Free Essay

Okolis

In:

Submitted By cvarkusa
Words 1372
Pages 6
|
VISOKA ŠKOLA ZA SIGURNOST s pravom javnosti

Zagreb, Ul. I. Lučića 5 | |

Predmet:

OSNOVE ZAŠTITE OKOLIŠA

Obnovljivi izvori energije u HR i EU

- SEMINARSKI RAD -

|Student: |0135160983 |
|Ime i prezime |Marko Kalcina |

Akademska godina: 2011/2012

Zagreb, 27.1.2012.

SADRŽAJ:

1. UVOD 1

2. PODJELA IZVORA ENERGIJE OBZIROM NA MOGUĆNOSTI VREMENSKOG ISCRPLJIVANJA 2

2.1. NEOBNOVLJIVI OBLICI ENERGIJE 2 2.2. OBNOVLJIVI OBLICI ENERGIJE 2

3. PREDNOSTI I NEDOSTACI OBNOVLJIVIH IZVORA ENERGIJE PRED KONVENCIONALNIM IZVORIMA 4

4. POVIJEST OBNOVLJIVIH IZVORA ENERGIJE U SVIJETU I HRVATSKOJ 5

5. TRENUTNO STANJE I PERSPEKTIVA OBNOVLJIVIH IZVORA ENERGIJE U HR I EU 7

6.ZAKLJUČAK 11

7.LITERATURA 12

1. UVOD

“Treba znati iskoristiti prirodne sile i na taj načindobiti svu potrebnu energiju. Sunčeve zrake su oblik energije, vjetar i morskestruje su također energija.Koristimo li ih? O, ne! Palimo šume i ugljen, kao dapodstanari pale ulazna vrata naše kuće za grijanje. Živimo kao divlji doseljenici koji ne shvaćaju da ovabogatstva pripadaju svima nama.”

Thomas A. Edison

2. PODJELA IZVORA ENERGIJE OBZIROM NA MOGUĆNOSTI VREMENSKOG ISCRPLJIVANJA

2.1. NEOBNOVLJIVI OBLICI ENERGIJE

- Fosilna goriva (ugljen, nafta, zemni plin, uljni škriljevci),
- Nuklearna goriva
- Unutarnja toplina Zemlje (geotermalna energija)

[pic] [pic]

(Izvor: www.wired.com) (izvor: www.ekologija.rs)

2.2. OBNOVLJIVI OBLICI ENERGIJE

- Vodne snage, (energija vodotokova, morskih struja i valova, plime i oseke),
- Biomasa i bioplin (uključujući i drvo i otpatke),
- Energija Sunčeva zračenja
- Biodizel
- Energija vjetra

[pic] [pic]

(izvor: /www.bizlife.rs) (izvor: /www.bizlife.rs)

PRIRODNI IZVORI

Obnovljivi izvori energije su oni kojih u prirodi ima neograničeno — sunce, biomasa, vjetar, voda i Zemljina toplina. Iz njih pomoću tehnologija za dobivamo iskoristive oblike energije: struju, toplinu i goriva.

SUNCE

Većina obnovljivih izvora dobivamo, direktno ili indirektno, od sunca. Energija sunca može se koristiti izravno za grijanje pomoću solarnih kolektora ili za proizvodnju električne struje upotrebom fotonaponskih solarnih ćelija.
Postojanost i snaga vjetra i valova ovisi o vremenskim uvjetima koje uvjetuje sunčeva energija.
Za fotosintezu, tj. rast svih biljaka, pa tako i biomase potrebna je Sunčeva svjetlost - dakle, sunce indirektno daje snagu vjetroturbinama, hidroelektranama i sustavima biomase.
Gibanje mora uzrokuju Mjesec i Sunce u kombinaciji sa Zemljinom rotacijom, te nastaju plima i oseka.

