Free Essay

Upravljački Informacioni Sistemi

In:

Submitted By 1warlock
Words 4292
Pages 18
FAKULTET ZA MENADŽMENT
Novi Sad
___________________________
Vase Stajića 6

SEMINARSKI RAD

UPRAVLJAČKI INFORMACIONI SISTEMI

Predmetni nastavnik: Prezime i ime studenta: dr Zoran Lovreković, van.prof. Zvonimir Kočiš

Asistent: Br. indeksa: 69 / 05 - 3

Novi Sad, 4. Januar 2006.

S A D R Ž A J

1. UVOD ...................................................................................................................................

1.1. Naziv i sedište firme ............................................................................................................

1.2. Delatnost firme ...................................................................................................................

1.3. Definisanje problema ..........................................................................................................

1.4. Cilj rada .............................................................................................................................

2. SNIMAK POSTOJEĆIH TOKOVA INFORMACIJA ..........................................

2.1. Organizaciona struktura firme .............................................................................................

2.2. Tokovi informacija ............................................................................................................ 2.3. Analiza postojećeg stanja ..................................................................................................

2.4. Procena informatizovanosti firme ........................................................................................

3. PREDLOG SAVREMENOG REŠENJA TOKOVA INFORMACIJA ............

3.1. Predlog rešenja ................................................................................................................

3.2. Obrazloženje rešenja ........................................................................................................

4. ZAKLJUČAK .................................................................................................................

5. LITERATURA ...............................................................................................................

1. UVOD

1.1. Naziv i sedište firme
Nacionalna služba za zapošljavanje je firma formirana od strane Republike Srbije i pripada resoru ministarstva Rada i zapošljavanja .
Filijala Novi Sad, kao deo Nacionalne službe za zapošljavanje, pokriva dvanaest opština Južno-bačkog okruga i to : Novi Sad i Sremske Karlovce (u uluci Albetra Tome br.2.), Bački Petrovac, Beočin, Žabalj, Bečej, Srbobran, Titel,Temerin, Bačka Palanka, Vrbas. Prikaz je dat ma slici1.

Slika1. Prikaz Južno-bačkog regiona.Filijale Novi Sad sa pripadajućim službama 1.2. Delatnost firme U okviru delatnosti rada Filijala Novi Sad realizuje niz aktivnnih mera, koje se ogledaju u stimulisanju i podsticanju zapošljavanja, usklađivanju ponuda i tražnje na tržištu rada, bržem zapošljavanju mladih, stručnih lica, zapošljavanju invalida i obuci nezaposlenih.

Aktivne mere usmerene su na otvaranje novih radnih mesta, pripremu za zapošljavanje, promenu strukture ponude i trežnje na tržištu rada, podsticaju preduzetništva.Cilj sprovodjena svih aktivnih mera je da se obezbedi ublažavanje posledica smanjenja ukupne zaposlenosti, odnosno zaustavi tendencija povećanja nezaposlenosti i rešavanju viškova zaposlenih.Na slici 2. prikazane su osnovne grupacije sa kojima je NSZ u poslovnoj relaciji.

Od nezaposlenih lica IS sem individualnih podataka uzima i druge podatke napr.pod vezane za zanimanje, školsku spremu,radni staž itd.Na taj način se formira Baza o nezaposlenim licima.

Od poslodavaca IS prikuplja podatke o potrebama za radnom snagom tj. formira Bazu podataka o slobodnim radnim mestima .

Nezaposlena lica dobijaju od IS informacije o slobodnim radnim mestimia, o kretanju ponude i potražnje na tržištu rada, takođe dobijaju različite obuke, kako bi postali konkurentni na tržištu rada i sa svojim sposobnostima što pre došli do posla.

Poslodavci od IS dobijaju : spiskive nezaposlenih lica, ili se lica direktno upućuju kod podlodavca.Poslodavac takođe može da dobije odabir nezaposlenih lica putem testiranja, ili nezap.lica nakod određene vrste obuke.

Slika2. Prikaz poslovnih relacija NSZ

1.3 Definisanje problema. Nezaposlena lica dobijaju od IS informacije o slobodnim radnim mestimia, o kretanju ponude i potražnje na tržištu rada, takođe dobijaju različite obuke, kako bi postali konkurentni na tržištu rada i sa svojim sposobnostima što pre došli do posla.

Poslodavci od IS dobijaju : spiskive nezaposlenih lica, ili se lica direktno upućuju kod podlodavca.Poslodavac takođe može da dobije odabir nezaposlenih lica putem testiranja, ili nakod određene vrste obuke.

1.4.Cilj rada
Cil ovog seminarskog rada je primena znanja stečenih kroz predavanja, vežbe i literaturu, a koja su neophodna za izradu procesno zasnovanog UIS firme.
Primer je uzet iz stvarnosi jer smatram da je to najdelotvorniji put do tacitnog znanja iz date oblasti.

2.SNIMAK POSTOJEĆIH TOKOVA INFORMACIJA

2.1.Organizaciona struktura firme Nacionalna služba za zapošljavanje sa direkcijom u Beogradu I dve pokrainske službe, obuhvata 30 filijala i 135 ispostava na opštinskom nivou. Služba zapošljava 1800 zaposlenih, raspoređenih usektore.Na slici3 dat je šematski prikaz NSZ. Dok je na slici4. dat sektorski prikaz Nacionalne službe za zapošljavanje.

