Free Essay

Internationalization

In:

Submitted By mdinkov
Words 3846
Pages 16
СТОПАНСКА АКАДЕМИЯ “Д.А.ЦЕНОВ”-СВИЩОВ

ФАКУЛТЕТ: МЕНИДЖМЪНТ И МАРКЕТИНГ
СПЕЦИАЛНОСТ: МЕЖДУНАРОДНИ ИКОНОМИЧЕСКИ ОТНОШЕНИЯ

КУРСОВА РАБОТА

ТЕМА:
Измерения и предизвикателства на електронния бизнес в туризма

Изработил:Кристиян Петков Ангелов
46 група Фак.№ 105001

Свищов 2013 год.

Днес, в началото на 21-ви век възможностите за електронен обмен и комуникации, както и широкото навлизане на електронни приложения и услуги във всички сектори на обществения живот полагат основите на прехода от индустриална към глобална цифрова икономика. Конвергенцията на телефона, телевизията и компютрите променя традиционните пазари и цялото общество. Възникват нови бизнес конфигурации и отношения. Компаниите създават световни мрежи, свързващи научните изследвания, производството и разпространението. По глобалните мрежи се предлагат голямо разнообразие от услуги - информационни, банкови, транспортни, търговски, развлекателни и др. Динамичното развитие на Интернет и на електронните приложения и услуги поставя огромни предизвикателства пред правителствата, индустрията и потребителите. Наред с това възникващата цифрова икономика съдържа потенциал за растеж, конкурентноспособност и създаване на работни места.

Най-общо този вид технология може да бъде дефинирана по два основни начина: • Множество от информационни услуги, предлагани от взаимосвързани компютърни мрежи, обхващащи целия свят. • Съвкупност от глобални мрежи за предаване на данни, свързани от общ оптимизиран протокол.
С помощта на тази “мрежа от мрежи” може да бъде получен достъп до компютри в различни точки на света, да се водят интерактивни и конферентни разговори, да се правят справки в необятни бази от данни и т.н.

➢ Кратка история на Интернет.

Интернет възниква в резултат на предложението на Rand Corporation до военното министрство на САЩ да свържат в мрежа всички компютри на отбраната, за да могат да се поддържат един друг и да позволяват на комуникацията да следва различни възможни маршрути, което ще позволи цялата мрежа да функционира, дори ако голям брой от възлите бъдат разрушени при ядрена или друга военна атака. Първоначално е била създадена експерименталната телекомуникационна мрежа ARPAnet. Тя е била разработена за нуждите на DARPA(Defence Advanced research Project Agency – Агенция за песпективни изследователски проекти за целите на отбраната към Министерството на Отбратана на САЩ) и е послужила като прототип, върху който са тествани теоретичните постановки и софтуера, залегнали в основата на Интернет.

➢ Характеристики на електронните пазари.

- Нямат ограничения за времето и пространството. Те са отворени 24 часа, 7 дни в седмицата и 365 дни в годината за всеки участник, който чрез телекомуникационните системи има достъп до тях, без значение на географското местоположение. - Имат лесен достъп до информацията. Стандартните отворени компютърни мрежи позволяват лесен достъп до информацията. - Реализират се с ниска цена на транзакциите.Цената на транзакциите за всяка фаза на операциите е много ниска в сравнение с традиционната. Електронните пазари осъществяват координацията на бизнесдейностите, като използват пазарните механизми чрез: 1. глобализация на пазарите; 2. отвореност на пазарите и лесен достъп до тях; 3. заместване на използваните досега механизми, особено на йерархичните.

➢ Измерения и предизвикателства пред електронния бизнес в туризма.

Интензивното развитие на информационните и комуникационните технологии (ИКТ) оказва значително въздействие върху всички отрасли на икономиката.туристическата индустрия също е изправена пред големи предизвикателства на електронния бизнес(е-бизнес). Бързото разпространение на интернет услугите влияе позитивно върху търсенето на туристически продукти и форми на тяхното предлагане. Този отрасъл използва все по-интензивно и убедително възможностите на интернет като мощно средство за маркетинг и продажби на туристически продукти и услуги.

Световната информационна мрежа навлезе необратимо в нашето ежедневие , променяйки представите и стандартите за бизнес и комуникация. Докато до скоро създаването на интернет сайт беше въпрос на престиж,днес това е абсолютна необходимости реален начин за бизнес. Интернет е мощно средство за формиране на нови дистрибуционни канали. Тя е най-бързо развиващият се инструмент замаркетинг и реклама и това важи в най-голяма степен за туристическия бизнес.

