Free Essay

Bodybuilding

In:

Submitted By alexcho
Words 8129
Pages 33
ПРАВИЛНИК НА БФКФ ЗА ПРОВЕЖДАНЕ НА СЪСТЕЗАНИЯ ПО КУЛТУРИЗЪМ В БЪЛГАРИЯ

1. Общи положения:

Правилникьт по културизъм, състоящ се от директиви, политика, постановления и решения за организиране и администриране на аматьорския културизъм в България. Правилника е съставен въз основа на Правилника на ИФББ / Международната федерация на културистите/ за организиране и провеждане на състезания по културизъм за аматьори и Етичния код на ИФББ. Различията в двата правилника са резултат от характерните за България условия.

2. Сила на действие:

Управителния съвет на БФКФ има право да внася промени в Правилника. Всяко решение взето от УС на БФКФ, отнасящо се до ежедневното управление и работа на БФКФ по организирането на състезанията в страната, е в действие само до провеждането на ежегодното общо събрание на федерацията.

1.3. Съгласие:

Спортните клубове членове на БФКФ, както и отделните състезатели, съдиите, администраторите и другите длъжностни лица се присъединяват към правилата на БФКФ по свое собствено желание, и постъпвайки така се съгласяват да спазват този Правилник. Ставайки член на БФКФ, членове приемат, че Правилника съществува за доброто на спорта културизъм и фитнес и че при случай на нарушаване на Правилника могат да бъдат подложени на дисциплинарни или други мерки.

3. Тълкуване:

Признава се, че Правилника не може да обхване всички възможни ситуации, а в него може да се търси писмено ръководно начало при разрешаването на даден въпрос. УС на БФКФ трябва да има правото да тълкува всеки въпрос, произтичащ от Правилника, или всеки такъв, който не се съдържа в него, и това тълкуване трябва да се счита за окончателно и да има задължителна сила до общото събрание на федерацията.

4. Покани за участие:

Организаторът на проявата, бил той Национална федерация или частни учредители, трябва да имат правомощие да изпращат покани и формуляри за участие само на спортните клубове членове на БФКФ. Поканите за участие представляват наредби за провеждането на състезанията. Организаторът си запазва правото да извършва промени в предварително обявените условия, часове и дати, когато това се налага от обективни обстоятелства /невъзможност да се запази зала, траур, и т.н./

2. Претегляне и регистрация

Претеглянето и регистрацията по време на всички БФКФ състезания се контролира от Главния съдия на състезанието и нормално би следвало да протече така:

1. Всички състезатели, независимо от категорията в която ще участвуват, са длъжни да се представят на Претеглянето и регистрацията, които обикновено се провеждат в деня преди Предджаджинга. Всеки състезател, който е изпуснал обявения ден и час за Претеглянето и регистрирането се елиминира от участие в състезанието.

2. Всеки отбор участващ на състезанието, независимо от броя на състезателите в него, се представя на Претеглянето и регистрацията от своя шеф делегат, или от друг посочен представител на отбора. Представляващият клуба има право да наблюдава претеглянето на всеки състезател в категорията, в която участва и неговия собствен състезател.

3. Всички състезатели, независимо дали са претеглени вече или не, трябва да носят банските, с които ще участвуват на Предджаджинга и Финала, така че Главния съдия да се убеди, че състезателното облекло на всеки е стандартното за ИФББ.

4. Организаторите на състезанието трябва да осигурят стая за Претеглянето и регистрацията, в която да има кантар, мерещ в килограми, както и друг такъв на който състезателите предварително да могат да уточнят килограмите си, маса и столове за Главния секретар и асистентите му, както и подходящ брой столове за състезателите и делегатите.

5. Всеки участник е длъжен да се яви на Претеглянето и регистрацията с: а/ лична карта, или б/ свидетелство за раждане в/ касета или CD с музиката за волно съчетание записана в самото начало от страна А и името на състезателя залепено на кутийката. г/ състезателна карта с заверен пред състезателен медицински преглед

Забележка: Всеки участник в състезание за младежи и ветерани, на който не се чете деня, месеца или годината на раждане в паспорта му е длъжен да докаже с легални документи автентичността на тази информация.

6. Има осем категории по културизъм за мъже на състезанията в България, както следва: до и вкл. 65 килограма до и вкл. 70 килограма до и вкл. 75 килограма до и вкл. 80 килограма до и вкл. 85 килограма до и вкл. 90 килограма до и вкл. 100 килограма над 100 килограма

7. При жените категориите са две : до и вкл. 55 килограма над 55 килограма

8. Има три категории при младежите културизьм, както следва: а/ до и вкл. 70 килограма б/ до и вкл. 80 килограма в/ над 80 килограма

9. При юношите има две категории: а/ до и вкл. 70 килограма б/ над 70 килограма

10. Има следните категории при ветераните мъже културизъм: до и вкл. 80 кг над 80 кг - при мъже от 40 до 49 навършени години една опън категория при 50-59 годишните една опън категория при над 60 годишните

11. Има една обща категория за жени ветерани над 35 год..

12. Има една обща категория за смесени двойки.

14. Часът за провеждане на Претеглянето и регистрацията се обявавя предварително от организатора на състезанието. Всички състезатели, независимо от категорията си са длъжни да присъстват на Претеглянето и регистрацията в обявения час. Нормално 10-20 минути е времето за претеглянето на всяка категория.

15. Всеки състезател, който пропусне Претеглянето и регистрацията на своята категория може да бъде елиминиран от състезанието, ако за закъснението му не са отговорни фактори, които могат да се приемат като уважителни от Главния съдия на състезанието.

16. На всеки състезател, който не успее да влезе в категорията си се отпускат максимум 30 минути за да го направи. Ако, поради каквито и да е причини състезателя не се появи в рамките на тези 30 минути, той се елиминира от участие в състезанието.

17. Състезател тежащ повече от обявената категория може да участва в следващата по-тежка такава.

18. Главния съдия и неговите асистенти контролират Претеглянето и кантара и трябва да се уверят за теглото на всеки състезател от най-леката до най-тежката категория.

19. Секретаря със своите помощници съставя списък на всички състезатели по категории, след като тяхното тегло е проверено от Главния съдия, след което прави копия на тези списъци за Главния съдия, Коменданта и неговите помощници, режисьора на аудиоапаратурата, различни представители на пресата и други индивидуални персони, които се нуждаят от тях.

20. Секретарят или негов помощник трябва да осигурят на всеки състезател номер избран от състезателя “лотарийно” и съответстващ на останалите номера в категорията, и показващ точното място на състезателя в редицата участници. Състезателния номер се прикачва отляво на банските или бикините и се носи по време на цялото състезание.

21. От всеки състезател се изисква да предаде своята касета /или CD/ с музика, надлежно започващи в началото на касетата, по време на Претеглянето и регистрацията, като тази касета трябва да е в защитна пластмасова кутийка със залепено име на състезателя върху нея. Секретарят или негов помощник трябва да залепят върху касетата с музика номер съответствуващ на номера даден на състезателя за закрепяне към банските или бикините.

22. По време но Претеглянето и регистрацията младежите и ветераните състезатели трябва да покаже документ за своята рождена дата – лична карта, свидетелство за раждане и т.н.

23. Всеки състезател може да участвува в младежките категории по културизъм до 31 декември на годината, в която навьршва 21 години. На следващата година този атлет престава да се състезава при младежите категории и преминава при мъжете . Категорията на ветераните при мъжете са от 40 години нагоре. От 1 януари на годината, в която навьршват 40 години атлетите имат право да се сьстезават при ветераните мьже.

25. При жените ветерани възрастта е 35 или повече години и е сьответно от 1 януари на годината, в която навьршват 35 години.

26. При юношите възрастта е до 18 години. До 31 декември на годината, в която навьршат 18 години те имат право да се сьстезават като юноши.

27. Техническата конференция се организира с цел да се уточни реда при излизане на сцената на отделните категории, обединяване на категории, в които няма достатъчен брой участници, дневния ред на състезанието и т.н.

2. Медийна отговорност:

С регистрацията като състезател в БФКФ проява, участниците се съгласяват, че те могат да бъдат филмирани, записвани на видео, фотографирани и т.н. в услуга на БФКФ за развитието и рекламата на културизма и фитнеса като спорт.

3.1 Декларация:

Като участник в утвърдени от БФКФ или ИФББ шампионати всеки атлет се съгласява да спазва ИФББ правилата за надзор върху употребата на допинг. Ако даден атлет се залови и признае за виновен при употреба на допинг, той се съгласява с всяко наказание или санкциониране наложено му от федерацията.