[pic]

(Izvor: www.izvorienergije.com)

3. PREDNOSTI I NEDOSTACI OBNOVLJIVIH IZVORA ENERGIJE PRED KONVENCIONALNIM IZVORIMA

Fosilna goriva imaju karakter neobnovljivosti. Njihov nedostatak u budućnosti bit će praćen još većim cijenama.
Povećava se globalno zagađenje.
Za razliku od konvencionalnih izvora energije, obnovljivi izvori se ne mogu iscrpiti, zauvjek će biti ovdje.
Dio obnovljivih izvora moguće skladištiti i transportirati (voda, biomasa i bioplin), ali dio nije. Njih treba iskoristiti u trenutku kada su dostupni ili ih pretvoriti u neki drugi oblik energije koji se može naknadno koristiti.
Kod obnovljivih izvora, osim biomase, bioplina, biodizela i geotermalne energije,očiti nedostatak jest nemogućnost predviđanja snage, tj. proizvodnje energije u nekom periodu.
Najveće prednosti konvencionalnih izvora energije su mogućnost skladištenja i transporta u prirodnom obliku, konstantnost, manje investicije za njihovo dobivanje,preradu i uporabu (barem za sada).

4. POVIJEST OBNOVLJIVIH IZVORA ENERGIJE U SVIJETU I HRVATSKOJ

Povijest energije je povijest nastojanja čovjeka da prirodne sile usmjeri u svoju korist, da njihovo djelovanje pretvori u koristan rad.
Prvo je čovjek ukrotio životinje i koristio snagu njihovih mišića, a zatim naučio koristiti snagu vode i i vjetra.
Upravo su upravljanjevodom i navodnjavanje doline Nila omogućili razvoj napredne civilizacije staroga Egipta. Vodeni tok pokretao je kotač, a kotač je vodu podizao na potrebnu visinu. Takve naprave zalijevale su i viseće vrtove babilonske.
Sustavi vodoopskrbe razvijeni do savršenstva u starom Rimu. Neki se od tih sustava koriste i danas npr. splitski vodovod.

[pic]
(izvor:www.lajhsslab.com)

''Čovjek ne smije vjerovati da je ideja korištenja solarne energije za mehaničke rad novotarija. Naprotiv, mora se priznati da je ta ideja je vrlo stara i njen spori ali ustrajni razvoj tijekom stoljeća doveo do pronalazaka raznih zanimljivih uređaja. " Augustin Mouchot, 1878

Početak razgovora okorištenju obnovljivih izvora energije modernog doba datira s početka dvadesetog stoljeća. Vizionari su tada godinama pokušavali skrenuti pažnju na to da su izvori nafte i zemnog plina neiscrpni samo iluzija.
Do danas je rast udjela obnovljivih izvora energije svake godine sve veći i veći s daljnjom tendencijom rasta.

Početak istraživanja i razvoja obnovljivih izvora u Hrvatskoj kreće sredinom 70-tih godina prošlog stoljeća da bi na razini Vlade bio izrađen Program istraživanja energetskih sirovina u koji su ušli sunčeva energija, geotoplinska energija i energija vjetra. Do sredine 80-tih godina osposobljeno je oko 40 znanstveno-istraživačkih kadrova iz Rijeke, Splita, Osijeka i Zagreba. Razrađene su metode projektiranja raznih uređaja i sustava za korištenje obnovljivih izvora na temelju kojih je izveden niz energetski učinkovitih građevina, objekata i postrojenja.

5. TRENUTNO STANJE I PERSPEKTIVA OBNOVLJIVIH IZVORA ENERGIJE U HR I EU

Na temelju Kyoto Protokola mnoge zemlje trebaju smanjiti kombiniranu emisiju stakleničkih plinova razvijenih zemalja za otprilike 5 % u odnosu na vrijednost iz 1990. godine, u razdoblju od 2008. do 2012. godine.
Zemlje Europske unije preuzele su obvezu smanjenja emisije stakleničkih plinova za 8%, dok je za Hrvatsku očekivano smanjenje za 5 %.

EU – globalni lider u obnovljivoj energiji

Klimatske su promjene stvarni problem, a obnovljivi izvori energije stvarno su rješenje. U 2008. sektor solarne i termalne energije doživio je porast od 51.5%.
Krajem 2008., europski kapacitet energije vjetra porastao je do 65 tisuća MW instalirane snage, što je povećanje od 15.1% u odnosu na 2007.

[pic]
(izvor: www.energyunion.eu)

Razvoj uporabe obnovljivih izvora energije, posebno energije vjetra, vodotoka, Sunca i biomase je danas glavni cilj energetske politike Eu.
Također i jako bitan zadatak za Republiku Hrvatsku. Obnovljivi izvori energije imaju veoma bitnu ulogu u smanjenju emiitiranja ugljičnog dioksida i ostalih stakleničkih plinova što je jednako bitan cilj za EU i za Hrvatsku. Veći udio obnovljivih izvora će povećati ukupnu održivost te doprinosi sigurnosti opskrbe energijom u vremenu rastuće zavisnosti o stranom uvozu energije i prevrtljivih cijena energije.

