Free Essay

Brics

In:

Submitted By lokomotiva
Words 5060
Pages 21
Obsah

Úvod 4

1. Charakteristika potenciálu a ekonomického rozvoje členských států 5 1.1 Čínská lidová republika 5 1.2 Brazilská Federativní republika 6 1.3 Ruská federace 7 1.4 Indická republika 9 1.5 Jihoafrická republika 10

2. Společná iniciativa států BRICS 12 2.1 Pravidelné summity 12 2.1 Summit v Durbanu 13 2.1 Projekt rozvojové banky 14

3. Společná iniciativa států BRICS 16 3.1 MIST jako "konkurence" BRICS 16 3.2 Kritika BRICS 17 3.3 BRICS a EU 18

Závěr 19

Seznam použité literatury 20

Úvod

Rozložení ekonomických a politických sil ve světě prochází nyní velmi turbulentním vývojem a v souvislosti s tímto trendem bývá často zmiňován pojem BRICS. Pod touto zkratkou se skrývá uskupení velkých rozvojových ekonomik: Číny, Ruska, Indie, Brazílie a Jihoafrické republiky, o kterých se předpokládá, že se stanou v budoucnu hlavními hybateli světové ekonomiky. Jednotliví členové jsou považováni za nejvýznamnější země ve svých regionech a v rámci mezinárodních ekonomických vztahů se snaží reprezentovat zájmy rozvojového světa. Jejich význam ve světovém kontextu stále roste a v současné době představují velkou výzvu pro západní „dominanci“. Jednoznačně dosahují vyššího ekonomického růstu a na rozdíl od rozvinutých ekonomik nebyli tolik zasaženi ekonomickou krizí.
Záměrem této práce je posoudit z několika úhlů pohledu význam, potenciál a budoucnost uskupení BRICS. Skupiny, která sice představuje jedny z nejnadějnějších ekonomik světa, ale také země, které musí čelit mnohým nelehkým výzvám.
Práci jsem rozčlenil do 3 kapitol. Na začátku práce bude věnována pozornost ekonomickému vývoji v jednotlivých členských státech. Poté bude kladen důraz na současné trendy, potenciál, problémy ale i na vliv hospodářské krize a historické pozadí současného stavu.
Druhá kapitola bude věnována společným iniciativám tohoto uskupení. Jedná se především o pravidelně pořádané summity a jejich výstupy. Následně se budu v celé subkapitole zabývat doposud nejvýznamnějším střetnutím hlavních představitelů v Durbanu a nakonec se pokusím posoudit zamýšlený projekt rozvojové banky.
Poslední část seminární práce bude zaměřena na aktivity a postavení skupiny v rámci světové ekonomiky. Pokusím se zhodnotit celosvětový ekonomicky vliv, vztahy s ostatními státy a ostatními sdruženími a pozornost budu věnovat i kritickým a kontroverzním názorům.

1. Charakteristika potenciálu a ekonomického rozvoje členských států

1.1 Čínská lidová republika
Čína, nejlidnatější stát světa a další potenciální světová supervelmoc. Celosvětově hraje ekonomicky a politicky jednu z nejvýznamnějších rolí a jako druhá největší světová ekonomika si stále uchovává výrazný růst HDP, který se v roce 2012 pohyboval na úrovni 7,8%. Současně je také největším světovým exportérem.
Čína má ovšem také stinné stránky. V zemi vládne autoritářský režim komunistické strany Číny, který má ovšem do ideálů komunismu poměrně daleko. Od roku 1978, kdy generální tajemník Deng Xiaoping zavedl v ekonomice principy tržního hospodářství, byly v Číně z komunistických praktik ponechány v zásadě pouze represe.
Rok 1978 znamenal pro zemi a především její ekonomiku zásadní zlom. Na začátku reformního procesu režim upustil od zásad kolektivního zemědělství a začal s pomalým uvolňováním ekonomiky řízené „stalinistickými“ principy. Následně bylo dovoleno soukromé podnikání, byl budován nezávislý bankovní systém, zakládány prvních burzy a především trh byl otevřen celému světu. Tato opatření vyústila v rapidní růst ekonomiky, jehož jsme svědky i dnes i když v daleko menší intenzitě.
V současnosti, kdy již Čína dávno dokončila reformní proces, si stojí ekonomicky poměrně dobře i v kontextu ekonomické krize. Země je největším příjemcem zahraničních investic. Světová banka odhaduje jejich hodnotu okolo 80 miliard dolarů ročně. I v souvislosti s přímými zahraničními investicemi čínský pracovní trh produkuje ročně 15 milionů pracovních míst, což je i při zohlednění velikosti trhu vysoké číslo. Pracovní síly jsou i nadále pro investory atraktivní, ovšem se zvyšující se kvalifikací roste i jejich cena. Koncem roku 2013 se předpokládá, že čínský HDP dosáhne úrovně 13 623 bilionů dolarů. Což je také podpořeno faktem, kdy v době ekonomické krize mezi roky 2011 a 2012 vzrostl čínský HDP o 9,73%. Současné předpovědi naznačují, že v roce 2018 by HDP mohlo dosáhnout 22 641 bilionů dolarů.
Čínskou ekonomiku ovšem nyní také mnoho věcí ohrožuje. Je to především obrovská míra korupce, která brzdí rozvoj této země. Významnou roli hraje také neschopnost centrální vlády kontrolovat a usměrňovat záležitosti mnohých regionů. Negativní vliv má také přelidnění a velký rozdíl mezi bohatými oblastmi na pobřeží a chudým vnitrozemím.
Nečekaně obrovská míra chudoby v Číně je poměrně překvapivým faktem v době, kdy se jméno tohoto státu "skloňuje" prakticky pouze v superlativech. 900 milionů Číňanů si musí vystačit maximálně s příjmem ve výši 3000-3500 Dolarů ročně a nejchudších 500 milionů s příjmem maximálně 1500 Dolarů. Ve stejné výši se pohybují příjmy například v Indii, Uzbekistánu, Nigérii nebo Ghaně. Ve srovnání s rostoucími životními náklady v Číně tento příjem mnohdy ani nestačí na pokrytí základních životních potřeb mnohých rodin. Nabízí se tedy otázka, jestli má smysl stimulovat domácí poptávku, tak jak to činí místní vláda ve chvíli, kdy většina populace žije pod hranicí chudoby. Většina obyvatel si vzhledem ke svým příjmům nemůže dovolit většinu výrobků v Číně produkovaných. Z tohoto důvodu je tato největší východoasijská země zcela závislá na exportech, a proto je také velmi citlivá na veškeré výkyvy v poptávce.
Budoucnost Číny závisí především na schopnosti centrální vlády stavět na přednostech země a překonat mnohé překážky. Pokud bude rozvoj Číny i nadále takto markantní a nebudou velké výkyvy v poptávce po čínském zboží, má tato komunistická země potenciál předstihnout v ekonomickém výkonu Spojené státy do první půlky 21. století.