Внедряването на нови информационни и комуникационни технологии в туристическия отрасъл е ключов фактор за оцеляване в условията на силна конкуренция както на вътрешния, така и на международния пазар. Най-важните измерения в електронния бизнес в туризма могат да се обобщят в следните направления: ➢ Реализиране на онлайн продажби на туристически продукти и услугипо всяко време на денонощието и въвъ всяка точка от света; ➢ Елиминиране на посредниците чрез директно предлагане на туристическите продукти и услуги на крайните потребители; ➢ Възможност за изграждане на вируален офис с по-ниски разходи по неговата поддръжка; ➢ Висока интерактивност на взаимодеиствието с клиенти с цел изучаване на тяхното мнение за ползваните туристически продукти и услуги чрез допитване или проследяване на техния модел на поведение при разглеждането на сайта; ➢ Провеждане на маркетингови пручвания на тенденциите в туристическия пазар и на блюдение на конкурентите; ➢ Изграждане на трайни връзки и задържане на лоялни клиенти; ➢ Създаване на демографски профили на различните сегменти на туристическия пазар; ➢ Възможност за заявка и покупка на туристически продукт или услуга в момента на разглевдане на сайта; ➢ Разширяване на продуктовата гама, иновации и специализиране на предлаганите услуги. Така че конкурентно способността и успехът на туристическата индустрия зависят от внедряването на нови технологии и решения под формата на електронен бизнес. Той предлага електронни услуги в туризма в три основни направления: ➢ Информационни услуги (информация за дестинациите,хотелите,допълнителното активизиране престоя на туристите чрез запознаване с културните ценности,история,традиции,фолклор и др,); ➢ Комуникационни услуги (електронна поща с прикачване на документи,дискусионни форуми,директен маркетинг,банерни реклам,видеоконференции,нюзгрупи и др.); ➢ Транзаакционни услуги (резервации,заявки,продажби и плащане на единични туристически продукти и допълнителни туристически услуги,ваканционни пакети,самолетни билети и др.);
Следователно присъствието на Интернет е едно от правилата на електронния бизнес в туризма. Потенциалният турист има нужда от достатъчна информация, която да го мотивира да закупи желания туристически продукт или услуга. Тази информация може да се предостави най-бързо, пълно и актуално чрез Web сайта на туристическата фирма. За да остане на пазара, да бъде просперираща, успешмна и да не изостава от конкурентите, тя трабва да развие собствен електронен бизнес. Той вече е невъзможен не само без телефон, но и без Интернет. ➢ Навлизането на ИКТ в туристическия бранш е световна тенденция, която България следва, но все още недостатъчно активно и ефективно. Факт е, че по-голяма част от хотелите и туристическите агенции присустват в Интернет, но преди всичко информативно, а онлайн продажбите са все още ограничени. Като основни причини за това могат да се изтъкнат: ➢ Сравнително ниската степен за използване на компютрите от населението – около една трета (27,9%) българите имат достъп до компютър на работното си място, а едва 18% от домакинствата разполагат с домашен компютър. ➢ Все още достъпът до Интернет не е на високо ниво - около 37% от населенито над 7 години ползва глобалната мрежа, което ни нарежда на едно от последните места в Европа.
Като цяло България е на 42-ро място в световната класация за електронна готовност от общо 65 страни. В тази класация първите 5 места заемат Дания, САЩ, Швеция, Швейцария и Великобритания. Пред нас са почти всички европейски страни, а след нас остават Турциа, Румъния, Русия и Украйна.
Безналичните разплащания все още не са достатъчно популярни поради ниската степен на използване на кредитни карти и рестриктивната политика на банките към онлайн плащанията поради опасения от измами.

Последното изследване на приложение на информационно-резервационни системи от българските хотели и туристически фирми показва , че 58% от хотелите изобщо не използват информационни технологии, а останалите 42%ги ползват главно в счетоводството, рецепцията и ресторанта и само 12% от тях имат внедрени пълни резервационни системи (фиг.1.4.). Още по-красноречив е фактът, че 85%от българските туроператори и 75%от туристическите агенции у нас не си служат с други средства за резервации освен телефон и факс.
Докато в световен мащаб рейтингът на Интернет изпреварва телевизията, радиото и печатните медии взети заедно, за вътрешния туристически пазар делът онлайн резервациите и поръчките посредством Web сайтове е доста малък. Те завоюват най-вече позиции при туристическите продукти, които не са свързани с масовия туризъм – селски, ваканционнен, спортен, културен, здравен, екотуризъм и др.

[pic]

При масовия туризъм на море и планина онлайн заявките са предимно от чуждестранни туристи. Българските туристи все още нямат голямо доверие на индиректния контакт и не са сигурни дали ще бъдат настанени след онлайн резервация. По данни на направеното маркетингово проучване от агенция “Ноема” през лятото на 2007 г. само 26,8% от българските туристи се информират от Интернет, докато при чуждестранните граждани 41,4% използват глобалната мрежа като основен източник на информация. Само за сравнение можем да посочим, че 35,9% от чужденците разчитат на препоръки от приятели и познати , за да дойдат на почивка в България, а 36,8% - на информация от туроператори . Това показва, че действително интернет е надежден предпочитан източник на информация за чуждестранните туристи.

Друг проблем, който възпрепятсва използването на електронните поръчки и разплащания, са високите комисионни, които вземат банките като процент от общата сума на транзакцията. Използването на електронния подпис при сключването на договор за услугата е също на висока цена, която не веки клиент може да си позволи.

Особено внимание трябва да се обърне и на повишаване качеството на уебсайтовете на туристическите фирми като основен маркетингов инструмент. Необходима е по-голяма отговорност при публикуване и актуализиране на информацията в тях, която да задържи вниманието на клиентите. От голямо значение е и дизайнът на сайта, неговото оформление, включването на графични обекти, удобен интерфейс и препратки към други страници. Туристическите информационни системи трябва да съответстват и на европейските стандарти за качество на съдържащата се в тях информация и да бъдат отворени за интеграция с националните и световните туристически поратали. Заедно с това те дават възможност и на съвсем малките обекти и слабо известни дестинации в туризма да бъдат представени в електронни пазар и да се свържат с различни клиенти и партньори.