U svjetskoj proizvodnji električne energije u ovom trenutku se oko dvije trećine dobiva iz fosilnih goriva (ugljena 39 %, prirodnog plina 21 % i nafte 7 %), dok su od drugih izvora bitnije zastupljeni samo nuklearna i hidroenergija ( s udjelima od 16 %) i to uglavnom zbog velikih hidroelektrana.

Svi ostali, izvori energije (ne ubrajajući hidroelektrane), usprkos njihovom poticanju i razvoju u zadnje vrijeme, u svjetskoj prizvodnji električne energije sudjeluju ukupno samo s 2 %.
Od toga daleko najviše biomasa (62%), potom energija vjetra (22%) i geotermalna energija (15%). Direktno korištenje energije sunčevog zračenja, kao plime i oseke u usporedbi s ostalim oblicima obnovljivih izvora skoro da je zanemarivo u ovom momentu.

U Hrvatskoj udio obnovljivih oblika energije u proizvodnji električne 2000. godine bio je veći je od 50% što je naizgled izvrsna situacija.
Pogleda li se udio obnovljivih izvora energije u proizvodnji električne u Hrvatskoj u usporedbi s vodećim zemljama članicama Europske Unije.
U ukupnom udjelu obnovljivih izvora pojedinih država, gdje Hrvatska zauzima visoku drugu poziciju velika većina potječe od velikih hidroelektrana, dok su ostali obnovljivi izvori zasada gotovo zanemareni.

[pic]

(Izvor: www.energyunion.eu)

Pet projekata pod nazivom Energetski održive zajednice koji predstavljaju više od stotinu zajednica Europske unije udružuju snage

20-20-20 do 2020 ← 20% obnovljivih izvora ← 20% smanjenje emisija CO2 ← 20% smanjenje potrošnje energije

Zajednički cilj ovih projekata je pokazati kako zajednice mogu biti ključna pokretačka snaga u postizanju cilja EU 20-20-20 koji nalaže smanjenje emisija stakleničkih plinova barem za 20%, povećanja energetske učinkovitosti za 20% i povećanja upotrebe energije iz obnovljivih izvora za 20% do 2020.
Ovi ciljevi ostvarit će se kroz podršku lokalnim i regionalnim nositeljima interesa u izradi Akcijskih planova energetski održivog razvitka (Sustainable Energy Action Plan, SEAP) i Projekta održive energije (Sustainable Energy Project, SEP), potičući zajednice na potpisivanje Sporazuma gradonačelnika i izmjenjujući iskustva kako bi osigurali ponavljanje dobrih primjera diljem Europske unije.
Kako Republika Hrvatska postaje članica EU 1.7.2013. ovo će se odnositi i na stanje u RH.

6. ZAKLJUČAK

U svijetu ima više nego dovoljno energije za ljudske potrebe.
Obnovljivi bi izvori energije mogli pokriti današnje svjetske energetske potrebe čak 3078 puta.
Trenutna tehnička dostupnost obnovljive energije nije velika, ali još uvijek može pružiti šest puta više energije no što se danas u svijetu troši – i tako u nedogled.
7. LITERATURA

www.izvorienergije.com

http://besplatna-energija.com/

http://hr.wikipedia.org www.nn.hr www.ekologija.com.hr

www.renewableenergyworld.com/

Similar Documents

Free Essay

Antropocentrizam

...Sadržaj Uvod................................................................................................................................3 Antropocentrizam..........................................................................................................4 Biocentrizam...................................................................................................................5 Filozofija okoliša.............................................................................................................5 Etika okoliša....................................................................................................................6 Ekoteologija.....................................................................................................................6 Ekologija .........................................................................................................................7 Zaključak.........................................................................................................................9 Literatura.......................................................................................................................10 Uvod U ovom seminarskom radu pokušat ču da objasnim veze između antropocentrizma i ekologije. Objasnit cu pojam antropocentrizma i ekologije te način na koji jedan utiče na drugog. Objasnit ču također i pojmove kao što su biocentrizam gdje cu napraviti razliku...