Slika3. Prikaz organizacije NSZ
Naredna slika 4. prikazuje sektorsku strukturu direkcije.Na takvoj strukturi su organizovane i sve manje organizacione jedinice , kao što je i Filijala Novi Sad, stim da su umesto sektor negde odseci, grupe ili odelenja kao manje celine.
U nekim slučajevima kao napr. u slučaju piara u Filijali Novi Sad se nalazi samo jedna osoba, a čiji je sektor u direkciji.Toj osobi je načelnik sektora u direkciji a direktor joj je u Filijali Novi Sad.

Slika4. Prikaz sektorske strukture NSZ

U filijali Novi Sad Zastupljani su sledeći odseci i grupe : -Odsek za posredovanje -Odsek osiguranja -Odsek za razvoj preduzetništva i programa zapošljavanja -Grupa za stručne obuke i usavršavanje -Grupa za profesionalnu orjentaciju i selekciju -Grupa za finansijski knjigovodstvene poslove -Računski centar -Odsek za opšte poslove

U cilju sprovođenja aktivnih mera zapošljavanja Nacionalna služba za zapošljavanje sprovodi sledeće mere i aktivnosti:

2.1.1.Programi zapošljavanja
Osnovni cilj funkcionisanja ovih programa je podsticanje razvoja malih I srednjih preduzeća i szr.
U toku 2005 godine Upravni odbor Nacionlne službe za zapošljavanje je na osnovu tri raspisana konkursa doneo Odluke o učešću u finansiranju programa samozapošljavanja i programa zapošljavanja po osnovu regionalnog razvoja, a direktor Filijale je doneo Odluke o učešću u finansiranju u programima novog zapošljavanja nezaposlenih i invalidnih lica.
Ulaz u ovaj proces su baza podataka nezaposlenih, propisana dokumenta definisana konkursom i zakonskim aktima, uverenje o nezaposlenosti za lice.
Izlazi su potpisani ugovori i finansijska sredstva.
U procesu učestvuju Odsek za razvoj preduzetništva, savetodavci i AOP sa tehničkom podrškom, potrebnim obradama i štampom pregleda i izveštaja
Tehnička opremljenost ove poslove obavlja 5 lica sa 4 pc računara(1kom. pcIV i 3kom. Pc II ), takođe imaju i 4 laserska štampača i 2 internet linije, kao i telefonske linije.

Slika5. Šema procesa Programi zapošljavanja

2.1.1.1.Subvencioniranje novog zapošljavanja
Cilj ove mere je subvencionisanje novog zapošljavanja pupem kojeg se odobrava subvencija doprinosa za obavezno socijalno osiguranje koje plaća poslodavac za zaposleno lice .

2.1.1.2.Regiionalni programi
Podsticanje novog zapošljavanja se ostvaruje I kroz ralizaciju 4 regionalna programa puem kojih se odobravaju subvencije za nezaposlena lica.

2.1.1.3.Zapošljavanje lica sa invadilitetom
Ovom aktivnostima se posvećuje posebna pažnja s obzirom na složenost okolnosti I problema vezanih za ovu grupu nezaposlenih.

2.1.1.4.Subvencije samozapošljavanja Ovim merama se putem konkursa i priloženih Programa samozapošljavanja odobrava učešće subvencije u finansiranju za samozapošljavanje. Ove su prisutna i samozapošljavanja invalidnih lica.

2.1.2.Sajmovi zapošljavanja (Programi susretanja ponude i tražnje)
Nacionalna sužba za zapošljavanje, a samim tim I Filijala Novi sad održava sajmove zapošljavanja, učestvuje na novosadskom sajmu obrazovanja i međunarodnim sajmovima.Zadržan je koncept organizacije koji se oslanja na najaktuelnije potrebe poslodavaca za većim brojem izvršilaca određenih poslovau cilju postizanja većih šansi za zaposlenje.

2.1.3.Program ATP “Aktivnog traženja posla i motivaciona podrška”
Ovaj program obuhvata obuke za aktivno traženje posla, uključujući I motivaciono-stimulacioni vid obuke.Ilustrovano slikom6.
Cil ovog procesa je osposobljavanje nezaposlenih lica da kroz niz treninga i obuka postanu spremni i konkurentni na tržištu rada i obučeni za aktivno traženje posla.
Ulazi u ovaj proces su : Baza podataka LKR, testovi psihologa i obuke.
Izlazi iz ovog procesa su :obučeni kandidati, liste rezultata pre i posle obuke, statistika, izveštaji.
U procesu učestvuju : savetodavci, Grupa za profesionalnu orjentaciju,Preduzetnički centar, Aop (radi tehnčke podrške,obrade rezultata testa, statistike, štampe lista i izveštaja.
Tehnička opremljenost : savetodavci poseduju : pcII ili terminale, štampače laserske ili matrične. Grupa za profesionalnu orjentaciju poseduje 3 kom. pcII, 3 kom. Laserskih štampača. Preduzetnički centar poseduje : 2 kom.pcII, 1 laserski i 1 matrični štampač, tabla. Aop pored računara za ovaj proces upotrebljava : Lap-top računar PII, Proksima projektor i projekciono platno.