4. Облекло за позиране и представяне на подиума

Облеклото за позиране трябва да отговаря на следните правила:

1. Мъжете атлети носят бански гащета с еднакъв не отклоняващ вниманието цвят, без шарки по тях, които да са чисти и прилични. Метални материали като златно или сребърно ламе не могат да се използват за направата на банските гащета. Използването на подплънки където и да е в банските е забранено.

2. Жените състезателки носят бикини с еднакъв, не отклоняващ вниманието цвят, без шарки, които отговарят на възприетите норми на приличие и вкус. Бикините трябва да позволяват виждането на коремните мускули и долната част на гърба. Долната част на бикините трябва да покрива две трети от глутеус максимус. Презрамките да са гладки без украшения по тях. Забранени са металните материали като златно и сребърно ламе. Използването на подплънки също е забранено.

3. Всички състезатели носят одобреното от Главния съдия облекло на Претеглянето и регистрацията, по време на Приджаджинга и Финалите. Използването на всякакво друго облекло е строго забранено и може да доведе до дисквалификация от състезанието.

4. Всички състезатели се явяват на процедурата със собственото си състезателно облекло, без което състезателя не се допуска до участие. Всеки състезател, който се опита да премине процедурата по долно бельо, гол, по тиранти, панталони, обувки и т.н.незабавно се дисквалифицира.

4. Представяне на подиума

Следващите правила се отнасят при представянето на подиума:

1. С изключение на брачна халка, състезателите не трябва да носят обувки, очила, часовници, твърди гривни, медальони, огърлици, гривни, верижки, обеци, перуки, разсейващи украшения или изкуствени пособия към фигурата. Не се дъвче дъвка или нещо друго, докато е на сцената.

2. Използването на подплънки е строго забранено.

3. Лосиони или кремове за тен могат да се полагат равномерно по цялото тяло за да не стоят на резки. Забранено е използването на всякакви искрящи, светещи и метални частички в оцветяването дори, ако те са съставна част на различните лусиони и кремове.

4. Прекаленото използване на масло върху тялото се забранява. Използват се умерено масла за кожа, кремове или плажно масло.

5. По време на Приджаджинга косата се носи така, че да не скрива горната част на гърба и раменете. За финалите косата може да бъде оформена в прическа.

5. Съдии

Всички съдии желаещи да съдийстват на аматьорските състезания трябва да са членове на Съдийската колегия на БФКФ, утвърдена от УС на федерацията.

6.1 Избиране на съдийския панел

Обикновено за съдии в един съдийски панел се избират различен брой съдии според вида на състезанието, както следва:

- 9 души при международно състезание - 7 души при републиканско първенство - 5 души при турнири с награден фонд

Съставите на съдийските панели се избират от тричленна Съдийска комисия на БФКФ, съгласно Статута на съдийската колегия в България.

6.3 Съдийско облекло и съдийски панел

На всички ИФББ утвърдени прояви съдиите би трябвало да носят следната униформа:

1. Официалната униформа за съдии мъже се състои от син блейзър с официалния герб на ИФББ върху левия джоб на гърдите, светлосиня или бяла риза с официална вратовръзка на ИФББ, сив панталон, черни чорапи и черни официални обувки.

2. Официалната униформа за жени съдии се състои от син блейзър с официалния герб на ИФББ върху левия джоб на гърдите, светлосиня или бяла блуза /официалната вратовръзка на ИФББ се слага по желание / и сива пола или сив панталон.

3. Главният съдия може да отстрани всеки съдия от съдийския панел, който не е облечен според официалната униформа.

6. Длъжностни лица

За контролирането на всяко интернационално състезание са необходими следните длъжностни лица: 1. Главен съдия 2. Секретар на съдийския екип 3. 9, 7 или 5 съдии от възможно най-различни райони. Ако има на разположение достатъчно квалифицирани съдии може да се сформират два или повече съдийски панела. 5. Един или двама статистика 6. Длъжностно лице засичащо времето на волните съчетания 7. Комендант и съответен брой асистенти. 8. Церемониалмайстор или Диктор.

1. Главен съдия

Главният съдия контролира и координира всички аспекти на Претеглянето и регистрацията, Приджъджинга и Финалите. Никое друго длъжностно лице не трябва да взема решения, които биха могли да окажат влияние върху гладкото протичане на състезанието, без предварително да потърси одобрението на Главния съдия.

7.2 Настаняване на съдиите

Настаняването на съдиите трябва да се извърши по следния начин:

1. Секретарят настанява съдиите на съответните им места, които се намират в центъра на сцената от предната й страна, статистика на масата му на края на съдийската редица и в близост до Диктора. Секретарят трябва да се увери, че съответните съдийски формуляри са раздадени на всеки съдия.

2. Всяко съдийско място се номерира с малки картончета на които с цифри е написан номера на съдийското място. Картончето се поставя пред съответната съдийска маса и цифрите по него са и от двете му страни за да може да се вижда, както от състезателите, така и от зрителите. Съдийския панел се разполага така, че да вижда оптимално добре състезателите.

3. Съдията който съдийства Приджъджинга трябва да съдийства и Финала на същата категория, като седи на едно и също място.

7.3 Поведение на съдиите

След като съдийската бригада е настанена по местата си, Секретарят трябва да напомни на съдиите правилата на поведение, като тези правила трябва да се спазват по време на Приджъджинга и Финалите. Под заплаха от отстраняване от Съдийския панел никой съдия не трябва да:

1. разговаря с друг съдия или съдии; 2. се опитва да влияе на решението на друг съдия или съдии; 3. прави снимки по време на оценяването; 4. е треньор или роднина, на който и да е състезател или състезателка от категорията, която се оценява; 5. оценява под въздействието на алкохол, наркотици или да консумира алкохол по време на съдийстване. 6. напътства състезателите на подиума и им подсказва как да се държат по време на състезанието

7.4 Статистици

Секретарят трябва да гарантира, че статистиците имат пред себе си съответните статистически листове за вписване на резултатите.

7.5 Освежителни напитки

Организатора отговаря за освежителните напитки / вода / пред всеки съдия по време на цялото състезание.

8. Приджъджинг и финали – изисквания

Всички БФКФ утвърдени прояви трябва да се провеждат, където е възможно, в помещения с форма на театър и сцена с подходящи размери, професионално осветление и озвучаване и места за сядане на нива /анфитеатрално /.Организатора задължително трябва да обърне внимание на следните изисквания :

1.Сцена Съдийстването се провежда на повдигната сцена 80 см. Ако мястото за провеждане има широк и равен под без наклон, на който са поставени местата за сядане, сцената задължително трябва да е на височина един метър. Ако сцената е по-висока от това, местата за сядане на съдиите също трябва да са повдигнати, така че съдиите да виждат добре състезателите. Подиумът трябва да е разположен централно на сцената и по такъв начин, че съдиите да виждат състезателите от глава до пети. За да се поместят 5 състезатели, той трябва да е поне 5 метра дълъг, 1.5 метра широк и 0.60 метра висок. Горната част трябва да е покрита с обикновен сив килим, а от предната страна и странично - с черен плат, плоскост или боя.

2.Фон Фонът на сцената трябва да бъде с неутрален, не разсейващ вниманието цвят, за предпочитане черен. Върху него задължително трябва да бъде изобразено наименованието на проявата. Логото на федерацията - организатор може също да бъде изобразено там, но без да отвлича погледите на съдиите и фотографите. Организатора задължително не трябва да поставя там емблеми или плакати, те могат да се разположат от едната или двете страни на сцената, или от предната страна на подиума за позиране, или на всяко друго място, където не пречат на видимостта на съдиите и фотографите върху състезателите.

3.Озвучаване Системата за озвучаване трябва да е от такъв вид, че да осигури възможно най-добрия начин на възпроизвеждане на музиката на състезателите. Организаторът е задължен да гарантира музиката на всеки състезател да започва точно там, където трябва и навреме. Където е възможно човекът, който отговаря за музикалната уредба трябва да се настани отзад на сцената, от страната където излизат състезателите /лявата страна, когато се гледа срещу подиума /.Задължително се осигуряват микрофони на Главния съдия и Диктора.

4.Осветление Подиума се осветява от три различни комплекта осветление. Първия е за всички състезатели наредени в категорията си. Втория е за осветяване на един състезател, когато играе волното си съчетание. Третия е за осветяването на петте финалисти във всяка категория и “поуздауна”. Техническите изисквания на ИФББ предвиждат 1000 вата на фут от предната част на сцената или от дължината на подиума за позиране, закачени отпред на сцената под 45 градуса; 500 вата на фут от предната част на сцената или дължината на подиума за позиране, закачени отзад на сцената под 65 градуса и 500 вата на два фута от предната част на сцената или подиума за позиране задно осветление на нивото на пода.

