonomous- for “one who manages a household.” Any similarity between household and economics? Copyright © 2004 South-Western/Thomson Learning TEN PRINCIPLES OF ECONOMICS • A household and an economy face many decisions: • Who will work? • What goods and how many of them should be produced? • What resources should be used in production? • At what price should the goods be sold? Copyright © 2004 South-Western/Thomson Learning TEN PRINCIPLES OF ECONOMICS Society and Scarce Resources: • The management of society’s resources is important because resources are scarce. • Scarcity. . . means that society has limited resources and therefore cannot produce all the goods and services people wish to have. Copyright © 2004 South-Western/Thomson Learning TEN PRINCIPLES OF ECONOMICS Economics is the study of how society manages its scarce resources. Copyright © 2004 South-Western/Thomson Learning TEN PRINCIPLES OF ECONOMICS • How people make decisions. • • • • People face tradeoffs. The cost of something is what you give up to get it. Rational people think at the margin. People respond to incentives. Copyright © 2004 South-Western/Thomson Learning TEN PRINCIPLES OF ECONOMICS • How people interact with each other. • Trade can make everyone better off. • Markets are usually a good way to organize economic activity. • Governments can sometimes improve economic outcomes...

Words: 2845 - Pages: 12

Premium Essay

Economic

...on home-country welfare? Who gains, who loses, and by how much? Illustrate your answer on your diagram. d. Which is a better way to restrict free trade—quotas or tariffs? Is the welfare loss under this quota system larger or smaller than the loss under a tariff with identical effects on import volume? Explain your answer. Answer: a. The supply curve shifts out, horizontally, by the amount of the quota, to Sdomestic + quota. This has no impact on price, compared to the tariff. The price remains[pic]with the quota. [pic] b. We know foreign firms' average costs of production are p*, so, if the licenses are free, foreign firms make a positive economic profit equal to [pic] per unit. Therefore, foreign firms will bid the price of a license up to [pic] and still earn a normal economic profit on all of their exports. c. Consumers lose the entire shaded area,...

Words: 2769 - Pages: 12