Free Essay

Doktryny

In:

Submitted By benescot
Words 794
Pages 4
Marsyliusz z Padwy o suwerenności ludu
Dla Marsyliusza suwerenność ludu jest jedną z podstawowych zasad organizacji nowoczesnego państwa. Władza państwowa powinna się opierać na woli pracodawcy utożsamianej z wolą suwerennego ludu. Suwerenność ludu oznacza udział wszystkich obywateli w powoływaniu organów państwowych oraz stanowieniu prawa. Suwerenny lud może wyłaniać rząd i kontrolować jego błędne decyzje. Marsyliusz za prawo uważał normę opatrzoną sankcją przymusu i wydaną przez uprawnionego ustawodawcę. Prawo niesłuszne i niesprawiedliwe jest prawem, jeśli tylko posiada właściwą formę. Według niego Prawo Boże pozbawione sankcji nie jest prawem tylko doktryną. Zasada suwerenności ludu oparta jest na ustawodawstwie, dlatego Marsyliusz odrzuca średniowieczną systematykę prawa. Z tego względu kwestionuje zasadę dualizmu prawa ludzkiego i wyższego prawa Boga czy natury.

Jean Bodin i jego teoria suwerenności władzy państwowej
Najważniejszym elementem doktryny Bodin jest pojęcie państwa i związanej z nim suwerenności władzy. Na określenie państwa posłużył się terminem rzeczpospolita, rozumiejąc pod nim monarchię absolutną. Państwo definiował jako prawe rządzenie wieloma rodzinami z władzą suwerenną na czele. Suwerenności nadał znaczenie pojęcia prawnego określając ją mianem trwałej i absolutnej władzy, która powinna być niezależna od czynników wewnętrznych, zewnętrznych oraz niezwiązana decyzjami podjętymi przez poprzedników panującego monarchy. Prawo określał jako sprawiedliwy czyli zgodny z prawem Boskim i naturalnym oraz prawami fundamentalnymi państwa rozkaz suwerena wydany bezpośrednio przez niego samego w formie ustawy lub przez upoważnionego przez suwerena urzędnika. W sprawach ustrojowo prawnych był rzecznikiem absolutyzmu a w kwestiach gospodarczych można go uznać za prekursora idei liberalnych.

Suwerenność ludu i jej atrybuty wg Jana Jakuba Rousseau
Z konstrukcji umowy społecznej wywiódł zasadę suwerenności abstrakcyjnie pojmowanego ludu. Odznacza się ona trzema cechami – niepodzielność, niezbywalność, nieograniczoność i przejawia się w funkcji prawodawczej. R. posłużył się pojęciem woli powszechnej, którą rozumiał jako przejaw kompromisu między interesem indywidualnym a interesem ogółu. Suwerenność ludu wyraża się nie tylko w prawodawstwie lecz także w kontroli rządu, który może funkcjonować w rozmaitych formach ustrojowych. Opowiadał się za upowszechnieniem drobnej własności prywatnej. Jego doktryna zawierała wizję społeczeństwa obywatelskiego wychowanego w patriotyzmie niepodlegającego wpływom religii.
Eduard Bernstein : krytyka rewolucji i dyktatury proletariatu.
Wystąpił z krytyką przedstawionej przez Marksa teorii kapitalizmu i teorii rewolucji. Twierdził, że rozwój społeczeństwa przebiega ewolucyjnie a zasadnicza rolę w tym procesie przypisywał instytucjom politycznym i gospodarczym. Przywiązywał duże znaczenie do postępu technicznego, traktując go jako źródło wzrostu ogólnego dobrobytu. Odrzucał idee przejęcia władzy przez proletariat przy użyciu metod rewolucyjnych, proponując w zamian zastosowanie pokojowych reform demokratycznych i ekonomicznych. Był przeciwnikiem zniesienia kapitalistycznej własności w drodze jednorazowego rewolucyjnego aktu. Uważał że partia socjalistyczna powinna koncentrować swoje wysiłki na wprowadzaniu cząstkowych i realistycznych reforma nie dążyć do gwałtownego urzeczywistnienia ideału socjalistycznego. W swojej koncepcji przyznawał demokracji wartość autonomiczną.

Samuel Huntington i zderzenie cywilizacji.
W swojej pracy Zderzenie cywilizacji wyraził przekonanie, że ludzkość egzystuje w ramach odrębnych cywilizacji, pomiędzy którymi panują pełne wrogości i lęku stosunki. Według niego polityka światowa została zdominowana zderzeniem pomiędzy cywilizacjami. Gospodarka i ideologie polityczne przestały być źródłami międzynarodowych konfliktów. Ich miejsce zajęły różnice kulturowe, powstające w dużej mierze z podziałów religijnych. Uważa, że cywilizacja jest najszerszą kategorią opisującą wspólnotę kulturową. Relacje międzykulturowe rodzą konflikty, które mogą doprowadzić do wojen. Wymienia osiem cywilizacji : zachodnią, konfucjańską, japońską, islamską, hinduską, prawosławną, latynoamerykańską, afrykańską. Wskazuje ze następny konflikt przed którym będzie musiał stanąć świat będzie pochodzić ze świata islamu. Jego zdaniem cechą współczesnego świata są relacje między siłą i kulturą zachodu a siłą i kulturą innych cywilizacji. Uważa, że Stany Zjednoczone, które chcą narzucić innym cywilizacjom swoją kulturę mogą przyczynić się do potencjalnego konfliktu.

