Free Essay

Rešerše Tematického Okruhu Visual Studies

In:

Submitted By markseb
Words 1572
Pages 7
Obsah
1 Úvod 4
2 Rešerše I. Stupně 4
3 Rešerše II. stupně 6
3.1 Kromm, Bakewell – A History of Visual Culture 6
3.2 Margaret Dikovitskaya – Visual Culture: The Study of the Visual after the Cultural Turn 6
3.3 Nicholas Mirzoeff - Úvod do vizuální kultury 6
4 Rešerše III. Stupně 7
5 Závěr 8
6 Použitá literatura 9

„Visual culture is the visual construction of the social, not just the social construction of vision.“
- W. J. T. Mitchell -

1 Úvod
Cílem této práce je vytvoření několikastupňové rešerše, která se zaměří na oblast vizuálních studií a vizuální kultury. V prvním stupni rešerše se pokusím shrnout důležité poznatky z oblasti vizuálních studií, popíši jejich vývoj a zaměření a především shrnu tištěnou i elektronickou literaturu vztahující se k této problematice. Druhý stupeň rešerše bude věnovaný užšímu výběru několika relevantních studií, které doplním o stručné shrnutí jejich obsahu. Třetím stupněm rešerše pak bude hlubší rozbor jedné z vybraných studií.

2 Rešerše I. Stupně
Visual studies jsou poměrně novým směrem zkoumání každodenní vizuální kultury vyvíjejícím se od 70. let 20. století, kdy Michael Baxandall poprvé užívá termín vizuální kultura ve svém textu „Painting and Experience in Fifteenth-Century“. Baxandall hovoří o inovativním přístupu nahlížení na umělecká díla jako na objekty, které zobrazují a utvářejí celou řadu kulturních přesvědčení a hodnot. Lidé sdílející společnou kulturu sdílejí podle Baxandalla i zkušenosti a způsob myšlení, což následně ovlivňuje to, jakým způsobem obrazy vnímají. Podle této teorie, kterou autor nazval „period eye“, jsou lidem v různých obdobích a místech skrze určité znalosti a zkušenosti v rámci dané kultury „zpřístupněny“ takové aspekty obrazů, které nemusíme v dnešní době vůbec vnímat. Historikové však mohou tyto aspekty díky studiu textů a kontextů dané kultury alespoň částečně odkrýt a osvětlit.

Obrazy dostaly během 20. století kulturní a sociální význam, který vyžaduje, aby se jim dostalo nové kriticky přehodnocené pozornosti. Dochází k obratu od tradičních dějin umění a historické analýzy k interdisciplinární vizuální kultuře. Právě interdisciplinarita tohoto odvětví a pluralita přístupů však znesnadňuje definici vizuální kultury, oblasti jejího zájmu a metodologie. Autoři jako Mitchell se proto poněkud vyhýbají jednoznačné definici vizuální kultury a kladou si otázku, zda je možné považovat vizuální kulturu za samostatnou disciplínu hodnou akademického ukotvení či se jedná pouze o součást kulturálních či mediálních studií, případně dějin umění.
Pro rešerši prvního stupně jsem zvolila texty a studie dotýkající se problematiky vizuální kultury a vizuálních studií, a to nejen co se týče samotné teorie vizuální kultury, ale i například konkrétních případových studií ilustrujících vývoj vizuální kultury.