Slika 6. Šematski prikaz toka ATP obuke sa učesnicima i relacijama

2.1.4.Programi pripreme za zapošljavanje
Ovi programi obuhvataju pripravnike, nezaposlena lica bez iskustva sa SSS, VŠS i VSS. Lica se pripremaju za samostalan rad u struci. Na ovaj način se realizuju zapošljavanja nezaposlenih lica koja prvi put zasnivaju radni odnos .
Ovim vidom obuhvaćena su i lica koja se volonterski angažuju bez zasnivanja radnog odnosa a u cilju polaganja pripravničkog-stručnog ispita. Ova aktivnost vezana ja sa Centrom za podsticanje zapošljavanja mladih stručnjakau republici Srbiji.

2.1.4.1.Obuka za poslove radnog mesta
Ovaj model je usmeren ka usvajanju specifičnih tehničkih i praktipčnih znanja i veština neophodnih za obavljanje poslova i zadataka u okviru konkretnog radnog mesta u kome je dominantanmetod iskustvenog učenja i instruktorskog vođenja. Obuke se realizuju za poslove radnog mesta za poznatog poslodavca.

2.1.4.2.Dodatna znanja i veštine
Dodatna znanja i veštine podrazumevaju sticanje funkcionalnih znanja i veština završavanjem određenih programa obrazovanja i obuke, koji mogu povećati mogućnosti za zaposlenjem u okviru stečenog zanimanja.

2.1.4.3.Prekvalifikacija i dokvalifikacija
Ovim vidom mera rešavaju se problemi viškova zaposlenih kao I tehnološki viškovi u okvirima iste firme, u slučaju da postoje upražnjena radna mesta u drugim zanimanjima.

2.1.4.4.Osnovno obrazovanje odraslih
Program namenjen nezaposlenim licima bez završene osnovne škole.Omogućeno im je da završe preostale razrede osnovne škole. Sve troškove u ovom modelu doškolovavanja snosi Filijala Novi Sad.

2.1.4.5.Talenti
Program je namenjen nezaposlenim licima sa VSS (VIIstepen stručne spreme), koja su tokom osnovnih studijaostvarila prosečnu ocenu najmanje 8.00 I upisana su na magistrske studije.

2.1.5. Razvoj preduzetništva – POSLOVNI CENTAR Relativno nova vrsta ulsuga u okviru Poslovnog centra namenjena je nezaposlenim licima sa ciljem da se omogući njihovo motivaciono osposobljavanje, koje podrazumeva prepoznavanje vlastitih preduzetničkih sklonosti i predispozicija, prepoznavanje i umanjivanje straha od neuspeha i drugih psiholoških ograničavajućih faktora, kao i pomoć u izboru preduzetničke ideje.Radi se o bazičnoj edukaciji koja je neophodna svakom budućem preduzetniku da bi se što bolje pripremio,sagledao sve buduće aktivnosti sa svih aspekata., a to pdrazumeva:

-Izbor poslovne ideje,njena marketinška analiza,izbor odgovarajućeg pravnog oblika preduzeće,radnja), finansijsko koncipiranje,potencijalni izvori finansiranja,pomoć pri proceduri registracije budućeg biznisa,institucije koje pružaju podršku,pomoć u izradi biznis plana,sistem poreza i doprinosa…

2.1.6.Posredovanje u zapošljavanju-informisanje i savetovanje nezaposlenih lica
Ova aktivnost je najobimnija i angažuje najveći broj zaposlenih.Odvija se kroz evidentiranje nezaposlenih lica i njihovo redovno informisanjeo mogućnostima zapošljavanja, ostvarivanju prava za vreme nezaposlenosti, svim aktivnostima službe koje će im koristiti.
Informisanje o slobodnim radnim mestima nezaposlena lica dobijaju usmenim putem od svog savetodavca, telefonom, pismenim putem, putem javnog oglašavanja, na oglasnoj tabli Filijale, putem interneta.
U okviru Odseka za posredovanje realizuje se i proces i aktivnost kontakt sa poslodavcem gde poslodavac putem zakonom propisanih obrazaca E1 prijavljuje potrebe za slobodnim radnim mestom, E3 izveštava o primljenim radnicima i E3 obrascem za storniranje potrebe odnosno ranije predatog E1 obrasca.
Ulaz u ovaj proces su podatci popunjeni od strane poslodavca putem obrazaca E1,E2,E3.Podatci se dalje unose u bazu podataka o slobodnim radnim mestima i na sajt NSZ ( www.nsz.sr.gov.yu ).Obrasci se zatim prosleđuju savetodavcima, koji te informacije prenose nezaposlenim licima. Šematski prikaz vidljiv je na slici7.

Slika 7. Šematski prikaz procesa posredovanja u zapošljavanju

Izlazi iz ovog procesa su informacije o slobodnim radnim mestimaza nezaposlena lica, izlazne informacije za poslodavca su imena lica koja će biti upućena radi popune slobodnog radnog mesta i da li ih uopšte ima i koliko nezaposlenih ima sa traženim znanjem, iskustvom itd
U ovom procesu učestvuju : poslodavci, Odsek za posredovanje (savetodavci i evidentičari), nezaposlena lica, Aop za tehničku podršku, obradu podataka, štampanje listi,uverenja itd.
Tehnička opremljenost :svi savetodavci i evidentičari poseduju pcII računare, laserske ili matrične štampače,telef.aparate.Evidentičar na unosu E1 obrazaca poseduje i internet priključak kako bi svakodnevno ažurirao oglase na našem sajtu..