5.Места за сядане Организаторът гарантира за това всички съдии и зрители да имат ясна и свободна видимост в цял ръст на всички състезатели, които стоят на сцената. Съдиите и статистиците трябва да седят далече от зрителите. Фотографите и TV - камерите не трябва да пречат на видимостта на съдиите и зрителите.

6.Диктор Диктора играе значителна роля за имиджа, който БФКФ иска да създаде пред публиката на всички нейни прояви. Поради тази причина Диктора трябва да има опит в говоренето пред публика, да се чувства уверен в ролята си на “говорител” и да е готов за реакция при всякакви непредвидени ситуации. Диктора трябва да има катедра с микрофон от страната, откъдето излизат състезателите. Състезателите трябва да излизат от лявата и да се прибират от дясната страна на сцената гледана фронтално.

7.Място за загряване Организатора осигурява съблекални и бани за състезателите. До съблекалните и в близост до сцената трябва да има място, където Коменданта да събере състезателите в реда по който те ще излязат пред съдиите. В това помещение организатора трябва да осигури адекватно оборудване за загряване на състезателите преди излизането им на подиума /щанги, дъмбели, с различно натоварване, лежанки и т.н./.

8.Инспекция Главния съдия и където е възможно Секретаря и Коменданта на състезанието, трябва предварително да инспектират мястото за Приджъджинга за да се уверят в готовността му.

10.Офис, копирна машина Организаторът да осигури офис с компютър, принтер и ксерокс за използване от БФКФ по време на шампионатите.

12.Медицински лица Организаторът да осигури присъствието през цялото време на състезанието на медицински персонал и транспорт.

13.Място зад сцената и съблекални Допускането зад сцената и в съблекалните трябва стриктно да се ограничи само за състезателите и лицата без които не може. Не бива да се допускат съпрузи, приятели, роднини или членове от семействата. Треньорите които асистират състезателите в съблекалните трябва да са от същия пол. Забранено е пускането на треньори и други лица в съблекалните, които са от различен пол на състезателите в тях.

14.Камери и видео Камерите и видеозаснемането са стриктно забранени в съблекалните и мястото за загряване. Може да се направи изключение за нагледно оповестен персонал на преса или телевизия, но без допускане в съблекалните.

9. Приджъджинг - Рунд на елиминация

Приджъджинга трябва да се открие за широката публика в деня сред Претеглянето и регистрацията. Публикува се график за приджъджинга за всяка категория, като се има предвид, че оценяването на всяка категория е около 30 минути. За да имат време да се подготвят състезателите трябва да са в мястото за загряване поне 30 минути преди времето за започване на тяхната категория. Всеки състезател е отговорен за това да е подготвен преди излизането на подиума, тъй като в противен случай може да бъде дисквалифициран.

1. Елиминация

Когато в една категория има повече от 15 състезатели се провежда рунда елиминация, в който те се намаляват до 15. Елиминацията протича така:

1. Всички атлети в категорията се извеждат на сцената по стартови номера в една редица /при необходимост в две/. Главния съдия посочва до максимум пет състезателя по ред на номерата за изпълнението на четири сравнителни пози едновременно: а/ фронтален двоен бицепс б/ страни гърди в/ двоен бицепс отзад г/ корем и бедра

2. Използвайки Форм 1, озаглавена “Елиминация”, ако има над 21 състезатели в категорията, съдиите маркират знак “Х” до стартовите номера съответстващи на състезателите, които съдията иска да класира в първата 15-ца. Ако има 16 до 21 състезатели в категорията, съдията маркира със знак “Х” номерата на тези състезатели, които иска да елиминира от първата 15-ца.

3. Използвайки Форма 2, озаглавена “Статистически фиш за оценки при Елиминацията”, статистиците преписват решенията на всеки съдия под неговото име на 15-те които остават за Финалите. Статистиците събират общо всички знаци “Х” на всеки състезател и вписват сбора в колонката “тотал”. В зависимост от процедурата използвана в частта по-горе, или се отсяват 15-те финалисти от над 21 броя общо, или се отсраняват 1 до 6 състезатели за да останат 15-те. В края на рунда “Елиминиране”, независимо от начина и процедурата на отсяване трябва да останат само 15 състезатели за “Приджъджинга”.

4. Ако има състезатели с равен брой хиксове, те се извикват повторно на подиума от Главния съдия, който им командва четирите сравнителни пози отново с цел да се извърши окончателно пресяване.

10. Приджъджинг- Процедура

Приджаджинга следва непосредствено след Елиминацията и би трябвало да протече по следния начин:

1. Всички 15 финалисти се извикват като група в една линия по ред на стартовите номера. На съдийския панел се дава достатъчно време да свери номерата с тези в съдийския фиш. Като група на състезателите се дава команда да изпълнят две завъртания в релакс, фронтално и в гръб. Съдиите трябва да оценяват след това максимум до 5 атлета в задължителните за изпълнение пози / пет при жените и двойките и осем при мъжете / едновременно :

а/ фронтален двоен бицепс б/ най-широк гръб отпред /само при мъжете/ в/ страни гърди г/ двоен бицепс гръб д/ най-широк гръб отзад /само при мъжете/ е/ трицепс ж/ корем и бедра з/ най-мускулеста поза /само при мъжете/

2. Всеки съдия трябва да наблюдава и оценява всички сравнявания, а не само тези които е извикал той самия. “Как се оценява физиката на атлета” се намира в Приложение 1.

3. Използвайки Форма 3,”Съдийски бележки - Приджъджинг”, всеки съдия трябва да класира състезателите от 1 до 15 място, посочвайки точно къде се намира всеки състезател в сравнение с останалите 14, като не трябва да дава на двама състезатели еднакво място. В помощ на съдиите е Форма 4, озаглавена “Персонални съдийски бележки”, която е конфиденциална и се използва за лични бележки и записки на всеки отделен съдия.

4. Статистиците преписват всички съдийски оценки във Форма 5, озаглавена “Статистически фиш за оценки”, под Приджъджинг колонката. Те зачертават двете най-високи и двете най-ниски оценки и събират останалите 5 като ги записват в колонката “междинен резултат”. Ако съдиите са 7 или 5 се зачертават само най-високата и най-ниската оценка. След като всички точки са записани в тази колонка се написват и местата на класиране в колонката “място”, като се има предвид, че състезателя с най-малко точки е първи, а този с най-много е 15-ти. Челните шест състезателя се класират за Финалите, като там имат равен брой точки – нула.

5. По същия начин става класирането и в другите категории, като се започва от най-малката и се върви към най-тежката.

6. Ако резултатите от Приджъджинга в колонката “междинен резултат” на някои състезатели е равен се използва “Сравнителния метод” за да се определи точното място на състезателите. Всяка съдийска оценка на състезател с равен брой точки се сравнява в колонки с останалите оценки на състезатели с равен брой точки за да се намери кой от тези състезатели е получил най-добро класиране. В това сравнение се включват всички оценки на съдиите от панела. Най-добрите класирания се сравняват за всеки от състезателите с равен брой точки. Атлета с най-много предни места се класира първи от състезателите с равен брой точки. Първите шестима се класират на финалите, като влизат там с равен брой точки – нула.

7. Статистическите фишове и оценките за местата на състезателите са строго поверителни и трябва да са известни само на статистиците, Главния съдия и Секретаря, които са длъжни да не разкриват резултатите пред никои съдия, състезател, администратор, организатор или член на УС на БФКФ, с изключение на неговия Президент.

11. Финали - Процедура

Финалите започват непосредствено след Церемонията на откриването и би следвало да протичат така:

1. Шестте финалисти се извикват на сцената по реда на номерата в наредени една линия. Всеки състезател се представя на публиката с неговия номер, име и клуб. Съдийския панел използва това време за нанасяне на номерата в съдийските фишове.

2. Рунд –2 – волно съчетание. Всички финалисти с изключение на първия се поканват да напуснат подиума. Всеки финалист се извиква по реда на номерата за изпълнение на волното си съчетание, като отново се съобщава номера, името и клуба му. Волното се изпълнява на собствено избрана музика за време от 60 секунди при мъжете, жените и 90 секунди при смесените двойки. Рунда се оценява като сьставлява 33 процента от крайната оценка.

3. След това финалистите се извикват на сцената по реда на номерата си и в една линия – Рунд 3 – задължителни пози. Главния съдия командва задължителните пози за изпълнение от всичките шест състезатели едновременно в средния, левия и десния край на подиума. Рунда се оценява, като е 67 процента от крайната оценка.