- Bal, Mieke. 2003. Visual essentialism and the object of visual culture. In Journal of Visual Culture. Vol 2(1), s. 5-32 [online] http://vcu.sagepub.com/cgi/content/abstract/2/1/5 (30.10.2012)
- Baxandall, Michael. 1972. Painting and Experience in Fifteenth-Century Italy. Oxford: Oxford University Press
- Dikovitskaya, Margaret. 2006. Visual Culture: The Study of the Visual after the Cultural Turn. Cambridge: The MIT Press, ISBN 9780262541886
- Elkins, James. 2003. Visual Studies: A Skeptical Introduction. New York: Routledge, ISBN 9780415966818
- Filipová, Marta. Rampley, Matthew. 2007. Možnosti vizuálních studií. Obrazy – texty – interpretace. Brno: Společnost pro odbornou literaturu - Barrister & Principal: Masarykova univerzita, Filozofická fakulta, Seminář dějin umění, ISBN 9788087029268
- Hooper – Greenhill, Eilean. 2000. Museums and the Interpretation of Visual Culture. London: Routledge, ISBN 9780415086332
- Kromm, Jane. Bakewell, Susan B. 2010. A History of Visual Culture: Western Civilization from the 18th to the 21st Century. London: Berg, ISBN 9781845204921
- Mirzoeff, Nicholas. 2002. The Visual Culture Reader. New York: Routledge, ISBN 9780415252225
- Mirzoeff, Nicholas. 1999. Introduction to Visual Culture. New York: Routledge, ISBN 9780415158763
- Mitchell, W.J.T. 2002. Showing seeing: a critique of visual culture. In Journal of Visual Culture. Vol 1(2), s. 165-181 [online] http://vcu.sagepub.com/content/1/2/165 (29.10.2012)
- Poster, Mark. 2002. Visual studies as media studies. In Journal of Visual Culture.
Vol 1(1), s. 67-70 [online] http://vcu.sagepub.com/content/1/1/67 (30.10.2012)
- Stankiewicz, Marry A. 2004. A Dangerous Business: Visual Culture Theory and Education Policy. In Arts Education Policy Review. Vol 105(6), s. 5-13, ISSN 1063-2913 [online] http://search.proquest.com/docview/756581525?accountid=16531 (29.10.2012)
3 Rešerše II. stupně
3.1 Kromm, Bakewell – A History of Visual Culture
Autorky ve své knize popisují dějiny vizuální kultury v západní společnosti, a to v rozmezí 18. století až po moderní současnost. Hovoří o nedávné explozi zájmu o vizuální kulturu, která sice naznačuje, že se jedná o velmi mladé odvětví, přesto však má vizuální kultura svou historii sahající až do osvícenství. Od doby industrializace a kolonialismu až po dnešní globalizovaný svět ovlivňuje vizuální kultura způsob našeho myšlení a výkladu světa. Kniha je rozdělena do jednotlivých sekcí obsahujících případové studie ilustrující, jakým způsobem vizuální média ovlivňovala vývoj technologií, estetiky, politiky a kultury.
3.2 Margaret Dikovitskaya – Visual Culture: The Study of the Visual after the Cultural Turn
Dikovitskaya nabízí přehled o této nové oblasti studia s cílem shrnout rozmanité teoretické pozice a porozumět potenciálu, který má vizuální kultura pro další výzkum. Upozorňuje na problémy, kterým je podle jejího názoru třeba se vyhnout při studiu vizuální kultury, jako je například nedostatečně specifikovaný objekt studia či příliš široké nekoherentní zaměření výzkumu. V knize je popsána historie „kulturního obratu“ směrem od dějin umění ke vzniku vizuálních studií. Na základě dotazníkového šetření a rozhovorů s předními badateli popisuje jak historické ukotvení tohoto oboru, tak jeho teoretické rámce a metody.
3.3 Nicholas Mirzoeff - Úvod do vizuální kultury
Mirzoeff ve své knize mapuje historii a teoretická východiska vizuální kultury a snaží se čtenáři nastínit postupné proměny funkce obrazu v moderní společnosti. S nástupem nových médií se televize, film, počítače a internet dostaly do centra zájmu současné společnosti a staly se každodenní součástí našich životů. Vizuální obrazy se postupně stávají primárním komunikačním prostředkem, a to na úkor jazykové komunikace. Mirzoeff také zkoumá vliv, který může mít na čtení obrazu příslušnost k určité rase, etniku či pohlaví.
4 Rešerše III. Stupně
Pro rešerši třetího stupně jsem zvolila text Jane Krommové a Susan B. Bakewellové A History of Visual Culture: Western Civilisation from the 18th to the 21st Century, jelikož se z mého pohledu jedná o přehledné shrnutí klíčových témat vizuálních studií. Jane Krommová je profesorkou dějin umění Státní univerzity New York, Susan B. Bakewellová je nezávislou kurátorkou vyučující v minulosti na University of Texas, Arlington a Southern Methodist University. Autorky v textu představují dějiny západní vizuální kultury od osvícenského 18. století až do současnosti a prostřednictvím případových studií popisují vývoj role obrazu v kulturních světových dějinách. Editorka Jane Krommová v úvodu popisuje vizuální kulturu v širším slova smyslu, osvětluje vývoj tohoto odvětví a představuje některé hlavní teoretiky této oblasti jako je Baxandall, Svetlana Alpers, W. J. T. Mitchells atd.
Dále Krommové upozorňuje na jednu z hlavních otázek týkající se této problematiky, a to zda je vizuální kultura pouze unikátním projevem současné éry související s rychlým šířením vizuálních technologií, či může mít i podstatnou historickou dimenzi ve vztahu k vývoji vizuálních preferencí.
Kniha je rozdělena do sedmi oddílů obsahujících jednotlivé případové studie a eseje nejrůznějších autorů. Oddíl „Vzpoura a revoluce“ se například věnuje tématům jako vizuální rétorika revolucí 19. století či persvazivnímu jazyku socialistických politických plakátů. Oblast „Věda a empirismus“ obsahuje eseje týkající se vizuálních postupů ve vývoji moderní vědy. Kapitola, která je nám v současné době nejbližší, tedy „Média a vizuální technologie“, se pak věnuje tématům jako desinformace a desorientace na Internetu, svět hudebních videí, digitální sebeprezentace v kyberprostoru či simulace a interaktivita v rámci filmu a videoher. Kniha Krommové a Bakewellové tak podle mého názoru poskytuje ucelený přehled vývoje vizuální kultury s konkrétními příklady srozumitelně ilustrujícími danou problematiku.