Francis Fukuyama i koniec historii.
F. w swoim dziele Koniec historii przekonywał, że demokracja liberalna oraz rynkowy porządek gospodarczy jest najdoskonalszym z możliwych do zrealizowania systemów politycznych. Fukuyama formułuje tezę, iż proces historyczny w pewnym sensie zakończył się wraz z upadkiem komunizmu (czyli państw tzw. realnego socjalizmu) i przyjęciem przez większość krajów systemu liberalnej demokracji. W jego przekonaniu współczesna demokracja liberalna jest zbiorem politycznych instytucji powołanych do obrony uniwersalnych praw, uświęconych w takich dokumentach jak Powszechna Deklaracja Praw Człowieka czy ustawach zasadniczych współczesnych demokracji. F. uważa, że rządy nie powinny ingerować w mechanizmy rynkowe. Liberalny rynek przyczynia się do wzrostu gospodarczego a tym samym sytuacja obywateli ulega znacznej poprawie. W systemie bez dyktatury każdy może znaleźć się w dogodnej sytuacji a przykładem obrazującym efekty gospodarki wolnorynkowej są Stany Zjednoczone.
Milton Friedman i jego krytyka interwencjonizmu państwowego.
Teoria ekonomiczna Friedmana stanowi krytykę koncepcji państwa opiekuńczego. Najważniejsza wartością dla Friedmana jest wolność jednostki utożsamiana z brakiem przymusu obejmująca wolność ekonomiczną, czyli swobodę użytkowania przez jednostkę własnych zasobów do osiągania wyznaczonych celów. Krytykuje interwencjonizm państwowy. Zarzuca gospodarce centralnie zarządzanej brak zdolności do racjonalnego wykorzystania zasobów. Efektem nadmiernej opiekuńczości państwa jest obniżenie się poziomu oszczędności, zmniejszenie motywacji do pracy i wprowadzenie innowacji, co hamuje wzrost gospodarczy. Broniąc rynku jest przeciwnikiem unii walutowej w unii Europejskiej. Wprowadził do ekonomii pojęcie naturalna stopa bezrobocia, czyli stałej niezależnej od fazy rozwoju gospodarki.

Similar Documents

Free Essay

Kludia to Jaa

...Arystoteles: filozofia pierwsza Arystoteles dokonał podziału nauk na 3 kategorie: teoretyczne, praktyczne i poetyczne, czyli wytwórcze. Cel nauk teoretycznych Arystoteles widział w poszukiwaniu wiedzy dla niej samej. Do tej grupy zaliczał: metafizykę, fizykę, matematykę. Sam termin metafizyka nie pochodzi od Arystotelesa. Prawdopodobnie został wymyślony przez perypatetyków (jego uczniów) lub został wymyślony podczas wydawania jego dzieł przez Andronikosa z Rodos. Przedmiotem badań metafizyki mają być: przyczyny i pierwsze lub najwyższe zasady, byt jako byt, substancja oraz Bóg i substancja ponadzmysłowa. Metafizyka bada jedynie powszednie własności bytu, natomiast wszelkie szczegółowe własności pozostawia innym naukom. O jej uprzywilejowanej pozycji stanowi fakt, że nie jest związana z żadnymi materialnymi potrzebami. Ma wartość samą w sobie, a jej jedynym celem jest zaspokajanie ludzkich potrzeb poznania. Całość owej wiedzy posiada jedynie Bóg- stąd Arystoteles określą już również jako wiedzę boską. Człowiek może ją posiąść w sposób ograniczony i niedoskonały. Pomimo to, filozof dostrzega tutaj największe szczęście człowieka, który zajmując się metafizyką, musi w pewien sposób zbliżać się do samego Boga. Metafizyka zajmuje się bytem jako takim. Wg Arystotelesa bytem samoistnym, nazwanym później substancją, są wyłącznie konkretne rzeczy. Wszystkie pozostałe zagadnienia dotyczące jakości czy wszelkiego rodzaju stosunków między rzeczami, mogą istnieć istnieć jedynie w związku...