1.2 Brazilská Federativní republika
Brazílie, s hrubým domácím produktem ve výši 2 223 miliardy dolarů, je sedmou největší ekonomikou v celosvětovém měřítku a jednoznačně největší v rámci Jižní Ameriky. V současné době je jednou z nejperspektivnějších ekonomik a mnohé ekonomické i celospolečenské reformy jí dodaly zcela nové postavení na mezinárodním poli.
Významnou roli v reformních krocích, především v oblasti investic, infrastruktury a sociálního rozvoje, znamená pořádání Světového šampionátu ve fotbale roku 2014 a letních olympijských her roku 2016. Ovšem i na Brazílii dolehla světová ekonomická krize. Především v letech 2011 a 2012, kdy hospodářský růst meziročně poklesl z 7,5% na 2,9% a dostal se až na úroveň 0,9% v roce 2012. Příčiny tohoto poklesu byly především externí a krize tolik nezasáhla brazilský vnitřní trh. Míra inflace je sice stále relativně stabilní, ale také neúměrně vysoká. Velkým problémem Brazílie ale zůstává propad národní měny, který výrazně poškodil export. Například Velká Británie do této největší Jihoamerické země vyvezla zboží a služby v hodnotě 3,5 miliardy dolarů, což znamená zvýšení exportu o 3,8 %. Brazilský vývoz se naproti tomu propadl o 13%.
„Příznivé nejsou ani výsledky zveřejněné v prvních dnech dubna 2013. IBGE oznámil, že průmyslová výroba se v měsících lednu a únoru propadla o 2,5% (automobilová výroba dokonce o 9,1%), což potvrzuje obavy, že hospodářské zotavení může být ještě komplikovanější než vláda i analisté předpokládali.“
Ve snaze zachovat v budoucnu pozitivní ekonomický vývoj musí Brazílie učinit mnohé reformní kroky. Klíčové bude snížení daňového zatížení soukromého sektoru a zásadní reforma penzijního systému. I přes velmi mladou populaci, vyplácí Brazílie na důchodech stejné procento státních výdajů jako některé v tomto ohledu velmi liberální jihoevropské státy, kde je podíl populace v důchodovém věku téměř trojnásobný. Zcela opačná situace je s infrastrukturou. Na výstavbu a opravy infrastruktury věnuje vláda pouze 1,5 % HDP v porovnání s 3,8% HDP globálního průměru. Neutěšený stav místních komunikací také výrazně negativně ovlivňuje hospodářský růst.
Ekonomika má ale i výrazná pozitiva. Například efektivní zemědělství, díky kterému je země třetím největším světovým producentem potravin. Výrazný rozvoj zaznamená také těžba ropy a dalších nerostných surovin. Nicméně pro další rozvoj země budou jednoznačně zásadní reformy a udržení pozitivního vývoje v konkurenceschopných oborech.

1.3 Ruská federace
Rusko, největší země světa, pátá největší ekonomika a významný světový hráč. Země výrazně profituje z obrovského nerostného bohatství a to především z produkce ropy a zemního plynu. K dalším vývozním artiklům patří dřevo, chemikálie, nikl nebo v poslední době na důležitosti nabírající vývoz zbraňových technologií a různých vojenských bojových prostředků. Dováženo je především spotřební zboží a průmyslové výrobky. Nicméně i průmyslová výroba v Rusku hraje důležitou roli. Mezi hlavní obchodní partnery Ruska patří například Německo, Čína nebo Ukrajina. Země ovšem stále není považována za demokratickou a tíží ji mnohé problémy.
Ruská ekonomika prošla od počátku devadesátých let obrovskými změnami. Přechod z centrálně plánovaného hospodářství byl bolestný, avšak od roku 1998 kdy byla v zemi zásadní měnová krize se ekonomický růst pohyboval v průměru okolo 7% ročně. Zlom přišel až roku 2008, kdy Rusko těžce zasáhla světová finanční krize především kvůli její závislosti na exportu nejrůznějších komodit, zejména nerostných surovin. Zlepšení přišlo až roku 2010, bylo ovšem vyvolané pouze růstem cen ropy a dalších Ruskem vyvážených surovin na světových trzích a především státní finanční pomocí bankovnímu sektoru ve výši 200 miliard dolarů.
Ani dnes se ovšem Rusko bez exportu zmíněných komodit neobejde. Roku 2012 se sice ekonomice podařilo dosáhnout růstu ve výši 3,6%, ale předpoklad na rok 2013 je již pouhých 1,6%. Ruská vláda předpokládá růst ve výši 1,8% a například mezinárodní měnový fond očekává 1,5%. Tento pokles je vyvolán především sníženou domácí poptávkou nebo výkyvy na trhu s komoditami. Jednou z příčin má být i vrcholení prací na obrovských projektech jako je veškeré zázemí a sportoviště pro olympiádu 2014 v Soči nebo ropovod Nordstream, které výrazně vážou mnoho ruského kapitálu a omezují tak investiční činnost. Kvůli velkým a nepředpovídatelným výkyvům na komoditním trhu se vláda intenzivně snaží zvýšit podíl průmyslové produkce, která se ale do této chvíle výrazně propadala a nyní si drží tempo růstu pouhé 0,1%. Ve stejné době se další z klíčových oborů, stavebnictví, propadlo o 8%. Jako podpůrný balíček plánovala i centrální vláda miliardové investice především do infrastruktury s vidinou podpory růstu, ale nyní se začínají objevovat signály o přehodnocení plánu a nástupu úsporných opatření.
V obavách o budoucnost začali i významní činitelé průmyslu a obchodu vyvíjet tlak na centrální banku aby snížila úrokové sazby a podpořila tak dosavadní byť chabý růst dokud si Rusko uchovává "rozumnou míru" inflace. Zatím se tak nestalo.
V současné době ale i relativně oslabuje rubl a zvýhodňuje tak pozici ruských exportérů a zvyšuje příjmy z vývozu hlavních ruských komodit. Doposud ztratil přibližně 8% své hodnoty vůči dolaru a obchoduje se na nejnižší úrovni za poslední 4 roky.
Pokud se v roce 2014 bude světová ekonomika nadále "relativně" pozitivně vyvíjet, tak to dává šanci Rusku dosáhnout růstu ve výši okolo 3%. Například mezinárodní měnový fond již roku 2014 očekává významné oživení ruské ekonomiky a návrat tempa růstu HDP ke 3%ním hodnotám. Nicméně svůj předpoklad podmiňuje zásadními strukturálními změnami. Velkou roli bude hrát i vývoj cen ropy a zejména ekonomická kondice Evropské unie jako největšího ruského partnera.