5 Závěr
Vizuální studia jsou poměrně mladou výzkumnou oblastí, která se neustále vyvíjí. Problematice vizuální kultury se věnuje celá řada autorů, kteří se zaměřují nejen na umění jako takové, ale i projevy vizuální kultury v oblastech zahrnujících film, komiks, počítačové hry, reklamu či produktový design. Řada autorů také zkoumá současnou vizuální kulturu z pohledu různých etnických, genderových či národnostních skupin a snaží se vysvětlit, jakým způsobem nahlížíme na vizuální produkty v naší kultuře a jak je toto vnímání obrazu ovlivněno našimi předchozími zkušenostmi případně kontextem, ve kterém je obraz konzumován. V rámci rešerše prvního stupně jsem stručně vymezila problematiku vizuální kultury a vybrala několik z mého pohledu podstatných studií a textů týkající se této oblasti výzkumu. Ve druhém stupni rešerše jsem hlouběji přiblížila tři z těchto textů, které se mi zdály podstatné a z nichž jsem vybrala jeden pro závěrečnou rešerši třetího stupně. Prostřednictvím několikastupňové rešerše jsem měla možnost se více zorientovat v dané problematice a utřídit si teoretická východiska pro případné další zpracování tohoto tématu.

6 Použitá literatura
- A History of Visual Culture [online] http://www.bergpublishers.com/?TabId=5344 (31.10.2012)
- Kromm, Jane. Bakewell, Susan B. 2010. A History of Visual Culture: Western Civilization from the 18th to the 21st Century. London: Berg, ISBN 9781845204921
- Michael Baxandall. [online] http://www.guardian.co.uk/artanddesign/2008/aug/26/historyandhistoryofart (30.10.2012)
- Mitchell, W.J.T. 2002. Showing seeing: a critique of visual culture. In Journal of Visual Culture. Vol 1(2), s. 165-181 [online] http://vcu.sagepub.com/content/1/2/165 (29.10.2012)
- Visual arts book reviews. [online] http://southwestjournalofculturesvisualarts.blogspot.cz/2010/07/history-of-visual-culture-western.html (31.10.2012)
- Visual Culture:The Study of the Visual after the Cultural Turn [online] http://www.amazon.com/Visual-Culture-Study-after-Cultural/dp/0262541882 (30.10.2012)

Similar Documents