Words: 1463 - Pages: 6

Premium Essay

Change Using Evidence Based Research

...RUNNING HEAD: CHANGE USING EVIDENCE BASED RESEARCH Change Using Evidence Based Research Glenda Doctor Western Governor’s University Procedure, basis for practice, rationale and explanation The procedure for the use of povidone-iodine for surgical cite antisepsis is: skin preparation for surgery includes the use of sterile drapes to drape the patient and square off surgical area with sterile towels to absorb excess solution. The incision site is where the prep begins and proceeds outward from that point. Iodine soap or scrub, wet the skin with sterile water the iodine scrub will be added to the point of lather, the site is to be scrubbed for 5 minutes. Excess solution is to be blotted with sterile towels or sterile gauze. When iodine paint is used the iodine paint will be applied and allowed to dry before first incision. This practice of surgical skin preparation has been a standard for many years. At this facility povidone-iodine is used predominantly however a few surgeons do use chlorhexidine, it has typically been surgeon choice for skin preparation. Studies have shown that Chlorhexidine-alcohol is a superior product to povidone-iodine to reduce skin colonization and reduce surgical site infection, (Darouiche, Wall, Itani, Otterson, Webb, Carrick, & ... Berger, 2010). No specific use for either product was found in the policy and procedures for the hospital on the hospital web site. There were no available protocols involving the products that...

Words: 3331 - Pages: 14

Premium Essay

Accounting Information for Managers to Make Better Decisions

...provide financial information about the organization including financial situation and the performance of the organization. The decision makers should know the situation of the organization either by comparing competitors or previous periods’ performance in order to achieve the objectives of the company and this being possible by using accounting information. In addition, this thesis studies the importance of having effective and efficient accounting system to make better decision as it relates to increase the profitability target of an organization. Organizations should replace their weak accounting system in order to ensure that each team member in the Accounts Department is conscious of their role to produce good accounting information (1, Okoli Margaret). The result of this paper describes that providing right information to the right people in time via management reporting to maximize the use of reports in decision-making. 2 Introduction Any organization should survive and excel in the fast paced and ever changing market. We are living in the digital era so information can be found everywhere via websites, databases documents, reports, and emails. However, it’s important to read the historical data-set during decision making process but providing report in quick & timely manner, creating quality insight, different types of reports, and opportunities to learn from new data are basis to make better decision. As per Axson, information is the lifeblood of the modern corporation so...

Words: 2005 - Pages: 9

Free Essay

Sociology

...U ovom seminarskom radu obradit će se utjecaj globalizacije na okoliš, a to su pojmovi koji se svakodnevno isprepliću u našim mislima i poslu. Tema koja će se posebno razraditi je utjecaj globalizacije na klimatske promjene. Uništavanje okoliša postojalo je kao i nepravedna raspodjela i prije globalizacije, ali je globalizacija zaoštrila ove probleme. Tijekom posljednjih četrdesetak godina ekološka kriza je dobila status prvorazredne teme u međunarodnoj ekonomiji i politici. Odabrani globalni aspekti te krize vec su uveliko predmetom ne samo međunarodnih apela, nego i međunarodnog zakonodavstva. Mnogobrojni zahtjevi za ekološkim restrukturiranjem globaliziranog društva postaju sve glasniji. Svakim danom sve više smo suočeni s posljedicama svojeg dugogodišnjeg nastojanja da okoliš podredimo i prilagodimo svojim potrebama. Od svih ekoloških tema najviše prostora u medijima i političkim tribinama zauzimaju upravo klimatske promjene. Tako možemo čuti da je u zadnjih stotinu godina prosječna temperatura Zemljine površine porasla za 0.6-0.9 °C, a brzina porasta temperature se gotovo udvostručila u posljednjih 50 godina. U 20. stoljeću, zbog otapanja leda, razina mora povisila se za 17 cm, a površina ledenjaka (glečera) diljem svijeta se smanjuje, baš kao i površina arktičkog ledenog pokrova (za 2.7 % godišnje od 1978. godine). Rupa u ozonskom omotaču u travnju 2011. godine dostigla je rekordnu veličinu. Na promjene klimatskog sustava na Zemlji utječu brojne interakcije između Sunca...