1.4 Indická republika
Desátá největší světová ekonomika, 19. největší exportér a 10. největší importér. Zejména ale druhá nejvíce zalidněná země světa s populací blížící se 1,2 miliardám obyvatel. Země s obrovským potenciálem, ale rovněž jako před ostatními členy BRICS, tak i před Indií stojí mnoho výzev nejen ekonomického charakteru.
Poslední tři desetiletí rostla indická ekonomika opravdu obdivuhodným tempem v průměru každoročně o 6,4%. Mezi roky 2002 až 2011 to bylo dokonce v průměru o 7,7%. Ekonomický růst se zdál být nezastavitelný a mnozí odborníci předpovídali Indii jen tu nejlepší budoucnost.
Nyní v podmínkách hospodářské krize byla ovšem indická sebedůvěra silně otřesena a ekonomický vývoj už není ani zdaleka tak pozitivní a hospodářský růst se významně zpomalil. Nicméně ani tato fakta neodradila vlivnou finanční instituci, americkou banku Goldman Sachs, od prohlášení, ve kterém předpokládá, že se Indie do roku 2035 stane 3. největší světovou ekonomikou a dosáhne 60% velikosti ekonomiky americké. Současně ovšem dodává, že Indii od této pozice dělí náročná a strastiplná cesta.
Vláda byla nucena v souvislosti s hospodářským vývojem historicky přijmout poměrně radikální plán ekonomického rozvoje. Například významně zjednodušila do té doby neuvěřitelně složitý proces zakládání nových firem a živností a zrušila zákaz privátních investic do oborů jako je pojištovnictví a jiných podle vlády strategických oborů. Dále významně snížila daňové zatížení a zahájila rozsáhlý proces privatizace státních podniků. To stačilo na 20 let radikálního rozvoje, ale nyní se začíná projevovat nedostatečnost těchto opatření. Ekonomika je stále příliš regulována. Flexibilita na pracovním trhu je nízká a pro zaměstnavatele je překvapivě obtížné propouštět. To má za důsledek, že velké indické korporace stále více preferují automatizovanou výrobu před dělnickou prací. Snižuje se i atraktivita pro zahraniční investory, protože je stále těžké jakkoli repatriovat zisky.
Problémy způsobil i nenadálý propad domácí měny na rekordně nízkou úroveň vůči dolaru během srpna 2013. Nyní ovšem odborníci tvrdí, že se situace již stabilizovala.
Ke kladům indické ekonomiky patří její výrazná diverzifikace do mnohých oborů zahrnující průmysl, zemědělství, významnou textilní výrobu a služby. Nejdůležitější je ale stále zemědělství, které zaměstnává 66% obyvatelstva. V současné době výrazně roste význam sektoru služeb, který hraje čím dál tím výraznější roli. Podporuje to i fakt, že Indie jako jedna z mála rozvojových asijských ekonomik není závislá pouze na exportu a domácí poptávka je pro hospodářství zásadní. Indie je také oblíbená destinace outsorcingových aktivit mnohých západních firem především z Velké Británie a USA. Firmy tam soustřeďují zejména technickou podporu a zákaznické služby.
Jak jsem již uvedl, před Indií nyní stojí mnoho výzev. Především se bude muset vyrovnat s rostoucí chudobou a také se zaměřit na rozvoj zaostalého venkova. Dále dokončit započaté ekonomické reformy a pokusit se stát se ještě atraktivnější pro zahraniční investory. Pokud se alespoň něco podaří uskutečnit, tak může Indie v budoucnu využít svůj obrovský potenciál a stát se opravdu 3. největší světovou ekonomikou.

1.5 Jihoafrická republika
I tato nejrozvinutější země afrického kontinentu má se svými partnery ze skupiny BRICS mnoho společného. Především ji tíží podobné problémy a společně s ostatními staví částečně na podobných přednostech. Nicméně má i spoustu specifik a někteří experti dokonce tvrdí, že její začlenění do skupiny nebylo vhodné a že Jihoafrická republika se svými charakteristikami do uskupení vůbec nepatří.
Jihoafrická republika má jednoznačně komparativní výhodu v zemědělství, hornictví a průmyslové výrobě navázané na tyto sektory. Na rozdíl od zbytku afrického kontinentu už není Jihoafrická republika závislá na primárním a sekundárním sektoru ale 60% HDP již tvoří terciární sektor, čímž se země přiblížila charakteristikám vyspělých zemí.
Ovšem i tuto zemi stejně jako všechny ostatní státy BRICS významně zasáhla ekonomická krize. Ekonomika nyní roste nejnižším tempem za poslední čtyři roky a zvedá už tak rekordní míru nezaměstnanosti. Současné tempo růstu se pohybuje pod 3%, což může vypadat relativně optimisticky, ale jihoafrická vláda předpokládala růst daleko vyšší a pro efektivní snížení enormní nezaměstnanosti by byl třeba růst alespoň ve výší 7.5%. Oficiální statistiky uvádějí míru nezaměstnanosti 25%, avšak neoficiální údaje hovoří až o 40% nezaměstnané populace. Poprvé se také oficiální počet nezaměstnaných dostal přes hranici 7 000 000 osob. Vůbec největší míra nezaměstnanosti v zemi je v oblasti Makhuduthamaga v severní provincii Limpopo u hranic s Botswanou a Mosambikem, kde je dokonce oficiální nezaměstnanost téměř 70%.
Na nízkou ekonomickou výkonnost reaguje i místní měna, která oslabila vůči dolaru o 23% a dotkla se i 4letého minima. Na rozdíl od dalších států BRICS například Inde nebo Brazílie má Jihoafrická republika pouze omezené možnosti jak zvrátit nepříznivý vývoj měnového kurzu. Vláda drží rezervy ve zlatě a devizách pouze ve výši 47 miliard dolarů, což v porovnání s například 280 miliardami dolarů indických rezerv nemá šanci vývoj výrazně ovlivnit.
V poslední době jsou časté i velké stávky v různých průmyslových podnicích a oficiální stížnosti mnohých vysokých představitelů finanční sféry na nepřiměřenou nákladnost a obtížnost podnikání v zemi.
V souvislosti s ekonomickým vývojem vláda začala aplikovat tzv. plán (NGP) The New Growth Path. Ten má zajistit konkurenceschopnou, férovou a sociálně soudržnou ekonomiku. To především z důvodu velkého rozdílu ve vzdělanosti, nezaměstnanosti a průměrných příjmech jednotlivých etnických skupin. Mezi jednotlivými skupinami obyvatel panuje i velká nevraživost, což je jeden z důvodů obrovské kriminality v zemi. NGP má především vytvořit nová pracovní místa, podpořit zemědělství a rozvoj v některých méně rozvinutých regionech, především na severu a ve vnitrozemí.
I přes veškeré problémy je Jihoafrická republika jednoznačně nejrozvinutější africkou zemí a členství ve skupině BRICS je toho důkazem. Země se profiluje jako vstupní brána na africký kontinent pro mnohé země a především pro skupinu BRICS. Tento fakt se pokládá za jeden z hlavních důvodů pro začlenění této země do skupiny BRICS.