2.1.7. Profesionalna orjentacija
Aktivnost koju služba pruža preko odelanja psihologa u vidu:Profesionalnog informisanja, profesionalnog savetovanja, profesionalne selekcije, rada ssa nezaposlenim licima,saradnje sa drugim institucijama, vanrednih aktivnosti-realizacija projekata za poznatog poslodavca, radionica za izbor zanimanja.

2.1.8. Odnosi sa javnošću
Ova aktivnost se ogleda u pravovremenom obavštavanju javnosti o aktivnostima Filijale Novi Sad , ponudi potražnji na tržištu rada, uslugama koje Nacionalna služba za zapošljavanje pruža nezaposlenim licima i poslodavcima, promovisanje aktivnih mera zapošljavanja, najave isplata novčane naknade,saradnja sa sredstvima javnog informisanja, prosleđivanje saopštenja sa najsvežijim informacijama vezanim za problematiku zapošljavanja.

2.1.9. Međunarodna saradnja
Nacionalna služba za zapošljavanje –Beogra je prko svog sektora z a ove poslove ostvarila međunarodnu saradnju prvenstveno sa Državnom upravom Švedske , Nemačke i zemljama regiona. Filijala Novi Sad je takođe imala značajne međudarodnu saradnju koja se i dalje ostvaruje.

2.1.10. Osiguranje za slučaj nezaposlenosti i pravni poslovi
Sva lica koja su u radnom odnou osiguravaju se za slučaj nezaposlenosti, pored obaveznog osiguranja po propisima o penzijskom I invalidskom osiguranju. Sva lica kojima radni odnos prestane istekom rada ili iz nekog drugog razloga a ne njihovom krivicom imaju pravo na novčanu naknadu. Nacionalna služba za zapošljavanje ima značajnu aktivnost vezanu za rešavanje upravnih predmeta I isplate novčane naknade.

2.1.11. Informacioni sistem
U filijali Novi Sad odelenje AOP-a je deo Sektora za informacione sisteme sa sedištem u direkciji Beograd NSZ
Delatnost AOP-a je :
-Ostvarivanje uslova za unos podataka poslovnom sistemu
-Ostvarivanje komunikacije sa centralnim računarom u Beogradu
-Ostvarivanje komunikacije sa službama u Južno Bačkom regionu
-Obrada podataka
-Izrada Agregata mesečni,kvartalni,polugodišnji,godišnji
-Izrada izveštaja , štampa izveštaja
-održavanje opreme u funkcionalnom stanju
-Inplementiranje novog softvera od NSZ
-Izrada novog softvera za potrebe filijale.

2.2.Tokovi Informacija
NSZ je rasprostranjena na 135 lokacija u Srbiji po opštinskom principu.Na nekim lokacijama radi jedno ili dvoje lica (uglavnom su to savetodavci).Ovakva razuđenost je zahtevala poklanjanje posebne pažnje problemu komunikacija u IS. Svaka i najmanja lokacija mora daposeduje modem radi veze sa IS.Veće lokacije poseduju pored modema, multipleksere,ranove , habove, svičeve i drugu komunikacionu opremu.Linije su počev od komutirani, iznajmljenih pa do jupak, isdn, frame relay.
Filijala Novi Sad poseduje velik broj komunikacione opreme za svoj sopstveni rad, i rad dela Vojvodine za koji je filijaka komunikacioni čvor.
Detaljniji prikaz vidi se na slici9.

2.2.1.Mrežni čvorovi
Ovako rasprostranjena mreža filijala i službi nameće niz problema u povezivanju i funkcionisanju IS. Mogućnost neprekidnog i neometanog fiunkcionisanja informacionog sistema je preduslov za uspešan rad službe i ispunjavanje zadataka koji se pred nju postavljaju. Na slici8. prikazani su centrlni mrežni komunikacioni čvor u Beogradu direkcija NSZ i regionalni makro komunikacioni čvorovi Novi Sad,Kragujevac i Niš.
Novi Sad je komunikacioni čvor za službe Sremska Mitrovica, Sombor, Subotica, Kikinda, Zrenjanin. Svaka od ovih službi ima opštinske ispostave, i dalje se mreža grana na lokalnom nivou koji ovdenećemo prikazivati.

Slika8. centralni mrežni komunikacioni čvorovi u NSZ

Slika9. Komunikacije Direkcija- Novi Sad kao Makro regionalni mrežni čvor
2.3.Analiza postojećeg stanja

Informacioni sistem u NSZ u ovom trenutku čine praktično dva sistema koja funkcionišu uporedo, stari (GCOS-6 i mrežne baze podataka) i novi.OS390 sa relacionim bazama podataka.

U Filijali Novi Sad u eksploataciji je stari sistem zasnovan na operativnom sistemu AIX iz familije UNIX . Aplikacije vezane za posredovanje (evidentiranje nezaposlenih lica i evidentiranje prijava potreba zaradnicima E1,E2,E3), pisane su u programskom jeziku Cobol, koji podržava mrežnu bazu podataka.
.
Centralni računar u filijali Novi Sad je ESCALA I podržava rad sa 128 terminala pod TP-jem.Na Escali se nalazi baza podataka o nezaposlenima ,razni šifarnici (za zanimanja,za školske spreme,za kurseve ,za opštine ,za nacionalnosti itd), baza podataka o upražnjenim radnim mestima E1 sa pripadajućim šifarnicima.