4. Рунд 3 се следва веднага от 60 секунди поуздаун изпълнен на музика избрана от организатора.

5. Съдийства се само индивидуалното волно съчетание и задължителните пози. Поуздауна не се съдийства.

6. Използвайки Форма 6, озаглавена “Финални оценки”, всеки съдия трябва да класира 6-те финалисти от първо до шесто място, без да пише еднакви места на различните състезатели.

7. Статистиците преписват всяка съдийска оценка във Форма 5, озаглавена “Статистически фиш с класирания”, под секцията за оценки на финала. След това те елиминират двете най-високи и двете най-ниски оценки и събират останалите пет, като записват резултата в колонката междинна оценка. След като всички междинни оценки са нанесени в графите им, финалните междинни оценки се събират и сбора им се записва в графата “финален резултат”. Статистиците изчисляват мястото на всеки състезател според точките му от графата “финален резултат” и го нанасят в графа “финално място”. Състезателя с най-първо класиране се обявява за победител.

8. Ако има равен брой точки в графата “финален резултат”, той се разрешава чрез метода на “Сравнителното класиране” и оценките на състезателя от финалното класиране в Рунд 3. Всяка индивидуална оценка на съдиите за състезателите с равен брой точки се сравнява колона по колона, като се означава с точка над номера на състезателя с най-ниско /първо/ класиране. Всичките девет оценки на съдиите се включват при това сравнение. За всеки от състезателите с равен брой точки се съпоставя броя на точките за най-добро класиране. Състезателя с най-много точки записани над номера му от това сравнение се класира най-напред от сравняваните състезатели.

9. Същите съдии които съдийстват една категория на Полуфиналите я съдийстват и на Финалите.

10. По време на Полуфиналите и Финалите, Секретарят отговаря за събирането на съдийските фишове и заедно с Главния съдия разглеждат резултатите с цел да установят дали те са акуратни. Ако оценките на някои съдия са много различни от тези на останалите, Главния съдия е в правото си да изиска обяснение от този съдия, защо оценките му са такива. Главния съдия може да отстрани от панела всеки съдия с нечестни и пристрастни оценки, както и такъв с поведение противоречащо на Правилника.

11. БФКФ си запазва правото да обединява рундовете в състезания и турнири провеждани в един и същи ден. В такива състезания поради малкия брой състезатели и необходимостта да се проведе всичко в един и същи ден отпада рундовете елиминация и полуфинал. Всички състезатели участват във финала, като се награждават с грамоти само първите шест. УС на БФКФ може да премахне двете оценки на финалите и да ги обедини в една обща, ако категориите са прекалено много или поради някакви други причини.

1. Медицинско обслужване

Организаторът трябва да осигури медицински персонал и транспорт през цялото време на състезанието.

2. Място зад сцената, съблекални

Тези пространства са ограничени изключително и само за наложителния персонал. Забранено е ползването им от съпрузи, приятели, роднини и т.н. Треньорите които асистират на състезателите трябва да са от същия пол като тях. По никаква причина не се допускат в съблекалните треньори или други индивидуални лица да асистират на състезатели от противоположния пол.

12. Церемония по награждаването

Победната церемония протича така:

1. Всяка категория трябва да се награди непосредствено след поуздауна си, като състезателите се нареждат в редица по един в дъното на сцената.

2. Стълбичката на победителите се слага в центъра на сцената. Ако няма такава се използва подиума за позиране по време на Полуфинала и Финала.

3. Церемониалмайсторът използвайки Форма 7, озаглавена “Официални финални резултати на категорията”, съобщава номера, името и клуба на състезателя заел 6-тото място, който застава от лявата страна на стълбичката или пиедестала /при поглед откъм зрителите/ и получава наградата си. След това церемониалмайстора съобщава номера, името и страната на класирания на 6-то място състезател, който застава от лявата страна на стълбичката или пиедестала и получава наградата си. Церемониалмайстора продължава със съобщаването имената на 5, 4, 3, 2 и накрая първия в класирането състезател. Състезателите класирани от 6-то до 2-ро място оставят централното място на стълбичката или подиума за победителя в категорията.

4. Президента на БФКФ или негов заместник трябва да връчи официален златен медал на БФКФ на състезателя заел първо място, официален сребърен медал на БФКФ на състезателя класирал се на второ място и официален бронзов медал на БФКФ на състезателя заел третото място. Организаторът връчва и грамоти на шестимата финалисти.

13. Награда -“Най - добър клубен отбор”

БФКФ може да връчва награди на участниците по различни определени от нея критерии. Такава е отборната купа на клуба завоювал най-предни места.

Най - добър отбор:

Определянето и представянето на “Най-добър отбор” трябва да се проведе както следва:

1. Секретаря ще използва Статистическите фишове с резултати от всички категории, като преписва имената на 10-те първи състезатели и съответно клубове в класирането във Форма 8, озаглавена “Финални места на националните отбори” и използвайки този фиш ще калкулира точките на всички клубове и съответните места. Скалата на точките е както следва : първо-16, втори-12, трети-9, четвърти-7, пети-6, шести-5, седми-4, осми-3, девети-2, десети-1.
2. Броя на състезателите от различните спортни клубове засега е неограничен.

Награда “Абсолютен шампион”

На републиканските първенства за мъже и младежи абсолютния шампион се избира така:

1. Победителите в отделните категории се извикват на сцената в една редица и по ред на номерата.

2. Главния съдия командва задължителните пози, след които се прави 60 секунди поуздаун.

3. Съдиите използват Форма 6, озаглавена “Фиш с финални оценки”, за да класират всеки атлет от 1 до 8-то място според броя на категориите.

4. Статистиците използват Форма 5, озаглавена “Фиш за статистически оценки” и преписвайки оценките изчисляват кой е абсолютния победител.

5. Президента на БФКФ или Главното официално лице връчват трофея на Абсолютния шампион.

14. Разрешаване на равен брой точки

Ако има равен брой точки на Приджаджинга в графата междинен резултат, той се разрешава чрез метода “Сравнително класиране”. Всички оценки на съдийте дадени на атлетите се сравняват колона по колона като се пише точка до номера на състезателя с най-добро дадено място. В сравняването влизат оценките на всички съдии и всички атлети с равен брой точки. Състезателя с най-много точки записани до номера му след това сравнение се обявява за първи в класирането от сравняваните атлети.

14.1 Равен брой точки при Финалите

Равния брой точки при Финалите се разрешава по същия начин както при Приджаджинга, като се използват Фишовете от финалното класиране.

14.2 Резултати

Секретарят трябва да събере Статистическите фишове с оценки за всяка категория и да ги препише като резултати във Форма 9, озаглавена “Фиш с комбинирани финални места”. Копия от този фиш той трябва да даде на представителите пресата, радиото и телевизията, непосредствено след състезанието.

14.3 Съдържание

Финалните комбинирани фишове с резултати трябва да съдържат номера, името и клуба на състезателите във всяка категория, списък на първите 15 състезатели с мястото, което са заели, заедно с точките които имат от всички рундове на състезанието, общия брой точки и останалите състезатели с техните номера, име и клуб.

4. Друго съдържание:

Отделен фиш трябва да се прикрепи към Фиша с комбинираните финални резултати със списък на ”Абсолютния победител”, първата 10-ка от отборното класиране с точките.

15. Смесени двойки

Съдийството на състезания за смесени двойки се извършва по същия начин както и при другите категории с изключение на:

1. Ако има над 15 двойки се извършва елиминация с цел да се редуцира бройката до 15, като това става по вече споменатия начин.

2. Приджаджинга е съгласно Правилника с изключение на това, че максималния брой двойки които могат да се сравняват е три.

3. Първите шест двойки от Приджаджинга се класират за Финалите.

4. Финалите се провеждат по Правилника. Първите шест на Финалите играят волно съчетание с продължителност до 90 секунди.

5. Церемонията по награждаването е според цитираното в Правилника.

6. Съдийските фишове са същите като тези при другите категории.

16. Парични награди

Националните федерации могат да връчват парични награди на атлетите аматьори в своята собствена страна, обаче те не могат да канят чужди атлети или федерации за участие в състезания с парични награди. Сумата на състезание с парични награди не трябва да надхвърля 5 000 щатски долара.

17. Такса участие

БФКФ събира регистрационна такса от всички състезатели участващи на състезанията в България. Тя е в размер от 5 лева за представители на спортни клубове членове на БФКФ и 10 лева за индивидуални участници, които не представляват клуб от БФКФ.