2. Společná iniciativa států BRIC
2.1 Pravidelné summity
Politický dialog mezi tehdy ještě zeměmi BRIC začal v září roku 2008, kdy se uskutečnila krátká schůze ministrů zahraničí Ruska, Číny, Indie a Brazílie u příležitosti 63. Valného shromáždění OSN. Předmětem rozhovoru byla především témata Valného shromáždění. Důraz byl kladen na společný postup v otázkách jako jsou rozvojové problémy, globální finanční situace a klimatické změny. Výsledkem tohoto prvního setkání byla ale především vzájemná shoda a ochota ke spolupráci, což vytvořilo podmínky pro vznik dnešního uskupení BRICS.
První oficiální summit se uskutečnil roku 2009 v ruském Jekatěriburgu, kde byly ústředními tématy světová ekonomická situace, dále pak s tímto úzce související globální rozvoj a další posilování spolupráce v rámci skupiny. Výsledkem jednání bylo dvacet bodů, které se věnovaly hlavně globální ekonomické situaci. Mezi nejvýznamnější patří výzva k implementaci výsledků jednání skupiny G20 v Londýně a s tím spojený společný postup k odvrácení ekonomické krize. Také ale potřeba předvídatelného a více diverzifikovaného mezinárodního měnového systému nebo výzva k finanční pomoci nejchudším zemím těžce zasaženým ekonomickou krizí.
Následující summit hostila o rok později Brazílie ve svém hlavním městě. Témata tohoto setkání byla velmi obdobná se snahou reflektovat nastalé změny a pokračující ekonomickou krizi. Výsledkem summitu byla opět společná stanoviska ve vztahu ke globálnímu rozvoji, kdy nejvyšší představitelé zmíněných státu vyjádřili podporu společnému demokratickému rozvoji založeném na respektu a rovnosti. V souvislosti s tím byla zmíněna nezastupitelná role skupiny G-20 a především OSN. S ohledem na činnost Organizace spojených národů, ale byla zdůrazněna nutnost rozsáhlé reformy s cílem učinit tuto mezinárodní organizaci více efektivní a "akceschopnou", aby se mohla lépe vypořádávat s nastalými problémy. V otázce světové ekonomiky a v kontextu finanční krize byla na summitu zmíněna významná role rozvíjejících se ekonomik a nutnost, aby byl tento fakt celosvětově více reflektován. Jako příklad byly uvedeny instituce Mezinárodní měnový fond a Světová banka, kde by měly být dle názoru nejvyšších představitelů zásadně pozměněny rozhodovací pravomoci a role jednotlivých členů s ohledem na zlepšení postavení rozvíjejících se trhů jakými jsou například členové BRIC. Na závěr jednání se členské státy se dále zavázaly prohlubovat započatou spolupráci, která už nabrala konkrétní rozměry například v oblasti ekonomiky, kultury nebo vědy.
V pořadí třetí summit se konal roku 2011 v Čínské lidové republice ve městě Sanya. Tohoto dalšího setkání leaderů se zúčastnila i Jihoafrická republika jako nový právoplatný člen. Vstup tohoto afrického státu byl pro mnohé překvapením, protože republika Jižní Afrika nebývá považována na rozdíl od ostatních států BRIC za další potenciální velmoc a od ostatních členských států se v mnohém odlišuje. Důvodem může být pozice Jižní afriky jako "vstupní brány" na africký kontinent nebo dále v tomto ohledu silný vliv a zájem Číny. Z důvodu vstupu nového člena bylo tedy k oficiálnímu názvu skupiny přidáno písmeno S.
Roku 2012 se konal další summit v indickém Novém Dillí. Během tohoto setkání se vedoucí představitelé opět věnovali aktuálním, především ekonomickým otázkám. Zazněla ostrá kritika směrem k řešení krize v západním světě s důrazem na problémy eurozóny a současně státníci vyzdvihli způsob, jakým se státy BRICS vypořádávají s nastalou krizí. Dále byla kritizována politika Světové banky a Mezinárodního měnového fondu. Poprvé také byla naznačena možnost založení vlastní Rozvojové banky pod kontrolou zemí BRICS, protože role současných institucí podporujících rozvojové snahy je státy BRICS vnímána jako nedostatečná. Dále byla vydána například stanoviska k současné bezpečnostní situaci s důrazem na probíhající konflikty v Afghánistánu, Sýrii nebo nepokoje ve zbytku arabského světa.
V roce 2012 se nejvyšší představitelé sešli ještě jednou. Schůzka proběhla těsně před začátkem konference G-20 v Mexiku. Během setkání leadeři především koordinovali společný postup na nadcházející konferenci.

2.2 Summit v Durbanu
Poslední a zatím nejvýznamnější setkání se uskutečnilo v březnu roku 2013 v jihoafrickém městu Durban a zakončilo tak první kolo jednání ve všech členských státech. Vzhledem k místu konání bylo ústředním tématem summitu: "BRICS a Afrika - partnerství pro rozvoj, integraci a industrializaci". V souladu s tímto "mottem", jak uvedli vedoucí představitelé na summitu, hodlají státy BRICS významně posílit vzájemnou spolupráci se státy afrického kontinentu a významně jim pomoci v jejich rozvoji. Pro splnění tohoto cíle je dle uskupení BRICS nezbytné pokračovat v nastalém africkém integračním procesu, kterému vyjádřili plnou podporu. Konkrétní podobu má mít pomoc v podpoře přímých investic na kontinentě, v podpoře konkurenceschopných a vyspělých odvětví, v pomoci v oblasti vědy a výzkumu a diverzifikaci afrického exportu. Současně vyjádřili svou podporu Africké unii v nejrůznějších rozvojových programech, které započala v posledních letech.
Dále zazněla kritika směrem k vyspělým zemí a zejména k USA, EU a Japonsku, které uskupení viní z bezohledného postupu při řešení globální finanční krize. Mnohé kroky tamních centrálních bank a vlád sice mají pomáhat ekonomické kondici v těchto státech, ale mají mít také výrazně negativní dopady na rozvojový svět.
V souvislosti s tímto problémem se státy BRICS vyjádřily k potřebě více efektivního přerozdělování finančních prostředků určených k rozvoji a učinily významný pokrok v založení "vlastní" rozvojové banky. Tato instituce má suplovat roli mezinárodních organizací jako je Světová banka a být ve svých činnostech ještě efektivnější.

2.3 Projekt rozvojové banky
Jak je uvedeno v předchozí podkapitole rozvojová banka BRICS má sloužit jako alternativa Světové bance a Mezinárodnímu měnovému fondu. Předmětem její činnosti bude financování rozvojových projektů zejména infrastrukturní a industriální povahy. Začátek její činnosti již byl několikrát odložen, naposled na rok 2014 a rozdílné zájmy a vliv jednotlivých členských států v poslední době navenek zpochybnují reálnost tohoto projektu. Nicméně někteří experti novou rozvojovou banku vítají, druzí tvrdí, že nemá potenciál na to být lepší než stávající instituce a bude pouze přítěží.
Vzhledem k rostoucí roli států BRICS jsou tyto snahy oprávněné, avšak okolo rozvojové banky nyní vyvstává mnoho otázek. Zejména obavy z dominance Číny jsou na místě. Čína vzhledem ke své pozici, kdy její HDP je vyšší než HDP ostatních členů dohromady, bude mít jistě v instituci největší vliv už jenom proto, že do ní bude zcela jistě nejvíce přispívat.
V tuto chvíli ještě není jisté, kde bude instituce sídlit, kým bude tvořen personál, komu bude půjčovat peníze a mnoho dalších otázek, především se ale nabízí otázka, jestli jsou státy BRICS natolik propojené a mají natolik stejné zájmy, aby byly schopny udržovat společnou instituci. Známa je pouze výše počátečního vkladu. 100 miliard dolarů. Ve hře je stále i možnost podílu dalších především rozvojových zemí na vkladu do projektu.