Words: 1339 - Pages: 6

Premium Essay

Delphi Technique

...CHAPTER THREE: RESEARCH METHODOLOGY 3.0 Research approach This chapter will illustrate the way the research has been conducted by presenting the methodologies used. The technicalities if conducting this research will be described in detail. Central issues such as the method of research and the nature of the research will be highlighted. The study will implement the Delphi research technique. The reason why the researcher has considered this as appropriate is because it is non-experimental and there is no manipulation of variables, since it is simply an exploration of the opinion of the experts in the field of the study (William, Donnelly, & Arora, 2015). The researchers seek to gain insight into the processes of providing community based programs in the state of Virginia to help at risk children. In order to accomplish the research objectives and address the research questions accordingly, this research will utilize primary and secondary sources of data collection. Primary sources will provide the data for the study, while secondary sources will add understanding to the topic area thorough providing supplementary information to the primary design (Hammersley & Traianou, 2012). The primary data will be gathered from conducting a survey. 3.1. Research methodology 3.2.1. The Delphi technique The intention of this study is to identify appropriate solutions for at risk children in Virginia. To achieve this, it is essential for one to gain perspectives...

Words: 2326 - Pages: 10

Free Essay

Management

...Úvod do managementu Co je to management? Souhrn všech činností, které je potřeba udělat, aby byl zabezpečen chod organizace. Trojí význam slova management 1. Specifická aktivita (profese) – vertikální a horizontální propojení (vazby podřízenosti/nadřízenosti, spolupráce se stejně postaveným spolupracovníkem) 2. Skupina řídících pracovníků (personifikace pojmu) 3. Vědní disciplína (s prvky umění) Klíčová slova: management, manažer, manažerské funkce, úrovně managementu, prostředí managementu Rozdíl mezi managementem a řízením – pokud jsou dobře chápány, tak mezi nimi rozdíl není. Management – – – – – − − − − − – – – Souhrn všech činností, které je třeba udělat, aby byla zabezpečena funkce organizace Umění dosáhnout toho, aby lidé udělali to, co je třeba Umění rozdělit práci jiným Soubor názorů zkušeností doporučení přístupů a metod, kterých vedoucí pracovníci (manažeři) užívají k zvládnutí specifických činností (manažerských funkcí), jež jsou nezbytné k dosažení cílů organizace (podnikatelských záměrů) Mobilizace a aktivace všech zdrojů a podstupování rizik s cílem dosáhnout žádoucích přínosů pro řízenou instituci Specifické aktivity zaměřené na to, aby lidé dělali, co je třeba „tah na branku“ – vše je podřízeno cíli při zohlednění výkonnosti organizace Priority, hierarchie cílů Rychlé změny, turbulentní globalizované prostředí (prostředí náhlých, prudkých změn s riziky globalizace) Riziko – identifikace, podstupování, respektování, minimalizace Manažeři první linie (lower...

Words: 14249 - Pages: 57

Premium Essay

Evidence Based Practice

...A1. Procedure The procedure for central venous catheter (CVC) insertion is as follows: 1. Prepare the patient by having them lay down in the supine position 2. Remove all jewelry around the neck 3. Apply non-sterile gloves 4. Apply Betadine to cleanse the neck in a back and forth motion Central venous catheters (CVCs) are used on a routine basis to gain vascular access during procedures in dialysis, infusion of chemotherapy and Apheresis. While CVCs can be lifesaving they also have significant risks of surgical-site infection (SSIs). Providone-iodine (Betadine) has been the primary cleanser for central line placement for the last decade, but surgical- site infections (SSI) continue to increase raising the question if betadine is a sufficient agent for surgical insertion of a CVC or is there an alternative proven through evidence- based practice to be a more effective anti-microbial. A2a. Basis for Practice Procedures and protocols are researched by the safety committee who release their findings to the clinical practice committee for review and evaluation. In a culture that use to accept betadine as the primary anti-microbial agent to cleanse the skin prior to CVC insertion has been questioned and through evidence based practice is in favor of using chlorhexidine gluconate (CHG) as the primary agent by identifying and concluding that it is superior to betadine by reducing the risk of SSIs by approximately 50% (Chaiyakunapruk, Veenstra, Saint...