Приложение 1

Как да се оценява физиката на атлетите

1. Общи бележки:

Когато оценява физиката на даден състезател, съдията трябва да следва рутинна процедура, която ще му позволи задълбочено оценяване на физиката като цяло. По време на сравняването на задължителните пози съдията трябва първо да погледне първичната мускулна група, която се сравнява. След това съдията да огледа цялата физика, като започне от главата и като гледа всяка част от тялото в низходяща последователност, започвайки с общото впечатление и търсейки мускулна маса, балансирано развитие, мускулна плътност и релеф. Низходящия оглед включва главата, врата, рамената, гърдите, мускулите по ръцете, предната част на трупа за мускулите на гърдите, връзката между гърди и рамо, корем, талия, бедра, крака, прасци и стъпалата. Същата процедура при задните пози ще включва и трапецовидните мускули, мускулите по гърба, повдигачите на раменете, седалищните мускули, задната част на краката, прасците и стъпалата. Подробно оценяване на различните мускулни групи трябва да бъде направено по време на сравняванията, като тогава той оценява формата на мускулите, плътността и релефа, докато все още държи в съзнанието си цялостното балансирано развитие на състезателя. На сравнението при задължителните пози трябва да се отдава достатъчно внимание, тъй като тези сравнения ще помогнат на съдията да реши кой от състезателите има най-върховна физика от гледна точка на мускулна маса, балансирано развитие и релеф.

Задължителни пози при мъжете:

1. Фронтален двоен бицепс:

Стоейки с лице към съдиите, като краката и стъпалата са в една линия и леко раздалечени, състезателя повдига двете си ръце на ниво на раменете и ги сгъва в лактите. Юмруците са свити и обърнати надолу, за да предизвикат стягане на бицепсите и предмишниците, които са главните мускулни групи сравнявани в тази поза. Освен това, състезателят трябва да се опита да стегне максимално и другите мускули, тъй като съдиите оценяват цялата физика от главата до пръстите на краката.

Съдията първо оглежда мускулите на бицепсите, оценявайки пълнотата и върха на тези мускули и отчитайки дали има ясно разделение между вътрешния и външен дял на бицепса, и продължава огледа от главата до пръстите на краката, като наблюдава развитието на предмишниците, раменете, гърдите, връзката между раменете и гърдите, корема, бедрата и прасците. Съдията търси също плътност на мускулите, релеф и цялостен баланс.

[pic]
Серджо Олива
Mr. Olympia 67,68,69

2. Най-широко гръб отпред: Стоейки с лице към съдиите, като краката и стъпалата са леко раздалечени, състезателя на когото юмруците могат да са свити или отворени, хваща или просто подпира дланите си на долната част на талията си в областта на обликусите и разперва максимално гърба си. В същото време той трябва да стегне колкото е възможно повече от мускулите си по предната част на тялото. На състезателите се забранява да придърпват банските си нагоре за да покажат повече от горната вътрешна част на четириглавия мускул.

Съдията първо гледа дали състезателя може да покаже добро разгъване на латисимуса и съответно постигане на V - образна форма на торса. След това съдията оглежда атлета от главата до пръстите на краката, отбелязвайки първо общите аспекти на физиката и след това концентрирайки се върху отделните мускулни групи.

[pic]
Ли Хейни
Mr. Olympia 84-91

3. Страни гърди: Състезателят може да избере която иска страна за тази поза за да покаже “по-добрата си ръка”. Той застава с лявата или дясната си страна към съдията и ще сгъне ръката, която е към съдията под прав ъгъл и със свит юмрук а с другата си ръка ще стисне китката. Кракът, който е по-близо до съдиите е свит в коляното и ще стои опрян на пръстите. След това състезателя ще разгъне гръдния си кош максимално чрез натиск отгоре на ръката, която е пред него и ще стегне максимално бицепса на другата ръка. Той стяга също мускулите на краката и по-точно бицепса на кракът, който се вижда от съдиите, а също и прасеца чрез натиска на пръстите на крака, който е сгънат.

Съдията обръща първо внимание на мускулите на гърдите и дъгата на гръдния кош, бицепса на ръката и на крака, както и прасеца и завършва огледа от главата до стъпалата. В тази поза съдията има възможност да огледа мускулите на бедрото и прасеца в профил, което ще помогне за по-акуратното оценяване на тяхното комплекстно развитие. [pic] Самир Банут Mr. Olympia 83

4. Заден двоен бицепс:

Стоейки с гръб към съдиите, състезателя сгъва ръцете си под прав ъгъл както при позата фронтален двоен бицепс и изтегля единия си крак назад подпрян на пръстите на крака. След това той стяга мускулите на ръцете, гърба, раменете, краката и прасците.

Съдията първо гледа мускулите на ръцете и после продължава с огледа от главата до стъпалата при което тук има най-много мускулни групи за оценяване. Той включва мускулите на врата, раменете, бицепсите, трицепсите, предмишниците, трапецовидните, повдигачите на раменете, всички мускули по долната и горна част на гърба, седалицето, краката и прасците. Вероятно тази поза ще помогне на съдията да оцени най-добре цялостния баланс, релефа и качеството на плътността при даден състезател. [pic] Рони Колман Mr. Olympia 98-2005

5. Най-широко гръб отзад:

Стоейки с гръб към съдиите състезателя поставя дланите си на кръста с широко отворени лакти, като единия му крак е изтеглен назад и подпрян на пръстите на крака. След това той разгъва гърба си максимално като стяга латисимус дорси, а също и изтегления назад крак и прасеца, който е свит. Състезателя трябва да покаже тук другия прасец спрямо позата двоен бицепс отзад, за да може съдията да оцени и двата прасеца. Забранява се издърпването на банските нагоре, за да се показва големия седалищен мускул.

Съдиите ще търсят добро разгръщане на латисимус дорси и добра мускулна плътност, като ще направи и оглед от глава до пети.

[pic] Дориан Йейтс Mr. Olympia 92-97

6. Страничен трицепс:

Състезателят може да избере коя да е ръка при тази поза, за да покаже “по-добрата” си ръка. Той застава с лявата или дясната си страна към съдиите и поставя двете си ръце зад гърба, като сплита пръстите или с по-задната спрямо съдиите ръка хваща китката на тази, която се демонстрира пред тях. Кракът който е по-близо до съдиите се сгъва и подпира на пръсти. Състезателят стяга мускулите на демонстрираната ръка като я придърпва с другата. Той трябва да повдигне гърдите, да стегне корема, а също и краката и прасците.

Първо съдията ще огледа мускулите на трицепса и след това ще направи оглед от глава до пети. В тази поза съдията ще види мускулите на бедрото и прасеца в профил, което ще помогне по-точно да се степенува сравнителното им развитие. [pic] Крис Дикерсон и Боер Ко Крис Дикерсон Mr. Olympia 82

7.Корем и бедра:

Стоейки фронтално срещу съдиите състезателя поставя двете си ръце свити в лактите зад главата си и изнася единия крак напред. След това той стяга коремните си мускули чрез изнасяне на торса леко напред. В същото време той стяга и мускулите на изнесения напред крак.

Съдиите оценяват мускулите на корема и краката като завършват с оглед от главата до петите [pic]. Джей Кътлър Mr. Olympia 2006

8.Най-мускулеста поза:

Стоейки фронтално пред съдиите състезателят се накланя напред и кръстосва двете си ръце с допрени юмруци на нивото на долната част на корема. По-добрият крак по избор е изнесен напред и стегнат максимално като в същото време е изпънат в коляното, а другият поема тежестта на тялото и е леко свит. Ръцете са свити леко в лактите, трапецовидните мускули са изнесени нагоре, гърдите и корема са максимално съкратени, ръцете са стегнати и се вижда тяхната външна част.

Съдията вижда максимално съкратени мускулите на гърдите, бедрото на изнесения крак, тегличите, раменете, коремната преса, предмишниците, бицепсите на ръцете. Той трябва да направи своята оценка за симетрията между обемите и релефа в горната и долна част на тялото, достатъчното разчленяване на отделните части на големите гръдни мускули, повдигачите, отделните глави на раменете, пропорционалното развитие на ръцете спрямо гръдния кош и краката. Позата е благоприятна за състезатели с по-отчетлив релеф на гърдите, раменете и ръцете. [pic] Арнолд Шварценегер Mr. Olympia 70-75,80

Оценяване при приджаджинга:

При оценяването по време на Приджаджинга е важна цялостната форма и тази на отделните мускулни групи. Съдията ще окаже предпочитание към състезатели с класическа, хармонична физика. Съдията трябва да търси добра стойка и атлетична осанка, правилна анатомична структура / включително корпус на тялото, широки рамене, високи гърди, правилна извивка на гърба, крайници и туловище с добри пропорции, прави крака, които не са Х образни или криви /.Съдията трябва да търси също така добър тонус на кожата, липса на хирургически или други белези, петна, акне, татуировки, каквито ИФББ счита за недостатък на кожата, спретната прическа, добре оформени стъпала и пръсти на краката. Когато е трудно да се класират двама или повече състезатели, които изглеждат на едно ниво на развитие, съдията трябва да търси недостатъци в изброените по-горе аспекти, които ще помогнат да се направи разлика между състезателите.