Na Escali se puštaju batch programi da bi se radile pojedine obrade podataka I to : -Spisak lica po osnovnim zanimanjima -Spisak prijava za period -Lica sa nepotpunim podatcima -Pasiviziranje zbog nejavljanja -Godišnji spisak prijava -Spisak zaposlenih iz M1 -Spisak invalidnih lica -Pregled nezaposlenih lica prema stručnoj spremi -Spisak lica po savetodavcima -Spisak lica sa posebnim znanjima -Pregled preduzeća po opštinama -Izveštavanje -mesečno, tromesečno, polugodišnje, godišnje -Štampanje izveštaja -Održavanje šifarnika -Materijalno pravna zaštita -Agregiranje podataka


Nedostatci ovog IS su mnogobrojni.Ovaj način rada je prevaziđen i ne odgovara zahtevima koje od njega traži poslovanja NSZ.Operativni sistemi koji se koriste i programski jezici su zastareli i neefikasni.
Od momenta uvođenja IS do danas uvedene su mnoge nove funkcije i radnje u pojedinim sektorima .Iz tih razloga u Filijali Novi Sad odelenje AOPa bitno proširilo delovanje IS na taj način što su izrađene aplikacije bazirane na savremenim alatima PC tehnologija, i korišćenjem baza podataka (uglavnom Access).Neki od značajnijih aplikacija su:

-Izveštaj o obračunu novčane naknade za slučaj jednokratne isplate -Obračun zatezne kamate -Obračun novčane naknade za pojedince ili grupu lica kad ova lica ostvaruju penziju -Izrada štampe pojedinihM4, Spiskova, potvrda i ostalih akata vezanih za pravo na PIO korisnika novčane naknade -Izrada publikacija za izbor zanimanja kao i programske aplikacije za programe koji u interaktivnom radu omogućuju korisniku uvid u skup zanimanja koja odgovaraju ne- zaposlenom radniku -Program za bodovanje i tekstualnu interpretaciju rezultata testiranja učenika odnosno nezaposlenih PIE testom -Softver za evidentiranje lica I statističku obradu za: -polaznike ATP edukacije -učesnike sajmovaza zapošljavanje -prijavljenih za pohađanje kurseva I njihovo rangiranje -podnetih zahteva I potpisanih ugovora za sufinansiranje samozapošljavanja -podataka iz domena dnevnih aktivnosti u posredovanju.

Sve ove aplikacije koriste podatke iz Access baze podataka IS (Export sa Escale ) nakon čega se aplikacije odvijaju na Windows okruženju. U novosadsku filijalu je implementiran i jedan novi modul koji pripada novom IS a to je modul Kancelarijsko poslovanje.Ovaj modul radi pod windowsom i sa relacionim bazama podataka. Ovo je prvi modul koji pripada novom IS.

2.3.1 Detaljan prikaz aplikacije samouslužnog servisa

U filijali Novi Sad je urađena i aplikacija samouslužnog servisa koja predstavlja apsolutno aktuelnu verziju usluge u kao što je u razvijenim evropskim državama tj usluge koje pružaju njihove službe za zapošljavanje.

Takođe je u okviru novog IS postavljena radna stanica sa koje nezaposleni mogu preko interneta pregledati sajt NSZ i doći do podataka o slobodnim radnim mestima kao i konkurisati na ista.Na slici 10. prikazana je šema funkcionisanja radne stanice.

Slika 10. Prikaz radne stanice namenjene za nezaposlena lica

2.3.2 Detaljan prikaz aplikacije samouslužnog servisa

Slika11.Početna maska aplikacije namenjena nezaposlenim licima i poslodavcima

Slika12. Unosom svog JMBG nezaposleno lice program prepoznaje u bazi nezap.lica i omogućava mu da nastavi dalji rad u inter-aktivnom režimu.Nezaposleno lice može da pregleda svoje lične podatke Slika 13. Nezaposl.lice vidi trenutno stanje u svom zanimanju

Slika 14. Takođe je moguće videti i grafički prikaz stanje u svom zanimanju

Slika 15.Pregled dvogodišnjih potreba, zapošljavanja, prestanaka rada i stanja na evid.nezaposlenih

Slika 16. Nezaposleno lice može samo da odštampa Izvod sa evidencije radi konkurisnja

Slika 17.Nezaposleno lice može samo da odštampa Uverenje sa evidencije za različite namene

Slika 18.Nezaposleno lice može samo da napiše svoj CV i da ga putem e-maila prosledi do poslodavca Slika19.Aplikacija informiše nezap.lice o načinu prijavljivanja na evidenciju nezaposlenih, radu Poslovnog centra, ATP obukama, Profesionalnoj selekciji, preko aplikacije se vrši anketiranje nezaposlenih kako bi NSZ došla do nekih bitnih podataka, moguće je dati razne predloge za rad službe ili bilo kakve druge. slika20.Preko aplikacije je moguće otići na sajt NSZ i pregledati oglase i drugeinformacije. Slika 21.Poslodavci mogu da listaju spiskove nezaposlenih licaza potrebna zanimanja,stepenu stručne spreme, po mestu stanovanja itd.