При създаването на стратегия за развитието на електронния бизнес в туризма трябва да се предвидят и потенциалните предизвикателства, като: ➢ Изграждане на подходяща информационна инфраструктура, която да осигурява достъп по телекомукационните мрежи в глобален и национален мащаб ( Инетернет, Итранет, Екстранет ). ➢ Предоставяне на достатъчно пълна и разнообразна информация за слабо използваните и неразработените туристически дестинации, услуги и развлечения. ➢ Професионална компютърна грамотност на персонала на всички равнища на управление не само относно възможностите на компютрите, но и за начина на тяхното изпозлване. ➢ Недостиг на финансови средства за инвестиране в информационните и комуникационните технологии, създаване и поддържане на динамичен Web сайт за онлайн резервации и разплащания. ➢ Интегриране и съвместимост на информационните системи на свързаните с туризма сектори - хотели, ресторанти, авиолинии, автотранспортни фирми и др. ➢ Необходимост от стимули и правна рамка за насърчаване използването на електронни бизнес в туризма , съпроводени с подходящи механизми за финансиране; ➢ Разгръщане на делово партньорство между туристическите фирми, което да улесни сътрудничеството и взаимидействието с клиенти и бизнес партньорите.

➢ Електронна търговия.
Никога досега не е имало толкова много възможности за хората да получават информация за това как, къде, кога или с кого да се работи, учи, купува или продава. Електронните бизнес технологии и новите телеприложения навлизат широко в теорията и практиката. Електронната търговия (ЕТ) е непрекъснато развиващо се направление в търговията. Тя подпомага ефективно и ефикасно да се осъществяват бизнес итерациите и транзакциите между клиентите, търговците, посредниците и производителите.
Системата за електронна търговия се характеризира със съвкупност от разпределени, автономни сайтове (сървъри), които работят заедно и създават условия клиентите да работят като с единна координирана система. Всеки сайт съдържа голямо количество мултимедийни обекти (документи, образи, звуци, структурирани данни и т.н.). Съдържанието на обектите може да се съхранява на различни носители - дискове, ленти, компакт дискове. Съдържанието се създава и управлява от много доставчици, които се стремят да добавят стойност към него. За осъществяването на ЕТ се предполага, че клиентите имат достатъчно опит и знания за локалните търговски процедури и компютърна грамотност. Целта на доклада е да се разгледат стратегическите направления за развитие и приложение на информационните технологии и тяхното приложение в електронната търговия.
Стратегически направления:
Електронната търговия трябва да обхваща всички информационни транзакции между производителя и крайния купувач. Основните стратегически направления за развитие на електронната търговия могат да се разглеждат в следните шест области:
1.Набиране и съхраняване на информация
2.Намиране и филтриране на информацията.

3.Сигурност на информацията и правомерен достъп. Универсален достъп до информацията.

5.Мениджмънт на цената и финансови инструменти.

6.Социално-икономическо влияние.

1. Набиране и съхраняване на информацията. Системата за електронна търговия събира, съхранява и управлява информация за каталози, ценови листи, списъци на стоките или услугите, списъци на търговските партньори, реклами и други материали, които са свързани с търговските транзакции. В сайтовете се намира и допълнителна информация като списания, книги, филми и демонстрации. Информацията в търговските сайтове се променя непрекъснато и изисква механизми за промяна и добавяне на стойност към нея. Необходимо е да се разработят и утвърдят стандарти за: ➢ управление и актуализиране на съществуващото съдържание и мениджмънт на различните версии и редакции на обектите;

➢ управление на авторството и сътрудничеството между участниците в процеса; осигуряване на еднозначно разбиране на съдържанието от потребителите и потенциалните доставчици.

За момента преобладаващият обем от информация за търговските обекти не е в цифрова форма и не използва единен формат и структура. Милиони от източниците за търговски информация се съхраняват в традиционната физическа форма - папки, каталози, вестници, списания, филми, магнитни аудио и видео записи.
Преминаването на повечето от тези източници в цифров формат не е тривиална задача. Задачите в това направление са следните: • създаване или конвертиране на тези материали по икономически изгоден начин, като се отчитат различните равнища на качества на информацията; усъвършенстване на оптическото разпознаване на документите (този проблем е особено актуален за документите, които са на кирилица); осигуряване на подходящо представяне за документите, които не могат да се цифровизират;

• осигуряване на методи за съхраняване на информацията в реално време; осигуряване на ефективен мениджмънт на големите обеми от информация. Интернет и WWW предоставят възможност на всеки, който има достъп до тях, да бъде потенциален доставчик на търговска информация и да добавя стойност за потребителите. Ключова задача на електронната търговия е как да организира съхраняването и индексирането на всеки участник в световния глобален пазар. Проблем е как да се разработят и установят критерии за автора на обекта на информацията. Все още нерешен проблем е и равнището на качество на намираната информация. Потребителите се различават в изискванията си за качествата на информацията: на образа, видео или структурираните данни. Потребителят, като отчита цената на телекомуникационните разходи, би се задоволил например само със заглавието и анотацията за обекта. Ново измерение при определяне на цената на информацията е да се отчита цената на доставчика като възможна цена за осигуряване на стоката или услугата, а не като реална цена на информационен ресурс, който е консумиран. Възможната цена се определя от взаимоотношенията между предлагащия и търсещия даден ресурс, така че възможната цена на пазарен ресурс може да е близо до нула, а на търсен ресурс да е висока.