Оценяване физиката при жените:

Преди всичко съдията задължително трябва да има предвид, че това е състезание за жени културистки и, че целта е да се намери идеална женска физика. Следователно най-важния аспект е формата, мускулеста, но все пак женска физика. Другите аспекти са подобни на тези, описани при оценяването на мъжката физика, но мускулното развитие задължително не трябва да бъде доведено до такава степен, че да прилича на масивната мускулатура при мъжете. Релефът при жените не трябва да се бърка с изтощението, идващо от прекомерната загуба на тегло. Състезателите също така трябва да бъдат оценявани дали се държат грациозно, докато се движат към и от мястото си на подиума.

Задължителни пози при жените:

1. Фронтален двоен бицепс

Стоейки с лице към съдиите, като краката и стъпалата са в една линия и десния крак е изнесен встрани, състезателката повдига и двете си ръце на нивото на раменете и ги сгъва в лактите. Юмруците са свити и обърнати надолу, за да причинят стягане на бицепсите и предмишниците, които са главните мускулни групи оценявани в тази поза. Освен това състезателката трябва да стегне колкото може повече от другите мускулни групи, тъй като съдиите ще наблюдават цялата физика, от главата до пръстите на краката.

Съдията първо оценява мускулите на бицепсите, като търси пълно и с връх развитие при тях, отбелязвайки дали има ясно разделение между външната и вътрешната част на мускула, и ще продължи от главата до стъпалата като оценява развитието на предмишниците, раменете, връзката между раменете и гърдите, корема, бедрата и прасците. Съдията търси още и плътност на мускулите, релеф и цялостен баланс.

2. Страни гърди:

Състезателката може да избере коя да е страна при изпълнението на тази поза за да покаже “по-добрата” си ръка. Тя застава обърната с лявата или дясната си страна към съдиите и сгъва ръката си, която е откъм съдиите под прав ъгъл и със свит юмрук, а другата ръка хваща до китката на сгънатата ръка. Кракът откъм съдиите е сгънат и подпрян на пръсти. След това състезателката разпъва гръдния си кош, като натиска отпред с ръката, която минава пред корема и стяга бицепса на ръката пред съдиите. Тя също стяга мускулите на бедрото, бицепса на крака и прасеца.

Съдиите обръщат внимание на мускулите на гърдите и дъгата на гръдния кош, бицепса на ръката и крака, бедрото и прасеца, като правят оглед от главата до пръстите на краката. При тази поза съдиите имат възможност да преценят мускулите на бедрото в профил, което ще помогне за по-точното степенуване на мускулното развитие.

3. Двоен бицепс отзад:

Състезателката застава с гръб към съдиите и сгъва ръцете в лактите на нивата на раменете си, както при поза фронтален двоен бицепс и поставя единия си крак назад, опирайки се на пръстите му. След това тя стяга мускулите на ръцете, раменете, горната и долна част на гърба, бедрата и прасците.

Съдията гледа първо мускулите на ръцете и след това прави оглед от главата до петите. При тази поза има най-много мускули за оценяване. Това са : врат, рамене, бицепси, трицепси, предмишници, трапецовидни, повдигачи на раменете, горна и долна част на гърба, рибици, голями седалищни мускули, бицепс на краката, външни обликуси и прасци. Вероятно тази поза повече от другите ще помогне на съдията да оцени качеството на плътността, релефа и цялостния баланс на мускулите на състезателката.

4. Страничен трицепс:

Състезателката може да избере коя да е страна при тази поза, така че да покаже “по.добрата” си ръка. Тя застава с лявата или дясна страна към съдиите и поставя и двете си ръце зад гърба, като сплита пръстите на двете си ръце или хваща с по далечната на съдиите ръка тази, която е пред тях. Кракът, който е по-близо до съдиите е сгънат и подпрян на пръстите си. Състезателката придърпва предната си ръка и стяга мускулите на трицепса. Тя също повдига гърдите си и стяга коремните мускули, а също и тези на краката и прасците.

Първо съдията гледа мускулите на трицепса, а след това прави оглед от главата до стъпалата. В тази поза съдията ще огледа мускулите на краката в профил, което ще помогне за по-точното степенуване на сравнителното им развитие.

5. Корем и бедра:

Стоейки с лице към съдиите, състезателката поставя и двете си ръце сгънати в лактите зад главата и изнася единия си крак напред. След това тя стяга коремните си мускули чрез “свиване” на торса леко напред. Същевременно тя стяга и мускулите на бедрото на изнесения напред крак.

Съдията ще огледа мускулите на корема и изнесеното бедро, а след това ще направи оглед от главата до петите.

2. Оценяване на физиката при смесените двойки:

Съдията оценява всяка смесена двойка като едно цяло. Тези двойки, чиито физики си съответстват, хармонични са и се допълват взаимно ще получат по високо класиране от тези, чиито физики са очевидно различни и небалансирани, както например висок ектоморфен мъж и ниска мезоморфна жена или обратното. Този фактор ще продължи да бъде от значение и при втория рунд. Когато и двамата партньори използват подобни пози и движения на крайниците, както и при задължителните пози, по-високи класирания ще се дадат за по-висока точност при постигане на идентични линии. Петте задължителни пози тук са :

а/ Фронтален двоен бицепс б/ Страни гърди в/ Двоен бицепс отзад г/ Страничен трицепс д/ Корем и бедра

3.1 Бански костюми при смесените двойки:

Правилата за състезателно облекло са същите както и при другите категории в културизма, но тук съдиите ще имат предпочитание към взаимно допълващи се бански костюми, които подсилват физиките на смесената двойка и цялостният им облик. И двамата състезатели в двойката носят един и същи състезателен номер, закачен на лявата страна на спортните бикини или гащета.

3.2 Оценяване на Финалите:

На Финалите съдиите оценяват колко успешно всеки състезател показва физиката си под музикален съпровод. Съдията търси гладко и артистично съчетание с добра хореография, което може да всякакъв брой пози, обаче задължителните пози трябва непременно да бъдат включени. Състезателят задължително трябва да включи паузи, така че да покаже мускулното си развитие. Лягането върху подиума за позиране, дърпането на състезателния костюм с цел да се открие големия седалищен мускул, както и правенето на “лунни” пози е забранено. В състезанията за смесени двойки състезателите се оценяват както индивидуално, така и като едно цяло, като особено внимание се обръща на това до колко успешно техните индивидуални физики се допълват помежду си и до колко добре те се движат в унисон.

Similar Documents

Premium Essay

Is Bodybuilding a Sport

...Is Bodybuilding a Sport? There are many sports that all everywhere in the world. People in now society, think that bodybuilding is not a sport. What is bodybuilding? Bodybuilding is a competitive sport that spans all age of group to that is from teen to master. The body is a person that can be a female and male. The build have to be perfect to proportions, symmetry, size and shape. The arms, chest, shoulders, back, legs and abs have to be build. The stereotypes and myths in most that is carry and in the Encyclopedia of Bodybuilding, it probably has more than any other. That why bodybuilding can be put in the sports group that media is putting out. Bodybuilding is a sport of participants that are statistically more athletic than most others sport. Where Trey Brewer can run a 4.62 40 yard dash and Hockey players, Football players, and Basketball players have to bench press different weigh to be pro but bodybuilder do not have to. The competitiveness comes from the physique of the body, instead of the performance though, it is look. Its extreme amounts of weight training, and very strict dieting as well as other sacrifices. People in the United States say that bodybuilding is not a sport. The question is what is sport? Sport is organized athletic activities that played with individually and in teams. Some sports can be played by females and male of all ages. Many people participate in sport as professional for personal enjoyment of the love of competition, or as...