Words: 1475 - Pages: 6

Free Essay

Social Structure

...SOCIÁLNÍ STRUKTURA A STRATIFIKACE Sociální struktura e soubor sociálních statusů a s nimi spojených rolí. Je stabilní charakteristikou daného sociál-ního systému. Odlišení stálých rysů sociálního systému od proměnlivých vlastností lze využí-vat při komparaci různých sociálních systémů či sledování vývoje sociálního systému. Sociální status postavení člověka ve společnosti je pozice v sociální struktuře. Status může stejně tak nést i skupina lidí - etnická skupina, rodina, atd. Status vymezuje práva a povinnosti jedince ve vztahu k ostatním lidem a zároveň také formuje očekávání, která může okolí mít od držitele statusu v určitých situacích. Vztah mezi různými sociálními statusy vymezuje sociální role. Rozlišují se sociální statusy „vrozený“, připsaný (askriptivní) a získaný. Sociální role je očekávaný způsob chování, který se váže k určitému sociálnímu statusu. Každá osoba hraje více rolí, a to jak nezávisle (student ve škole, zákazník v obchodě, zaměstnanec v práci), tak souběžně (např. otec a manžel v rodině). Sociální stratifikace (rozvrstvení) jedná o strukturovanou nerovnost mezi určitými skupinami lidí. Je relativně stálá a trvalá a velice úzce souvisí s demografickou, ekonomickou a politickou strukturou společnosti. Pří-tomnost sociální stratifikace je v každém typu společnosti, liší se však tím, jaký má daná spo-lečnost ustavený žebříček hodnot. V naší společnosti se většinou jedná o míru prestiže odvo-zenou od profese. Společenští vědci definují čtyři základní...

Words: 401 - Pages: 2

Free Essay

Tuberkuloza (in Czech Language)

...Tuberkulóza Co je to tuberkulóza? Tuberkulóza je bakteriální onemocnění způsobené bakterií tuberculosis neboli Kochův bacil, který může napadnout kterýkoliv orgán – ve většině případů plíce. Je statisticky dokázáno, že zabíjí víc osob než AIDS, malárie a všechny tropické choroby dohromady, tudíž se řadí mezi nejzávažnější a nejčastější příčiny smrti bakteriálního původu na světě. Bližší charakteristika bakterie Jedná se o bakterii s velmi pomalým metabolismem a vysokou odolností. Také její rozmnožování je velmi pomalé (dělení jedné bakterie probíhá jednou za 48 hodin) a k nakažení zdravého dospělého člověka potřebuje být zhruba v počtu 100 000. Jak se šíří? Bakterie nejčastěji vstupuje do našeho těla dýchacími cestami (z 90% všech případů), kdy ji vykašlává nemocný člověk do vzduchu. Pro tento způsob přenosu je však nutný dlouhodobější blízký kontakt s touto osobou. Dále také velmi vzácně potravou jako je požití mléka infikované krávy nebo stykem s tkáněmi nemocného (např. při chirurgickém zákroku). Průběh a následek nemoci Když tyto bakterie vdechneme do plic, automaticky se spustí náš imunní systém ve formě speciálních bílých krvinek, které bakterie pohltí. Tím se vytvoří dojem, že naše tělo situaci zvládlo. Ale může se stát, že uvnitř krvinky bakterie přežijí a začnou se množit. Poté se bílá krvinka rozpadne a uvolněné bakterie znovu pohltí další krvinky. Jejich následným rozpadem vznikají zánětlivá ložiska, z kterých se přesunou do nejbližších lymfatických uzlin...

Words: 402 - Pages: 2

Free Essay

Eu Fondovi

...Ukratko o EU fondovima Poštovani polaznici radionice, Pred Vama se nalazi kratki prikaz najvažnijih fondova dostupnih u ovoj pretpristupnoj fazi. Ova skripta je skraćena verzija, sabrana sa niza internetskih stranica koje javno objavljuju informacije o raznim mogućnostima prijave na EU projekte. Informacije su preuzete poštujući autorsko pravo autora i navodeći izvor objave. U ovoj skripti trudili smo se ukratko objaviti informaciju o najvažnijim fondovima koji bi Vam koristili, uz navođenje linkova na stranice na kojima možete pročitati detaljne informacije. Želimo Vam sreću u prijavama na EU projekte! 1 Sadržaj Ukratko o EU fondovima ........................................................................................................... 1 Uvod – ukratko o IPA pretpristupnom programu EU i programima Zajednice ......................... 3 IPA .......................................................................................................................................... 3 Programi zajednice ................................................................................................................. 4 Mogućnosti za poslovni sektor, obrazovne i ostale institucije te javni sektor ....................... 5 O pojedinim fondovima .............................................................................................................. 7 Istraživanje i razvoj/Konkurentnost i Inovacije..................................................................