2. Намиране и филтриране на информацията. Системите за електронна търговия трябва да подпомагат потребителите да намират информацията и да локализират необходимия им ресурс.
Необходимо е осигуряване на възможности като: ➢ механизми за описание на информационните услуги като възможности, а не по имена;

➢ механизми за осъществяване на търсене на стока или услуга по съдържание; методи за интегриране на различните програми за търсене (search engines) и осъществяване на връзки между данните от различни търсения. От гледна точка на електронната търговия потребителите търсят продукти и услуги на ниски цени, които да използват техния естествен език и терминология. Предизвикателствата за системите за ЕТ включват:

▪ изграждане на механизми за купувачите да намират продуктите и услугите с конкретни характеристики и механизми за продавачите да намират потенциалните купувачи със специфични нужди; осигуряване на сигурни (секретни) оферти и договориране. За да се осигури достъп на потребителите до информацията, се използват софтуерни агенти. Съществуват много определения за софтуерни агенти, като се започне от адаптивни информационни филтри и се стигне до автономни програми, които работят от името на човека. Обикновено се разглеждат три равнища на агентите: ▪ независимост - отразява степента на автономност; интелигентност - отчита равнището на поведението и интерпретиране на човешкото поведение;

▪ мобилност - предлага възможността за работа в различни мрежови среди. Примери за съществуващи агенти са роботите (spiders - паяци и crawls - влечуги), които претърсват съдържанието на WWW сайтовете и създават индекси на съдържанието. От гледна точка на ЕТ са необходими агенти, които да се обучават за индивидуалните нужди на клиентите, като търсят подходящи доставчици и се договарят за необходимата информация. Изискванията към роботите са да се запази уединението (privacy) на клиента и да се намали възможността за измама от страна на доставчика. Клиентите се интересуват от продуктите, цените и информация за фирмата и използват агенти за решения. От гледна точка на доставчика са необходими агенти, които да определят потенциалните потребители и техните предпочитания - агенти за предлагане. Последните могат да отговорят на потребителските агенти за търсене, като им предложат продукти, цени и друга необходима информация.

3. Сигурност на информациятa и правомерен достъп. Информацията в системите за ЕТ трябва да бъде защитена от неоторизиран достъп. Също така трябва да се запази частната информация за клиента и интелектуалната собственост на авторите. От друга страна, легитимните потребители трябва да могат да добавят и актуализират информацията и да купуват и продават продукти и услуги с минимални ограничения. Тези изисквания пораждат и следните предизвикателства:

➢ осигуряване на механизми за работа в разпределена среда на много авторски ➢ системи при отчитане на частността и цялостността на информацията; ➢ осигуряване на сигурни механизми за разплащане при ниски разходи; ➢ осигуряване на механизми за анонимен достъп до информацията и механизми, които таксуват потребителя, без да го идентифицират; ➢ потвърждаване на правата на интелектуалната собственост; осигуряване на механизми за контролиране на достъпа при потвърждаване на конфиденциалността; ➢ разработване на системи със сигурни транзакции, които не налагат силни ограничения. Основният проблем за сигурност на системите за ЕТ е формулирането, специфицирането и разработването на политика за защита на информацията. Тази политика трябва да отчита различните разбирания за сигурността от автори, издатели, търговци, потребители и да осигурява следните три направления за сигурност:

• конфиденциалност, която да защитава съдържанието на обектите (документите, образи, видео), както и тяхното използване от неоторизиран достъп. Политиката трябва да определя не само къде и как да се реализира обектът, но и какво заплащане да се осъществява и кой да получава това заплащане. В системите за електронна търговия времето също е много съществено. След определен интервал от време достъпът до информацията може да става безплатно за клиентите;

• автентичност, която да разглежда характеристиките за източника на обекта към неговия създател и собственик. Системите за ЕТ трябва да регламентират проблема за автентичността при много собственици, модифициращи съдържанието на обектите;

• цялостност, която да защитава обектите от неоторизирано модифициране. Трябва да се отчита, че доставчиците на информацията имат различни виждания и мотивация и използват различни методи за сигурност. Новите научни резултати и технологии предлагат разнообразни решения за сигурността - цифрови подписи, контролни суми, криптография, холограми, секретни кодове и т.н. Те скоро ще доведат до гарантиране на идентификационния номер на потребителя на информацията. Друг съществен проблем е осигуряването на авторските права за интелектуалната собственост. Комерсиалните транзакции включват и авторските права. Например продажбата на книги или CD касета може да включва или не включва правото на купувача да разпространява части от стоката срещу печалба. 4. Универсален достъп до информацията. Сега потребителите могат да използват компютри, телевизори, радиоапарати, клетъчни телефони и други технически средства за достъп до информацията. Това предлага много и разнообразни обекти, които са достъпни чрез различни интерфейси и протоколи, разположени в различни сървъри и използващи различни клиенти за достъп до тях. Предизвикателство към електронната търговия е да осигури стандартен интерфейс за потребителите и възможност за работа в различните среди. Три са основните направления за това:

работа в различни среди. Системите за ЕТ трябва да работят съвместно с различни други системи като правни системи, бази от данни на фирмите и системи за управление на работния поток. Сложните взаимоотношения между хетерогенните системи трябва да се подпомагат от стандартни протоколи. Протоколите трябва да позволяват на клиентите да търсят и намират най-добрия доставчик на продукт или услуга и да минимизират цените. Пример за подобен протокол е НТТР, но са необходими подобни протоколи и за високите нива на приложенията. Международната електронна търговия ще се подпомага от автоматични транзакции между различните езици;