3. Společná iniciativa států BRICS

3.1 MIST jako "konkurence" BRICS
Jim O’Neil, jeden z vedoucích pracovníků americké investiční banky Goldman Sachs, který před lety poprvé použil termín BRIC, nyní obrací svou pozornost jinam a snaží se zpopularizovat nové označení pro rozvojové ekonomiky s největším potenciálem. Konkrétně jde o skupinu MIST. Zcela nové označení pro Mexiko, Indonésii, Jižní Koreu a Turecko.
Výše uvedené 4 státy jsou největšími ekonomikami Goldman Sachs N-11 Equity Fundu. (GSYAX) otevřeného v roce 2011, který umožňuje investovat do podle banky 12 trhů s jedním s největším potenciálem. V roce 2012 tento fond vzrost o více než 12% v porovnaní s 1,2% fondu určeného pro státy BRICS..
Celkově v poslední dekádě státy MIST více než zdvojnásobily svou ekonomickou výkonnost. Dobrým příkladem je Mexiko, které především díky rekordním exportům automobilů a dalších produktů má potenciál velmi brzy předstihnout Brazílii jakožto největší jihoamerickou ekonomiku. Všechny státy MIST s vyjímkou Jižní Koreje mají mladou populaci, rostoucí střední třídu, strategickou geografickou polohu a hlavně výrazně rostoucí kupní sílu obyvatel podporovanou relativně stabilní inflací. Jižní Korea už není rozvojovým státem, ale ekonomicky je jednoznačně tahounem celé skupiny a hodnoty růstu jsou pro takto rozvinutou ekonomiku nebývale vysoké.
Mnozí experti si nyní kladou otázku, zda jsou schopny státy MIST konkurovat státům BRICS. V současné době skupina MIST rozhodně na sebe nestrhává tolik pozornosti jako BRICS v roce 2001, což může být z důvodu nepředpokladu, že by se z nich někdy staly globální supervelmoci. Nicméně země MIST nabízí lepší podnikatelské prostředí než BRICS a jsou obecně více otevřeny zahraničním investicím a i míra růstu HDP je obecně ve skupině MIST vyšší než v BRICS. Jakkoli bude ovšem růst vysoký nebo podnikatelské prostředí dobré, nepřibližují se státy MIST ani zdaleka celkové velikosti BRICS v ohledech jako je celkové HDP nebo počet obyvatel a mohou se jim při pozitivním vývoji pouze přiblížit.
Nicméně situace ve státech MIST stejně jako v BRICS není zcela ideální. Mexiko vykazuje sice ohromný růst, ale je výrazně závislé na obchodu se Spojenými státy. Indonésie má sice mnohé suroviny a mladou populaci, ale také extrémně křehkou politickou rovnováhu a nesourodou populaci. Stejně jako Mexiko tak také Indonésie je závislá na jednom partnerovi a to konkrétně Číně. Turecko zažívá nebývale vysoký růst, ale opět je závislé tentokrát na zahraničních investicích a při zhoršení globální ekonomické kondice se příliv investic může významně snížit. Poslední Jižní Korea už vůbec není rozvojovým státem, má stárnoucí populaci a i tempo růstu v poslední době zpomaluje.
Z mého pohledu jsou obě skupiny natolik různorodé, než aby je bylo možné reálně porovnávat. A především státy MIST jsou opravdu natolik rozdílné, že v porovnání s nimi BRICS vypadají jako jednolitá soudržná skupina.

3.2 Kritika BRICS
Kritika uskupení BRICS přichází především ze západních zemí, jejichž dominanci skupina ohrožuje jak na politickém tak ekonomickém poli. Hlavním argumentem Západu je již výše zmíněná neintegrita skupiny. Někteří experti zastávají názor, že například spojení Brazílie, Jižní Afriky a Indie by bylo mnohem vhodnější a přirozenější něž současná skupina. To je podpořeno faktem, kdy jednoznačně nejvlivnější člen skupiny Čína má daleko silnější ekonomiku, mnohem větší růst a také styl zahraniční politiky je daleko agresivnější než diplomacie zbytku členů skupiny. V rámci uskupení mají také všechny státy s Čínou hluboké obchodní deficity. Další člen Jihoafrická republika na rozdíl od ostatních členů může být jen těžce jednoznačně vnímána jako "kontinentální leader" a stejně jako Rusko už není rozvojovou ekonomikou.
Integritu skupiny také ohrožují vzájemné rozpory mezi členy. Například Čína a Indie mají stále územní rozpory a soupeří o námořní převahu v Indickém oceánu nebo na řece Brahmaputa. Rivalita se začíná projevovat i ve společných iniciativách jako je například projekt rozvojové banky.
Západu také významně vadí postoj BRICS k například syrskému válečnému konfliktu nebo íránskému jadernému programu. Místo podpory zásahu do konfliktu s cílem ukončit krveprolití členské státy v čele s Ruskem stojí jednoznačně v opozici vůči tomuto řešení. Oficiální postoj skupiny ke konfliktu zmiňuje potřebu hlubokého mezinárodního dialogu, který zohlední legitimní potřeby celého syrského lidu na sebeurčení. Stanovisko k íránskému jadernému programu, kdy je země podezřelá z potenciální produkce jaderných zbraní, je podobné a skupina BRICS uznává právo Iránu na mírový jaderný program v souladu s jeho mezinárodními závazky.

3.3 BRICS a EU
Pro EU znamenají státy BRICS velmi významné partnery. Jakákoliv jednání probíhají ale pouze jako bilaterální rozhovory s jednotlivými státy, ne se skupinou jako celkem. Vzájemná spolupráce se odvíjí především na bázi obchodních vztahů. Diplomatické vztahy a nalezení shody v politických záležitostech je mnohdy velmi složité, protože ve státních zřízeních a v sociální nebo ekonomické sféře panují mezi EU a BRICS mnohdy propastné rozdíly.
Spolupráce mezi EU a státy BRICS je na různé úrovni. Například spolupráce s Ruskem je velmi intenzivní a je rozdělena do 4 hlavních okruhů. Mezi ně patří ekonomická situace, obchod, dalším je svoboda, bezpečnost a justice a poté vnější bezpečnost a vzdělání. Na této bázi spolupracují již od roku 1994. Současně od roku 2008 probíhají jednání o nové podobě spolupráce.
EU a Indická republika mají vzájemně intenzivní vztah mající počátky již v 60. letech. Mezi roky 1993 a 1994 byla uzavřena vzájemná smlouva o spolupráci, která umožnila intenzivní dialog, který zahrnuje každoroční summity, setkání vedoucích představitelů či expertů z různých oblastí. V roce 2004 se Indie stala jedním ze "strategických partnerů" Evropské unie.
Vztahy mezi EU a Čínskou lidovou republikou mají počátek v roce 1975 a EU má s Čínou uzavřenu vzájemnou dohodu o obchodě a spolupráci, především z důvodu intenzivní obchodní výměny a pozice Číny jako největší exportéra do EU. V roce 2010 došlo k rozšíření spolupráce do oblasti zahraničních vztahů, bezpečnostní politiky nebo řešení globálních problémů. Každoročně se pořádají mnohé summity EU a Číny zaměřené na nejrůznější oblasti.
S Brazílií jedná EU především prostřednictvím jihoamerického uskupení MERCOSUR, jehož je Brazílie členem. Nicméně Brazílie je nevýznamnějším trhem pro EU v rámci jižní Ameriky a i proto spolupracuje s EU v mnohých oblastech. Jedná se především o obchod, udržitelný rozvoj, globální změny, integrační proces v jižní Americe nebo boj proti chudobě