Words: 10114 - Pages: 41

Premium Essay

Card Reading on Chinua Achebe's Book " Things Fall Apart"

...History of Modern Africa class I) Converts I think that there are two main reasons that motivated some Ibo to readily convert to Christianity in their first encounter with the religion. The first one, which is not explicitly mentioned in the book and might have a significant importance, is the fact that the Christian missionaries, led successively by Mr. Brown and the Reverand James Smith or the District Commissioner, progressively built Churches, schools, vineyard (Lord’s vineyard) and trading stores. Moreover, as the author points it out on page 182, “From the very beginning religion and education went hand in hand.”. Thus Whoever aimed at learning how to read and write or be part of the new government / economic organizations set up by the Missionaries was likely (if not forced) to convert. But the second and most important reason is that this new religion offered an alternative to: 1. Those who were rejected by the clan according the traditional rules. Among them we can quote: * The efulefu (or “worthless man”) whose “word was never heeded in the assembly of people” and who did not have any title (Page 143) * The osu (or “outcasts”) who were excluded by the other member of the clan and wore “long, tangled hair” (Page 155) 2. Those who have lost things or people because of the ancestral rules such as: * Nwoye, Okonkwo’s son and who turned aside from the traditions that made him loose his friend (and almost brother) Ikemefuna as well as his...

Words: 1276 - Pages: 6

Free Essay

Med Načini Delovanja Bavčarja, Šrota in Cerkve Ni Nobene Razlike

...Uvod V nalogi bom predstavil nekaj najbolj znanih primerov tajkunstva v Sloveniij in jih primerjal s propadom Mariborske nadškofije in z njo slovenske Rimokatoliške Cerkve. Za začetek bom opredelil, kaj beseda »tajkun« sploh pomeni ter iz kje izvira. Beseda tajkun je novejša tujka, označuje pa zelo premožnega poslovneža. Izvira iz japonske besede »taikun« in pomeni »veliki gospod«. V ameriško angleščino so jo prenesli v 19. stoletju kmalu po vrnitvi poveljnika ladjevja Perryja, ki je izsilil odpiranje Japonske. Kasneje je beseda označevala predvsem mogočne poslovneže. V nekdanjih socialističnih državah z besedo tajkun označujejo osebe, ki so si v času privatizacije in uvajanja kapitalsko-tržnega sistema ustvarile veliko bogastvo in mrežo poslovnih povezav. Kot slabšalna beseda nadomešča manj označene »milijonar« in »magnat«. V Sloveniji se je pojem tajkunov in »tajkunizacija«, kot način obvladovanja gospodarstva z mrežami povezanih novih bogatašev, pričel pogosteje uporabljati po tem, ko je predsednik vlade Janez Janša sprožil proti-tajkunsko kampanjo oziroma vojno. Predstavil bom nekaj temeljnih argumentov, zakaj menim, da med načini delovanja finančnih holdingov Šrota, Bavčarja in Cerkve in nobenih razlik, v sklepu pa bom povzel ugotovite, do katerih bom prišel. Pred začetkom bi rad predstavil še odlomek iz knjige, ki sem ga zasledil v enem izmed mnogih predelanih člankov. Gre za knjigo Karlheinza Deschnerja z naslovom v prevodu »Užaljena cerkev ali: Kdo moti javni mir...

Words: 7615 - Pages: 31

Free Essay

Baaabaaa

...sprievodcu ktorý bude v podobe brožúry a tým im pomôcť zorientovať sa v prostredí školy, informovať ich o možnostiach získania potrebných študijných materiálov z mestskej alebo univerzitnej knižnice, oboznámiť ich s učebňami cudzích jazykov, počítačovými učebňami alebo hlavnými aulami v ktorých prebieha značná časť výučby. ŠPECIFICKÉ CIELE * Informácie o už zavedenom vzdelávacom systéme TNUNI, študijnom oddelení, harmonograme štúdia, kreditovom systéme a pod. * Informácie pre študentov týkajúce sa študentských akcií ktoré sa konajú na univerzite, napr. ERASMUS. * Prehliadka školy, jednotlivých učební, ául. * Prehliadka mesta, knižníc, krajského úradu v ktorom prebieha výučba. * Informácie o možnostiach ubytovania sa v okolí univerzity, ubytovniach a o stravovaní v školskej jedálni. OBMEDZENIA PROJEKTU * Rozpočet projektu * Časové obmedzenie * Nedostatočný záujem zo strany brigádnikov * DEFINOVANIE ZÁUJMOVÝCH SKUPÍN (STAKEHOLDEROV) Tento projekt je vypracovaný pre študentov Trenčianskej Univerzity Alexandra Dubčeka v Trenčíne, najmä pre prvákov a záujemcov o štúdium na tejto univerzite. Užívateľmi sú tiež zamestnanci TNUNI. ROLE A ZODPOVEDNOSTI JEDNOTLIVÝCH TVORCOV PROJEKTU Projektový manažér Ivana- plánovanie, vedenie a koordinácia projektových prác, zodpovednosť za celkovú...