• потребителски интерфейс. Той е важен елемент на системите за ЕТ. Включва широк набор от техники за обмен на мултимедийна информация между потребителите и компютърните системи;

• компютърни мрежи. Успехът на ЕТ във висока степен зависи от развитието на компютърните мрежи. Тя изисква увеличаване на пропускателната способност на мрежите поради непрекъснатото увеличаване на броя на потребителите и необходимостта от обмен на мултимедийна информация. Не трябва да се пропуска и същественият процент за комуникационните разходи в цената на електронната търговия. 5. Мениджмънт на цената и финансови инструменти. Съществуващите модели за цената на информационните и телекомуникационните услуги не са приложими директно и за ЕТ. За нуждите на електронната търговия са необходими динамични модели, които да се променят спрямо типа на стоките и услугите, да осигуряват сигурни транзакции, да предлагат стандартни финансови инструменти и да поддържат възможности за сложни договаряния (търгове) и търговски операции. В момента доставчиците на информационни услуги използват три типа модели за мениджмънт на цената: ➢ модели, които са ориентирани към времето и при които потребителите заплащат времето, през което са използвали услугите; ➢ модели, които са ориентирани към направените заявки и отчитат броя на заявките; ➢ смесени модели.

Подобни модели са статични и не отчитат реално използваната услуга и ефекта от проведената транзакция. Необходимо е новите модели да се “обучават” от историята на миналите транзакции. При извършване на търговските операции се използват следните финансови инструменти : • цифров/електронен кеш; • електронни кредитни карти; • EDI; • търгове и договаряния. 6. Социално-икономическо влияние. Успешното внедряване на системите за електронна търговия силно зависи от законите, инфраструктурата и обществените норми. Необходими са обсъждания и осигуряване на подходящи условия за развитие на електронната търговия в следните социални и икономически направления: ▪ икономиката. Светът на бизнеса и търговията в частност се променя драматично през последните години. Електронната търговия не е само осъществяване на традиционната търговия по електронен път. Икономическите задачи се изместват от човешко ориентирани към информационно ориентирани и изискват нови знания и умения;

▪ човешките ресурси. Съгласно изследване на Световната банка 20 % от хората в индустриално развитите страни и от 40 % до 60 % в останалите страни са абсолютно неподготвени за работа със съвременните информационни системи. Това налага нови форми на обучение в средните училища, колежите и университетите. Необходимо е да се повишат професионалната подготовка и самообучението;

▪ правителството и законодателството;

▪ обществото;

▪ уединеността и сигурността;

▪ междудисциплинарното взаимодействие. Задачите и проблемите при изграждане на световната информационна инфраструктура са комбинация от технологии, обществена политика и култура.

➢ Технологии и приложение на е-фактура. ен В глобален мащаб е налице тенденция за дематериализация на хартиените документи и въвеждане на нови способи за обмен и представяне наинформацията. На този фон, какви са перспективите в развитието на електронното фактуриране?а в Електронното фактуриране в Европейският съюз, като част от глобалнта тенденция в Северна Америка, Азия и Европа е една област, която бележи изключително растяща активност и навлиза дълбоко в икономическия живот. В Европа от 28 млрд. фактури (хартиени и електронни) през 2006 г. са нарастнали на 30 млрд. през 2007 г. Приблизително 50% от тези фактури са B2B(business-to-business) и още толкова B2C (Business-to-consumer).

През 2006 г. безхартиените фактури са приблизително 490 млн., а през 2007 г. те достигат на 710 млн., като B2B фактурите са повече от B2C фактурите. Налице е и ясно изразена тенденция за използване на електронни фактури в отношенията на бизнеса с държавата.

Използвана литература: 1. “Електронен бизнес в туризма” – Виолета Краева, издание на СА “Д. А. Ценов” – Свищов 2008 2. www.cio.bg 3. www.internetreklama.com 4. www.pomagalo.bg

а ввпоследващо добавяне на други видове документи във в

ечеСъдържание:

❖ Въведение ❖ Кратка история на Интернет ❖ Характеристики на електронните пазари ❖ Измерение и предизвикателства пред електронния бизнес в туризма ❖ Електронна търговия ❖ Технологии и приложение на електронните фактури (е-фактури)

Similar Documents

Premium Essay

Internationalization Process

...In the article form the executive’s extend there are two hypothesis that describes an interest for a multinational company, first that there is a long term viability of a multinational company, and second is that these MNC contribute positively on a region’s growth in terms of the constructive impact. Basically there are three mind set in the executive’s mind while building the MNC, the first is ethnocentric (E ) (where they believe that the executives should be from home country), the another is polycentric (P) (where the company appoints local foreigners as the company believes that they can understand the market better as they are locals), and the third is geocentric (G) (world-oriented where the executive seek the best talent and treats everyone equally). Mostly, R&D turns out to be ethnocentric, Marketing is polycentric, and the company adopts the EPG mix as per the requirement. Now a days, most of the firms senior executive practice the geocentric as they want to promote the best deserving person irrespective of their nationality or any other factor. One of the obstacle in this is from political and economic issues from the local country. Ethnocentric payoff are for the short term as there is faster communication, transparency and local knowledge. But when Ethnocentric is practiced for the global market, there can be a gap to understand the foreign market. While the geocentric accounts most of its cost for communications and travel expenses. The IBM World Trade...