Závěr
Ve své práci jsem se pokusil kriticky a z několika úhlů pohledu posoudit význam a pozici skupiny BRICS ve světové ekonomice. Na základě prostudovaných zdrojů se jednoznačně potvrdil můj předpoklad o jejich mimořádné důležitosti pro světové hospodářství, ale také o velkých výzvách nejrůznějšího charakteru, které tyto země musí překonat.
Všechny země pojí zásadní ekonomická role v jejich regionech, ale i mnohé další charakteristiky jako je například vysoký ekonomický růst i v podmínkách ekonomické krize, mladá a perspektivní demografická struktura nebo atraktivita pro zahraniční investory. V tomto ohledu ale vnímám začlenění Jihoafrické republiky do uskupení jako minimálně velmi kontroverzní, protože jako jediná ze zemí skupiny se od ostatních významně odlišuje a pro její ekonomiku ani nejsou typická mnohá výše uvedená pozitiva, která skupinu vzájemně pojí. Na druhou stranu je také patrná výrazně dominantní role Číny, jakožto ekonomicky nejvýkonnějšího člena. Obě tyto výše uvedené skutečnosti, ale i mnohé další způsobují, že uskupení není příliš konzistentní a další integrace bude z mého pohledu velmi problematická. Mezi další důvody patří odlišné ekonomické i politické zájmy jednotlivých členů, ale také například jejich územní rozpory. Vzájemná obchodní aktivita členů také není nijak výrazná a jednotlivé země jsou obchodně navázány především na své regiony s výjimkou Číny, se kterou mají ostatní členské země výrazné obchodní deficity.
V posledních letech je nicméně patrná snaha o užší integraci a zvýšení globálního vlivu. Dobrým příkladem toho je projekt rozvojové banky, který má za cíl představovat alternativu pro mezinárodní instituce angažované v pomoci rozvojovému světu jako je Světová banka nebo Mezinárodní měnový fond. Skupina BRICS se dlouhodobě snaží nepříliš úspěšně zajistit si v těchto institucích, které jsou významně pod vlivem USA, důležitější pozici a výsledkem toho je již zmíněná rozvojová banka BRICS.
Země BRICS opravdu představují výzvu pro západní „dominanci“ a pokud jejich rozvoj bude nadále takto markantní a nenastanou žádné další zásadní ekonomické krize, nevyhnutelně dojde k výrazným změnám v rozložení celosvětové ekonomické síly a politického vlivu ve prospěch skupiny BRICS. Ovšem za předpokladu, že se zemím skupiny podaří alespoň částečně překonat mnohé problémy, které před nimi stojí a dokážou zavést zásadní reformy.

Similar Documents

Free Essay

Bric

...Institute of Professional Education and Research, Bhopal Business Environment Report on BRIC 2050 India performance and status Submitted To: Submitted By: Prof. (Dr.) Resham Chopra Bharat Naryani Priyank Ajmera BRIC BRIC are the acronym used to refer to the combination of the four biggest emerging-market countries: Brazil, Russia, India and China. According to Wikipedia BRIC (Brazil, Russia, India, and China) is a coalition of regional and superpowers reportedly proposed by Russian President Vladimir Putin. Predictions & Projections: Economists argued that, given sound political decision-making and good luck, the BRIC economies together could become larger than those of the world’s six most developed countries in less than 40 years. i.e BRIC economies of Brazil, Russia, India and China together would be larger than G6 (G7 excluding Canada) in USD in less than 40 years. Of the current G6, only the US and Japan may be among the six largest economies in US dollar terms in 2050. It is projected that  the Brics to account for close to 40 per cent of global GDP by 2050 and to have become four of the world’s top five economies. It is projected that the Brics’ rise in absolute terms will push them up to the top of the global leaderboard, in per capita GDP their performance will not be quite so impressive. Reasons why India will rise: 1) Manufacturing productivity will drive growth. It’s performance will improve due to globalisation and increased competition...

Words: 1522 - Pages: 7

Free Essay

Brics

...Faculty of Business Studies Module: Presentation and Communication Skills Examiner: Dipl. Ök. Marina Alvares-Wegner The BRIC countries Leslie Authier Matr. No.: 7007017 E-Mail: leslieauthier@orange.fr Diana Carolina Ramirez R. Matr. No.: 7004479 E-Mail: dianacarolina_puebla@yahoo.de Maya Höpfner Matr. No.: 7003768 E-Mail: maya.hoepfner@googlemail.com Table of content 1 Introduction...................................................................................................... 2 2 The Federative Republic of Brazil .................................................................... 3 2.1 General information on the Federative Republic of Brazil....................... 3 2.2 Brazil’s connection with the European Union.......................................... 4 2.3 Brazil’s financial situation........................................................................ 5 2.4 Brazil’s imports and exports.................................................................... 6 2.5 Brazil’s leading companies ..................................................................... 9 3 The Russian Federation................................................................................. 10 3.1 General information on the Russian Federation ................................... 10 3.2 Russia’s connection with the European Union...................................... 11 3.3 Russia’s financial situation.................................................................... 12 3.4 Russia’s imports...

Words: 6703 - Pages: 27

Free Essay

Bric

...BRIC is an acronym standing for Brazil, Russia, India and China. Although can be categorized by importance of countries, it would be CIRB which is China, India, Russia and Brazil. The BRIC are both the fastest growing and largest emerging markets economies. These four countries encompass more than quarter of the world’s land area and in 2009 accounted for more than 40% of world’s population, 40% of the world’s foreign exchange reserves and 25% of world’s GDP. The states, which were earlier, accepted to consider as developing countries of Third world, promptly become economic giants of the new world. BRIC: Brazil, Russia, India and China – four markets everyone with the unique features, but thus unites them the potential generated by changes in political systems of these countries. As a result of these changes there was a consumer demand, which is formed by 43% of the population of the whole world. In roughly developing countries of BRIC there are five of the ten largest cities of planet where concentrated the huge amount of capital and millions of consumers who are aspiring up on social and economic ladder. The term BRIC was included into a business lexicon in 2003 after the economist of Goldman Sachs investment bank Jim O'Neill described future economic picture of the world. In his opinion, by 2050 the economic capacity of these four countries will allow them to become dominating economies, and to surpass in scales not only economy of the USA, but also economy of all of the...

Words: 2479 - Pages: 10

Premium Essay

The Brics

...The BRICs have developed exceptional growth in the last decade, rivaling the advance economies. The BRICs, coined by Goldman Sachs, consists of four countries: Brazil, Russia, India and China. These four countries are the fastest-growing markets in the world. The intensification of globalization has allowed these four markets to flourish. Even with the latest economic crisis, the BRICs are predicted to recover faster than the advance economies. By 2050, all the BRICs are forecast to past most advance economies. But, there are implications that hinder the BRICs full potential economic growth. There are distinctive factors for each of the BRICs that have helped gain influential economic power over the decades. The most influential and fastest growing market is China. China has been an isolated country both politically and economically in the world. It was not until the 1970s and 80s when China brought about economic reform. The main focus of these reforms was to change the economy away from the agriculture sector to international trade. These reforms allowed for China’s economy to flourish by opening its economy to the world for the purposes of trade and direct foreign investment. Since the liberalization of the economy, China has become the fourth largest economy with a growth rate of 9.5% over 26 years (Forbes). Its gross domestic product in 2009 was about $4.7 trillion (CIA). The second largest economic emerging country is India. India’s economy is controlled and...