Slika22.Poslodavac možeda dobije informacije o broju nezaposlenih za tražene kriterijume kumulativno ili poimence i da sam odštampa sve ove podatke na liste.
S ozirom da je ova aplikacija skoro zaživela i da je potrebno predznanje u daru sa računarom filijala je odredila radnika koji pomaže nezaposlenima i poslodavcima ako je to potrebno.
Aplikacija statistički prati sve aktivnosti vezane za nju i na osnovu tioga će se izvući zaključci odaljem radu i potrebama filijale.
Za sada ova aplikacija je pokazala izuzetno interesovanje i pohvale korisnika usluga servisa. Slika 23. Deo tabela koje učestvuju u aplikaciji sa detaljnim prikazom tabele koja učestvuje u izradi CV za nezaposlenog radnika

Detaljan opis tabele CV
D:\selfservis\SelfServ.mdb 6. januar 2006
Table: cv Page: 1 Properties Attributes: Linked Connect: ;DATABASE=\\infobase\d\Ra dneBiografije\BazaCV.mdb DateCreated: 06.01.2006 8:23:39 GUID: {guid {4E24F738-66F3-465C- BD60-158C13B4783B}} LastUpdated: 06.01.2006 8:23:39 NameMap: Long binary data OrderByOn: False Orientation: Left-to-Right RecordCount: -1 SourceTableName: cv Updatable: False Columns Name Type Size Jmbg Text 13 AllowZeroLength: False Attributes: Variable Length CollatingOrder: Slovenian ColumnHidden: False ColumnOrder: 1 ColumnWidth: 2592 DataUpdatable: False DisplayControl: Text Box GUID: {guid {AA34D628-60F9-456A-B6DC-F0E30C3213B2}} OrdinalPosition: 1 Required: False SourceField: Jmbg SourceTable: cv UnicodeCompression: True SifZan Text 6 AllowZeroLength: False Attributes: Variable Length CollatingOrder: Slovenian ColumnHidden: False ColumnOrder: Default ColumnWidth: Default DataUpdatable: False DisplayControl: Text Box GUID: {guid {BD76CE3D-6AB3-4F27-9F86-A8B3CAE0A8F9}} OrdinalPosition: 2 Required: False SourceField: SifZan SourceTable: cv UnicodeCompression: True ImeIPrez Text 50 AllowZeroLength: False Attributes: Variable Length CollatingOrder: Slovenian ColumnHidden: False ColumnOrder: Default ColumnWidth: Default DataUpdatable: False
D:\selfservis\SelfServ.mdb 6. januar 2006
Table: cv Page: 2 DisplayControl: Text Box GUID: {guid {C16E3E2C-C596-4757-B48D-DCD71696219C}} OrdinalPosition: 3 Required: False SourceField: ImeIPrez SourceTable: cv UnicodeCompression: True Adresa Text 80 AllowZeroLength: False Attributes: Variable Length CollatingOrder: Slovenian ColumnHidden: False ColumnOrder: Default ColumnWidth: Default DataUpdatable: False DisplayControl: Text Box GUID: {guid {F08B53AF-D7B9-4083-A1EA-A94591F8CA8F}} OrdinalPosition: 4 Required: False SourceField: Adresa SourceTable: cv UnicodeCompression: True Tel Text 50 AllowZeroLength: False Attributes: Variable Length CollatingOrder: Slovenian ColumnHidden: False ColumnOrder: Default ColumnWidth: Default DataUpdatable: False DisplayControl: Text Box GUID: {guid {14FC8144-231C-4C2F-A40F-3265E2E6716B}} OrdinalPosition: 5 Required: False SourceField: Tel SourceTable: cv UnicodeCompression: True Mob Text 50 AllowZeroLength: False Attributes: Variable Length CollatingOrder: Slovenian ColumnHidden: False ColumnOrder: Default ColumnWidth: Default DataUpdatable: False DisplayControl: Text Box GUID: {guid {1A2838C3-03A3-443B-AF19-40EDFDFCF28F}} OrdinalPosition: 6 Required: False SourceField: Mob SourceTable: cv UnicodeCompression: True
D:\selfservis\SelfServ.mdb 6. januar 2006
Table: cv Page: 3 Email Text 50 AllowZeroLength: False Attributes: Variable Length CollatingOrder: Slovenian ColumnHidden: False ColumnOrder: Default ColumnWidth: Default DataUpdatable: False DisplayControl: Text Box GUID: {guid {C15786BA-9D69-4AE6-BB2B-CCDCFA7D32CA}} OrdinalPosition: 7 Required: False SourceField: Email SourceTable: cv UnicodeCompression: True Profil Memo - AllowZeroLength: False Attributes: Variable Length CollatingOrder: Slovenian ColumnHidden: False ColumnOrder: Default ColumnWidth: Default DataUpdatable: False GUID: {guid {72C668A2-3A72-4144-BCB0-D056BA57DAD3}} OrdinalPosition: 8 Required: False SourceField: Profil SourceTable: cv UnicodeCompression: True Obrazovanje Memo - AllowZeroLength: False Attributes: Variable Length CollatingOrder: Slovenian ColumnHidden: False ColumnOrder: Default ColumnWidth: Default DataUpdatable: False GUID: {guid {546F1056-8146-4454-9632-4B9D291FA7ED}} OrdinalPosition: 9 Required: False SourceField: Obrazovanje SourceTable: cv UnicodeCompression: True OstaleSposobnosti Memo - AllowZeroLength: False Attributes: Variable Length CollatingOrder: Slovenian ColumnHidden: False ColumnOrder: Default ColumnWidth: Default DataUpdatable: False GUID: {guidì¥Á 5@ ø

Slika 24. Prikaz relacija između tabela koje su u upotrebi prilikom izrade informacija relevantnih za posredovanje (spisak aktuelnih oglasa, spisak nezaposlenih lica koja zadovoljavaju zahteve poslodavca).