Words: 2008 - Pages: 9

Premium Essay

Bodybuilding & Steriods

...Bodybuilding and Steroids: An Ongoing Controversy Throughout many generations as well as the present day, bodybuilding has been a much favored sport in the fitness industry. The question first begins with what a sport is determined to be. The definition seems to be: “a human activity capable of achieving a result requiring physical exertion and skill, which by nature, is competitive” (Kennedy 121). Conceivably, bodybuilding fits the definition; However, the primary problem that bodybuilders, the industry, and just the name, bodybuilding, in general face are the numerous controversial issues about the usage of anabolic drugs commonly referred to as steroids. The FDA has banned any and all steroids, causing them to be illegal; Yet, in the sport of bodybuilding, in order to manipulate one’s body, one must consume hormones that are beyond a days dosage of organic foods and minerals. The sport of bodybuilding, is without a doubt, one of the most respected sports due to its extreme discipline of the body and mind. Thus the controversy remains as this: why would the FDA continue to ban anabolic drugs from an industry that, for a portion of its influencers, need these hormones to continue to live up to the bodybuilding legacies? Why is the FDA banning these substances? Also, another controversy that is frequently brought up is: why cant fitness experts, such as master trainers and nutritionists, etc... come up with substitutes that correspond to the drugs, yet remain legal? As a...

Words: 318 - Pages: 2

Premium Essay

Gym Bodybuilding Workout

...dramatically from bodybuilder to bodybuilder. One gym bodybuilding workout for one bodybuilding enthusiast can deliver outstanding results while another gym workout can be a disappointment for another bodybuilder. After thousands of bodybuilding fitness consulting sessions, and publishing a popular weight training guide, I constantly teach bodybuilders a results proven gym workout routine that builds muscle fast. All you have to do is follow my 8 Gym Workout Bodybuilding Tips and you will soon see your muscle building results double. 8 Gym Bodybuilding Workout Tips 1. Have a clear weight training routine purpose. Upon entering the gym it is imperative to have a clear cut bodybuilding routine plan of action....

Words: 847 - Pages: 4

Premium Essay

Bodybuilding & Drugs

...The use of Performance Enhancing Drugs or PED’s in sports today has become an ongoing battle. From the media to athletes, to the doctor who prescribe the drugs to now involving the Federal Government, the issue of whether or not it is cheating has played a major roll in today’s sports. Baseball players, Football players, Swimmers, Track and Field runners, Olympians, Professional Weight Lifters, Cyclists, and the list goes on and on have all been in some way or another connected to steroids. Once thought to be a problem strictly associated with body builders, fitness "buffs," and professional athletes, the abuse of steroids is prevalent in today’s society. Athletes of all ages are starting to turn toward the use of these drugs in hopes to improve their performance and give athletes that edge to win as well as improving their appearance. This is not only wrong but it is cheating, and these drugs can cause serious health problems in athletes later on down the line. Performance Enhancing drugs have been around for hundreds of years. Anabolic-androgenic steroids or AAS were 1st discovered in the early 1930s as a therapeutic drug to treat growth hormone replacement in deficient children, menopausal symptoms, impotence, and the retardation of the effects of aging by stimulating the rate of synthesis of protein molecules (The use of performance enhancing drugs in sports p.1) and are now used widely in medicine to stimulate bone growth, pueberty, appetite, and muscle growth...

Words: 289 - Pages: 2

Premium Essay

Female Bodybuilding

...beauty magazine covers. What if a woman wants to look like the men on bodybuilding magazine covers? Gender stereotypes, feminism, and sexuality are the three main concepts of focus that people on both sides of this topic are debating. When you picture a woman bodybuilder, the result is not only unusual but some will say that this lifestyle is also very unnatural and unhealthy, so let us take a closer look. Gender stereotypes affect people everyday. Stereotypes influence how people act, how people dress, and most importantly how people live their lives. When someone decides to take their body to its genetic limit by diet and exercise, man or woman, they are going to stand out. For a man, this is perfectly acceptable by society’s rules today. The same cannot be said for a woman that wants to be big and strong. Women are brainwashed from the moment they are born to be caring, nurturing, loving, and submissive individuals that are second to men in everything. However, can a woman who is big and strong still have those characteristics? The answer is yes. Women bodybuilders crush stereotypes and are not afraid of people will think or say. Typically, it is harder for women to build and maintain muscle because they lack the muscle-building hormone called testosterone, but that does not mean a woman cannot be both muscular ad beautiful if she has the discipline and determination to do so. A stereotype for bodybuilding in general is that everyone that is big must take steroids. Now do not...

Words: 1219 - Pages: 5

Premium Essay

Bodybuilding

...3/23/2015 Bodybuilding.com ­ 30 Days Out Calculator Results 24/7 Customer Service • 1-866-236-8417 Get Discounts & Deals Free Gift with Orders Over $75 Like You, Sunny Israni and 2,600,200 others like this. Home › Training › Find A Plan › 30 Days Out › Nutrition Overview STORE TRAINING ARTICLES & VIDEOS COMMUNITY Search COMMUNITY ACTIVITY daytonohioguy added a new program to his calendar: 12-Week Daily Trainer. baddupp friends with Log In/Join TWO WAYS TO USE YOUR RESULTS 987 1 FOLLOW THE DAILY TOTALS Using the foods list at the bottom, distribute your daily calorie and macro totals across as many meals as you like. 2 FOLLOW THE MEALS Spread your calories and macros over six meals per day, as shown below. Customize your meals with foods from the full list. jadonc3 new program to his calendar: Stoppani's 6-Week Shortcut To Shred View WEEK 1 CALORIES PER DAY: 1915 DAY 1 PROTEIN: 1.5 X WEIGHT REMAINING CALORIES CARBS: 80% - FATS: 20% DAY 2 PROTEIN: 1.5 X WEIGHT REMAINING CALORIES CARBS: 60% - FATS: 40% DAY 3 PROTEIN: 1.5 X WEIGHT REMAINING CALORIES CARBS: 50% - FATS: 50% DAY 4 PROTEIN: 1.5 X WEIGHT REMAINING CALORIES CARBS: 50% - FATS: 50% DAY 5 PROTEIN: 1.5 X WEIGHT REMAINING CALORIES CARBS: 20% - FATS: 80% DAY 6 PROTEIN: 1.5 X WEIGHT REMAINING CALORIES CARBS: 20% - FATS: 80% DAY 7 PROTEIN: 1.5 X WEIGHT REMAINING CALORIES CARBS: 50% - FATS: 50% TOTALS Calories: 1915 Protein: 241g Carbs: 190g...

Words: 5914 - Pages: 24

Premium Essay

Sociology Theory

...Topic: Bodybuilding What does ‘bodybuilding’ mean and why does it become an obsession? Bodybuilding is defined as “the process of developing the musculature of the body through specific types of diet and physical exercise, such as weightlifting, especially for competitive exhibition”. Bodybuilders are people who have dedicated themselves to transforming their bodies into a more muscular and well defined shape. This is done through endless hours at the gym every week, and well thought out, healthy diets that maximize their muscle gains. For someone to be a true bodybuilder, they have to commit themselves to sticking with their workouts and making sure that they are taking all the appropriate steps needed to ensure that their bodies have the ability to optimize its muscle building capabilities. This is done through ensuring that the individual is receiving the proper amount of sleep, eating healthy and not cheating on their diets, not consuming any drugs or alcohol, and by always maintaining a high level of commitment to everything they do. Every single day bodybuilders have a prepared schedule of what foods to eat, what body part they will be working out, and they have to make sure to keep up with this regime every single day to ensure that their body has the proper rest and recovery, and that all body parts are being worked out equally. This shows how intense and demanding it is to be a bodybuilder because they do not take a day off from training, and they have to make sure...

Words: 1417 - Pages: 6

Free Essay

Arnold Schwarzenegger Examn

...Personal Background 5 normal sider. Schwarzenegger was born in Thal, Austria, a town bordering the Styrian capital, Graz, and christened Arnold Alois Schwarzenegger. His parents were the local police chief Gustav Schwarzenegger (1907-1972), and his wife, the former Aurelia Jadrny (1922-1998). Arnold had a good relationship with his mother and kept in touch with her until her death. As a boy, Schwarzenegger played many sports, but discovered his passion for bodybuilding when in his mid-teens his soccer coach took the team for weight training. He attended a gym in Graz. Schwarzenegger served in the Austrian army in 1965, to fulfill the one-year service requirement expected at the time of all 18 year old Austrian males. During this year he sneaked off the base to compete in his first bodybuilding competition, the junior division of Mr. Europe, where he won first place. He was punished for sneaking off, but the respect he gained from his superiors was obvious. He made his first plane trip in 1966, attending the Mr. Universe competition being held in London. He arrived in England knowing little English. He came on second place in the competition, but won the title the next year, becoming the youngest ever Mr. Universe (at age 20). Schwarzenegger moved to the United States in September of 1968, with little money or knowledge of the English language, and trained at Gold's Gym in Santa Monica under the patronage of Joe Weider. It is here where Schwarzenegger became good friends with...