Words: 1267 - Pages: 6

Premium Essay

Bric

...economies, Brazil, India, China, Russia, Indonesia, economic growth Future of the BRICs Different options exist for companies to expand their markets globally. For example, companies may choose an exporting strategy, product licensing, or joint ventures. Alternatively, a company’s strategy may involve foreign direct investment (FDI) in another country by building a subsidiary from the ground up in the host country – a greenfield venture – or by acquiring an existing foreign entity. All globalization efforts present some risk. There are risks of encountering trade barriers with an exporting strategy and risk exists for either loss of the investment or lack of control over the foreign enterprises with FDI. For an individual company, there are pros and cons for each of these strategies in a particular country and the strategies have long-term economic, social, and political implications for the nations involved. The resulting interrelationships impact commerce and financial markets worldwide. Some companies and investors focus their global strategies on emerging markets where rapid growth might be anticipated. Convertibility of a selected market’s currency may be a potential problem especially for emerging markets. For example, the Russian ruble was not convertible into U.S. dollars until 2006. In addition, national governments may restrict currency exchanges in order to maintain monetary reserves for debt payments. In emerging markets without convertible currencies...

Words: 353 - Pages: 2

Premium Essay

Brics

...Long-Term Outlook for the BRICs and N-11 Post Crisis The BRIC and N-11 countries are emerging from the crisis better than the developed world. As a result, our long-term projections for the BRICs look more, rather than less, likely to be realised. It is now possible that China will become as big as the US by 2027, and the BRICs as big as the G7 by 2032. Within the BRICs and N-11, China, Brazil, India, Indonesia and the Philippines appear to be performing best. Bangladesh, Egypt, Korea, Nigeria, Turkey and Vietnam form a second group of countries that have performed broadly in line with expectations. Iran, Mexico, Pakistan and Russia have need for improvement. We show the ongoing dramatic BRIC influence in key product markets, with autos and crude oil as examples. Important disclosures appear at the back of this document Thanks to Dominic Wilson, Michael Buchanan, Paulo Leme and Swarnali Ahmed for their valuable comments, and to Alex Kelston for the Growth Environment Scores Jim O’Neill and Anna Stupnytska December 4, 2009 Goldman Sachs Global Economics, Commodities and Strategy Research Global Economics Paper Contents Summary Section 1. Where We Stand on the BRICs and N-11 Section 2. The BRICs and N-11 in the Aftermath of the Crisis 2.1 BRICs and N-11 Global Importance Continues to Rise 3 4 6 6 Higher growth contribution Increasing trade shares Rebalancing current accounts Domestic demand and economic resilience 2.2 BRICs Market Performance in Context ...

Words: 13484 - Pages: 54

Free Essay

Brics

... Accordingly please select your group so that each member can work on different dimensions of your research subject. Economic Issues related to the BRICS China: Facing the 21st Century China is without doubt currently the most dynamic force in Asia; it may be the most dynamic force in the world. Moreover, if China continues along its present trajectory, its growth will inevitably change the face of Asia. How did China do this? Where is China heading? What is happening in China? How did China do this? • What are economic strengths and challenges facing China today? • What is the impact of China's growth on other Asian countries? • What are the critical next steps for China in terms of its currency? What are their problems? India: Facing the 21st Century Some say we need to talk about “Chindia” as the new dynamic growth economy. India alone has shown growth of over 9 percent and is one of the fastest growing nations in Asia. • What are India’s economic strengths and challenges? • How did India achieve its growth? • Where is India heading with regards to China? • What is the impact of India's growth on other Asian countries? Brazil: Should it be part of BRICS? With slow growth and low saving to GDP ratio some question if Brazil should be included in the BRICS economies. But it is more developed than China or India....

Words: 479 - Pages: 2

Free Essay

Bric Report

...Introduction BRIC is used in economics to refer to the combination of Brazil, Russia, India, and China which make up over 42% of the world's population. These nations are going to play a major role in the future of global economy. BRIC or BRICs are terms used in economics to refer to the combination of Brazil, Russia, India, and China. General consensus is that the term was first prominently used in a thesis of the Goldman Sachs investment bank. The main point of this 2003 paper was to argue that the economies of the BRICs are rapidly developing and by the year 2050 will eclipse most of the current richest countries of the world. Goldman Sachs argues that the economic potential of Brazil, Russia, India, and China is such that they may become among the four most dominant economies by the year 2050. The thesis was proposed by Jim O'Neill, global economist at Goldman Sachs. These countries are forecast to encompass over thirty-nine percent of the world's population. Goldman Sachs predicts China and India, respectively, to be the dominant global suppliers of manufactured goods and services while Brazil and Russia would become similarly dominant as suppliers of raw materials. Cooperation is thus hypothesized to be a logical next step among the BRICs because Brazil and Russia together form the logical commodity suppliers to India and China. Thus, the BRICs have the potential to form a powerful economic bloc to the exclusion of the modern-day G8 status. Brazil is dominant in...

Words: 4264 - Pages: 18

Free Essay

Brics and India

...Brics summit “The aim of brics is to convert their growing economic power into greater geopolitical clout” BRICS is the title of an association of leading emerging economies, arising out of the inclusion of South Africa into the BRIC group in 2010. As of 2012, the group's five members are Brazil, Russia, India, China and South Africa. With the possible exception of Russia, the BRICS members are all developing or newly industrialised countries, but they are distinguished by their large, fast-growing economies and significant influence on regional and global affairs. As of 2012, the five BRICS countries represent almost 3 billion people, with a combined nominal GDP of US$13.7 trillion, and an estimated US$4 trillion in combined foreign reserves Presently, India holds the chair of the BRICS group. Due to steady growth in BRICS nations in the recent past their share in global output has grown from 11% in 2005 to 18% in 2010. President of the People's Republic of China Hu Jintao has described the BRICS countries as defenders and promoters of developing countries and a force for world peace. The BRIC grouping's first formal summit commenced in Yekaterinburg on June 16, 2009, with Luiz Inácio Lula da Silva,Dmitry Medvedev, Manmohan Singh, and Hu Jintao, the respective leaders of Brazil, Russia, India and China, all attending. In 2010, South Africa began efforts to join the BRIC grouping, and the process for its formal admission began in August of...

Words: 5135 - Pages: 21

Free Essay

Bric Nations

...In economics, BRIC is a grouping acronym that refers to the countries of Brazil, Russia, India and China, which are all deemed to be at a similar stage of newly advanced economic development. It is typically rendered as "the BRICs" or "the BRIC countries" or "the BRIC economies" or alternatively as the "Big Four". The acronym was coined by Jim O'Neill in a 2001 paper entitled "Building Better Global Economic BRICs".[1][2][3] The acronym has come into widespread use as a symbol of the shift in global economic power away from the developed G7 economies towards the developing world. It is estimated that BRIC economies will overtake G7 economies by 2027.[4] According to a paper published in 2005, Mexico and South Korea were the only other countries comparable to the BRICs, but their economies were excluded initially because they were considered already more developed, as they were already members of the OECD.[5] The same creator of the term "BRICS" coined the term MIKT, that includes Mexico and (South) Korea. Several of the more developed of the N-11 countries, in particular Turkey, Mexico, Indonesia and Nigeria, are seen as the most likely contenders to the BRICs. Some other developing countries that have not yet reached the N-11 economic level, such as South Africa, aspire to BRIC status. Economists at the Reuters 2011 Investment Outlook Summit, held on 6–7 December 2010, dismissed the notion of South Africa joining BRIC.[6] Jim O'Neill told the summit that he was constantly...