Words: 299 - Pages: 2

Free Essay

Managing the Internationalization Process

...Managing the internationalization process Learning outcomes After reading this chapter, you should be able to: ➤ Understand the motives for internationalization. ➤ Apply the theories underpinning the internationalization process. ➤ Explain the Psychic Distance and Born Global concepts. 5 ➤ Advise a multinational firm on choosing an appropriate entry mode for internationalization. ➤ Advise a multinational firm on de-internationalization. 148 Global strategic development Opening case study Internationalization of a French retailer—Carrefour In 1960, Carrefour opened its first supermarket in France. In 1963, Carrefour invented a new store concept—the hypermarket. The hypermarket concept was novel, and revolutionized the way French people did their shopping. It moved daily shopping from small stores to enormous stores where customers find everything they want under one roof, in addition to selfservice, discount price, and free parking space. The first Carrefour hypermarket store was established at the intersection of five roads—hence the name, Carrefour, which means ‘crossroads’. Carrefour is the leading retailer in Europe and the second largest worldwide, with Exhibit A International development of Carrefour Year Country and mode of entry No. of stores (2009) 1969 1973 1975 1982 1989 1991 1993 1993 1994 1995 1996 1997 1997 1998 1998 2000 Belgium—Carrefour’s first hypermarket outside France Spain Brazil—Carrefour’s first hypermarket in the Americas Argentina Taiwan—Carrefour’s...

Words: 14656 - Pages: 59

Premium Essay

Internationalization of Smes

...Internationalization of SMEs Overview: 1. Introduction 2. Motivation for Internationalization of SMEs 3. Strategies for Internationalization of SMEs 4. Risks and Opportunities 5. Internationalization of SMEs – Best approach 6. Conclusion 7. References Introduction In Europe companies with less than 10 employees are considered to be micro-firms, those with less than 50 employees are small-firms and those with less than 250 employees are considered as medium-firms. In the US however the size of small firms sums up to 100 employees and medium sized firms may have less than 500 employees. SMEs are key actors in the world economy because they are an important part of GDP and play a big role for employment. Since today’s world becomes more and more globalized it is important that firms can compete on an international level. Big enterprises often choose to internationalize their business but for them this process mostly isn’t as risky as for SMEs, because while big firms may lose parts of their firm budget if something goes wrong, SMEs have to fight for their existence and may disappear at all if they choose a wrong approach of internationalizing. Usually small start-up companies do not survive longer than the first 5 years therefore it is very important for SMEs to take the right steps in order to become successful. Motivations for Internationalization of SMEs There are different types of motivations for going international. These are...

Words: 1727 - Pages: 7

Premium Essay

Uppsala Model and Introduction to Internationalization

...Usually a mixture of factors results in firms taking steps in a given direction. The table below provides an overview of the major internationalization motives. They are differentiated into proactive and reactive motives. Proactive motives represent stimuli to attempt strategy change, based on the firm’s interest in exploiting unique competences (e.g. a special technological knowledge) or market possibilities. Reactive motives indicate that the firm reacts to pressures or threats in its home market or in foreign markets and adjusts passively to them by changing its activities over time. Proactive motives | Reactive motives | * Profit and growth goals * Managerial urge * Technology competence/unique product * Foreign market opportunities/market information * Economies of scale * Tax benefits | * Competitive pressures * Domestic market: small and saturated * Overproduction/excess capacity * Unsolicited foreign orders * Extend sales of seasonal products * Proximity to internationalcustomers/psychological distance | (Adapted from Albaum et al., 1994, p. 31). Some companies internationalize due to the fact that their competitors or customers have been globalized (Ohmae, 1990); whereas others are pushed by the idea of “multinationalism” as a symbol of success and progress. It also been proven that increased internationalization results in improved profitability (Gerlinger, 1989). Regarding our object of study, the Uppsala Model, this...

Words: 662 - Pages: 3

Premium Essay

Internationalization

...TURKU SCHOOL OF ECONOMICS 11 Comparison of internationalization process of Finnish firms Similarities and differences Submitted by: Sarada P Sahu Student Number - 601502 Table of Contents Introduction 3 Internationalization process of the Raisio group 3 Internationalization process for Jaakko Poyry Group 5 Internationalization process for Kone elevators 7 Comparison in the internationalization process of firms 8 Similarities 8 I. External environmental conditions: 8 II. Leadership and top management: 8 Differences 9 I. Strategy for Internationalization 9 II. Outlook of the company 11 III. Organizational and business structure: 12 Conclusion 13 Introduction The study of the Internationalization process for Finnish firms has been quite interesting in terms of the variety of the methods used by the companies to do so and in the nature of the learning that can be gained from the same. While studying about processes and the tactics being used by the companies’ one also has to pay importance to the external environment in terms of the economy, government and social and cultural factors that play a very important part in the decision making during the internationalization process. The major factors that have led to the internationalization process in Finnish firms can be classified into five major categories as mentioned. The first factor is the competence development in individuals and exploitation of the critical events that occur in the world...