Words: 679 - Pages: 3

Free Essay

Strategy

...Akademska godina: 2015/2016 Semestar: VIII Predmet: Društvena odgovornost preduzeća SLOBODNO UNIŠTITE PLANETU ZEMLjU, MI ĆEMO NA MARS! -esej- Da li smo zabrinuti sa današnjim stanjem planete zemlje, da li primjećujemo promjene koje se dešavaju ili smatramo da se to nas ne tiče? Nažalost, itekako nas se tiče. Velike naftne kompanije uzrokovale su tolika zagađenja da će biti potrebna stoljeća za obnovu, a ukoliko uzmemo u obzir i klimatske promjene koje se dešavaju onda svakako da imamo razloga za zabrinutost. Menadžeri ovih kompanija ističu da one vode računa o okolišu te da nema raloga za zabrinutost. Njihova briga se ogleda u ulaganju za nas velikih količina novca za obnovu ugroženih područja, ali moramo istači da je ta ugroženost upravo rezultat njihovog nemara. Postavlja se još jedno pitanje koje se samo nameće, a to je koliko je smisleno graditi imidž na ispravljanju grešaka koje su rezultat vastitog nemara? Naftne kompanije uzrokuju zagađenje okoliša. Do onečišćavanja mora naftom dolazi prilikom čišćenja tankera ili kad se na bušećim platformama dogodi nesreća. Ipak, do najvećih ekoloških katastrofa došlo je zbog oštećenja ili potonuća divovskih naftnih tankera, Tako stvorene naftne mrlje izazvali su veliki pomor morskih ptica i drugih životinja. Missisipi, najveću rijeku u SAD-u ugrozio tanker koji se je nasukao 2000. g. kod New Orleansa i napravio najveću naftnu mrlju na svijetu, veću i od one Exxon Valdeza 1981. (http://djurdjevac.eu/index.php...

Words: 1080 - Pages: 5

Free Essay

Nz Jižní Ostrov

...[pic] OSTRAVSKÁ UNIVERZITA Přírodovědecká fakulta Katedra sociální geografie a regionálního rozvoje Seminární práce Název: Jižní ostrov Nového Zélandu Do předmětu: Destinace cestovního ruchu – Asie a Oceánie (KSG/MCRAS) Vyučující: prof. RNDr. Vladimír Baar, CSc. RNDr. Vincenc Kopeček, Ph.D Autor: Martin Šmigala Obor a semestr studia: Politická a kulturní geografie, 5. semestr Datum odevzdání: 19. 12. 2014 Obsah 1 Lokalizační přepoklady 3 1.1 Poloha 3 1.2 Reliéf 3 1.3 Vodstvo 5 1.4 Klimatické podmínky 5 1.5 Fauna a flóra 5 1.6 Ochrana přírody 6 2 Kulturně municipiální předpoklady 7 3 Itinerář 9 3.1 1. den 9 3.2 2. den 9 3.3 3. den 10 3.4 4. den 11 3.5 5. den 11 3.6 6. den 12 3.7 7. den 13 3.8 8. den 14 3.9 9. den 14 3.10 10. den 15 3.11 11. den 16 3.12 12. den 17 4 Organizace garantující rozvoj cestovního ruchu 18 5 Bibliografie a internetové zdroje 18 Lokalizační přepoklady Nový Zéland je v současnosti jednou z nejpopulárnějších destinací cestovního ruchu. V roce 2013 navštívilo Nový Zéland více než 2,7 milionů zahraničních turistů, zejména z Austrálie, Velké Británie, USA, Číny a Německa.[1] Nový Zéland ve své propagaci cestovního ruchu umně využívá popularity filmové trilogie Pána prstenů, který se natáčel ve zdejších nádherných lokacích. Zavedl také značku 100% Pure New Zealand, která se stala hlavním logem novozélandského turismu. Odkazuje na nedotčenou, čistou přírodu...

Words: 5437 - Pages: 22