Words: 1716 - Pages: 7

Premium Essay

Meet the Brics

...The evolution of economy of BRIC is very impressive. They are in the speedy growth of their end user markets. (Experience indicates that consumer demand takes off when Gross National Income per capita reaches levels between $3,000 and $10,000 per year.) From 2000 to 2008, the BRIC countries' combined share of total world economic output rose from 16 to 22 percent. Together, the BRIC countries accounted for 30 percent of the increase in global output during the period. As BRICS observed as emerging market, many investors recognize the potentially attractive return characteristics and diversification benefits of this asset class. However, most pension plans and other institutions currently allocate less than 5% of their overall portfolio to emerging market equities. In Russia there is by now momentous verification of the growth of consumerism throughout the history decade. Parallel trends are observing in China and India, where middle classes growth is very quick. It is anticipated that within a decade, each of BRIC countries will demonstrate higher profits, amplified demand for capital, and stronger state currencies. As a result, overseas firms will desire to observe foremost financial pointers, as Purchasing Power Parity, Gross National Income and Human Development Index, in addition to developments in the cultural, political, and legal environments of those countries The BRIC thesis posits that China and India will become the world's dominant suppliers of manufactured goods...

Words: 1077 - Pages: 5

Premium Essay

Fdi Brics

...Term paper on “FDI in BRICS Countries” Submitted By AMARNADH ILLURI (1223114141) B.V.S.P.CHARAN TEJ (1226114108) SANDESH.SAKA (1226114132) SAIRAJ THAMMINA (1223114139) Submitted To Dr Radha Raghuramapatruni.,PhD Associate Professor in International Business & Economics GITAM School of International Business GITAM University Visakhapatnam -45 Andhra Pradesh FDI in BRICS Countries ABSTRACT: The BRICS continued to be strong performers in attracting foreign direct investment in 2013, almost doubling their share from the pre-crisis level. BRICS now account for over one fifth of global FDI with China gaining the 2nd spot, Russia 3rd and Brazil 7th in the list of top 20 host economies of 2013.The current share of global FDI inflows to BRICS is at 22 per cent which is twice that of their pre-crisis level, according to the UN Conference on Trade and Development (UNCTAD) report. Total inflow to BRICS reached $322 billion in 2013, up 21 per cent from 2012. INTRODUCTION: South Africa outperformed other countries within BRICS, with FDI inflows rising by 126%. With inflows to China at an estimated US$127 billion, including both financial and non-financial sectors – the country again ranked second in the world, closing the gap with the United States to some $32 billion, FDI inflows to the Russian Federation jumped by 83% to US$94 billion making it the world’s third largest recipient of FDI for the first time ever, The rise was predominantly ascribed to the large acquisition by BP (United...

Words: 2226 - Pages: 9

Premium Essay

Assignment on Bric

...Assignment on “Meet the BRIC” Case Study | ITB 301Section: 3Spring 2012Submitted to:Salma AkterLecturerDepartment of Business Administration.East West University, Dhaka.Submitted byArafat Rauf2009-2-10-345Date of Submission: 28th March 2012 | Letter of Transmittal March 28, 2012 Salma Akter, Senior lecturer East West University Subject: Submission of Assignment on “Meet the BRIC” case study Dear Madam, I have prepared an Assignment on “Meet the BRIC” case study. It was an energizing experience throughout the semester and preparing this assignment further enhanced my insight about International Business. I hope that this report fulfils your requirements and your feedback is very much necessary to overcome my faults and lacking. This will help me in my entire life. It is my pleasure to carry out this assignment under your supervision. I would like to request you to accept my report for further assessment and I will be available to answer any question for clarification. Thank you for your sincere support. Yours sincerely, Arafat Rauf 2009-2-10-345 Table of contents Title | Page number | - BRIC | 4 | Economic growth of BRIC | 7 | Question 1: Map the proposed sequence of the evolution of the economy of the BRIC’s. What indicators might companies monitor to guide their investments and organize their local market operations? | 8 | Question 2: What are the implications of the emergence of the BRICs for careers and companies in your country? | 8...

Words: 2774 - Pages: 12

Free Essay

Brics Countries

...TABLE OF CONTENTS Definition of BRICS 2 A Brief History 2 BRICS Goals 3 First Declaration – Information Technology 3 Second Declaration – Industry Cooperation 4 Third Declaration – Agriculture 3 Reasons for Emergence of BRICS 5 Review of Economic Performance 6 Other Current Issues 7 References 9 Appendix 10 (BRICS Economic Data Table) _ DEFINITON OF BRICS A Brief History In 2001, Jim O’Neil – an economist at Goldman Sachs – first coined the term BRIC and ever since then it stood as an acronym for Brazil, Russia, India and China. At the time, O’Neil was trying to predict where Wall Street investors could place their investment dollars. In their search for future high growth and therefore high profits within a span of one to two decades, O’Neil came up with recommending the BRIC countries as potentially good nations where to park investment dollars. In that same year, he went on to predict that over the first decade of the twenty first century, the economies of those BRIC countries would increase in a very significant way; so much so, that it would “outpace growth of some of the world’s largest economies” (Sharma, 2012). In 2015 his prediction is presently valid, but mostly for China, which has achieved impressive economic growth in the last few years, and for India, which despite its ambivalent economic performance and socialistic labor tendencies, it has managed to post some notable levels of economic...

Words: 3555 - Pages: 15

Free Essay

Brics: the Vanguard of the Revolution

...Case Study The BRICs: Vanguard of The Revolution The BRICs, composed of Brazil, Russia, India, and China, are the future of the world’s most powerful economies and the current most accelerated emerging economies. Together they are home to nearly 2.8 billion people, about 40 percent of the planet’s population. They currently generate about 30 percent of world’s GDP. They have come a long way from the last 30 years or so, each one overcoming their own barriers and obstacles to achieve where they are today. They are all expecting to increase their income within the next 15-30 years exponentially, allowing for the economy to flourish and incorporate new markets that were otherwise less popular or almost non-existent. For example, cars in India and China were about 2 and 9 out of 100 people, respectively. They estimate that the total number of cars in both countries could rise from 150 million today to north of a billion by 2030. Not everything is positive however, there are skeptics who say there are problems such as the delusion that current trends will continue indefinitely and uninterrupted. That economic growth rates slow as the base of activity expands and advantages such as cheap labor or low-cost capital wane as growing demand increases marginal price pressures. That there’s always a black swan event, an unexpected, hard-to-predict impact that resets the game such as the internet, the collapse of the Soviet Union or the global financial crisis. Despite ever-present...

Words: 1322 - Pages: 6