Words: 4213 - Pages: 17

Premium Essay

Internationalization

...The Factors that Influence Successful Internationalization of Firms in Emerging Markets: A Case Study of MTN International Abstract Internationalization is essential in the modern world that is filled with many uncertainties. Companies internationalize because of many factors that include profit motives, costs minimization, diversification of the markets, search for new opportunities, saturated domestic market etc. the internationalization process of a firm involves many processes that are interlinked and the firm that wants to internationalize should always take these factors into considerations. The factors include the knowledge on the market, the availability of resources, the strategies to be used and the market environment. Before a company takes on an international assignment it should plan first. Planning will help the organization not to make mistakes in its initiative. Despite the many motives of companies to internationalize and the advantages involved, there are obstacles that the company must overcome for successful internationalization this paper analyzes the internationalization process in emerging markets, the process, motives, obstacles and benefits to a firm. A case study of MTN international will be used. The study is important to every person interested in international business and companies.More… CHAPTER ONE 1.1 Chapter overview This chapter will give a highlight of the whole study about internationalization of companies. Included in the chapter...

Words: 9748 - Pages: 39

Premium Essay

Issues in Management Essay

...economic globalization, the competitive advantage depends largely on the enterprise innovation and the ability to enter into the market quickly. This essay will discuss the globalization process of a manufacturing company located in a G7 economy making high quality agricultural equipment and both the positive and negative features of globalization. The globalization process of the company Although internationalization is a common sense in today’s marketing, however, to discuss the internationalization process of enterprise, it is important to define enterprise internationalization itself clearly. Beamish(1990) defined enterprise internationalization as "the process by which firms both increase their awareness of the direct and indirect influence of international transactions on their future, and establish and conduct transactions with other countries." (Beamish, 1990, p. 77) It can be concluded that there are two most important elements in enterprise internationalization — internal organization and external investment. Welch and Luostarinen(1999) pointed out that “internationalization is the process of increasing involvement in international operations.” Both definitions are process-based which shows the nature of enterprise...

Words: 2142 - Pages: 9

Free Essay

Student

...The evolution of internationalization There have been a variety of different approaches to explain the internationalization of business activities. They normally concentrate on distinct aspects of the reasons for and results of, enterprises operating in more than one environment and have changed dramatically throughout the last decade. Whereas traditional theories have focused their attention on the internationalization of production and foreign direct investment (FDI) where the multinational enterprise (MNE) played a central role, recent theories have approached internationalization as a process in which firms increase their involvement in international operations adapting their strategies, resources and structure to new investments. The focus of recent theories has centered on small and medium-sized firms (SMEs). In the late 1960s, scholars started to study international business in a historical perspective. Historians established a very fruitful dialogue with applied and development economists who helped to explain quite convincingly why American and British firms went international and how they influenced their home and host economies (Jones, 1986, 2002; Wilkins, 1970, 1991). As pointed out by Geoffrey Jones (2005), internationalization is a rather cumulative process, two powerful explicative factors being technology and networking. A major factor in the history of internationalization is the family firm. So far, however, little attention has been paid to the advantages...

Words: 1297 - Pages: 6

Premium Essay

Fins5516 Chapter1Testbank

...(definitional) 1.1 Historically, the primary motive for U.S. multinationals to produce abroad has been to a) lower costs b) respond more quickly to the marketplace c) avoid trade barriers d) gain tax benefits Ans: b Section: evolution of multinational Level: Easy 1.2 The primary objective of the multinational corporation is to a.) maximize shareholder wealth b) maximize world production c) minimize debt d) minimize the cost of doing business globally Ans: a Section: Multinational Financial Management: Theory and Practice Level: Easy 3. ____________ is defined as the purchase of assets or commodities on one market for immediate resale on another in order to profit form a price discrepancy. a) internationalization b) arbitrage c) financing d) total risk Ans: b Section: evolution of multinational Level: Easy 4. The value of good financial management is ___________ in the global markets because of the much greater probability of market imperfections and multiple tax rates. a) minimized b) neutralized c) enhanced d) arbitraged away Ans: c Section: role of the financial executive Level: Easy 5. When a firm operates globally it offers advantages such as a) greater political power at home b) bless taxes on its profits c) greater negotiating power with foreign minority groups d) greater negotiating power with labor unions Ans: d Section: The rise of the MNC Level: Easy 6. The prime transmitter of...

Words: 1734 - Pages: 7

Premium Essay

Multinational Corporations

...Multinational corporations Table of contents Preface 4 1. Introduction; General meaning of MNC 4 2. Ranking multinationals 5 3. Entry of Multinational corporation into new markets, 6 4. Three Stages of Evolution 7 5. Motives for Foreign Direct Investment (FDI) 9 6. The comparison of MNC and TNC 11 7. What are the benefits and problems that MNCs face? 11 8. What are the Russian companies that achieve the multinational status? 13 Conclusion 14 Bibliography 14 Appendix 15 Preface We would like to consider the most interesting topic concerning the multinational corporations. If we called it like that, it means that company made a great success in the market, it operate in several foreign countries. In this mini-course work we will investigate more detailed the structure and strategies of MNCs. In the first part we will look through the history of MNCs. The history, in general, is to be considered as an essential part of every project in order everyone may compare the development of the particular sphere. Next part will show us the statistical data of MNCs, where we will recognize all the most reputable companies from the different industries, such as BMW, Nike, Lego, etc. We cannot leave a side the point of entry into the new market. There it will be explained the strategies of MNCs, such as mergering, joint venture and sequential market entries. Also we will consider investing into the particular companies, weather it is risky or not and the motives...