2.4.Procena informatizovanosti firme Parametri za ovu ocenu su dosta različitog kvaliteta.Infrastruktura uključujući tu i našu opremu za komunikaciju je dosta prisutna i prati trendove, tako da komuniciramo sa aktuelnim brzinama za naše uslove.
“Stari IS” koji je u filijali Novi Sad je prevaziđen i po pitanju programskog jezika-Cobol, i po pitanju baza-mrežne baze.
Operativni sistem AIX i GCOS6 ne poznaju objektno programiranje, na našem OS se puštaju batch programi.
Ovakav način rada je neefikasan u odnosu na savremene zahteve koji se nameću pred Upravljačke IS.
U Novosadskoj filijali je izrađen značajan softver naveden na strani 16. pod Analizom postojećeg stanja.Zahvaljujući tom softveru filijala funkcioniše nesmetano čak mnogo ispred ostalih organizacionih delova u NSZ. Mana ovoga dela softvera je što on nije implementiran u IS već ga filijala koristi sama mimo IS. Oprema koju koriste zaposleni u Filijali N.Sad je : 75% pcII, laserski i matrični štampači, 10% radnika ima pcIV sa laserskim štampačima, 10% radnika ima terminale i matrične štampače, 5% radnika nema ili ne koristi raunare.

3.PREGLED SAVREMENOG REŠENJA TOKOVA INFORMACIJA

3.1.Predlog rešenja
Pri razvoju novog IS usvojen je koncept : klijent/server arhitekture. Na serverima se koristi više operativnih sistema.OS na serverima su : OS/390, V2P4, AIX4.3.3 i Windows NT Workstation 4.0.

Na radnim stanicama je izabran Windows NT Workstation 4.0.
OS/390 je aplikativni server i server baze podataka, a Windows NT aplikativni serveri i serveri baze podataka i domen kontroleri
Osnovni komunikacioni protokol je TCPI/P za klijent /server Kao alat za pravljenje baze podataka izabran je IBM – ova relaciona baza podataka DB2 za OS/390 i za Windows NT.

Aplikativno rešenje

Definisano je 11 podsistema ili modula :
-Opšti podsistem(Šifarnici,štampa šifarn. Ostali zajednički po.)
-Posredovanje (Vođenje evid. Informisanje, posredovanje, izveštajni servis …)
-Profesionalna orjentacija
-Priprema zazapošljavanje
-Osiguranje i ostvarivanje prava
-Finansije (Uplate,ugovori,Osnovna sr. Kupci i dobavljači …)
-Statistika
-Pravni kadrovski i opšti poslovi
-Pisarnica
-Mere aktivne pol.zapošlj.
-Odbrambene pripreme NSZ

3.2Obrazloženje rešenja

Novi IS predviđa savremene Operetivne sisteme i relacione baze podataka, i upotrebu objektno orjentisanih programskih jezika.
Moduli predviđeni za razvoj odgovaraju delatnosti i organizacionoj strukturi firme.

Preduslov za funkcionisanje ove koncepcije su kvalitetne kominikacione veze. Pošto je u Filijali Novi Sad uveden modul kancelarijsko poslovanje koji je predstavnik novog IS naša iskustva su pozitivna.

4.ZAKLJUČAK…
S obzirom da smo u vremenu tranzicije i privatizacije smatram da nam budućnost nameće potrebu reinženjeringa pojedinih procesa kao hitnu aktivnost za opstanak. To je prvenstveno u Posredovanju i komunikaciji sa poslodavcima.
IS mora biti vrlo savremen i efikasan u pružanju informacija s jedne strane nezaposlenima i poslodavcima, a s druge strane menadžmentu firme, republičkim, pokrainskim i gradskim strukturama, kako bi mogli uticati na smanjenje nezaposlenosti
Takođe mislim da i nama kao i drugima budućnost donosi takmičenje sa konkurencijom, i da moramo biti bolji da bi opstali.Naša firma ima kvalitetne i obrazovane zaposlene, menadžment ubrzanim koracima uvodi inovacije u poslovanje, što su naši aduti.
Međutim oprema nam je dosta zastarela, komunikacioni resursi često stvaraju probleme u radu.
Hijerarhijska organizacija firme je često kočnica poslovanja i razvoja.
Postojeći Upravljački IS propraćen delimičnim reinženjeringom bi sigurno odigrao presudnu ulogu u upravljanju prema ciljevimaulogu, u praćenju rada NSZ i postizanju ciljeva koje Vlada RS postavi pred ovu instituciju .
Budućnost je svakako u relacionim bazama podataka, objektnom programiranju i internet tehnologijama a menadžment i IT kadrovi u Filijali Novi Sad to znaju.