Words: 1048 - Pages: 5

Free Essay

Bodybuilding

...2013 TEXAS STRONGEST MAN (North American Strongman Inc. Membership Required of all Contestants) PROMOTERS: Jill’s Bodymill, Jill and Milo Mills DATE and TIME: March 16, 2013; competitors arrive by 9:00 am, CONTEST STARTS AT 10:00AM CONTEST LEVEL: Platinum LOCATION: Freeman Coliseum Expo Hall B 3201 E Houston St # A San Antonio, TX 78219-3711 WEIGH-IN/ YOKE HEIGHT: th Friday, March 15 5 pm-8pm at contest site RULES: check in/ rules meeting @ 9 am,Saturday, Mar 16 at contest site th HOTEL: 1.Red Roof Inn @ the riverwalk 1011 East Houston Street, San Antonio, Tx 78205 (210)229-9973. Rates: $105-$110(up to 4 people).(40% discount for event) Group name: “Texas Strength Weekend”. Must book by feb 16,2013 2. Microtel Inn - Suites San Antonio NE (rooms are @$80-90) 3911 North Pan Am Expressway San Antonio, TX 78219 US Phone: Fax: 1-210-2310123 1-210-2310089 DIVISIONS: Men’s Divisions: open lightweight 200 and under, open, open middleweight 201-265, heavyweight 266 and over, masters >40 and >50) ,novice, teen one weight class Women’s Divisions : one weight class CUTOFF: CONTEST ENTRIES WILL BE CUT OFF AT 60 AND ENTRIES WILL BE RETURNED. AWARDS: ENTRY FEES: Awards- Statues 1 through 3 in each division. General Registration ($80): Late Registration Fee ( Feb 26 - march 3 ) $100. No entries after March 3rd th rd st rd MAKE ALL CHECKS PAYABLE TO: Jill Mills, 2671 CR 320, Floresville TX 78114 CREDIT CARD PAYMENTS ACCEPTED. Call Jill @ (210) 846-4392 for information on paying with a Credit...

Words: 826 - Pages: 4

Free Essay

Stereotypes

...Having a presence on the internet as a YouTube video creator and as a rising natural bodybuilder, I am actively viewed and stereotyped by thousands of people on a daily basis. Many people are convinced that I took steroids or diuretics to get to the (far from amazing in my opinion) muscularity and conditioning that I displayed in many pictures I took in 2011. I am stereotyped as being obsessed about everything under the umbrella of bodybuilding, from food to training. I’ve learned that all of these stereotypes that I deal with online and offline help shape my identity, but fortunately in positive ways. “Roids!” That’s one of the most frequent words a successful bodybuilder hears. Why in the world would I want to be associated with taking steroids or any performance or cosmetic enhancing drugs? There’s something special about being a pure, 100% natural bodybuilder that differentiates it from being one of the big guys you’ve seen before in magazines. Not that I have anything against steroid users, but in terms of natural bodybuilding, there really is no deception; what you see is what you get. Being a lifetime natural bodybuilder, whenever I see the comment “Roids!” pop up on a video of mine or hear from a friend that so and so accused me of taking steroids, deep down I feel proud inside. To me, steroid accusations are...

Words: 1257 - Pages: 6

Premium Essay

Arnold Shwarzenegger Research Paper

...Coming To America Arnold Schwarzenegger an Austrian-American who has had a successful career in bodybuilding, acting, and a role as governor of the state of California. Arnold has many different professions other than the ones I have listed above. Arnold grew up in Austria and moved to america and became very successful. Arnold is still very successful today as the 38th governor of California and having a great acting career throughout the years. ARNOLD’S LIFE OF ADAPTING At the age of ten Arnold dreamed of moving to the U.S and he saw bodybuilding as a way for him to pursue his dream. Arnolds dream came true in September 1968 at the age of 21. Arnold knew very little english but he didn’t let that stop him from becoming successful. He trained at Gold’s Gym in Los Angeles under Joe Weider. “Weider loved Schwarzenegger's bravado, sense of humor, and the potential he saw in the young bodybuilder.”(Arnold Schwarzenegger Biography.com). Weider had the right idea because in all Arnold would win 5 Mr. Universe titles and 6 Mr. Olympia titles. This all happened just a little bit after he came to the U.S and help propel the sport on to the mainstream. Out of nowhere in the late 60’s or early 70’s the immigration law frim stated that Arnold was not a legal immigrant...

Words: 681 - Pages: 3

Premium Essay

Why Do People Use Anabolic Steroids?

...Clearly, people are not equal even if it is about gaining muscles. Genetics play a critical role in limiting one’s muscles growing (5). Some bodybuilders do all the required matters in order to have the best body shape, they work out with high intensity, eat a proper diet, and rest enough. However, they still not having the result they dreamed about because of their genetic limitations. As a result, bodybuilding competitors tend to cheat and abuse anabolic steroids so they can go beyond their limitations and have incredible results just because the...

Words: 592 - Pages: 3

Free Essay

Marketing Plan

...KS, INC. Pink Power Marketing Plan Devry University Marketing BUSN319ON Professor: Robert Everton Kimberly Stevens April 5, 2012 Author Note: This marketing plan was prepared for Marketing BUSN3190N, taught by Professor Robert Everton. Table of Contents Page 1. Executive Summary……………………………………………………………………. 3 2. Background 3 3. Strategic Focus and Plan 3 Mission Statement 3 Goals 3 Competitive Advantage 4 4. Situation Analysis 4 SWOT Analysis 4 Competitor Analysis 5 Company Analysis 6 Customer Analysis 6 Industry Analysis 6 5. Market-Product Focus 6 Marketing and Product Objectives 7 Target Markets 7 Points of Difference 7 Positioning 8 6. Marketing Program 8 Product Strategy 8 Price Strategy 8 Promotion Strategy 9 Place Strategy……………………………………………………………………….. 11 7. Financial Projection…………………………..….…………………………………….. 12 8. Organization………………………..….……………………………..…………………..12 9. Bibliography………………………..….…………………………………………………13 1. Executive Summary 2. Background KS Inc, is a sports science company that will sell and distribute Pink Power, a pre-workout supplement for women exclusively through the internet website KSInc.com, Vitamin Shoppe, and GNC, giving customers 24-hour access to purchase from the website daily. Pink Power will become a juggernaut pre-workout and...

Words: 4835 - Pages: 20

Free Essay

Physical Fitness: What It Really Is

...best condition as you could be. And there is more than one way to achieve physical fitness. The first and most obvious way would be to eat a balanced diet. And “diet” does not mean surviving on one meal per day. A balanced diet would follow the Food Pyramid where the most you should eat are carbohydrates like rice and bread found at the bottom of the pyramid and the least are salts and fatty foods at the top of the pyramid. You should plan what you eat every week, and make sure you eat in moderation. Just because it says an apple a day is good for you doesn’t mean you should eat pounds of it every single day. The second way would be to exercise. Take note that exercise does not mean the same thing as bodybuilding—exercise is toning your muscles while bodybuilding is increasing the size of the muscles. There are a few fundamentals of exercise that will help you achieve it easily in the best way: frequency, intensity, and duration. Frequency pertains to how often you exercise—everyday, once a week, on weekends… Intensity refers to how hard your exercise is—don’t tire yourself out; if your muscles start hurting in a way they’re not...

Words: 530 - Pages: 3

Premium Essay

Bodybuilder vs. Aerobic Athlete Diets

...later in the day. Both diets consist of 15%F/40%P/45%C. As for the two Marathon runner’s diets, while training Ryan eats close to 6,000 calories a day which consists of a 4:1 ratio of carbohydrates to protein. Hals diet on the other hand is a little different and consists of 20%F/30%P/50%C. While Ryan’s diet is a lot higher in carbohydrates and lower in protein they are very similar to one another in that they both drink close to 3 gallons of water a day to stay hydrated pre, during, and after running. They also both find it very important on the time of the day they eat their meals and make sure to eat 5-6 smaller meals per day. Both diets are adequately supplied with vitamins, minerals, and electrolytes. As for my findings of both Bodybuilding and Aerobic type diets. The biggest difference between the two is obviously higher consumption of protein for bodybuilders to build more muscle. And Aerobic athletes have a higher consumption of carbohydrates for storing energy. Both groups find it very important to eat at least 5-6 smaller meals per day to keep glucose levels balanced...

Words: 349 - Pages: 2