Words: 3800 - Pages: 16

Premium Essay

Rf3Rfg

...[pic] PRACTICAL SESIONS 1. Introduction We are going to work on the process of internationalization of a specific company and adapt its determinants to major theories of business internationalization at the same time, we will work the attraction of international investment of two country-specific factors. First of all, you must choose that undertaking, which may not be that choosing another schoolmate. You then select two countries where the company is present, if possible, one developed and other non-developed. 1. Tasks The tasks that you must perform will be a word document and a PowerPoint to present it in class. It is a single work consisting of choose a multinational company and based on information in primary and secondary schools about the company, to analyze the following issues as a case study: 1.- Explain briefly the origin and growth of the company. What is the current situation in terms of number of brands, institutions, countries and modalities of expansion? 2.- What specific factors are those who have influenced the internationalization of the tourist company in question? a) What are the competitive advantages of the company that will ensure an international success?-Hymer applied to the company. b) Does kind of industrial organization sector which belongs to the company? (competes under conditions of perfect competition, oligopoly...) What are your main competitors? Is the industry formed by SMEs or multinational...

Words: 1667 - Pages: 7

Premium Essay

Human Resource Management in Multinational Organizations

...Student's name Instructor's name Course name Date Human Resource Management in Multinational Organizations A Preliminary Research on Self-Initiated Expatriation as Compared to Assigned Expatriation Human resource management in multinational organizations is complex due to the cross-cultural and international aspects related to its nature. This article examines the phenomenon of 'expatriation': choosing to leave one's own country in order to live or work in another, usually for a long period of time. Multinational organizations require a certain level of staff relocation in order to improve their knowledge of emerging markets as well as maximizing their talent resources. In addition to assigned expatriates, meaning those moving to another country following an assignment from their workplace, the article refers to "self-initiated expatriates, meaning people who choose to move to another country on their own. Human resource needs for both kinds of expatriates are unique, and may differ from each other. Self-initiated expatriates may exhibit more motivation to live in a different country and uproot their family for a long period of time, and this motivation may facilitate an easier transition, therefore being less demanding for the human resource management (Mo and Jian-Ming 170-172) Workplace flexibility and the changing nature of work: an introduction This paper examines articles referring to how the changes in the work environment require flexibility on behalf...

Words: 1107 - Pages: 5

Premium Essay

Ikea

...Academic Research Conference (ITARC ), 7 – 8th November, 2012, London.UK. Network-based theories and internationalization of firms: applications to empirical studies Mojtaba Hosseini and Hosseini Dadfar Linkoping University, Sweden Key Words Network based theories, Internationalization, Revised Uppsala Model, ARA-Model, and Network Embeddedness. Abstract By using a topology of the most frequently used network-based theories on the firms’ internationalization; this paper is going to present some recommendations to correctly apply those theories in future internationalization studies. We have identified eight network-based theories that are broadly used in internationalization studies. These theories are Relationship Approach, Social Network Analysis and Network Mapping in American schools, and Industrial Marketing and Purchasing Group (IMP) Interaction Approach, ARA-Model, Network Embeddedness, Revised Uppsala Model and Network-based Internationalization Theory, which are developed by European universities. This paper, will explain these theories, their applications to internationalization and then making some recommendations for the future empirical studies. Figures and tables are used to clarify and summarize the theories and their empirical applications. Introduction Researchers have been using of different basic theories to explain the internationalization of companies. For example, transaction cost approach (TCA) (Anderson 1986; Lee, Koh, and Heo 2011), resource-based...

Words: 4899 - Pages: 20

Premium Essay

Multi National Environment: Meaning The Multinational Environment

...competitive advantages. Through internationalization US firms can often reap benefits from emerging industries and evolutionary technologies developed...

Words: 1462 - Pages: 6

Premium Essay

Retail Marketing

...INDEX 1. INTRODUCTION 1.1. 1.2. BACKGROUND ENVIRONMENT OF ENTREPRENEURIAL 2. THE IMPORTANCE OF SMEs 3. ROLE OF ENTREPRENEUR 4. ENTREPRENEURSHIP. International 5. INTERNATIONALIZATION PROCESSES. Theories. 5.1. 5.2. UPSALA MODEL. HECKSCHER-OHLIN MODEL 6. THE PROCESS OF INTERNATIONALIZATION 7. ENTREPRENEURIAL MARKETING 7.1. 7.2. 7.3. SWOT ANALYSIS MARKET ENTRY STRATEGY COOPERATION STRATEGY 8. TARGET COUNTRY 9. GEM 10. GOVERNMENT SUPPORT 11. CONCLUSION 12. RECOMMENDATIONS 13. REFERENCES 1. INTRODUCTION: For this work I decided to open in France Cocoon clothing company, located in Granada, retailing, I have chosen these two countries because they are within the top 5 countries of the European Union in the textiles sector and are two major countries with major fashion catwalks. I chose this company because it is a small company, and is a women's clothing store that has clothes very hard to find in other stores. I chose the fashion industry especially because according to my previous studies I think it's an everchanging industry in terms of fashion and is an area in which the image is very important in Spain. Cocoon is a shop that sold clothing especially at night but you can also find jeans, skirts, blouses, accessories, handbags and more clothing at prices that will chord with our product quality. Cocoon is a very experienced workers and always try to help the customer find what you want, is a company with more than 16 years of experience in this sector. 1.1...

Words: 3659 - Pages: 15