4. LITERATURA
Beleške sa predavanja i vežbi.
Knjiga “Čemu služi informatika” Prof.dr.Zoran Lovreković
Knjiga “Informacioni sistemi u menadžmentu” N.Balaban Ž.Ristić J.Đurković J.Trninić
Projektna dokumentacija iz NSZ

Prezime i ime studenta: Zvonimir Kočiš

Br. indeksa: 69 / 05 - 3

Similar Documents

Free Essay

Student

...UPRAVLJAČKI INFORMACIONI SISTEMI Siebel CRM(Customer relationship management) Izvještaj sa praktične nastave Predmetni nastavnik: prof. dr Miroslav Radosavljević Beograd, Jun,2013. Student: Marko Rajčić 82/10 UVOD Sve uspješne kompanije su spoj zapošljenih,poslovnih procesa,tehnologije i korisnika.Lojalnost i zadovoljenje korisnika je najprioritetnije za sve kompanije.Iz toga proizilazi da je upravljanje korisničkim informacijama krucijalno za kompaniju.Takođe,procesuiranje korisničkih zahtjeva, tipa narudžbine,servisnih zahtjeva,isplata/uplata,je isto vrlo bitno.Svi ovi faktori,uključujući i mnoge druge,osmislili su koncept nazvan CRM ili Customer Relationship Menagment. CRM je poslovna strategija dizajnirana da smanji troškove i poveća profitabilnost kompanije,bez kompromitacije zadovoljenja korisnika i lojalnosti.CRM takođe povećava efikasnost Call-centara gdje se korisničkim informacijama pristupa u realnom vremenu,pa se konstantno koriste “svježi” podaci.Još jedna prednost ove strategije je što se neki od poslova automatizuju,pa je opterećenje radnika manje. CRM integriše podatke sa ostalim sistemima,pa su sve potrebne informacije dostupne na jednom centralnom mjestu,tako da se smanjuje vrijeme i troškovi rada.Pomaže menadžmentu u donošenju pravih odluka,tipa gdje da se investira novac i u iskorišćenju pravih prilika kako bi se pratili trendovi tržišta. Cjelokupni cilj CRM-a je,znači:smanjenje troškova,poboljšanje operativne efikasnosti i zadovoljenje korisnika...

Words: 1358 - Pages: 6

Free Essay

Bscit

...ZAŠTITA PODATAKA U INTERNET OKRUŽENJU Doc. Dr. Stanislav R. Polić, ICTT, Beograd, srp@ict-tower.com Apstrakt: U zemlji se zaštiti poslovnih informacijau nije poklanjala posebna i dovoljna pažnja. Možemo konstatovati da poslovne informacije kod nas za sada nemaju pravi tretman i da se ne prepoznaju kao posebna realna vrednost. Takav prilaz poslu i poslovnoj politici je doveo do toga da su formirani IS kompanija uglavnom otvoreni i najčešće u potpunosti nezaštičeni. U većini naših kompanija, nemamo precizno definisano koji su podaci poslovna tajna, koji moraju imati naznaku "strogo poverljivo" i shodno tome podvrgnuto sistemu posebnih mera obezbeđivanja. Zahtevi menadžmenta za osmišljenom zaštitom podataka u našem okruženju praktično i ne postoje. Postojeća dosadašnja zaštita je na vrlo niskom nivou, uglavnom vezana za hijerarhijski prilaz pojedinim podacima putem lozinke, tako da u trenutku kada neko sa strane sazna lozinku, praktično ima otvoren sistem i sve podatke na raspolaganju. Internet komunikacija otvara mogućnost za takvu vrstu upada u poslovni IS kompanija. U svetu su razrađene posebne metode zaštite podataka, posebno baza podataka koje su otvorene ka Internetu. Takvom nivou zaštite se sve više podvrgava i redovna poslovna elektronska pošta kao i poslovne poruke koje se razmenjuju između poslovnih partnera u okviru elektronske trgovine. Ključne reči: Bezbednost, upravljanje rizikom, zakonski propisi, elektronsko poslovanje DATA SECURITY IN INTERNET ENVIRONMENT Abstract:...

Words: 4825 - Pages: 20

Free Essay

Menadzment Tehnologije I Razvoja

...MENADZMENT TEHNOLOGIJE I RAZVOJA MT 4-1 Operativni menadzment tehnologije 1.Prema prirodi svog nastanka sistemi mogu biti: (zaokruziti vise tacnih odgovora): A. 2; 5; B. 1; 3; C. 4; 5; D. 3; 3. 1. zatvoreni; 2. prirodni; 3. stohasticki; 4. deterministicki; 5. vestacki. A 2. Tehnoloski sistemi se prema oblasti delovanja dele na: A. proizvodne i neproizvodne; B. spoljne i unutrasnje; C. proizvodno i trzisno orijentisane; D. slozene i proste. A 3. Klasifikacija tehnoloskih procesa prema obimu proizvodnje: A. prekidni i neprekidni tehnoloski procesi; B. lancani, grupni, radionicki i zanatski; C. masovni, serijski i pojedinacni; D. procesi proizvodnje sirovina, polufabrikata i finalnih proizvoda. C 4. Opsta tehnoloska matrica se koristi za: A. opstu analizu tehnoloskog sistema; B. analizu horizontalnog i vertikalnog transfera tehnologije; C. implementaciju trzisne matrice u podsistemu tehnologije; D. posebnu analizu tehnoloskog sistema. A 5. Dve osnovne funkcije u upravljanju zavrsnom prugom tople valjaonice su: A. upravljanje duzinom i strukturom trake; B. upravljanje debljinom i temperaturom trake; C. upravljanje duzinom i debljinom trake; D. upravljanje strukturom i hemijskim osobinama trake; B 6. Nova proizvodna filozofija zasniva se na konceptu: A. Just-in-time; B. pojedinacna proizvodnja; C. Just-in-case; D. ekonomije obima. A 7. Uspostavljanje grupne tehnologije resava se metodom: A. horizontalnog i vertikalnog...

Words: 5908 - Pages: 24