Words: 1683 - Pages: 7

Free Essay

Alfred Adler

...ALFRED ADLER Alfred Adler urodził się w 1870 roku w Wiedniu w rodzinie należącej do klasy średniej, a zmarł w 1937 roku w Aberdeen w Szkocji, gdzie przybył w celu prowadzenia wykładów. Ukończył studia medyczne w 1895 roku na uniwersytecie w Wiedniu. Początkowo specjalizował się w oftalmologii, a następnie, po pewnym okresie praktykowania w zakresie medycyny ogólnej, został psychiatrą. Był jednym z członków założycieli Wiedeńskiego Towarzystwa Psychoanalitycznego, a później jego przewodniczącym. Wkrótce jednak Adler zaczął rozwijać idee, które odbiegały od koncepcji Freuda oraz przekonań innych członków Towarzystwa; gdy różnice te stały się drastyczne, poproszono go, by przedstawił swe poglądy Towarzystwu. Adler uczynił to w 1911 roku i w wyniku gwałtownej krytyki i oskarżeń kierowanych przeciw jego stanowisku przez innych członków Towarzystwa zrezygnował z funkcji przewodniczącego, a kilka miesięcy później zerwał ostatecznie swe powiązania z psychoanalizą freudowska. Później Adler utworzył własną grupę; reprezentowany przez nią kierunek, który nazwano psychologią indywidualną, zyskał zwolenników na całym świecie. w czasie I Wojny Światowej Adler służył jako lekarz w armii austriackiej, a po wojnie zainteresował się poradnictwem dziecięcym i założył pierwsze poradnie tego typu powiązane z wiedeńskim systemem szkolnym. Z jego inicjatywy powstała w Wiedniu szkoła eksperymentalna, w której wcielał w życie swoje teorie kształcenia. W 1935 roku Adler osiedlił się w Stanach Zjednoczonych...

Words: 2661 - Pages: 11

Free Essay

Inkwizycja

...W imię jedynej i słusznej wiary… Tak przewrotnie skonstruowany tytuł odnosi się do najobrzydliwszej możliwej parodii trybunału jaki kiedykolwiek istniał – do inkwizycji. Etiologia słowa inkwizycja jest stosunkowo banalna bo pochodzi od łacińskiego inquisitio co oznacza tyle co śledztwo czy badanie. Inkwizycja została powołana do życia przez papieża Grzegorza IX w 1232 roku do tępienia wszystkiego co w jakikolwiek sposób okazywało się niezgodne z dogmatami i oficjalną doktryną kościoła katolickiego. Zalążków inkwizycji należy doszukiwać się znacznie wcześniej. W którym to pewien kapłan dopuszczając się zniszczenia krzyża oraz krytyki życia kleru został wezwany przed oblicze tamtejszego biskupa. Pomimo tego, że rozmowa miała charakter czysto pouczający kapłan kilka dni później postanowił popełnić samobójstwo, skacząc do przy parafialnej studni. Kolejnym przykładem istnienia inkwizycji jeszcze zanim została ona oficjalnie powołana do życia w wieku XIII jest pewien intrygujący przypadek wypędzenia grupki heretyków z miasta Arras podczas synodu. Sam proces oskarżonych o herezje miał wyjątkowo pokazowy wydźwięk. Trzeciego dnia synodu, biskup Kościoła udał się na swoistą procesję do kościoła katedralnego w którym to miał otworzyć obrady synodu. Chwilę później wprowadzono podejrzanych heretyków i rozpoczęto przesłuchanie. Wspomniany biskup bardzo celnie zbijał wszelkie argumenty heretyków posługując się wyśmienicie pismem świętym dzięki czemu wzbudzał on ogólny podziw. Wydawać by...

Words: 4426 - Pages: 18

Free Essay

Nicość

...I. PRÓBY ZDEFINIOWANIA ADMINISTRACJI PUBLICZNEJ Administracja publiczna- to proces stosowania określonych reguł, czyli przekształcania ogólnych przepisów w konkretne decyzje dotyczące indywidualnych spraw. Administracja publiczna- to struktury władzy politycznej, których podstawowym zadaniem jest przekształcanie ogólnych przepisów na decyzje dotyczące indywidualnych spraw. II. PRZYCZYNY WZROSTU ROLI PAŃSTWA 1. UPRAWNIENIA SOCJANE Kiedy państwo je przyznaje ? Dlaczego je przyznaje ? Dlaczego koszty świadczeń społecznych rosną ? 2. MECHANIZMY EKONOMICZNE - powodują, że rozwój sektora publicznego jest niewspółmierny do całej gospodarki. a) Prawo Wagnera (1890) W okresach wzrostu gospodarczego udział wydatków publicznych w dochodzie narodowym rośnie. * Społeczeństwo staje się zamożniejsze, * Podstawowe potrzeby jego członków są bardziej zaspakajane, * Obywateli stać na więcej, * Obywatele godzą się na wyższe podatki, * Podatki zasilają strefę usług publicznych. Ale… TO NACISKI POLITYCZNE, A NIE WZROST GOSPODARCZY W GŁÓWNEJ MIERZE REGULUJĄ POZIOM PODATKÓW !!! b) Badania Peacok’a i Wiseman’a * Państwo w okresach kryzysowych nakłada na społeczeństwo wyższe podatki, * Po ustaniu kryzysu podatki nie ulegają zmniejszeniu, * Z uzyskanych w ten sposób środków państwo finansuje nowe programy publiczne. Ale… * Politycy wolą budować swój wizerunek na obniżaniu podatków. Tylko, że… * Grupy nacisku w elektoracie...

Words: 7759 - Pages: 32